Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Έχεις πάει Β. Κορέα και ξέρεις;

Προφανως η απαντηση ειναι οχι, αφου αν ειχα παει 1) δε θα ειχα γυρισει και 2) δε θα ειχα χερια να γραφω σε πληκτρολογιο (!)

1 Like

Νομίζω ότι τα στερεότυπα περισσεύουν στα τελευταία ποστ, δε συμφωνείς @QuintomScenario; Αν και θα τολμήσω να προβλέψω πως θα πεις “όχι”…

Το πρωτο μου ποστ ειχε στο τελος ενα /s το οποιο σημαινει πως ηταν σαρκαστικο, ε μετα ειπα να το συνεχισω να δω μεχρι που με παιρνει :stuck_out_tongue:

1 Like

Άρα έχασα το στοίχημα! Κουβά :smirk:

1 Like

Απο τα ελαχιστα που ξερουμε για τη βορεια κορεα και απο τα καπως περισσοτερα που ξερουμε (προσωπικα εχω παει αρκετες φορες σε κινα και βιετναμ) για τα απολυταρχικα καθεστωτα της απο ανατολης, το χιουμορακι ηταν λιγο υπερβολικο (χιουμορ ειναι) αλλα ευστοχο

2 Likes

Ναι οκ υπερεβαλα για χαρη της υπερβολης, αλλα στην πραγματικοτητα σιγουρα συμβαινουν πολλα κακως κειμενα στην Βορεια Κορεα, και δεν το λεω με βαση την προπαγανδα που γινεται στον δυτικο κοσμο, αλλα με βαση τις ιστοριες πολλων που εχουν ξεφυγει απο κει μεσα και εχουν περιγραψει μια οχι ιδανικη κατασταση.

Δε με πολυενδιαφερει να κραξω Βορεια Κορεα προσωπικα, δεν εχω καποιο μπιφ μαζι τους. Και δεν ειναι οτι στον δυτικο κοσμο δεν εχουμε καποια αλλη μορφη απολυταρχιας που μας ελεγχει, κι ας εχουμε περισσοτερες προσωπικες ελευθεριες.

Διαβασα το εξης πολυ πετυχημενο καπου στα σοσιαλ μηντια χθες, το οποιο ελεγε πως ειναι εξωφρενικο το οτι πιστευουμε πως “προσωπικη ελευθερια” ειναι το να εχουμε 47 διαφορετικες γευσεις ramen στο σουπερμαρκετ, την στιγμη που ολοι τρεμουμε να μην χασουμε την δουλεια μας ή να μην παθουμε κατι σοβαρο, γιατι τοτε η ασφαλεια δεν θα καλυψει ιατρικες αναγκες (ή δε θα υπαρχει στην πρωτη περιπτωση) και θα χρωσταμε για παντα (μιλαω για US)

3 Likes

Υπάρχει και το speech-to-text πάντα

Δεν ήθελα να στην πω και σίγουρα συμφωνούμε σε αυτό. Απλώς (χωρίς φυσικά να καταλάβω ότι αστειευόσουν) μου φάνηκε εντελώς στερεοτυπικό. Η ερώτηση “έχεις πάει και ξέρεις;” έσκασε χθες βράδυ στο κεφάλι μου, αλλά δεν την έθεσα. Όταν απάντησες (πάλι δεν κατάλαβα ότι ήταν συνέχεια αστείου) ε… ρώτησα. Αλλά οκ, το διευκρίνισες :wink:

Όσον αφορά τις προσωπικές ελευθερίες, είναι τόσο “ελεύθερες” όσο το ότι πρέπει να κάνεις “αυτό που σου λέμε” γιατί αλλιώς “πώς θα είσαι ελεύθερος βρε κουτό;”. Αυτό το γράφω κυρίως με αφορμή το κούνημα δαχτύλου του Άδωνη εδώ και λίγες μέρες, αλλά και γενικά της κυβερνητικής πολιτικής εδώ και 3-4 μήνες, όπου το αποφασίζουμε και διατάζουμε έχει γίνει η νέα νόρμα και είναι πλέον αποδεκτή από τη συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου. Έχω σιχαθεί.

4 Likes

Στην τελικη αναλυση ενα φορουμ με μια παρεα απο νερντουλες ειμαστε, οχι ειδησεογραφικο σαητ που ειναι ολα σοβαρα και αμεμπτα και διακατεχονται απο πληρη επαγγελματισμο και αμεροληψια (χαχα)

Δηλαδη δεν χρειαζονται απο κατω 5 references και ρεπορταζ δια ζωσης για να πουμε ενα αστειο

Αν τωρα ο @QuintomScenario πεταγε συνεχεια μπηχτες για τη Βορεια Κορεα εκει ισως να θυμιζε προπαγανδα και να καταντουσε λιγο ενοχλητικο, αλλα αυτο το κανει με τους (θεους) Judas Priest μονο :stuck_out_tongue:

3 Likes

Οι Judas Priest είναι το Heavy Metal. Επίσης το Heavy Metal είναι οι Judas Priest.

Είναι ταυτόσημες έννοιες αυτά τα δύο.

7 Likes

Πρέπει τώρα να μαθαίνουμε και όλες τις συντομογραφίες (ούτε alt code να ήταν) πφφφ

1 Like

Δεν διαφωνώ στο θέμα της πλάκας, αλλά διαφωνώ στην ουσία της σκέψης σου. Τι σημαίνει “αστείο” και πού είναι το όριο; Επειδή είμαστε ένα φόρουμ με νερντουλες, μπορούμε ας πούμε να λέμε “ένα αστείο” για κοντούς, χοντρούς, αδύνατους, άσπρους, μαύρους, κορεατες, Σουηδούς, δεν ξέρω γω τι, απλώς επειδή μπορούμε;

Ακόμα κι ένα φόρουμ πρέπει να έχει όρια, ειδικά επειδή είναι ακριβώς αυτό: ένα δημόσιο μέρος ανταλλαγής απόψεων. Και αστείων φυσικά.

Ξαναλέω, ΔΕΝ έχει σχέση με το αστείο του Quintom, γενικά μιλάω. Επίσης, όλοι μπορεί να ξεπεράσουμε ένα όριο άθελά μας. Αν δεν είναι εσκεμμένο, θεωρώ ότι ένα mea culpa αρκεί. Ή μια ευγενική ερώτηση όπως έκανα εγώ και ο st anger και μια ευγενική διευκρίνιση όπως του Quintom. Καλή διάθεση να υπάρχει.

1 Like

Σαφως και οχι. Αλλα το συγκεκριμενο δεν ηταν ενα ρατσιστικο αστειο ή γενικοτερα shaming αστειο, δεν αφορουσε τους βορειοκορεατες φυλετικα, αλλα ηταν μια σατιρα για τα πολιτικα της χωρας αυτης τις τελευταιες δεκαετιες.

Αν θεωρητικα ειχαμε εναν βορειοκορεατη στο φορουμ, το πιο πιθανο θα ηταν εβρισκε ευστοχο το χιουμορ, οσο κι αν τον πληγωνε η κατασταση στη χωρα του, και να μας διαφωτιζε ξεροντας περισσοτερα για αυτην. Αν τωρα ηταν βορειοκορεατης και ταυτοχρονα καθεστωτικος και για καποιο λογο ηξερε ελληνικα και ειχε και προσβαση σε αυτα που γραφουμε εμεις οι 30 εδω και τον προσεβαλε το αστειο του Quintom θα χαιρομουνα παρα πολυ αν μας ελεγε πως δεν ισχυουν οσα πιστευουμε για τη βορεια κορεα, και θα χαιρομουνα παρα πολυ να ειναι καλυτερα τα πραγματα για τους ανθρωπους εκει απ οτι πιστευουμε και θα ηλπιζα να λεει αληθεια.

Ολα αυτα θεωρητικα, γιατι δεν τους επιτρεπεται να βγαινουν απο τη χωρα και οι πληροφοριες που μπορουν να μαθαινουν για τον υπολοιπο κοσμο ειναι πολυ αυστηρα λογοκριμενες.

4 Likes

Το όριο το βάζουν τα μέλη της κοινότητας που συμμετέχουν με την ανοχή ή μη ανοχή

2 Likes

Aκριβώς!
Πάρε δω γούστο:

Μπανάρεις ή δεν μπανάρεις?

5 Likes

@modteam :oncoming_police_car: :oncoming_police_car: :oncoming_police_car: :oncoming_police_car:

2 Likes

Εντωμεταξυ ειπα ΕΝΑ πραγμα για τους Πρηστ που ηταν μια γραμμουλα (και δεν το παιρνω πισω), σιγα το πρηξιμο.

Συμφωνω, αρα ο χαρακτηρισμος μου ως “της πλακας” ακομα στεκει :stuck_out_tongue:

Mα εννοειται συμφωνω. Απο κει και περα, το αστειο μου δεν ηταν τοσο χοντρο πια, ρηλαξ. Δεν εκραξα αλλωστε καποιον λαο, την Βορειοκορεατικη κυβερνηση εκραξα, και το ιδιο μπορω να κανω για καθε κυβερνηση. Αν ελεγα οτι οι Βορειοκορεατες ειναι δολοφονοι ή κατι, θα ηταν αλλο.

Ακριβως.

Οχι, απλα οπως θα δεις και πιο πανω, βρισκεις μια ακομα αφορμη να κοροιδεψεις το χεβιμετσαλ :stuck_out_tongue:

1 Like

Ειχες πει κι αλλο ενα πριν μερικους μηνες, τα καταγραφω εγω αυτα στο παργαλατσοτεφτερο. :nerd_face:

Κατα τ’ αλλα πλακα εκανα, σε πειραζα, ελπιζω να εγινε αντιληπτο και να μη σε ενοχλησε πραγματικα! Οι priest για μενα (και για παρα πολυ κοσμο) ειναι μια τεραστια μπαντα με τεραστια μουσικη και ιστορικη αξια,

2 Likes

Δεν ξέρω αν ο @QuintomScenario το γνώριζε, αλλά αυτό που έγραψε σαρκαστικά έχει ειπωθεί για τη Β. Κορέα

Επίσης θα συμφωνήσω με όσους είπαν πως δεν είναι στερεότυπο για τους Β.Κορεάτες πως το καθεστώς στη Β.Κορέα κάνει και δημόσιες εκτελέσεις. Είναι η επίσημη θέση των Ηνωμένων Εθνών που επεξηγείται στις 400 σελίδες υλικό που μάζεψαν το 2014.
https://web.archive.org/web/20141216143326/http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=14255&LangID=E

4 Likes