Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Αν συνεχίσει έτσι η φάση, μπορεί να δούμε και τη Λίβερπουλ να φτάνει τις Πρεμιερ του Μουρίνιο

1 Like

11η Σεπτεμβρίου σήμερα (μέχρι πριν λίγο στην Ελλάδα, ακόμη, εδώ που βρίσκομαι). Διάβαζα πριν λίγο αυτό το άρθρο (από το 2002) για τους ανθρώπους που πηδούσαν από τον 106ο όροφο του βόρειου πύργου.

Η επίσκεψη μου στο μουσείο της 11ης Σεπτεμβρίου στη Νέα Υόρκη ήταν μια από τις πιο συγκλονιστικές εμπειρίες της ζωής μου και σίγουρα βγήκα ένας διαφορετικός άνθρωπος από αυτόν που μπήκα. Η προσωποποίηση όχι μόνο της τραγωδίας αλλά και του ηρωισμού τόσων ανθρώπων είναι από αυτά που σε κάνουν να βλέπεις τη ζωή με διαφορετικό μάτι και να έχεις λίγο παραπάνω πίστη στην ανθρωπότητα - όσο ειρωνικό κι αν είναι αυτό με αφορμή ένα γεγονός που συνδέεται με τον τρόμο και τη φρίκη που άνθρωποι προκάλεσαν.

Δεν ξέρω αν και πόσοι ξέρουν την ιστορία του Welles Crowther, ήταν ένας από όσους θυσιάστηκαν σώζοντας δεκάδες ανθρώπους. Αξίζει να δει κανείς κάποια από τα references στη wikipedia - σαν ένας φόρος τιμής για την ημέρα αυτή.

4 Likes

Πως το ξερεις οτι το αρθρο ειναι του 2002 οταν εχει ημερομηνια πανω 9 Σεπτεμβριου 2021?

Που να εστελνες κι ενα μηνυμα να γνωριζομασταν να δεις πως θα ειχες αλλαξει…

Δυστυχως αν και γενικα αισιοδοξος ανθρωπος στην ζωη μου, δεν μπορω να το δω ετσι. Ειναι τοσες οι λεπτομερειες και οι συνδεσεις της εντεκατης Σεπτεμβριου με αρνητικες εκφανσεις του ανθρωπινου γενους, αλλα και οσα ακολουθησαν απο τοτε μεχρι και σημερα, που οι (αρκετοι εως πολλοι) ηρωες της ημερας δεν με κανουν να νιωθω και πολυ καλυτερα για το ειδος μας.

1 Like

το γράφει το άρθρο. Αναδημοσίευση είναι.

1 Like

Α οκ δεν το διάβασα όλο… Είναι πιο μεγάλο κι από την λίστα με τα ονόματα των νεκρών

1 Like

https://www.facebook.com/jeffersoncountypublichealth/posts/1362198697508855

ή αλλιως, common sense.

I agree no one should be required to take a vaccine (or any medical intervention) against their will. This is a matter of individual, informed choice. But choices have consequences. In the realm of infectious diseases, the choices we make do not just have personal consequences, they impact others.

In the context of an out-of-control global pandemic, getting vaccinated becomes a minimum requirement for being a healthcare worker. Healthcare workers have an affirmative duty to protect their patients from preventable harm. You don’t have a ‘personal choice’ whether to wash your hands, don personal protective equipment, follow infection control protocols, etc. If you don’t want to do those things, you are not qualified to hold a medical or nursing license.

Healthcare workers are not being forced to take a vaccine. Those who decide not to are no longer qualified to work in their chosen field.

This is not a matter of human rights or discrimination. See the American Civil Liberties Union (ACLU) stance on this: https://www.theatlantic.com/…/why-aclu-supports…/619984/ (IG users, link in bio).

Requiring businesses to enforce masking mandates and for bars and restaurants to enforce vaccinated-only indoor dining policies is basic public health. We are in the midst of the worst-ever COVID outbreak in our communities. Emergency measures are necessary.

Remember: Choice has consequence. If your personal choice harms someone else, you are responsible for that harm."

-Dr. Tom Locke, MD, MPH Deputy Public Health Officer for Jefferson County Public Health

Μην ξαναδω για παραβιαση δικαιωματων αν καποιος “υποχρεωνεται” να κανει το εμβολιο.
Αν δεν το κανει, απλα δεν πληρει πλεον τις προυποθεσεις για την συγκεκριμενη δουλεια.
Τελος.

4 Likes

Αυτός ο δρ τομ λοκε μδ μπη δεπυτυ οφ πυβλικ ηεαλτη οφφιψερ φορ ξεφφερσον ψουντυ πυβλιψ ηεαλτη ξέρει για τον 15χρονο που πέθανε 1 βδομάδα μετά το εμβόλιο κάπου στην Πελοπόννησο κ το έγραψε κ η αδελφή του στο φεθςμπουκ;

Λογικά δεν θα το ξέρει, αλλά δεν πειράζει, γιατί η διαιώνιση ψευδής πληροφορίας δεν είναι και τόσο καλή νομίζω. Αφού το έγραψε η αδερφή του στο φαψεβοοκ βέβαια θα είναι και αλήθεια.

Αρκετά αστεία σκέψη αν σκεφτείς πως στις ΗΠΑ, η υγειονομική περίθαλψη είναι commodity και όχι κοινωνικό αγαθό

Αρκετα αστεια σκεψη αυτο που λες, για οποιονδηποτε μπορει να κανει το βασικο compartmentalize στο μυαλο του και να ξεχωριζει τα προβληματα ενα προς ενα, ωστε να κανει διαλογο με βαση και για συγκεκριμενα θεματα, κι οχι αντιλογο για να κανει αντιλογο (!)

Ήταν πραγματι λίγο άσχετο σορυ φιλτατε @nnnkkk

Μια χαρά τα λέει ο δόκτωρ τέτοιος , οι δουλειές κρίνονται (κυρίως) εκ του αποτελεσματος και εκ του αποτελεσματος ένας μη εμβολιασμενος επαγγελματίας υγείας έχει (επιστημονικως αποδεδειγμένα) κάπως αυξημένες πιθανότητες να στείλει στα θυμαράκια κανέναν ασθενή, δεν το λες ακριβώς υπηρεσίες υγείας αυτό!

Άσχετο-σχετικο, η (μη εμβολιασμενη) κοπέλα ενός (εμβολιασμενου) πολύ καλού φίλου μου που συγκατοικούν κόλλησε κορωνοιο πριν περίπου 3 βδομάδες. Μεινανε και οι δύο σε καραντίνα στο σπίτι για δύο βδομαδες, η κοπέλα το πέρασε ελαφριά, ο φίλος δεν κόλλησε ποτέ (παρόλο που έκανε 4-5 φορές τεστ, ακόμα και μοριακό), μου έκανε αρκετή εντύπωση ότι δεν κόλλησε καν (ή κόλλησε με ιικό φορτίο τόσο χαμηλό που δεν ανιχνεύθηκε? ποιος ξέρει). Θα περίμενα και ο φίλος να κολλήσει, μένουνε μαζί, δεν προσέχανε καθόλου μεταξύ τους, μιλάμε για βομβαρδισμό ιικου φορτίου και δεν κόλλησε.

1 Like

Καθόλου άσχετο, όταν η υγειονομική περίθαλψη είναι θέμα του κράτους, αυτό δεν πηγαίνει μόνο προς τους “δικαιούχους-πολίτες” αλλά και προς τους εργαζομένους-ιατρούς, και τις υποχρεώσεις που έχει το κράτος προς αυτούς.

Όταν η υγειονομική περίθαλψη είναι υπηρεσία που πωλείται, μου φαίνεται πολύ λογικό να προτείνεις και να κάνεις ό,τι θες, όπως πχ να λάβεις υπόψιν σου το αν είναι εμβολιασμένοι ως κριτήριο για την πρόσληψη.

Δεν έχω κάποιον επιπλέον διάλογο να κάνω, τα έχουμε ξαναπεί, δεν πιστεύω στην υποχρεωτικότητα γενικά, πόσω μάλλον από ένα υγειονομικό σύστημα που δε νοιάζεται για τους ασθενείς του by default και αυτό σχολίασα

Δυστυχως ομως, στον επιμερους διαλογο που κανεις, δεν διαβασες ή δεν ηθελες να διαβασεις τα λογια του συγκεκριμενου MD. Δεν υπαρχει καμια υποχρεωτικοτητα οπως την εχεις στο μυαλο σου. Οπως ενας ανθρωπος που δουλευει στον υγειονομικο τομεα πρεπει να πλενει τα χερια του και να τα σαπουνιζει ολη την ωρα, να φοραει μασκα, να φοραει συγκεκριμενα ρουχα, και να τηρει ολα τα πρωτοκολλα καθαριοτητας, ετσι πρεπει να κανει και το εμβολιο στην συγκεκριμενη δουλεια, το οποιο ειναι πλεον κομματι του πρωτοκολλου.

Εσυ θα ηθελες να σου κανει εγχειρηση καποιος με γυμνα χερια? Θα ηθελες να μαζευει τα σκουπιδια ο υπαλληλος του τοπικου Γρηγορη Μικρογευματα (υπαρχουν ακομα αυτα?) με τα χερια και μετα να σου φτιαχνει σαντουιτς? Θα ηθελες να χυνονται τα λυματα απο τους υπονομους στον δρομο απο το κρατος επειδη σιγα μωρε και τι εγινε κανενας δε θα μας υποχρεωσει να τα ριχνουμε σε συγκεκριμενα σημεια και χωματερες?

Δεν ειναι ασπρο μαυρο η υγειονομικη περιθαλψη στην Αμερικη, υπαρχει το MediCare και υπηρχε απο πριν αναλαβει ο Obama. Πληρωνουμε ολοι φορους στο κρατος για να μπορουν να εχουν οι ηλικιωμενοι και αυτοι που πανε στα επειγοντα υγειονομικη περιθαλψη απο τα νοσοκομεια. Επισης, επι του πρακτεος, οταν καποιος πρεπει να παει στο νοσοκομειο και να κανει εγχειρηση ή θεραπεια ή ξερω γω οτιδηποτε αλλο, θα του την κανουν, και απλα θα αποκτησει ενα τεραστιο χρεος. ΑΥΤΟ το κομματι λοιπον ειναι μια αλλη κουβεντα, στην οποια ειμαι πιθανοτατα 100% μαζι σου.

Ομως η θεραπεια θα γινει, και εν μεσω πανδημιας, ειναι πραγματικα εξωφρενικο το να θεωρεις εσυ ή καποιος αλλος οτι ειναι “δικαιωμα” του οποιουδηποτε εργαζομενου στον υγειονομικο τομεα το αν θα κανει το εμβολιο ή οχι. Ειναι, και πρεπει να ειναι, μερος του πρωτοκολλου για την δημοσια υγεια και ασφαλεια των ασθενων, δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως δεν καταλαβαινεις απο αυτο.

1 Like

Καλά, άλλο τα γάντια, άλλο το εμβόλιο, δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Καμια εκπληξη βασικα, το εμβολιο ειναι παρα πολυ αποτελεσματικο και η λειτουργια του δεν ειναι μονο οτι αναστελλει την δραση του ιου και το ποσο σοβαρα θα το περασει καποιος, αλλα ελαχιστοποιει και την πιθανοτητα να κολλησει καποιος. Γι αυτο επιμενει ο κοσμος να πανε να κανουν ολοι το εμβολιο, γιατι μπορει να αποκτησουμε herd immunity σε καποια φαση επιτελους, αλλα αυτο δεν προκειται να γινει οσο υπαρχουν παντου αρνητες, και φυσικα οσο υπαρχουν παμπολλες χωρες στον κοσμο που δυστυχως δεν ειχαν προσβαση στο εμβολιο ακομα.

Και δεν εγραψα οτι ειναι το ιδιο πραγμα. Ειναι ομως και τα δυο πραγματα τα οποια ενας ανθρωπος που εχει παρει τον ορκο του Ιπποκρατη, οφειλει να τηρησει, γιατι και τα δυο ειναι επικινδυνα για την υγεια των ανθρωπων με τους οποιους θα ερθει σε επαφη.

1 Like

Τη δεύτερη πιθανότητα τη μικραίνει ρε, δεν την ελαχιστοποιεί. Την πρώτη την κάνει πάρα πολύ μικρή, ναι.

Μακάρι να ήταν τόσο απλό. Δεν είναι. Προφανώς κι εγώ δεν έχω καμία διάθεση να είναι ανεμβολίαστοι οι υγειονομικοί που θα χρειαστεί να κουράρουν εμένα ή κάποιον δικό μου άνθρωπο, όμως από αυτό μέχρι το να επιβάλεις τον εμβολιασμό με το συγκεκριμένο εμβόλιο τα βήματα είναι πολλά και δεν είναι τόσο απλή υπόθεση.

Το ιδιο δεν σημαινει στο παρον context? :stuck_out_tongue: Εννοω οτι την ελαχιστοποιει στο μεγεθος που εχουμε καταφερει εν προκειμενω, το οποιο ειναι παρα πολυ καλο. Αν δεν κανω λαθος, η πιθανοτητα μεταδοσης μεταξυ δυο εμβολιασμενων ειναι 1% σε σχεση με δυο ανεμβολιαστους. Στο παραδειγμα αποπανω ειχαμε εναν κι εναν, αλλα και παλι… ουτε εγω κολλησα απο τον συγκατοικο οταν ειχε αυτος κοβηντακι τον Νοεμβριο παντως, αν και δεν διναμε και γλωσσοφιλα, δεν ειναι ο τυπος μου.

ΕΙΝΑΙ τοσο απλο. Δεν υπαρχει κανενα επιχειρημα του γιατι δεν ειναι τοσο απλο. Απλα φοβος. Και κανενας δεν επιβαλλει το εμβολιο. Εχεις την επιλογη να μην το κανεις. Οπως εχεις και την επιλογη να πηγαινεις στην δουλεια καθε μερα μιση ωρα αργοπορημενος. Ή να καθεσαι και να παιζεις στο κινητο σου οταν πας στην δουλεια. Απλα μπορει να απολυθεις σε καποια απο αυτες τις περιπτωσεις. Μου φαινεται σουρρεαλ το οτι ο κοσμος δεν καταλαβαινει τι σημαινει πρωτοκολλα ασφαλειας και υγειας.

1 Like

Μπα, δεν είναι τόσο μικρή. Δε νομίζω ότι πλέον λένε ποσοστά.

Πολλά πράγματα μπορεί να φαίνονται σουρεάλ.

Θα είχα πρόβλημα αν με κούραρε γιατρός που έχει covid. Όμως το να μην έχεις covid ενώ εργάζεσαι ως υγειονομικός, δεν λύνεται με το να κάνεις εμβόλιο (δεδομένο, αφού άσχετα απ’την πτώση της μεταδοτικότητας, μπορείς να κολλήσεις και να διασπείρεις), αλλά και με το να κάνεις τεστ κάθε μέρα και αν βγεις θετικός, να κάθεσαι σπίτι σου. Πολύ ωραία λύση, κολλάει όμως στο ότι το να κάνεις εμβόλιο είναι λιγότερο κοστοβόρο απ’το να κάνεις αυτή τη διαδικασία.