Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Τουλάχιστον τέσσερις νεκροί κάπου διάβασα… Τι φάση ρε φίλε με το τόξο… Νόμιζε ότι έπαιζε κανα mmo ο τυπος;

Πρώτο Θέμα: Ο Άλεκ Μπάλντουν πυροβόλησε θανάσιμα γυναίκα στα γυρίσματα της ταινίας Rust - Και ο σκηνοθέτης στην εντατική.

1 Like

Έχει ξαναγίνει αλλά απ’ ότι φαίνεται μυαλό δεν βάλανε εκεί στο Hollywood. Κρίμα για την γυναίκα.

Υ.γ ΜΗΝ διαβάσετε τα σχόλια από κάτω στο άρθρο…κυκλοφορούν εκεί έξω όλοι αυτοί…

Όλο το story γύρω από το facebook που έβγαλε η Journal πριν λίγο καιρό

Θέλω 300 Γερμανούς στη βουλή, αυτό είναι το “final solution” :slight_smile:

Μια χαρά τα πάνε στη Γερμανία, ακούω, γη της επαγγελίας κι έτσι…

Καμια χωρα στον κοσμο δεν ειναι γη της επαγγελιας, αλλα σε σχετικο infographic που ρωτουσε ποιο ειναι το ποσοστο των κατοικων καθε χωρας στην Ευρωπη που εμπιστευτονται πληρως την κυβερνηση και την Βουλη γενικοτερα, Γερμανια και Φινλανδια ειχαν πανω απο 50%, οποτε σιγουρα οι πολιτικοι τους κανουν κατι καλα.

Ναι, αν μιλάμε για εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση ως στόχο, μια χαρά τα πάει η Γερμανία, δεν το αρνούμαι αυτό

Νομιζω πως ο μεσος Γερμανος ειναι πιο ευτυχισμενος απο τον μεσο Ελληνα

Πριν κάποιο καιρό είχα δει στη Lifo για κάτι γραφήματα ότι στη Φινλανδία είναι πιο ευτυχισμένοι και μπούρδες. Ευτυχώς υπήρχαν άτομα στα σχόλια τα οποία έγραψαν ότι η ευτυχία δεν μετριέται με γραφήματα και τέτοιες παπαριές.

Προτιμάω Ελλαδάρα, εννοείται ότι είμαι πιο ευτυχισμένος εδώ (εντάξει έχουμε το Μητσοτάκουλα πρωθυπουργό αλλά τι να κάνουμε τώρα). Στη Φινλανδία θα είχα πάθει αφόρητη πλήξη με τη ζωή εκεί πέρα.

1 Like

Eχεις ζήσει στην Φιλανδία και το λες αυτό? Η αυτά που ακούς?

1 Like

Όχι δεν έχω ζήσει. Λέω με βάση αυτά που έχω ακούσει.

Η προσωπικη ευτυχια του καθενος, δεν μετριεται με γραφηματα οχι.

Ομως το επιπεδο ζωης και η ευτυχια μιας κοινωνιας, μετρουνται με γραφηματα, μεχρι εναν βαθμο εστω.

Εγω παντως οταν ειχα παει Σουηδια , ποιο χαρουμενους και χαμογελαστους ανθρωπους δεν εχω συναντησει ακομα…Ζωντας πλεον εδω και 6 χρονια εξωτερικο και ακουγωντας παντα οτι μονο Ελλαδαρα περνανε καλα και οπουδηποτε αλλου ειναι χαλια…ειναι μια γενικη μπαρουφα γενικα … Γιατι ποιοτητα ζωης δεν ειναι μονο ο ηλιος και η θαλασσα… Εγω πλεον ειμαι ευχαρηστημενος που ακριβως εφυγα απο Ελλαδα…

4 Likes

Παιδιά ρίξτε μια ματιά σε αυτό το άρθρο. Είναι πριν 7 χρόνια αλλά δεν έχει σημασία.

https://www.tovima.gr/2014/02/01/world/i-skoteini-pleyra-toy-skandinabikoy-paradeisoy/

Μερικά πράγματα που πρέπει να καταλάβει ο μέσος Έλληνας:

1)Όπως και η Ελλάδα καμία χώρα δεν είναι τέλεια. Το ότι οι Δυτικοευρωπαίοι είναι σε καλύτερη φάση οικονομικά και οργανωτικά δεν σημαίνει ότι έχουν ξεμπερδέψει με τον ρατσισμό, την ανεργία, την κατάθλιψη και το έγκλημα. Δεν γίνεται αυτό ακόμα και στις πιο ¨ευτυχισμένες χώρες"

2)Αν είσαι πάνω από 25 (δικό μου όριο για τον καθένα είναι λιγάκι διαφορετικό αλλά νομίζω καταλαβαίνετε…) και απορρίψεις μια ευκαιρία στο εξωτερικό επειδή δεν έχει ζωή είσαι άξιος της μοίρας σου. Αρχικά πας με έναν σκοπό να σταθεροποιηθείς οικονομικά και επίσης δεν ξέρω τι σου λένε αλλά μια χαρά περνάνε και στην Νορβηγία και παντού.

3)δεν καταλαβαίνω γιατί πολλοί το παίρνουν πατριωτικά. Το ότι φεύγω δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάω την χώρα μου.

γενικά είναι όλα αυτά @bostonflesh μην νομίζει ότι τα λέω για σένα :wink: . Έχω κάνει άπειρες φορές αυτή τη συζήτηση και έχω βαρεθεί και αυτούς που αποθεώνουν τους ξένους και τους πατριώτες που υπερασπίζονται την νυχτερινή ζωή της Ελλάδας. Πάντα η λύση είναι κάπου στην μέση.

2 Likes

Οσοι φιλοι μου εφυγαν εξωτερικο εχουν καλυτερη ζωη απο την Ελλαδα… Για Αγγλια που πηγαινω τακτικα εδω και χρονια λογω δουλειας μπορω να σου πω οτι οσο και να μου αρεσει το Λονδινο τοσο σκατενοι ειναι ανθρωποι ,φυσικα οχι ολοι…

Το ιδιο ισχυει και για Αμερικη για NY βασικα μονο εκει και Βοστωνη εχω παει δεν γνωριζω τι γινεται στις αλλες πολιτειες.

Γνωρισα φετος Ελληνες που ζουν στην Γερμανια και μου ελεγαν οτι ειναι ευχαριστημενοι απο την κυβερνηση που εχουν.

Θα σας γράψω τη δική μου μικρή εμπειρία- ένας χρόνος μεταπτυχιακων σπουδων- στο βροχερό αλλά όμορφο Manchester. Ήμουνα εκει το 2006-2007

Ξεκινώντας από οικονομια/βιοτικό επίπεδο κτλ, τα πράγματα ήταν καλύτερα από την Ελλάδα της ίδιας περίοδου, αλλά όχι εντυπωσιακα καλύτερα. Χωρίς να πλατειασω με νούμερα κτλ θα μπορούσαμε να πούμε πως κάποιος με βασικό μισθό στο Manchester είχε περίπου το ίδιο βιοτικό επίπεδο με κάποιον που στην Ελλάδα τότε θα έβγαζε 1000 ευρώ- ποσό μεγαλύτερο του βασικού. Και πως η μεσαία τάξη ήταν κάπως πιο άνετη από την αντίστοιχη ελληνική της ίδιας περιόδου, και με καλύτερες εργασιακές συνθήκες. Οι ισορροπίες δυστυχως στα 15 χρόνια που έχουν περάσει από τότε έχουν χειροτερέψει θεωρώ εις βάρος της Ελλάδας.

Συνεχίζοντας σε υποδομές/πάρκα/συγκοινωνίες/κρατικές παροχές/σύστημα υγείας κτλ, εκεί ήταν καλύτερα από την Ελλάδα σε όλα αυτά, είτε λίγο είτε πάρα πολύ. Όσον αφορά την πανεπιστήμιακη εκπαίδευση, Καποδιστριακο εδώ, Manchester Business School εκεί, η διαφορά ήταν χαοτικά μεγάλη υπέρ της Αγγλίας.

Όσον αφορά διασκεδάση/ψυχαγωγία/αθλητισμό κτλ η διαφορά ήταν επίσης χαοτική. Και οι παμπ και τα κλαμπακια τους ήταν απείρως καλύτερα από το ελληνικό καρακιτσαριο.

Όσον αφορά τους τρόπους, την ευγένεια την οδηγική συμπεριφορχαχαχαχα οκ σταματάω.

Και πάμε σε κάτι που είναι από τα λίγα που υπερέχει η Ελλάδα, εκτός από τον καιρό φυσικά που ήταν τόσο γαμημενα μουντός που όταν ήρθα εδώ για Πάσχα και αργότερα καλοκαίρι νόμιζα πως ήμουνα στον παράδεισο. Είναι οι διαπροσωπικές σχέσεις. Οι Άγγλοι είναι πολύ πιο ευγενικοί μεν, αλλά πολύ δύσκολα ανοίγονται να μιλήσουν για αυτό που τους απασχολεί, ακόμα και στους καλούς τους φίλους. Θα μιλήσουν για οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό, εκτός από όταν είναι μεθυσμένοι. Είναι μαλακια αυτό, όπως και να το κάνουμε.

Εν ολίγοις είχα την ευκαιρία τότε να μείνω εκεί, βοηθούσε και το πανεπιστήμιο στην εύρεση εργασίας, αλλά αυτό που με γύρισε πίσω ηταν ότι θα δυσκολευομουνα πολυ να βλέπω τους φίλους και την οικογένειά μου δύο φορές το χρόνο ορ σαμθιν. Αν κάποιος το δει πιο αντικειμενικά και χωρίς αυτη τη μεταβλητή στην εξίσωση, Manchester δαγκωτο είναι πολύ καλύτερα να ζει κάποιος.

7 Likes

Σημαντικος παραγων ειναι και οι προτεραιοτητες του καθενος… Εγω ας πουμε μικροτερος δεν μου αρεσε η ιδεα του να παω να ζησω εξωτερικο και εγω ειμουν στην φαση μια χαρα ειναι Ελλαδα ( πανεμορφη χωρα κλπ ) οσο μεγαλωνα αρχισα να αντιπαθω και να με πνιγει η Ελληνικη κουλτουρα , η ελειψη παιδειας και γενικα παρα πολλα πραγματα που στην Ελλαδα κρατανε πισω γενιες και γενιες…

Ηρθε και η κριση και αρχισα να την ψαχνω με διαφορες συνεντευξεις για δουλειες σε διαφορες χωρες κλπ… και μεσα σε αυτο ηρθε και ενα παιδι , και εκει πλεον αλλαξα ακομα ποιο πολυ την σκεψη μου γιατι δεν ηταν μονο εγω αλλα και το τι θα προσφερω σαν γονιος…

Με τα πολλα ηρθε η καλη ευκαιρεια της Τσεχιας , ηρθε δευτερο παιδι και προεκυψε και χωρισμος με την μητερα τους . Ακομα και ετσι ομως και οι 2 εχουμε τις δουλειες μας και μεγαλωνουμε 2 παιδια σε αλλη χωρα ( ο καθενας με το ζει στο δικο του διαμερισμα με ενοικιο , εχωντας τα τρεχων εξοδα και τα εξοδα των παιδιων κλπ , και ακομα και ετσι και οι 2 βαζουμε καθε μηνα και λεφτα στην ακρη…) Αν δεν ειχε γινει αυτος ο χωρισμος και ηταν ολα καλα ηδη θα ειχαμε αγορασει διαμερισμα-σπιτι και οχι να ειμαστε ακομα σε ενοικιο …

Στην Ελλαδα θα ηταν απειρως δυσκολο να εχω την δυνατοτητα ενοικιο σε μεγαλο σπιτι γιατι πρεπει να ζουν και τα 2 παιδια , ολα τα εξοδα και να βαζω και λεφτα στην ακρη…

Τσεχια εχει τη χαμηλοτερη ανεργεια σε ολη την ευρωπη , ακομα η οικονομια εδω ειναι μια χαρα με το δικο τους νομισμα , για παιδεια τροπο ζωης κλπ δεν το συζηταω … Η πρωην εχει αλλαξει ηδη 4 δουλειες εδω και καθε φορα με ποιο πολλα λεφτα ( εγω δεν αλλαζω γιατι ηδη εχω παρει 5 αυξησεις και εχω καθορισει ηδη το μελλον μου στην εταιρεια , ( ναι εδω εχουμε carrer path που μπορεις να το οριζεις με τον manager σου και ειμαι ηδη σε session για να παω παραπανω…)

Ολα ειναι στο μυαλο αλλα θεωρω οτι ο καθενας μπορει να το δοκιμασει , εδω εγω εφυγα ηδη με παιδι και ουτε καν μονος που ειναι ακομα ποιο ευκολο…
ΥΓ : Στην ομαδα μου εχουμε external hiring ticket οποτε αν καποιος ενδιαφερεται να κανει το επομενο βημα και εχει καποιο background στην πληροφορικη και ενδιαφερεται για servers - monitoring κλπ ας στειλει pm .

13 Likes