Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Μα οπως εξηγησα ηδη, ο σαρκασμος μου ηταν εως ενα ποσοστο δυστυχως η τραγικη πραγματικοτητα.

Κραταω μια πισινη βεβαια για ολα οσα βγαινουν προς τα εξω για την Βορεια Κορεα.

3 Likes

Δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη. Εστιάσατε στο θέμα “ΒΚ”, όχι στο γενικό πλαίσιο (που αναπτύχθηκε από σπόντα). Εξ’ αρχής είπα ότι ΔΕΝ έχει σχέση με Κορέες. Δεν χρειάζομαι 400 σελίδες έκθεσης για να πω “δεν με νοιάζει η Κορέα, ξεχάστε την για λίγο”. Βέβαια, για το αν υπάρχουν ή όχι στερεότυπα, διαβάζω αυτό:

Συνοπτικά (παρακαλώ, ΠΡΟΣΟΧΗ στις λέξεις με κεφαλαία):

  • ΔΕΝ έκανα αναφορά σε ρατσισμό, δεν ξέρω ΚΑΝ πώς προέκυψε. ΜΗΝ απαντάτε σε πράγματα που δεν έχουν ειπωθεί. ΔΕΝ με πείραξε κανένα αστείο, γελάω με πιο κάφρικα πράγματα.

  • Φαίνεται ότι η πλειοψηφία συμφωνεί: η κοινότητα αποφασίζει τα όρια του αστείου. Άρα εγώ μένει να πω: αν το όριο του αστείου δεν τίθεται από γενικώς αποδεκτούς κανόνες, μάλλον βρίσκομαι σε λάθος μέρος.

  • Η ατάκα του Quintom ήταν ΑΦΟΡΜΗ. Πιθανώς στην ΒΚ να γίνονται χειρότερα απ’ όσα μαθαίνουμε. Όμως οτιδήποτε ΔΕΝ στηρίζεται σε γεγονότα, είναι εικασία, άρα επιδέχεται κριτικής.

  • Προς υπεράσπισή μου, ΔΕΝ κατάλαβα ότι ήταν αστείο. Όταν το εξήγησε, το δέχτηκα. Προσπερνώ ότι αν ένα αστείο χρειάζεται εξήγηση, ίσως δεν είναι πολύ πετυχημένο…

  • Ξαναλέω (μήπως γλιτώσω μελλοντική επανάληψη, ακόμη κι ο Quintom απαντάει λες και δεν με διαβάζει): ΔΕΝ έχει σχέση με τη ΒΚ, ΟΥΤΕ με το ποστ του Quintom, ΟΥΤΕ με τον Quintom.

Επιτρέψτε μου να βάλω τελεία εδώ (είμαστε και σε λάθος subforum). Τα μέλη της κοινότητας μπορούν να αποφασίσουν :slight_smile:

3 Likes

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια εμμονή του @jonkyr με την ΒΚ

ναι αστείο σόρυ :frowning:

4 Likes

Δεν ειμαι σιγουρος τι μπορει να εννοεις με αυτο. Το quote που εβαλες ειναι κυριολεκτικα δηλωση μου πως αμφισβητω ολα τα στερεοτυπα για την Βορεια Κορεα.

Ο ρατσισμος βασιζεται σε στερεοτυπα, και πολλα στερεοτυπα ειναι ρατσιστικα, ειναι φυσιολογικο να ειναι εννοιες αλληλενδετες ενιοτε, και αναλογα με το context.

Αληθεια τωρα βρισκεις τοσο σημαντικο το να κανουν χρηστες μια κουβεντα και να πεφτει στην κουβεντα στερεοτυπο που σατιριζει μια κυβερνηση ενος κρατους? Αντε και πες εχουμε φαει πλυση εγκεφαλου και η Βορεια Κορεα ειναι παραδεισος. Και τι εγινε?

Ouch? Δεν ηταν αστειο, σαρκασμος ηταν. Εχει διαφορα. Και δεν ειπα πως εκανα αστειο μαλιστα. Ειπα ξεκαθαρα οτι εκανα σαρκασμο. Ξυπνησες αναποδα?

Δεν ξερω γιατι το λες αυτο, ολες μου οι απαντησεις ως τωρα ηταν 100% on the spot σε αυτα που εγραψες.

1 Like

Guys, οκ. Ας το λήξουμε. Το βρίσκω κουραστικό να απαντάω πρόταση πρόταση. Έχετε δίκιο, έκανα λάθος, όλα καλά. Έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε ε; Εδώ είμαστε, θα τα λέμε.

Νομίζω πως το όποιο μπλέξιμο ξεκινάει που είπες την ατάκα που είπες πως “περισσεύουν τα στερεότυπα” και κάπου αργότερα πρέπει να χρησιμοποίησες ξανά τον όρο. Τώρα κατάλαβα κι εγώ πως το εννοούσες διαφορετικά και περισσότερο με την έννοια της “βιαστικής γενίκευσης” (?). Πιθανότατα δε το ξέρεις, αλλά κάποια στιγμή πρόσφατα μέχρι και peer pressure group ΒορειοΚορεατών εμφανίστηκε στην Ελλάδα και έκανε θέμα το ότι η Αυγή κατηγόρησε τη ΝΔ σε εξώφυλλο πως θέλει να κάνει τα ΜΜΕ σαν αυτά της Βόρειας Κορέας. Μάλιστα κατηγορούσαν την εφημερίδα για ρατσισμό, λες και τα ΜΜΕ της Β.Κορέας είναι αδικημένα. Πιθανώς ήμουν επηρεασμένος κι από αυτό.

Ξέχωρα από αυτά πάντως, θέλω κι εγώ να εκμυστηρευτώ πως με ενόχλησε γενικότερα η απάντηση στον Quintom “ήσουν εκεί και ξέρεις?” Γιατί σε πραγματικά ελάχιστες από τις ειδήσεις που έχουμε στο παρόν τόπικ εμείς ήμασταν εκεί για να ξέρουμε. Ούτε εγώ ήμουν μπροστά στις μαρτυρίες του report του ΟΗΕ (είναι σοκαριστικές για όποιον/α τις ψάξει: κόσμος βουτάει στα ηλεκτροφόρα πλέγματα γιατί άκουσε πως έξω από το στρατόπεδο συγκέντρωσης υπάρχει φαγητό). Ακόμη και μη σαρκαστικά να είχε κάνει ο Quintom τη “βιαστική γενίκευση” πως το καθεστώς της Κορέας για άλλη μια φορά θα παραβίαζε ανθρώπινα δικαιώματα, εγώ θα το δεχόμουν ακριβώς γιατί μιλάμε για ένα απάνθρωπο καθεστώς σε πολλές από τις εκφάνσεις του. Και είχαν πολλές ευκαιρίες έστω να υποκριθούν πως δεν είναι τόσο απολίτιστοι όσο λέει η Ν.Κορέα και η Δύση (π.χ. υπόθεση Otto Warmbier).

5 Likes
3 Likes

Αυτά από μια κοπέλα που προφανώς ξέρει πολύ παραπάνω από εμάς εδώ…όπως και εκατομμύρια Βορειοκορεάτες που ζουν στο κράτος - φυλακή της δυναστείας των Κιμ όλες αυτές τις δεκαετίες.

4 Likes

Ενταξει δεν χρειαζεται να θιγεσαι εκ μερους μου,
εδω εγω δεν θιχτηκα (οπως σχεδον ποτε εδω μεσα) :stuck_out_tongue:

1 Like

Και να ξέρεις πως δεν έχουμε πολύ χρόνο ακόμη για να πιέσουμε να αλλάξει η κατάσταση. Η ενέργεια των σεισμών που μετράμε από τις πυρηνικές δοκιμές της Β.Κορέα αυξήθηκε από 5.1 σε 6.3 και πλησιάζει αυτό που περιμένουμε από μια πυρηνική βόμβα (6.5-7.0). Πιθανότατα ήδη έχουν Hydrogen bombs αλλά μικρές δυνατότητες να την εκτοξεύσουν μακριά από τα σύνορα τους.

@QuintomScenario δε θίχτηκα εκ μέρους σου. Απλά μου φάνηκε λίγο η φάση “ήσουν στο Άουσβιτς και τα είδες”; Ένιωσα πως όφειλα να μιλήσω edit: για την περίπτωση που κάποιοι δε γνώριζαν. Εξάλλου είναι η άλλη άκρη της Γης για εμάς. Δεν προκύπτει από κάπου πως όλοι τα ξέρουν αυτά.

5 Likes

2 Likes

02:50. Τι ακριβώς είπε ο παλίκαρος; :laughing:

Ρε είναι ένας τύπος (Κύπριος από ότι καταλαβαίνω από την προφορά του) ο οποίος είναι αντι-αριστερός ακροδεξιός φασιστάκος απ’ ότι κατάλαβα, του οποίου το βίντεο για κάποιο λόγο μου το έβγαλε προτεινόμενο στο youtube.

Έκατσα λίγο και είδα και εκεί στο τέταρτο περίπου λεπτό αναφέρει αυτό το “Amen and a-woman” που έβαλες εσύ πιο πάνω!

Ο τύπος είναι φανατικός υπέρ του Τραμπ, κάνει αγώνα στο youtube και για κάποιο λόγο έχει και πολλούς ακροατές το κανάλι του. Δηλαδή βλέπω 30.000 views στο χτεσινό βίντεο που ανέβασε.

Και πώς συνδέεται αυτό με το video που έβαλα;

5 Likes

Το Amen and a-woman ρε, δεν ήξερα ότι είχε γίνει τόση φασαρία για αυτό!

1 Like

“The Gathering Wilderness” lyrics by Primordial.

1 Like

E, αν καταλαβαίνω σωστά, θα το χρησιμοποιούν σαν “επιχείρημα” οι υποστηρικτές του Trump, δεδομένης της πόλωσης που υπάρχει, ενόψει και της ορκωμοσίας του JB. “Πειστικά όπλα”, αν μη τι άλλο.

Διαβάζω, λοιπόν, ότι ο τύπος ήθελε -σύμφωνα με δηλώσεις του- να κάνει ένα λογοπαίγνιο, αναφερόμενος στoν αυξημένο αριθμό γυναικών του Κογκρέσου. Ό,τι να 'ναι!

1 Like

Όταν χρεωκοπεί η οικονομία με το 8ο μεγαλύτερο ΑΕΠ στον πλανήτη, μάλλον δεν είναι καλά τα πράγματα ε?

3 Likes

Απιστευτα πολυεπιπεδο meme, στηριζω απειρα (εχει και Ανακιναρα)

1 Like