Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Εκεί στα ξένα τί λέει; Όλα καλά για σήμερα;

2 Likes

Απο οτι ειδα οι Δημοκρατικοι πηραν 100% την μια θεση στην Γερουσια απο τις 2 που βγαζει στην παραταση η Τζορτζια, και στην αλλη παιζεται θριλερ αλλα οι Δημοκρατικοι εχουν το προβαδισμα.

Ειναι αρκετα σημαντικο νεο αυτο, ισως εξισου σημαντικο με την ηττα του Τραμπ τον Νοεμβριο, καθως η Γερουσια εδω περα παιζει μεγαλο ρολο.

Ο Τραμπ βγηκε δημοσια πριν την χθεσινη μερα και απαιτησε να του βρουν 11780 ψηφους για να κερδισει (πηρε 18 τηλεφωνα στον γερουσιαστη νομιζω της Τζορτζια μεχρι να το σηκωσουν), ενω ολοι οι Ρεπουμπλικανοι προσπαθησαν με καθε βρωμικο τροπο να κανουν νοθεια, γιατι ετσι ξερουν. Γι αυτο και κατηγορουσαν τον Νοεμβριο τους Δημοκρατικους για κλοπη στις εκλογες διχως ΚΑΝΕΝΑ αποδεικτικο, για να δημιουργησουν ενα narrative που ομως δεν τους περασε.

Σιχαμενη κατασταση παγκοσμιως με τα fake news, πολυ φοβαμαι οτι αυτος ο κοσμος αυτην την στιγμη καθοδηγειται απο πλυση εγκεφαλου περισσοτερο απο ποτε στην ιστορια, λογω της εκτασης που μπορει να παρει η πληροφορια και των αποστασεων στις οποιες μπορει να φτασει.

Καθε αμορφωτος βλαχος τελευταιος μπορει να εχει με ενα φτηνο σχετικα κινητο προσβαση σε καθε μαλακια που λεει ή γραφει ο οποιοσδηποτε, και υπαρχουν πλεον ολοκληροι οργανισμοι με στοχο την οργανωμενη πλυση εγκεφαλου, ειναι αηδιαστικο βασικα.

Ολα τα αποπανω συνοψιζονται στο “μονο παναγιες” γενικα.

5 Likes

Ξεκίνησε την ομιλία του ο άλλος… μάζεψε και κόσμο (αναμενόμενο), αλλά μέχρι πόσο θα το τραβήξει άραγε;

2 Likes

2 Likes

Καλά θα πάει αυτό.

3 Likes

Πάω στοίχημα ότι από τα μεγάφωνα παίζει Morricone :bomb:

Επίσης δεν μπορώ να βρω τον Τζόκερ στη φωτό παρακάτω ρε γμτ

1 Like

Παιδια τι γινεται.

Πραξικοπημα κανονικο ο πουτανας γιος.

Ευχομαι να τον δολοφονησει καποιος θερμοαιμος.

3 Likes

Εγώ περιμένω το …and CUT!

3 Likes

Και να γίνει μάρτυρας-ήρωας στα μυαλά της μισής αμερικής;

Μπήκανε, δεν ξέρουν τι να κάνουν μετά, θα τους βγάλουν μετά έξω και θα λήξει λογικά. Άλλωστε ούτε ο Πενς πια δεν στηρίζει τον Τραμπ.

2 Likes

Εχεις ενα δικιο, αν και δεν ειναι η μιση Αμερικη, μαλλον το 20% με βαση τους αριθμους των ψηφων.

Ξερω γω, αλλαζω την ευχη μου στο να παει να ανεβει σε κανα ελικοπτερο, να γλιστρησει και να πεσει και να σκασει σαν καρπουζι ή να του κοψει ο ελικας κανα κεφαλι

1 Like

Ή να πάθει ασφυξία από facesitting

3 Likes

Αν ήταν τίποτα αφροαμερικάνοι θα τους είχαν πυροβολήσει 5 χιλιόμετρα πριν φτάσουν εκεί. Τι, όχι;

10 Likes

Συγκρούσεις διαδηλωτών και με μπάτσους, τώρα τα βλέπω!

3 Likes

Βασικά διαβάζω τώρα ότι πυροβολήθηκε γυναίκα στο στήθος και είναι σε κρίσιμη κατάσταση.
Δέχθηκε πυρά από αξιωματικό των δυνάμεων επιβολής του νόμου μέσα στο Καπιτώλιο.

2 Likes

Προλαβαίνει να ξεκινήσει εμφύλιος μέχρι τις 20?

Τα σημερινά πιθανόν να μην είναι τίποτα. Αλλά ο κίνδυνος να ανοίξουν την όρεξη πολλών παραστρατιωτικών στις ΗΠΑ δεν είναι καθόλου μικρός. Κάτι ήξερε ο Trump όταν έλεγε stand back and stand by

2 Likes
2 Likes

Ε, μετά κι από αυτό περνάμε στο επόμενο στάδιο: ένα πραξικόπημα ή ένας πόλεμος είναι πια δυο-τρία τσαφ, δυο-τρεις αφορμές, δυο-τρεις συγκυρίες μακριά.

3 Likes

Ευτυχώς που έφυγε το 2020…

Δεν υπαρχει κανενας λογος.

Θα φυγει απο την προεδρια σε 14 μερες και θα μεινει στην ιστορια ως το μεγαλυτερο σκουπιδι που περασε ποτε απο τον Λευκο Οικο.

Η ιστορια δε θα του φερθει καθολου καλα, και δεν στεναχωριεμαι καθολου για το hate rhetoric προς το προσωπο του.

Τον παρατανε ολοι οι Ρεπουμπλικανοι σιγα σιγα, με εξαιρεση τους καθυστερημενους που εσκασαν στην Washington σημερα και διαφορους πυρηνες του ιδιου μεγεθους σε καθε πολιτεια.

Ειναι απλα τελειωμενος, και σε λιγους μηνες θα ειναι απλως ενα τραγικο ανεκδοτο του παρελθοντος.

Κανενας πολεμος δε θα γινει, αυτα ειναι υπερβολες.

8 Likes

Bro μου, δεν εννοώ ότι τώρα, στην Αμερική θα γίνει πόλεμος ή κάτι τέτοιο. Τα ανησυχητικά γεγονότα όμως είναι πάρα πολλά και προσωπικά εμένα μου θυμίζουν Βαϊμάρη πολλές φορές. Η άνοδος των ναζί σε όλη την Ευρώπη, η εκλογή του Τραμπ, οι συνωμοσιολόγοι στην πανδημία κι άλλα πολλά. Θέλω να πω ότι υπάρχουν δείγματα ότι αν σκάσουν μερικοί παράγοντες όλοι μαζί, μπορεί η ανθρωπότητα εύκολα να κάνει την μαλακία…

6 Likes