Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Πραγματικά περίεργο. Υπάρχει και το σενάριο, βέβαια, να το είχε κολλήσει πιο πριν ο δικός σου ασυμπτωματικός και να της το κόλλησε αυτός! :stuck_out_tongue:

Απλώς στο έφτιαξα λίγο όπως έπρεπε να είναι σωστά, μην ασχολείσαι.

1 Like

Το ανεφερα κι αυτο, δεν καταλαβαινω το υφακι σας ωρες ωρες ομολογω.
Εχω δωσει καμια εντυπωση οτι δεν σκεφτομαι τις αλλες παραμετρους ή δεν τις αναφερω?
Ποσο μαλλον οταν τις ανεφερα στο ποστ που εκανες quote?

Οι αρνητες ειναι μεγαλυτερο προβλημα δυστυχως απο το ποιες χωρες δεν εχουν λαβει ακομα τα απαραιτητα εμβολια. Μην τους σβηνεις απο το ποστ μου, εχω κουραστει απο το ξεπλυμα σε επικινδυνους και εγωιστες ανθρωπους που γαμανε την φαση για τους αλλους.

Για μια ακομα φορα απογοητευση γενικα το θρεντ, αλλα οκ θα συνεχιζω να ελπιζω σε βελτιωση στο μελλον και να αναφερω ειδησεις και δηλωσεις απο τον κοσμο που κανουν τον κοσμο εναν καλυτερο κοσμο.

Δεν ειναι “αρνητης” οποιος δεν εχει κανει το εμβολιο. Το οτι εσυ τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι, ειναι δικο σου θεμα. Υπαρχουν ηλιθιοι που δεν προκειται να το κανουν ποτε, αλλα υπαρχουν και ανθρωποι που θα μπορουσαν να πειστουν να το κανουνε απο μια πιο σοβαρη κυβερνηση. Γιατι σε μεγαλο βαθμο ειναι θεμα εμπιστοσυνης.

3 Likes

Ναι, αλλα σε αυτο το σεναριο το πιο πιθανο ειναι τα πρωτα τεστ που εκανε ο φιλος (οταν βγηκε θετικο το τεστ της κοπελας) να ηταν και αυτα θετικα, εφοσον ηταν συνεχεια μαζι (συγκατοικουν) και δεν θα την κολλησε στο τελος της δικης του ασθενειας, αλλα πολυ νωριτερα απο αυτο. Ειναι περιεργο οντως, αν δεν υπαρχει κατι αλλο που δεν εχουμε υπολογισει, τοτε πολυ απλα το εμβολιο τον προστατευσε παρολο που η κοπελα τον βομβαρδιζε με ιικο φορτιο 24/7 για οσες μερες κρατησε η ασθενεια της.

1 Like

Ποτε ομως ειπα εγω οτι ειναι αρνητης οποιος δεν εχει κανει το εμβολιο?

Απο κει και περα, εγραψα στο Ειδησεις απο Κοσμο κι οχι απο Ελλαδα, γιατι εσεις διαβαζετε ενα υγειονομικο θεμα και το κανετε παντα πολιτικο. Ε σταρχιδια μου και ο Κουλης σας και η κυβερνηση σας. Το εμβολιο επιβαλλεται να το κανει ο οποιοσδηποτε δουλευει στον υγειονομικο τομεα, σε οποιαδηποτε χωρα, τελος. Κι οποιος δεν το κανει, ειναι επικινδυνος στην θεση που βρισκεται. Τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.

1 Like

Α μην το λετε, δεν ειναι και τοσο περιεργο, εμεις ειχαμε μαζευτεί εννια ατομα για ποκερ(με τσιγαρα να γυρνανε κτλ) και την επόμενη μερα με λεει ενας φιλος που ηταν μαζι μας οτι εχει κορονοιο και αυτος και η γυναικα του, πλακωθηκαμε ολοι στα τεστ τις επομενες βδομαδες και τελικα δεν ειχε κολλησει κανεις ολως περιέργως.
Οχι τιποτα ειχε μαζεψει και το κασερι η κουφαλα

Εχω δει γραφηματα που λενε οτι για καποιον που εχει εμβολιαστει ειναι 10% να το μεταδοσει σε σχεση με καποιον ανεμβολιαστο, και 10% να το κολλησει, σε σχεση με καποιον ανεμβολιαστο. Αρα, αν εχεις δυο εμβολιασμενους, το να κολλησει ο ενας τον αλλον ειναι 1% σε σχεση με δυο ανεμβολιαστους.

Καλα κανουν και δεν λενε ποσοστα. Γιατι ο καθε γκασμας σε καθε μεσο μαζικης ενημερωσης τα παιρνει και τα χρησιμοποιει οπως θελει για να πουλησει πολιτικη προπαγανδα.

1 Like

Καποιος σας λυπηθηκε και ειπε δεν γινεται και χασουρα και κοβιντ, ενα απο τα δυο στα παιδια :rofl:

1 Like

Αυτά ήταν πριν τη delta ρε. Μια χαρά κρούσματα υπάρχουν και σε εμβολιασμένους.

1 Like

Αν και εγώ δεν βλέπω απολύτως κανένα πρόβλημα με την υποχρεωτικότητα και δεν εκπλήσσομαι που στα δικαστήρια βγαίνει σύμφωνη με τα συντάγματα, θα πρέπει να επιβεβαιώσω @pantelis79 πως μην περιμένετε σημαντικά λιγότερη διασπορά από τα εμβόλια. Δηλαδή εμείς κολλήσαμε οι 4 από τους 5 που καθόμασταν δίπλα στην κοπέλα που μας μετέδωσε τον Δέλτα. Όλοι μας εμβολιασμένοι και καθίσαμε ~5 ώρες σε ανοιχτό χώρο (δίχως μουσικές/θόρυβο αλλά με κοινές σαλάτες, κλπ)

Επίσης, έχουν εμβολιαστεί 1,5-2 δις κόσμος και ξέρουμε πως είναι ασφαλές για τους ενήλικες. Πήρε και έγκριση από τον FDA το Pfizer. Αν κάποιος ακόμη δεν θέλει να κάνει ούτε το Pfizer -ενώ δεν εμπίπτει στις ομάδες που όντως δεν το κάνουν-, συγγνώμη αλλά αρνητής είναι. Είναι σαν να λες “δεν μπαίνω σε αεροπλάνο για μακρινή πτήση μέχρι να δω αν όντως η Γη είναι στρογγυλή όπως λένε. Δε λέω πως η Γη δεν είναι στρογγυλή, αλλά…”.

1 Like

Φίλε μ παντελή. Εκεί έξω είσαι κ εσύ κ μιλάς με κοσμο κ έχεις κάποια κοινωνική ζωή. Αλήθεια πόσοι από αυτούς που δεν κάνουν το εμβόλιο σου έχουν πει ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση-αρα σε όλες τις κυβερνήσεις παγκοσμίως- κ γιαυτό δεν εμβολιαζονται κ πόσοι ακολουθούν το τρίπτυχο κακές φαρμκευτικες-αλλοίωση δνα-δεν υπάρχει ο ιος;

Κ όσοι το παίζουν ότι δεν γουστάρουν την υποχρεωτικοτητα είναι τυχαίο ότι κ πριν την οποια υποχρεωτικοτητα πάλι ήταν ενάντια στον εμβολιασμό;

3 Likes

Υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι εκεί έξω. Υπάρχουν και ψέκες, υπάρχουν και φοβιτσιάρηδες, υπάρχουν και διστακτικοί. Αν με ρωτάς εμένα, εγώ θεωρώ μαλακία να μην κάνει κάποιος το εμβόλιο. Τώρα, γιατί στη Βουλγαρία το έχουν κάνει το 20% του ενήλικου πληθυσμού και στη Δανία το 90%; Οι Βούλγαροι είναι όλοι ψεκασμένοι και οι Δανοί όλοι λογικοί; Εγώ δεν το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι είναι σε μεγάλο βαθμό επικοινωνιακό θέμα. Στην Ελλάδα δεν τα έχουμε πάει όσο καλά θα μπορούσαμε σε αυτόν τον τομέα.

6 Likes

@Ninpo πόσο κασέρι μάζεψε ο φίλος σου; Όχι τόσο πολύ όσο μαζεύει ο Snik :stuck_out_tongue:

1 Like

Αν δεν μπορείς να δεις το χιούμορ πίσω από δέκα λέξεις, έχεις πρόβλημα. Αλλά εντάξει, ούτως ή άλλως εσύ δεν χρειάζεσαι διορθώσεις :slight_smile:

Αν κάνεις εντιτ στο ποστ σου, μπορεί και να προσθέσεις την παράμετρο που πρόσθεσα (με τη μορφή χιούμορ). Ως τότε, δεν την ανέφερες.

Πάω να συνεχίσω τη δουλειά μου, έπειτα θα σαρώσω τα τελευταία 5000 μνμ σου για να μην χάσω τις βαρύγδουπες απόψεις σου. Κάτι ξεπλύματα και άλλες αμερικάνικες ανοησίες, θα κάνω ότι δεν τις διάβασα. Καλημέρα.

Κανα σαρανταρι μη φανταστεις, ειμαστε πλεμπες και παιζουμε με διευρω μπάι ιν.
Καλα τον Σνικαρο με το κυαλι τον βλεπουμε :cry:, το πολυ καναν λεξ

1 Like

Άναψε ξανά η συζήτηση περί εμβολίου απ’ ότι παρατηρώ και θυμήθηκα τα παρακάτω κειμήλια μιας άλλης εποχής που κυκλοφόρησαν πρόσφατα ιντερνετικως. Αυτά βλέπουν οι πολέμιοι του εμβολιασμού και δεν πείθονται από την καμπάνια της κυβέρνησης/των κυβερνήσεων !


10 Likes

Ώρες ώρες νομίζουμε πως οι σύγχρονοί μας είμαστε σε τελείως άλλο επίπεδο από τους ανθρώπους πριν κάποιους αιώνες, όμως και τότε παίρνανε σκληρά ναρκωτικά

4 Likes

Ισχυει, οπως επισης ισχυει οτι και τοτε ειχαν τη νοοτροπια " δε θα μου πεις εσυ τι θα κανω, I do what I want" αψηφωντας ολοκληρωτικα το καλο της κοινοτητας/κοινωνιας.

Δεν εκανα απολυτως κανενα edit. Ειχα γραψει αυτο κατα λεξη, στις 22:43 ωρα Ελλαδας, στις 19 Σεπτεμβριου, αλλα μαλλον διαβασες μεχρι το “αρνητες” και πατησες reply χωρις να δεις την συνεχεια:

Τωρα οκ τα παρακατω δεν τα σχολιαζω, αφου απαντας σε πραγματα που δεν αναφερθηκαν σε σενα, εκτος αν οντως εισαι ξεπλυματιας αρνητων (ξαναλεω, δεν ειναι δικα μου λογια αυτα) Καλο βραδυ?

Πέρσι που βγήκε ο Covid η φτώχεια είχε αύξηση κατά 16% σύμφωνα με τον Oxfam (Οξφόρδη, λινκ). Σας μεταφράζω τα κυρίως σημεία περί “φτώχειας λόγω covid” για να τα έχουμε στο μυαλό μας όταν μιλάμε για εμβόλια και το αν πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά.

Μόνο το 2020, 33 εκατομμύρια κόσμος έμειναν άνεργοι που ισοδυναμεί με $3.7 τρίς, δηλαδή το 4.4% του παγκοσμίου ΑΕΠ. Μόλις σε 17 από τις χώρες που χτυπήθηκαν άσχημα υπολογίζονται πάνω από 40 εκατομμύρια άνθρωποι που ξεκίνησαν να υποσιτίζονται μετά την πανδημία. Ο ρυθμός αύξησης των υποσιτισμένω αυξήθηκε κατά 70% σε σχέση με πριν την πανδημία. Και φυσικά ήδη υπήρχαν από πριν περίπου 3 δις άνθρωποι που δεν τρέφονταν αρκετά ή υγιεινώς.

Η κατάσταση γίνεται πιο δραματική από την κατά 40% αύξηση στην τιμή των τροφίμων, την αύξηση του κόστους για συνθετικό λίπασμα και τον τεράστιο πληθωρισμό, ενώ οι φτωχοί αγρότες εκτός των άλλων δεν είχαν δυνατότητα αποθήκευσης της σοδειάς οπότε ή την έχασαν ή την σκότωσαν για ψίχουλα όταν έγιναν τα lockdown. Αυτή τη στιγμή έχουμε παγκοσμίως μια άνευ προηγουμένου εκτόξευση της ανισότητας, όπου τα κέρδη των μεγάλων πολυεθνικών στον χώρο των τροφίμων είχαν τεράστια αύξηση εσόδων με τους μικρούς παραγωγούς να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο τους προς τον καταναλωτή και να μικραίνει το μερίδιο τους στην αγορά. Παγκοσμίως η ανεργία ανέβηκε 5% στις γυναίκες και 4% στους άνδρες και αυτό ενώ η πλειοψηφία της ανθρωπότητας δεν έχει κάποιο κοινωνικό κράτος να τους βοηθήσει.

Εγώ να προσθέσω για φέτος πως χώρες όπως η Κίνα φαίνεται πως αποθηκεύουν ήδη τροφή για ερχόμενα lockdown προκαλώντας έλλειψη στην αγορά και άρα αύξηση της τιμής. Ο πληθωρισμός στη Δύση αυξάνει και τη τιμή του πετρελαίου κι άρα των λιπασμάτων και των τροφίμων. Σε πολλά προϊόντα όμως οι γραμμές παραγωγής έχουν απορρυθμιστεί τελείως (αυτοκίνητα, εκτυπωτές, έπιπλα, κλπ). Η ανισότητα εκτοξεύεται: ήδη Έλληνες πλοιοκτήτες νοικιάζουν τα καράβια τους για $200,000/μέρα (!).

Φοβάμαι πως έρχεται πολύ μεγάλο κραχ και εδώ στην Ευρώπη. Προστατεύστε τους δικούς σας πείθοντας τους να πάνε να εμβολιαστούν και εμβολιαστείτε επίσης. Δεν είναι κορόιδα στη Δανία και στις άλλες χώρες. Θα είναι πολύ κρίμα να έχουμε και κλαταρισμένα νοσοκομεία γιατί ο κόσμος δεν “πείστηκε” και να μη μπορεί ο κόσμος να δουλέψει λόγω long covid (ή λόγω ακόμη χειρότερου σεναρίου). Επίσης, όσο δεν τελειώνει ο εμβολιασμός στη Δύση δεν βλέπω να φτάνουν εμβόλια στις φτωχότερες χώρες: χρειάζονται περίπου 5 δις εμβόλια και η Δύση θα τους δωρίσει το 1 δις μόλις τελειώσει ο δικός της εμβολιασμός. Ταυτόχρονα, υπάρχει έλλειψη Astra Zeneca από όταν η Ινδία ξεκίνησε εμπάργκο στην εξαγωγή του ώστε να αντιμετωπίσει την πανδημία της, που απο εκεί περιμέναμε μισό δις εμβόλια με το πρόγραμμα COVAX. Στην καλύτερη των περιπτώσεων οι φτωχές χώρες να έχουν εμβολιαστεί το 2023 και τότε να ξεκινήσει να αλλάζει η κατάσταση. Κι οι δικοί μας αντιεμβολιαστές τους λένε πως δεν πρέπει να εμβολιαστούν αν δεν έχουν πλήρως πεισθεί από τις κυβερνήσεις τους; Δεν είναι ειρωνία;

5 Likes