Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Oι U30 με κάμποση τύχη μπορεί και να προλάβουμε :sunglasses:

1 Like

Προοδευει και τεχνολογια, μπορει οντως να φατε κι αλλη μια στη μαπα εσεις
Εγω αν ολα πανε καλα μεχρι το 2070 το πολυ θα ειμαι αστροσκονη για μια ακομα φορα

1 Like

Νομιζω ειναι τελειως random ποτε θα ερθει η επομενη πανδημια, και οτι οι προηγουμενες δυο πραγματικα τεραστιες (χολερα 1817-1824, ισπανικη γριπη 1918-20) εκδηλωθηκαν οπως και ο covid 15-20 χρόνια μετα την αυγη του αιωνα τους (υπηρχαν στο μεταξυ βεβαια και αλλες μικροτερες οπως η γριπη του hong kong, ο H1N1- και η πανδημια του hiv που απαιτουσε λιγοτερο δραστικες αλλαγες στην κοινωνια και οικονομια για την αντιμετωπιση της, αλλα ειχε προκαλεσει με βαση τα νουμερα του UNAIDS μεχρι το τελος του 2019 το θανατο 32.699.999 ανθρωπων και ενος θεου)

Ενας ρουλετακιας θα πονταρε τελειως randomly, εχοντας ομως την εσφαλμενη αισθηση πως εχει δικιο, για επομενη τεραστια πανδημια στο 2121, αν του βγει, ναι αστροσκονη κι εγω.

1 Like

Ποιος μίλησε για πανδημίες. “Κάτι νέο” έγραψα. Μπορεί να είναι πανδημία, πυρηνικά, μετεωρίτης, εξωγήινοι, κατακλυσμός. Δεν κάνω τον μάντη. Καλύτερα να μην τον κάνει κανείς μας.

Ο φόβος είναι μέσο χειραγώγησης, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η υπεροψία όμως αποτελεί κακό σύμμαχο. Έχω την πεποίθηση ότι δεν με βοηθάει το να μην αναγνωρίζω πως ο,τιδήποτε μπορεί να μου συμβεί. Δεν υπάρχει μέτρο και όριο, κυριολεκτικά ο,τιδήποτε… Ούτε θέλω να κρίνω τις πανδημίες ή οποιοδήποτε άλλο “κακό” με στατιστικά στοιχεία.

Τι σημαίνει “κάθε 100 χρόνια”; Συμβόλαιο υπογράψαμε; Πριν 100 χρόνια ο πλανήτης είχε 30% λιγότερο πληθυσμό και 1000% καλύτερες περιβαλλοντολιγικές συνθήκες. Και 20% χαμηλότερο προσδόκιμο ζωής. Φτώχεια και ανέχεια. Δεν με πείθει κανένα στατιστικό μοντέλο 100ετίας για το τι θα συμβεί στα επόμενα 100 χρόνια. Άποψη μου βέβαια…

8 Likes

Συμφωνω @jonkyr, σοφα τα λες. Μια μικρη διορθωση, πριν 100 χρονια ο πλανητης ειχε περιπου το 1/4 του πληθυσμου που εχει σημερα.

1 Like

Νταξ, απο το μυαλο μου εβγαλα τα νουμερα. More or less που λενε στο χωριο μου. Βαριομουν να κανω research, δεν ειχε μεγαλη σημασια αλλωστε. Νομιζω οτι το νοημα αποδοθηκε σωστα.

Ωρα για νανι, το χθεσινο ξενυχτι για το Super Bowl με γονατισε, με 3.5 ωρες υπνο και καπακια δουλεια δεν πας πολυ μακρια :slight_smile:

Και μας λες οτι παιζεις και 11x11; Καλα, καταλαβαμε, θα ερθεις να σε γλεντησουμε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ε ενταξει στο context της κουβεντας και επειδη συνηθως οι περισσοτεροι εννοουν φοβο για πανδημια στο αμεσο μελλον ξανα, αυτο καταλαβα, συγγνωμη.

Εχεις δικιο σε ολα τα υπολοιπα. Ζω τη ζωη μου οσο μπορω εδω και πανω απο 15 χρονια με την πληρη συνειδητοποιηση οτι τη μια μερα ειμαστε, την επομενη μπορει να μην ειμαστε. Απο αυτοκινητιστικο δυστυχημα εως κατι εντελως απροβλεπτο και σε μεγαλυτερη κλιμακα. Αλλα δεν βοηθαει και πολυ να ζουμε μονιμως σε ενα κλιμα φοβου, δηλαδη προσπαθω παντα να εχω την σωστη ισορροπια ρεαλισμου.

Δεν γινεται να σκεφτομαστε και καθε μερα οτι κατι μπορει να μας συμβει, πρεπει να κανουμε και τα πλανα μας, και τα σχεδια μας, και να ζουμε και την ζωη οσο την εχουμε. Γι αυτο βαζω παντα πολυ αλατι στο φαι μου :stuck_out_tongue: Χιλιες φορες 3 λιγοτερα χρονια ζωης με αλμυρα παρα ανοστο φαγητο για 3 χρονια πιο πολλα.

Τωρα το καθε 100 χρονια ηταν μια εκτιμηση, δεν ηταν κυριολεκτικο. Μπορει η επομενη πανδημια να σκασει το 2060, μπορει ομως και το 2310. Αυτα δεν τα προβλεπεις, μπορεις ομως ως κοινωνια να μειωσεις τις πιθανοτητες για πανδημιες αν απαγορεψεις το να τρωει ο κοσμος φιδια παγκολινους και νυχτεριδες, τα οποια γνωριζουν πολυ καλα τι μεταλλαξεις μπορει να προκαλεσουν. Υπαρχει κλιμακα πιο ασφαλων τροφων απο αλλες, καλως ή κακως.

Για τις περιβαλλοντολογικες συνθηκες υπερβαλλεις αρκετα, και το λεω ως φουλ υποστηρικτης οτι πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε και να μην παιρνουμε αβιαστα το climate change. Απο κει και περα, οχι, συμφωνω απολυτα μαζι σου, δεν μπορει κανενα μοντελο να προβλεψει τι θα γινει.

2 Likes

Εξ αυτού ορμώμενος, ήθελα να ρωτήσω εάν έχει βγει κάποια έρευνα ή/και πόρισμα από κάποιον αρμόδιο φορέα (επί παραδείγματι WHO) που να έχει εντοπίσει την “πηγή”/απαρχή της πανδημίας. Υποθέτω ότι προϊόντος του χρόνου (παραπάνω από ένα έτος, πλέον) γίνεται όλο και πιο δύσκολο να εντοπιστεί ο ασθενής 0, συνεπώς και η αιτία της πανδημίας. Σε μία εποχή που μαθαίνουμε τα πάντα, εντός δευτερολέπτων, το να αγνοούμε το πώς ξεκίνησε η ιστορία, εντείνει την αμφισβήτηση σε θεσμούς (κυβερνήσεις κ.λπ.) και λοιπούς φορείς και οργανισμούς, αναφορικά με την προστασία θεμελιωδών δικαιωμάτων του πολίτη, ενώ, παράλληλα, τροφοδοτεί κι ενισχύει συνωμοσιολογικά σενάρια και λοιπές αβάσιμες υποθέσεις. Τελικά, υπάρχει (αν ναι, θα αποδοθεί;) ευθύνη κάπου (σε κάποια χώρα, σε κάποιον οργανισμό, σε κάποιον φορέα, κάπου τέλος πάντων) ή απλά ένα τόσο τεράστιο ζήτημα, το οποίο αποτελεί δυνητική απειλή για τη ζωή των ανθρώπων ανά τον πλανήτη κι έχει προκαλέσει τόσες επιπτώσεις στην οικονομία των χωρών και την καθημερινότητα των πολιτών θα λογίζεται ως ένα ιστορικό γεγονός που συνέβη ως μία φυσική εξέλιξη στην πορεία της ανθρωπότητας (επί τη βάσει του πάντα συνέβαιναν πανδημίες); Επειδή δεν ασχολούμαι ενδελεχώς με το ζήτημα και βλέπω ότι υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που το έχουν ερευνήσει παραπάνω (πιθανόν να εμπίπτει και στο επαγγελματικό πεδίο κάποιων), θα μ’ ενδιέφερε, πραγματικά, το πού έχουμε καταλήξει αναφορικά με την αιτία της πανδημίας, επισήμως, ως ανθρωπότητα. Αν, όντως, υπήρξε κάποιο λάθος/αβλεψία/σκοπιμότητα, δεν θα πρέπει να αναδειχθεί προς αποφυγή παρόμοιων περιστατικών στο μέλλον;

2 Likes

Δε μαθαίνουμε τα πάντα εντός δευτερολέπτων, οι πληροφορίες έχουν τη δυνατότητα να μεταδοθούν σε υπερβολικά γρήγορο βαθμό. Το ένα είναι τεχνολογικό επίτευγμα, το άλλο είναι ζήτημα οργάνωσης των ανθρώπων, δεν πρέπει να συγχέονται κι ας έχουν θεωρητικά αιτιατή σχέση.

Θεμελιώδες δικαίωμα είναι να φάω ό,τι μου κατέβει στο κεφάλι. Αν το κόψεις αυτό απ’τον άνθρωπο (πράγμα πρακτικά αδύνατο) επειδή “η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου”, καταπατάς άλλα θεμελιώδη δικαιώματα και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα για να πεις ποιο είναι πιο θεμελιώδες δικαίωμα. Το να τρώω ό,τι θέλω? Η υγεία μου να μην επηρεάζεται από απερισκεψίες άλλων? Η ελεύθερη μετακίνηση να απαγορεύεται αν δεν ακολουθείς κάποιους επιβεβλημένους κανόνες? Fair να συμβαίνει αυτό απ’τη μία, συμφωνώ να υπάρχουν κανόνες προσωπικά, αλλά από την άλλη πολλές φορές οι κανόνες δεν είναι δίκαιοι. Πχ αν η Κίνα το έκανε επίτηδες, τι μπορείς να ζητήσεις ως Έλληνας ανθρωπάκος? Δεν απασχολείς κανέναν.

edit: Στην απορία που λες πώς προήλθε κλπ δεν ξέρω και δεν έχω δει κάτι για να προτείνω. Όλα είναι σε στάδιο έρευνας απ’ότι διαβάζω, αλλά μπορεί να ξέρει κάποιος καλύτερα

2 Likes

Ακόμα το ψάχνουν, όπως έχω καταλάβει. Μπορεί να μην το βρούνε και ποτέ.

1 Like

Επίσης δεν είμαι βέβαιος πως έχω δίκιο αλλά ίσως μόνο το supercluster zero (η αγορά της Wuhan) να μπορεί να βρεθεί. Ο ιός θα μπορούσε να κυκλοφορεί μήνες πριν γίνει η αγορά της Wuhan, αλλά μόνο μετά την αγορά της Wuhan να υπήρξε αρκετός αριθμός κρουσμάτων ώστε να καταλάβουμε πως υπάρχει στατιστικώς significant καινούργιος ιός που προκαλεί πνευμονία. Ο μεγάλος αριθμός ασυμπτωματικών ή με ελαφρά συμπτώματα φοβάμαι πως δε θα επιτρέψει patient zero, κλπ. Θα ήμουν πολύ δύσπιστος αν ποτέ πουν πως τον βρήκαν. Πιθανότατα ο patient zero είναι σπίτι του και διαβάζει για τον covid σαν όλους τους άλλους και φοβάται μην το κολλήσει

Επίσης περί lockdown στην Ελλάδα και “απαγορεύσεις κυκλοφορίας”, αυξάνονται οι έρευνες που δείχνουν πως τέτοια μέτρα αν παρθούν στα τυφλά οδηγούν σε παραπάνω κρούσματα:
https://www.journalofinfection.com/article/S0163-4453(21)00044-X/fulltext?fbclid=IwAR0EmnF-f0NrhZp-s8c7K___iJQBY35WpoVS1IUu91k299CHcGXVyFtFVjo

4 Likes

Σιγα μην βρεθει ο patient zero, δεν υπαρχει απολυτως καμια περιπτωση. Θα μεινουμε με το οτι ξεκινησε απο την Wuhan.

Πολυ περιεργη τοποθετηση για την προσωπικη ελευθερια, οταν αυτη απειλει την δημοσια υγεια. Οπως και το αξιωμα του οτι ειναι θεμελιωδες δικαιωμα το να μπορεις να φας οτι σου κατεβει στο κεφαλι. Γιατι? Αν ρωτησεις εναν vegetarian θα σου πει οτι το να τρως το πτωμα ενος ζωου ειναι συμμετοχη σε δολοφονια, και εχει πολυ βασιμα επιχειρηματα για αυτο, ασχετως με το αν συμφωνουμε ή οχι με αυτο. Γιατι να ειναι θεμελιωδες δικαιωμα το να στερεις την ζωη απο ενα αλλο ζωο πανω στον πλανητη ας πουμε? Επειδη το κρεας εχει γαμω τις γευσεις? Μπα.

Το πρωί ρώτησα, το μεσημέρι άκουσα για μία έρευνα που διεξάγεται από τον ΠΟΥ στην Κίνα αυτήν την περίοδο, όσον αφορά την απαρχή του γεγονότος.

Όντως, δεν βλέπω κι εγώ να βγαίνει άκρη, παρά μόνο γενικεύσεις και αποκλεισμοί θεωριών (π.χ. της δημιουργίας σε εργαστήριο). Βρήκα κι ένα άρθρο σχετικά.

https://www.cnbc.com/2021/02/09/who-outlines-wuhan-findings-on-origins-of-covid-pandemic.html

1 Like

Μην ζητάς συγγνώμη, ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα. Σημασία έχει ότι συνενοηθήκαμε.

Να το κόψεις. Κάνει κατακράτηση :smiley: Εγώ πάντως δεν το γουστάρω καθόλου, φάε και το δικό μου. Λεμονάκι ftw.

Αυτό ακριβώς ήταν και το ζουμί της πρώτης τοποθέτησης. Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε, προφανώς.

Εντάξει, γενικώς το κείμενο ήταν στο όριο της υπερβολής. Αλλά με στόχο να εστιάσει στην ουσία της σκέψης μου, όχι σε στοιχεία (τα οποία, όπως έγραψα ήδη, βγήκαν από το κεφάλι μου). Από την άλλη, δεν ζούσα τότε -προφανώς- αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο μεγάλο το περιβαλλοντολογικό (μήπως “περιβαλλοντικό”; βαριέμαι να το ψάξω) χάλι.

…προσπερναμε τον τιτλο και παντα φιλτραρουμε με ψυχραιμια και διακριση αυτα που ακουμε και διαβαζουμε,μπας βγει και κατι :slightly_smiling_face:

Στο πρώτο λοκνταουν κάθε μέρα θα είχα και από ένα σύμπτωμα ψυχοσωματικο + κρίσεις πανικού ,μικροφοβεία ,δυσκολία στην αναπνοή . Θεωρώ ο όρος αόρατος εχθρός βλάπτει τα άτομα σαν και μένα… ατομα με ευθραστη ψυχική υγεία.

2 Likes

Τι έχουμε εδώ?

9 Likes

9 Likes

Neeeeeext:

5 Likes