Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Εντυπωσιακή η διαφορά ανάμεσα σε Democrats και Republicans.

1 Like

Θα έπρεπε να δίνει και το δείγμα όμως για να καταλάβουμε, πόσοι από αυτούς που ρώτησαν είναι δημοκρατικοί, πόσοι republicans (και αντίστοιχα και για τα άλλα βέβαια…)

1 Like

Σύμφωνοι αλλά και πάλι η διαφορά είναι της τάξεως 40-45%. Αρκετά μεγάλη διαφορά για δείγμα 1500 ατόμων και για δύο κόμματα που ισομοιράζονται πρακτικά. Θα πρέπει να πήραν εντυπωσιακά κακό δείγμα για να είναι πολύ διαφορετική η πραγματική εικόνα. Επίσης, το All Adults δεν είναι τόσο κοντά σε ένα από τα δύο κόμματα για να υποδεικνύει πολύ unbalanced δείγμα ανάμεσα στις 2 παρατάξεις. Η πραγματική διαφορά των ποσοστών πρέπει να είναι όντως μεγάλη. Οι Ρεπουμπλικάνοι πρέπει να χάνουν περισσότερους ψηφοφόρους που πεθαίνουν από Covid από ότι οι Δημοκρατικοί.

3 Likes

Μιας και αναφερατε Δημοκρατικους.

Εδω αναλυτικα τι ακριβως ανακοινωσε ο Biden εχθες

Ένα απέραντο φρενοκομείο ο κόσμος. Μπαίνεις στο μετρό και δεν ξέρεις από πού θα σού 'ρθει.

2 Likes

Να παρουμε μια γευση τι ερχεται

Του ήρθε κανενός αλλου στο μυαλό η Μαλακάσα το 2018 όταν έμαθε για την τραγωδία στο Τέξας η έχω καταντήσει σνοουφλεικ;;

5 Likes

Παρών. Δυστυχώς πιάνω τον εαυτό μου να έχει γίνει αρκετά “ψυχωτικός” με τις συνθήκες σε εκείνο το live. Μία με το προχθεσινό, μία με τη φωτιά το καλοκαίρι που έφτασε μία ανάσα από τον χώρο της συναυλίας, πραγματικά είναι σαν να μου έχει γυρίσει ένας διακόπτης και μου βγαίνει μία τρομερή άρνηση και ένα ένστικτο αυτοσυντήρησης να το πω; Δεν μου κάνει αίσθηση να ξαναπατήσω εκεί πέρα. Τώρα θα μου πεις, μεγάλε μόλις σκάσουν ανακοινώσεις πάλι εκεί θα είσαι…τι να πω, μπορεί, δεν ξέρω.

7 Likes

Εμένα η Μαλακάσα μου ήρθε στο μυαλό μόλις έγινε το Μάτι, δηλαδή 3 μέρες μετά τους Maiden.

2 Likes

τι έγινε ρε παιδιά στη Μαλακάσα;

Ευτυχώς, μόνο ταλαιπωρία. Κάποιοι έκαναν 3 ώρες να πάνε, κάποιοι έκαναν 3 ώρες να φύγουνε. Σε ένα γεγονός όπως φωτιά κλπ, αναρωτήσου τι θα συνέβαινε εκεί πέρα, με τόσο κόσμο, χωρίς φωτισμό στις έτσι κι αλλιώς πολύ μικρές εξόδους κλπ.

5 Likes

Παιδιά σόρυ αλλά ο λόγος που έχω πάει μόνο 2 φορές στη Μαλακάσα είναι αυτός της φωτιας
Δε γίνεται να μη σου έχει περάσει από το μυαλό τι μπορεί να είχε γίνει σε περίπτωση φωτιας
Μόνο και μόνο ο πανικός σε στριμοξειδι, χωρίς φώτα και ανύπαρκτους στην ουσία εξόδους, είναι αρκετός να σε κάνει αρνητικό για το συγκεκριμένο χώρο συναυλιας

Το 2007 δεν είχαν ακυρωθεί οι Smashing Pumpkins (ή οι Tool) λόγω πυρκαγιάς; Εγώ θυμάμαι πως δεν παίρνουν ρίσκα αν υπάρχει φωτιά εκεί κοντά. Καταλαβαίνω πως θα πρέπει να γίνουν πολλά ‘απίθανα’ για να ξεκινήσει μεγάλη φωτιά με το συναυλιακό χώρο γεμάτο και κανείς να μη το έχει πάρει χαμπάρι εγκαίρως για να τη σβήσουν εν τη γενέσει της. Πιο πολύ θα σας έλεγα να φοβάστε αν μπαίνετε καθημερινά σε παλιά κτίρια τα οποία θα πέσουν με τον επόμενο 7αρι σεισμό

Το ανατριχιαστικό δεν είναι τόσο η περίπτωση πυρκαγιάς (που είναι πέρα για πέρα πιθανή) αλλά το σχεδόν σίγουρο ποδοπάτημα αν πάει το οτιδήποτε στραβά… Η πληρότητα στους Maiden το 2018 έφτασε το 300%, αν υποθέσουμε ότι στο 100% μπορούν να ισχύουν στοιχειώδεις κανόνες ασφάλειας (που δεν, με 2-3 πορτούλες διαφυγής, αλλά λέμε τώρα).

4 Likes

Εγώ δεν το βλέπω απίθανο να ξεκινήσει μια φωτιά κάπου κοντά, είναι δασική η περιοχή, αφού έχει ήδη προσελθει ο κόσμος στο φεστιβάλ. Ο πιο πιθανός κίνδυνος είναι ο πανίκος και το ποδοπατημα. Ειναι όντως επικίνδυνα, ειδικά σε χρόνιες όπως το 18 που ο κόσμος ήταν πολύ περισσότερος από τις προδιαγραφές (υποδομές, εξόδους κτλ) του χώρου. To OAKA ειναι μια πολυ καλυτερη λυση για συναυλιες με τοσο μεγαλη προσελευση.

7 Likes

Εμένα πιο πολύ με φοβίζουν οι μικροί χώροι.Που αν γίνει εκεί κάτι,τελειωσες.Πχ το ΑΝ.Κ πιο παλιά ειδικά που τα τιγκαρανε μέχρι αηδιας, είμαστε τυχεροί που δεν έγινε κάτι.

Άντε γιατί πολλά μας τα είπε η Ολλανδή πράκτορας, πυρηνικό όπλο έχουμε

2 Likes

Άρα ούτε το 73% πιάνει τελικά.

Δεν είναι σταθερός αριθμός. Αν αύριο εξαφανιστεί ο ιός τότε χρειαζόμαστε 0% εμβολιασμενους για να προστατευθουμε, αν από το υπολοιπομενο 27% το έχουν οι μισοί, είναι προφανές πως δε σου φτάνει το 73% εμβολιασμενων γιατί η διασπορά είναι μεγάλη.

1 Like