Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Για δες μήπως είχες κάνει λογαριασμό στο Eventim.de και το έχουν σώσει στο profile σου. Πάτα forgot passowrd για όλα σου τα e-mail accounts. Αλλιώς στείλε τους e-mail με την ημερομηνία πληρωμής (π.χ. από την πιστωτική σου)

2 Likes

Ευχαριστώ λύθηκε! Λειτούργησε το «ξέχασα τον κωδικό μου».

Δεν θυμόμουν καν ότι είχα κλείσει εισιτήριο πριν 8 μήνες περίπου, πόσο μάλλον ότι είχα ανοίξει και λογαριασμό στην Eventim :grin:

3 Likes

αντικειμενικα δεν γινεται να κανεις εμβολιο που δεν ξερεις τι μπορει να σου προκαλεσει…

Στην Πολωνία τον χαβά τους…

4 Likes

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-06/water-futures-to-start-trading-amid-growing-fears-of-scarcity?sref=w8mEqFdc

Φαντάζομαι πως σε μερικές δεκαετίες θα μπερδεύουμε την προχειρότητα και απουσία/αδράνεια θεσμικού πλαισίου για έλεγχο της αγοράς ως το πρόβλημα που το νερό θα είναι ακριβό. Αν η αγορά δούλευε όπως την οραματιστήκαμε, όλοι θα έχουμε φθηνό και ποιοτικό νερό, ε @Leviathan? :stuck_out_tongue:

1 Like

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι πως αναμεσα στους “παραγωγους” του νερου (σε εισαγωγικα επειδη προκειται για φυσικο αγαθο, αλλα τους γραφω παραγωγους επειδη ειναι ευρυτερο το θεμα) και τους καταναλωτες του εμπλεκονται ολες αυτες οι σαυρες που δεν παραγουν τιποτα. Και φανταζομαι μπορειτε να μαντεψετε απο που παιρνουν τελικα την παχυλη αμοιβη τους ε

1 Like

Κοίτα η αλήθεια είναι πως όταν διάβασα την είδηση ανησύχησα, αλλά καθώς πέρασε η ώρα και το σκέφτηκα λίγο παραπάνω ηρέμησα. Αν κάποιος που έχει στοιχηματίσει στην αύξηση της τιμής του νερού κάνει αντίστοιχες κινήσεις ή να δώσουν εκ σε lobbying για να προστατέψει τις επενδύσεις τους, είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας για τους καταναλωτές, απλά δε γίνεται, το νερό είναι δημόσιο αγαθό όπως οι τηλεπικοινωνίες.

Μεχρι ενα σημειο ειναι υγιη τα forwards για προστασια επιχειρησεων που εχουν μεγαλη εξαρτηση απο ενα συγκεκριμενο κοστος, αλλα το θεμα ειναι πως οπου μπλεκονται αυτες οι κομπρες οι χρηματιστες τα κανουν μουνι (για τους υπολοιπους) και παντα βρισκουν και θα βρισκουν παραθυρακια και θα δημιουργουν υπερκερδη (αρχικα) και φουσκες (στη συνεχεια). Για το νερο εννοειται πως πρεπει να ειναι δημοσιο αγαθο, αλλα χμ Αμερικη γκουχ Friedman γκουχ Hayek

2 Likes

Δεν σας εχω διαβασει, αλλα στην Ισπανια το εβλεπα αυτο απο το 2010-11 περιπου και λεγαμε με τη γυναικα μου “ερχεται”… Αδεια καταστηματα, γεματα υπολογιστες. Δεν θυμαμαι αν ειχε εναν υπαλληλο. Νομιζω δεν ειχε.

Υπάρχουν 2 ειδών τραπεζικά καταστήματα εδώ: Κάποια πιο μικρά που έχουν υπολογιστές για να σε βοηθήσουν να κάνεις κάποιες βασικές δουλειές (τις οποίες θεωρητικά μπορείς να κάνεις κι από το σπίτι σου αλλά στα καταστήματα αυτά πχ έχεις δωρεάν εκτύπωση) όπως το να δεις/εκτυπώσεις το ιστορικό κίνησης του λογαριασμού σου ή να πληρώσεις έναν λογαριασμό ή να κάνεις ένα έμβασμα και τα πιο μεγάλα που έχουν τα ίδια μηχανήματα αλλά ώρες γραφείου μπορείς να κάνεις ραντεβού με υπάλληλο για θέματα με μεγαλύτερο administration όπως πχ να πάρεις ένα δάνειο.

Προφανώς όλα αυτά τα καταστήματα είναι ανοιχτά 24/7 για πρόσβαση σε μηχανήματα εκτός από κάποια στο κέντρο της πόλης στα οποία κλειδώνει η πόρτα κατά τα μεσάνυχτα γιατί (εκτός από άστεγους) έχει αρκετούς μεθυσμένους σε αυτές τις περιοχές.

Υπάλληλο σε γκισέ σε τράπεζα έχω να δω χρόνια. Κάποτε υπήρχαν αλλά για θέματα παρόμοια με αυτά που ανέφερα πριν (δλδ δάνεια, άνοιγμα λογαριασμού -> που γίνεται ηλεκτρονικά βέβαια πλέον κτλ).

Το βασικότερο: Δεν υπάρχουν ληστείες (μόνο βανδαλισμοί ΑΤΜ) καθότι κανένας υπάλληλος δεν έχει πρόσβαση σε χρήματα. Γενικά δεν μπορείς να πάρεις χρήματα από άνθρωπο (παρά μόνο αν έχεις παραγγείλει συνάλλαγμα το οποίο δίνεται μόνο στα κεντρικά τραπεζών κι επομένως μιλάμε για τεράστια κτήρια με μεγάλη ασφάλεια και σεκιουριτάδες).

1 Like

1 Like

Το αγαπημένο μου gif ever :joy: :joy: Γι’αυτά που λέγαμε τις προάλλες για τις τηλεπικοινωνίες και το πως δουλεύει η αγορά ήταν και καλά

4 Likes

χαμος εγινε αλλα μη τα πουν οι δικοι μας ε? δεν συμφερει.

4 Likes

κοινώς, δεν είναι και πολύ σοφό να κρύβεις προβλήματα που δημιουργησες κάτω από το χαλάκι

1 Like

Τελικά αμα κατεβαίνεις στο δρόμο μπορει να βγει και κάτι ε? Στην Πολωνία πήραν πίσω το νομο για τις εκτρώσεις, στην Αλβανία παραιτήθηκε ο υπουργός εσωτερικών. Εδώ είναι Πέμπτη βράδυ εχει μπατσελορ και μπιγκ μπραδερ άσε που έχουμε και τα καινούρια κινητά από τη μπλακ φραιντει και πρέπει να τα μάθουμε. Γαμω τους νεοέλληνες. Η χειρότερη φαρα στον κόσμο

13 Likes

passport and out δυστυχως η φαση

1 Like

Οχι οτι υπηρχε περιπτωση να γινει κατι διαφορετικο, αλλα οξω καριολη

2 Likes

3 Likes

Όσο και αν χαίρομαι με αυτή την είδηση, θλίβομαι που έχουμε 2020 και πανηγυρίζουμε για την κατάκτηση σε κάτι τόσο αυτονόητο.

2 Likes