Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Πφφφφ, γιωτάδες.

Τον Αυγουστο χτυπαω νεο νουμερο σε ηλικια, αν ειμαι Ελλαδα… παμε για μπαλιτσα ολοι μαζι.

Λοιπον την κανω για υπνο, βλεπω γραφει ο Καρβου και φανταζομαι θα γραψει για στατιστικη, οποτε ας αποφυγω καλυτερα την συγχυση για τωρα :stuck_out_tongue:

1 Like

@QuintomScenario, @jonkyr Πάντως, πολλοί διακεκριμένοι γιατροί ως “συνδημία” περιγράφουν την τωρινή κατάσταση. Δίκιο νομίζω έχετε και οι δύο με τον ορισμό αυτόν¨δίχως covid δεν υπάρχει συνδημία και δίχως υποκείμενο νόσημα ο covid δε θα είχε ίδιες επιπτώσεις. Παράδειγμα:

Στην εκπομπή μίλησε και ο γιατρός και καθηγητής αιματολογίας στο πανεπιστήμιο της Σορβόνης Γρηγόρης Γεροτζιάφας που θεωρεί ότι το πρώτο lockdown ήταν επιβεβλημένο, αλλά το δεύτερο είναι πολιτικό και ταξικό, από την άποψη ότι είναι έξω και δουλεύουν εργάτες στη βιομηχανία κ.λ.π. και στο σπίτι όσοι τους καθοδηγούν, μεγαλοστελέχη κ.λ.π.

Ο ίδιος ανέφερε ότι δεν έχουμε πανδημία, αλλά συνδημία, που σημαίνει ότι μία νόσος προκαλεί μεγάλο πλήγμα σε άρρωστους ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα και για αυτό πολλές φορές, ειδικά αν δεν υπάρξει έγκαιρη περίθαλψη, οι γιατροί δεν καλούνται να αντιμετωπίσουν τον ιό, αλλά προβλήματα του οργανισμού που επιδεινώνονται.

Επίσης, προειδοποίησε ότι ο κορωνοϊός δεν θα τελειώσει την άνοιξη, ακόμα και με εμβόλιο και οι κυβερνήσεις πρέπει να τον αντιμετωπίσουν ιατρικά, εκφράζοντας και την ανησυχία του για το κατά πόσο το ΕΣΥ στην Ελλάδα είναι αποτελεσματικό.

Read more: Oι θάνατοι από φυματίωση μπορεί να αυξηθούν κατά 400 χιλιάδες, επειδή όλο το βάρος πέφτει στον κορωνοϊό | πιτσιρίκος

2 Likes

Ναι, το έγραψες πολύ σωστά. Στην ουσία κάτι τέτοιο εννοούσα.

Εσύ είσαι μέσα για 11Χ11 ή να σε βάλω στην κατηγορία Q (γιωτά);

Του χρόνου τον Αύγουστο μπορεί να παίξουμε μπάλα, αυτόν δύσκολο.

1 Like

Ναι, αν είμαι στην ομάδα που παίζει αντεπιθέσεις με ξαφνικές άμυνες και μετά πάει για μπύρες/πιτόγυρα :sweat_smile:

3 Likes
3 Likes

πως ζουσαμε χωρις ιντερνετ;

4 Likes

semi-boomer mode ON

πως ζούμε με ιντερνετ;

semi-boomer mode OFF

1 Like

Όπως ζούσαμε πριν το ΠΑΣΟΚ

https://www.instagram.com/p/CKohYnhIgP7/?igshid=fe7wbp25owtj

Ιαπωνία…

2 Likes

Για οσους εχουν τρομοκρατηθει οτι θα εχουμε κοβηντακι για μια δεκαετια ακομα και σπερνουν την τρομολαγνεια και εδω και στο αλλο τοπικ και παντου, οπως ηταν αναμενομενο, ο ρυθμος εμβολιασμου εχει αυξηθει πολυ στις ΗΠΑ και προσωπικα πιστευω το ιδιο θα γινει και σε Ευρωπαικες χωρες ως επι το πλειστον.

Ενα infographic που ειδα τις προαλλες και δυστυχως δεν μπορω να το βρω τωρα, ελεγε πως μεχρι το φθινοπωρο θα εχουμε herd immunity μαλλον σε ΗΠΑ και στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης (συμπεριλαμβανομενης της Ελλαδας), σε Νοτια Αμερικη και Ασια η διαδικασια μπορει να παρει μεχρι το καλοκαιρι 2022, ενω στο μεγαλυτερο μερος της Αφρικης και σε Κεντρικη Αμερικη που ειναι γενικα πιο βητα η φαση, θα φτασει εως νωρις το 2023 η διαδικασια.

Προσωπικα ολα αυτα τα τρομοκρατικα που προωθουν την ιδεα οτι “δε θα γινει τιποτα για χρονια” και η τρομολαγνεια για ακατασχετη μεταδοση και νεα virus strains μου φαινονται ως πολυ περισσοτερο clickbait απο οτιδηποτε αλλο, αφου στην τελικη ακομα και διχως εμβολιο και καμια θεραπεια, οπως καθε αλλος ιος που εχει δημιουργησει πανδημια, εχει ενα χρονο ζωης κανα 2-3 χρονια το πολυ (με εξαιρεση Spanish Flu που διεδοθηκε σε μια εποχη παγκοσμιων πολεμων που ο πληθυσμος ηταν αποδυναμωμενος και maltnutritioned, και της Black Plague που μιλαμε για μια εποχη χωρις γιατρους ουσιαστικα), και ηδη διανυουμε ουσιαστικα πλεον τον 2ο χρονο.

3 Likes

Ενθαρρυντικά όσα αναφέρεις και συμφωνώ στο γενικό πλαίσιο όσων ανέφερες. Ωστόσο από τη δική μου ματιά (δεν μιλάω φυσικά για όποιον άλλον έγραψε στο νήμα εκτιμήσεις για το πότε θα τελειώσει αυτό), το πρόβλημα έχει να κάνει με τη συμπεριφορά που θα έχουμε ακόμη και μετά την herd immunity. Δεν θυμάμαι ποιος μουσικός είχε γράψει/πει πρόσφατα ότι έχουμε μία υγειονομική 11η Σεπτεμβρίου και συμφωνώ σε παγκόσμια κλίμακα υποθέτω ότι θα μιλάμε με άλλους όρους ακόμη κι αν αύριο ως δια μαγείας ο ιός εξαφανιστεί.

Εκτιμώ ότι θα υπάρχει μεγάλος αριθμός ανθρώπων που θα συνεχίσει να φοράει μάσκες. Οι χειραψίες θα μειωθούν κατά πολύ. Το close proximity θα είναι θέμα για χρόνια, ίσως και αιτία ηλίθιων καβγάδων. Δανία+Σουηδία+Νορβηγία λέγεται ότι προωθεί “υγειονομικό διαβατήριο” όχι απλώς για μετακινήσεις, αλλά και για είσοδο σε εστιατόρια. Αν αρχίσουμε να μπαίνουμε στη λογική “μου επιτρέπεις να σε χαιρετίσω/αγκαλιάσω” ή “κράτηση έχετε, αλλά εμβόλιο κάνατε;”, τότε έχουμε να δούμε πολλά.

Δεν ξέρω, ίσως σε αρκετούς αρέσει. Έχω γνωστούς και συναδέλφους που έχουν αποξενωθεί πλήρως, τρομοκρατημένοι δεν ξέρω από τι ακριβώς. Από το ενδεχόμενο να κολλήσουν λένε, ωστόσο δεν γνωρίζω αν πρόκειται για άλλα, προσωπικά ή ψυχολογικά αίτια.

Το σίγουρο είναι ότι πολλοί έχουν ήδη παρουσιάσει έντονα προβλήματα συμπεριφοράς, από τη μία ή την άλλη πλευρά: κλείνονται στον εαυτό τους ή αντιδρούν σαν “ψεκασμένοι” (όρος που τους τσουβαλιάζει όλους). Παράλληλα, πολλές ελευθερίες καταπατήθηκαν και ακόμη περισσότερες πρόκειται να καταπατηθούν στο όνομα της δημόσιας υγείας.

Δεν θα αντικρούσω ότι ο κύκλος ζωής του ιού θα είναι 2-3 χρόνια (δεν το ξέρω, αλλά σε πιστεύω). Άντε πες το όμως αυτό στον κόσμο, ο οποίος θα ακούει τον Χ πολιτικό να λέει “είναι για το καλό όλων” ή “είναι για να μην ξανασυμβεί” και θα το αποδέχεται. Δεν ξέρω λοιπόν αν η ανοσία αγέλης θα είναι η λύση, όσο γρήγορα κι αν επιτευχθεί.

3 Likes

Μεγαλη κουβεντα αυτη, αλλα σε πολυ λιγα λογια γιατι πρεπει να παω να κανω ενα ντους και να βγω ραντεβου με μια κοπελα που κανεις μας δεν φοβαται την επαφη, τα βλεπω πολυ πιο αισιοδοξα τα πραγματα. Νομιζω πως το χρονικο διαστημα επιστροφης στο να νιωθουμε ανετα σε κλειστους χωρους με κοσμο και με αγκαλιες και επαφες και τα παντα, θα ειναι πολυ μικρο.

1 Like

Άλλο η τρομολαγνεία και άλλο η πραγματικότητα. Θα δούμε ποια θα είναι η πραγματικότητα, ο covid θα μας απασχολήσει για κάποια χρόνια ακόμα πάντως σίγουρα, δε βλέπω να υπάρχουν αρκετοί λόγοι σήμερα για να πιστεύει κάποιος βάσιμα το αντίθετο, ψάχνοντας πάμε ακόμα.

3 Likes

Κανεις δεν μιλησε για μεταβαση απο την μια μερα στην αλλη στην κανονικοτητα, οτι κι αν σημαινει αυτο.

Αλλα πραγματα οπως η ανθρωπινη επαφη και η αγκαλια ειναι τοσο φυσιολογικα που δε θα αλλαξουν.

Ο κοσμος αγκαλιαζεται, πηδιεται, φιλιεται και ολα τα υπολοιπα εδω και κατι εκατονταδες χιλιαδες χρονια και μετα απο αρκετες πανδημιες :stuck_out_tongue:

Μαλλον ως αντιδραση θα βγει, οπως βγηκε και στα 20ς μετα απο την τοτε πανδημια.

Θα εχουν ενδιαφερον απο ανθρωπιστικη αναλυση ολες οι αντιδρασεις στο υπολοιπο της δεκαετιας, αλλα σε βαθος χρονου (και εννοω λιγα χρονια, οχι τιποτα δεκαετιες) ολα θα ειναι οπως ηταν και πριν στο θεμα της ανθρωπινης επαφης πιστευω. Δε θα γινουν 8 δισεκατομμυρια ανθρωποι αντικοινωνικοι ή sociopaths επειδη περασαμε μια πανδημια.

2 Likes

Λέξεις-κλειδιά

Μία. Έχουμε ακόμη χρόνο να δούμε αν θα βρεθεί κάτι νέο στις επόμενες δεκαετίες.

POV. Θα μάθουμε τι θα συμβεί, είτε θέλουμε είτε όχι :slight_smile:

Αυτό είναι το σημαντικότερο. Καλή διασκέδαση.

3 Likes

Όταν εμβολιαστεί η πλειοψηφία, θεωρώ ότι σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα επανέλθουν στη συμπεριφορά πριν την πανδημία (μέχρι την επόμενη :thinking: ).
Μένει να φανεί πόσο γρήγορα.

Btw ξαφνικά στην ΕΕ θεωρούν αξιόπιστο το ρωσικό εμβόλιο… τώρα που έχουν ανάγκη ε…

1 Like

Αυτός είναι ένας πίνακας που δημοσίευσε ο Μόσιαλος. Φαίνεται μέχρι στιγμής ότι τα πιο καλά είναι τα mRNA εμβόλια.

Και οι Κουβανοί έχουν βγάλει εμβόλιο.

EDIT: Η ΕΕ αρχισε να θεωρει αξιοπιστο το ρωσικο εμβολιο γιατι τωρα δημοσιευτηκαν στο The Lancet αποτελεσματα για την αποτελεσματικοτητα του, υστερα απο δοκιμες σε δεκαδες χιλιαδες ανθρωπους που το εκαναν.

1 Like

Παρεμπιπτόντως, ρώσοι (και κινέζοι) έχουν δικά τους επιστημονικά περιοδικά. Ο μόνος λόγος που το δημοσίευσαν στο Lancet είναι για να το προωθήσουν στην ΕΕ. Και φαίνεται (στην πράξη θα φανούν όλα τα εμβόλια βέβαια) να έχει υψηλή αποτελεσματικότητα, σε αντίθεση με το κινέζικο που είναι αρκετά χαμηλά (περίπου 50% κάπου είχα διαβάσει), αλλά προωθείται σε ασιατικές χώρες.

Γιατι δηλαδη να εχουμε κι αλλες πανδημιες στα επομενα 10-20-30 χρονια ας πουμε οταν το μεγεθος της συγκεκριμενης ειναι σχετικα συγκρισιμο με πανδημιες που εμφανιζονται καθε 100 χρονια (και μαλιστα πολυ χειροτερες στο παρελθον)?

Ο φοβος ειναι ενα τεραστια συστημα χειραγωγησης, αλλα το οτι εμφανιστηκε το Covid19 δεν σημαινει οτι θα πρεπει να περιμενουμε κι αλλες πανδημιες οσο ζουμε βασικα.