Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Πάντα :stuck_out_tongue:

Μπορεί να έλεγαν και τον παππού του Metallica…

3 Likes

Ο παππούς λεγόταν Metallica Ride The Lightning :cold_face:

1 Like

“Does this Pantera guy ever relax?”
“You treat your step mother with respect Pantera”
“Dammit Pantera I told you to mow the lawn”

3 Likes

Ευρωπαϊκή “δημοκρατία” τώρα και στη Γερμανία:

2 Likes

I see a rainbow rising

2 Likes
1 Like

Συγκρούσεις με αστυνομία απ’ ότι βλέπω στο βίντεο.

1 Like

Αργησε περισσοτερο απο οσο περιμενα να κανει καποιος την μαλακια.

Ισοβια ελπιζω.

1 Like

Δεύτεροι ήρθατε :stuck_out_tongue:

2 Likes
5 Likes

Τι λέει εδώ ρε.

2 Likes
1 Like

Πάντως η αποτελεσματικότητα του εμβολίου ως προς την αποτροπή σοβαρών μορφών του κορονοϊού φτάνει το 91,4% και η αποτελεσματικότητά του ως προς την αποτροπή των εισαγωγών σε νοσοκομεία υπολογίζεται ότι φτάνει το 88%, κατά τους υπολογισμούς που δημοσιοποίησε το υπουργείο.

Και επίσης

The report said that the data could be skewed because of different ways of testing vaccinated groups of people versus those who hadn’t been inoculated.

2 Likes

Τα στατιστικα παντως αλλο λενε

Αφου τους τελευταιους 3 μηνες οι ημερησιοι θανατοι ειναι απο 0 μεχρι 3 (σαν να λεμε παρομοιοι με τους θανατους απο τροχαια) πως γινεται το εμβολιο να ειναι τοσο μουφα?

2 Likes

Ποιος είπε ότι είναι μούφα;

Ισραήλ: Η αποτελεσματικότητα του εμβολίου της Pfizer έπεσε στο 39% Σε αυτο το αρθρο αναφερομαι

2 Likes

Μα παρέθεσε ο nnnkkk από κάτω ένα απόσπασμα που εξηγεί ότι η αποτελεσμάτικοτητα ως πρός σοβαρή νόσηση παραμένει πάρα πολύ υψηλή (~90%) εξ’ ου και τα πολύ χαμηλά επίπεδα θανάτων που αναφέρεις εσύ.

Το 39% αναφέρεται στο να μην κολλήσεις/νοσήσεις καθόλου υποθέτω.

Καλά, από τον τίτλο κάθε άρθρου μέχρι το τι πραγματικά γράφει μέσα η απόσταση μπορεί να είναι χαώδης. Όσο ελιτίστικο κι αν μπορεί να ακουστεί, ανάθεμα κι αν μπορούν να καταλάβουν οι περισσότεροι από εμάς τι πραγματικά γράφει ένα άρθρο ιατρικού περιεχομένου. Το να απομονώνονται κομμάτια και προτάσεις μπορεί να είναι εξαιρετικά διαστρεβλωτικό και παραπλανητικό (και ψεκασμένο).

8 Likes

@ChrisP ηταν εξαιρετικα αποτυχημενος ο τιτλος του αρθρου, και σε αυτον περισσοτερο αναφερθηκα, επειδη αυτοι οι τιτλοι δημιουργουν εντυπωσεις και επηρεαζουν την κοινη γνωμη.

Την επομενη φορα δηλαδη που ο μπαρμπας στο χωριο θα μιλαει κατα του εμβολιου και θα λεει 39% αποτελεσματικοτητα εχει γιατι να το κανω αντε να εξηγεις.

Αυτα που γραφει μεσα οπως τα ερμηνευσες ετσι τα ερμηνευω και εγω, χωρις βεβαια να θεωρειται σοβαρη πηγη το NewsIT ! Με βαση τα πρωτα στοιχεια θανατων παντως ακομα και με περιορισμενο αριθμο ανθρωπων ακομα που εχουν κανει και τις δυο δοσεις, εγω ειμαι αρκετα αισιοδοξος για την δυναμικη των εμβολιων.

Δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος για τους ψεκασμενους βεβαια, αλλα νομιζω ενα ποσοστο απο αυτους θα “σπασει” στο επομενο διαστημα.

2 Likes