Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Επιβεβαιωνεται συνεχως, οσο πιο ακραιος ομοφοβικος ειναι καποιος τοσο πιο πιθανο η συμεπριφορα του να κρυβει καταπιεση δικων του προτιμησεων που οδηγουν σε μισος και οργη. Θλιβερο και εξοργιστικο ταυτοχρονα…

4 Likes
2 Likes

για να δουμε πως θα παει αυτο. βζινν μυκονο ολοι μετα

1 Like

Ανοιξανε οι Πυλες της Κολασεως. :stuck_out_tongue:

Σε άλλα νέα (αυτά που δεν θα διαβάσουμε στα περισσότερα εγχώρια ΜΜΕ):

Κατά ψήφισαν ΗΠΑ και… Ουκρανία (εκεί με τους νεοναζί κυβερνώντες), οι δικοί μας κλασικά αποχή!

4 Likes

Σιγά μην αλλάζε αυτό με τους ακροδεξιούς που μας κυβερνάνε. Πρώτοι θα ήταν στη γραμμή να βάλουν σακούλες στο κεφάλι αν είμασταν 80 χρόνια πίσω. Μαζί τους και ένα τσούρμο ψηφοφόροι τους προφανώς.

1 Like

Άντε για πάμε λίγο!!!

1 Like

Ισως δεν χρειαζεται να παμε πουθενα, λογικα θα ερθει μονο του σε εμας :confused: Ειμαι πολυ σκεπτικος για την ολη φαση, παροτι δεν ειμαι φαν των θεωριων συνομωσιας κλπ. Ωστοσο, νομιζω οτι στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρεται και οι φαρμακευτικες βρηκαν προσφορο εδαφος για δωρεαν πειραματισμους και μεγαλο κερδος με κρατικες ευλογιες (και χρηματα προφανως).

2 Likes

Διάβασε εδώ, τα λέει ωραία.

5 Likes

Η μόνη μου ένσταση (αν μπορώ να το εκφράσω έτσι) ως προς τα εμβόλια με mRNA που θα φέρουν εδώ, είναι: 1) πρώτη φορά δημιουργείται με αυτήν την τεχνική εμβόλιο για άνθρωπο, 2) δεν έχουν γίνει επαρκείς κλινικές δοκιμές (τόσο σε χρονική διάρκεια, όσο και σε διάφορες ηλικιακές κλπ ομάδες πληθυσμού), 3) άγνωστη η διάρκεια της ανοσίας (ανακοίνωσαν κάτι για 3 μήνες; ή παραπάνω; )
Θα αισθανόμουν περισσότερη σιγουριά με κλασικό εμβόλιο, όπως το ρωσικό ή κινέζικο (το αγγλικό θα το φοβόμουν, λόγω σοβαρότατων παρενεργειών που παρουσιάστηκαν σε κλινικές δοκιμές), αλλά πάλι δεν υπάρχει επαρκής χρόνος για κλινικές δοκιμές σε όλα αυτά τα εμβόλια.

Από την άλλη, για όσους ήδη ασθενούν, και πριν φτάσουν σε διασωλήνωση, έχει βγει στις ΗΠΑ από τον περασμένο μήνα φαρμακευτικό σκεύασμα που αντιμετωπίζει τον κοβιντ (τον αδρανοποιεί με λίγα λόγια) σε μεγάλο ποσοστό, διαβάστε και εδώ:

3 Likes

Κατσε ρε συ και αγγλικη σημαια εχει μεσα κοκκινο :stuck_out_tongue:

Για αυτά τα δύο εμβόλια, γιατί δεν ισχύουν τα σημεία (2) και (3); Εγώ καταλαβαίνω πως μόνο το mRNA φοβάσαι.

Btw, ο Κουβέλας είναι αυτός τον οποίο κράζει ο τύπος στο facebook post που έκανε share ο @pantelis79 και όντως έλεγε πως δε θα βρεθεί ποτέ κανένα εμβόλιο για τον covid. (για όποιον το έχει απορία, ο ηθοποιός που πιστεύει πως η αστρολογία πρέπει να μπει στα σχολεία είναι ο Χαϊκάλης)

Περισσότερο ναι, αλλά έγραψα μετά ότι και τα άλλα εμβόλια έχουν τα μειονεκτήματα της ελλιπούς μελέτης.

Όσο για τον Κούβελα, δεν τον ξέρω, απλά τον άκουσα χτες να λέει ό,τι λέει, από εκεί και πέρα το ότι υπάρχει το φάρμακο που λέει, είναι γεγονός, το θέμα είναι πώς και πότε θα χρησιμοποιηθεί (για να μειωθούν οι θάνατοι σε πρώτη φάση), το οποίο προφανώς αφορά μόνο όσους ήδη ασθένησαν.

2 Likes

Δεν εχω επιστημονικο υποβαθρο για να διαφωνησω με τον τυπο στο λινκ, αλλα εχω ακουσει απο γιατρο ακριβως οσα εγραψε ο St_Anger μετα. Ο φοβος για το mRNA ειναι οι επιπτωσεις στην real life, διοτι κλινικα ναι, δεν εχει διαπιστωθει προβλημα. Παντα ομως ετσι συμβαινει (λενε) με τα εμβολια.

Δεν παιρνω θεση ουτε προς τη μια, ουτε προς την αλλη πλευρα. Απλως παρατηρω τι γινεται κι ελπιζω να ερθει η φωτιση οταν φτασει εκεινη η ωρα :smiley:

οπως και να 'χει το εμβολιο θα πρεπει να το κανουμε αρκετοι. ειναι σιγουρακι οτι οι εταιριες προκειμενου να δεχτουν το προσωπικο να γυρισει στο γραφειο θα το θεσει σαν βετο, αλλιως το κοβω να πηγαινει στου στυλ αλλαζουμε την συμβαση εργασιας σε μονιμη τηλεργασια με οτι αυτο συνεπαγεται.
νομιζω ηδη οι μεγαλες αεροπορικες οπως η qantas το βαλανε σαν προυποθεση για να ταξιδεψεις

Όχι όλες οι αεροπορικές. H γερμανική αεροπορική εταιρεία Lufthansa δήλωσε ότι οι δικοί της επιβάτες δεν θα χρειάζεται να επιδεικνύουν πιστοποιητικό εμβολιασμού.

ναι βρε δεν εννοουσα ολες. γισα αυτο εθεσα παραδειγμα την qantas. τεσπα κοντος ψαλμος αλληλουια. κι οπως λεει ο αδωνοκομανετσης καναενα σκαμπο αδειο στη μυκονο το καλοκαιρι. βουρ για εμβολιο ολοι…

1 Like

Εδώ η TicketMaster είπε πως στις συναυλίες θα μπαίνουν μόνο όσοι έχουν κάνει το εμβόλιο ή βγήκαν αρνητικοί σε PCR test τις 72 ώρες πριν το live. Εγώ από πέρσι έχω κάμποσα εισιτήρια. Αν κάνω για όλα PCR test, εκτός του ότι θα πρέπει να με φωνάζουν “βαθύ λαρύγγι”, θα πρέπει να δώσω άλλα τόσα χρήματα

7 Likes

Μεγάλοι απατεώνες οι της Ticket Master. Χθες έλαβα ειδοποίηση ότι ακυρώθηκε οριστικά η συναυλία Nick Cave (είχε ήδη αλλάξει ημερομηνία) και στο email της ακύρωσης, αναφέρουν κατά λέξη:

If you would like to receive a refund of your tickets, please fill in the refund form before January 7, 2021.

Προφανώς τους τα έχω μαζεμένα εξαιτίας των παράλογων τιμών των εισιτηρίων αλλά αυτό το “would like” σε συναυλία που δε θα γίνει, με ξεπερνά… Όχι ρε, δεν πειράζει σας χαρίζω τα 90 ευρώ που πληρωσα για Γ΄ εξώστη (μόνο και μόνο γιατί η γυναίκα δεν τον έχει ξαναδεί ε).

Σε άλλα νέα, δεν ξέρω αν θυμάστε τη συζήτηση για κλείσιμο τραπεζικών καταστημάτων και το ότι, ειδικά μετά το 2020, τα καταστήματα με κανονικούς υπαλλήλους θα μειωθούν κατά πολύ στην Ευρώπη;

Μέσα σε 10 χρόνια τα (ήδη λίγα σε σχέση με Ελλάδα) καταστήματα μειώθηκαν κατά 40% (το 2020 δε συμπεριλαμβάνεται σε αυτή τη μείωση).

3 Likes

Χθες έλαβα και εγώ από την Eventim.de ότι ακυρώθηκε η συναυλία του Cave χωρίς όμως deadline αίτησης επιστροφής χρημάτων. Το πρόβλημα είναι ότι ψάχνω να βρω το email που βρισκόταν το εισιτήριο και δεν το βρίσκω! Παίζει να ήταν στα promotions από το gmail και να τα άδειασα όλα. Τι σκατα κάνω τώρα που μου ζητάει το barcode για να πάρω τα λεφτά πίσω;