Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Όλο αυτό το κατεβατό επειδή κάποιος μπέρδεψε το GDP/capita με το average annual income :stuck_out_tongue:

1 Like

Αυτος που εχει πτυχιο οικονομικων εννοεις? :stuck_out_tongue:

Γιατι εμενα δε με ενδιαφερει και ιδιαιτερα ποσα βγαζει ειτε ο μεσος Αμερικανος ειτε ο Will Smith ειτε ο μεσος Will Smith :stuck_out_tongue:

Σε άλλα νέα

Μαλακας ξεμαλακας ο Rock, χοντραδα ξεχοντραδα αυτο που ειπε, το λαθος εδω ειναι του Smith. Μπορουσε να το χειριστει αλλιως θεωρω. Αν ηταν με τη καθε προσβολη να χειροδικουμε κλαψτε μας. Τον Gervais περσι προπερσι -ποτε ηταν- επρεπε να τον τουλουμιασουν ολοι οι προσκεκλημενοι!

2 Likes

4 Likes

Κατά πάσα πιθανότητα όμως, αν ο Will Smith ήταν ένας παρακατιανος, θα τον είχαν σαπίσει στο ξύλο οι μποντιγκαρντς του Ροκ. Οπότε σε αυτή την περίπτωση έχουμε ότι έχει το δικαίωμα έκφρασης των συναισθημάτων κάποιος που έχει χει λεφτά, γιατί αν δεν είχε 1)δεν θα ήταν εκεί 2)ακόμα και αν ήταν εκεί, θα είχε σταματήσει στα 10 μέτρα από τον Ροκ. Ναι, ανθρώπινα συναισθήματα, μεταξύ γκλαμουρατων τύπων που έχουν δολλάρια. Για αυτό είχε “δικαίωμα” να “σατιρίσει” ο ένας την γυναίκα του άλλου ( αν δεν είχε το στάτους που είχε, δεν θα ήταν εκεί) και για αυτό είχε το “δικαίωμα” να αντιδράσει ο άλλος όπως έκανε ( αν δεν είχε το στάτους, είπαμε). Οπότε λοιπόν, ας πάμε στο επόμενο ανθρώπινο, που είναι ότι έχεις στάτους, είσαι role model, έχεις παιδιά, σε βλέπουν άνθρωποι, έχεις τα κέρατα σου σε σχέση με τον μέσο όρο, τουλαχιστον, έχε την ψυχραιμία να αντιδράσεις ως παράδειγμα για τους άλλους και να τον κάνεις ρόμπα μπροστά σε όλο τον κόσμο.

4 Likes

Αυτο ειναι ενα υποθετικο, που δεν εχει κανενα νοημα να το σχολιαζουμε καν. Πως θα ηταν ο παρακατιανος στα Οσκαρ? Πως θα ειχε προσβαση στην σκηνη? Πως ξερουμε τι θα γινοταν μετα? Και γενικα, μεγαλο λογικο σφαλμα στην ολη φαση. Θα κρινω εναν ανθρωπο για μια πραξη Χ, επειδη καποιος αλλος δε θα μπορουσε καν να εχει προβει στην ιδια πραξη? What?

Αν ο καθε Will Smith ειναι το role model του οποιουδηποτε (που δεν αμφιβαλλω πως ειναι), το προβλημα ειναι πολυ πιο βαθυ απο το οτι εσκασε μια σφαλιαρα σε εναν αλλον της συνομοταξιας του. Και η λυση δεν ειναι να μην δινει σφαλιαρα ο Will Smith, αλλα να αποδομησουμε ολη αυτην την θρησκευτικη λατρεια σε ειδωλα και αστερια του Hollywood (και οχι μονο), καθως ουτε τελειοι ειναι, ουτε θα επρεπε να ειναι role models.

1 Like

Όχι οι bodyguards του Ροκ ρε, αν και συμφωνώ με την ουσία. Οι σεκιουριτάδες του event θα τον είχαν μπαγλαρώσει.

2 Likes

Yποθετικό σίγουρα, ανάξιο σχολιασμού, οκ, δεν μπορώ να πω κατι σε αυτό - το είπα και αυτό σημαίνει ότι το θεωρώ άξιο σχολιασμού :slight_smile:

Είπες ότι δεν έχουν σημασία τα λεφτά και απλά με την σειρά μου επιχειρηματολόγησα ότι έχουν σε ένα επίπεδο. Στο επίπεδο ότι για να βρίσκεσαι εκεί, σημαίνει ότι έχεις λεφτά, το οποίο με την σειρά του φέρνει το “δικαιωμα” που έχει όποιος βρίσκεται εκεί, να αντιδράσει όπως αντέδρασε ο Σμιθ. Αν ο Σμιθ δεν είχε το στατους που έχει (που τα λεφτά είναι side “effect”), τότε δεν θα μπορούσε να αντιδράσει με τον τρόπο που αντέδρασε. Όπως για παράδειγμα αν ήμουν εγώ εκεί μέσα γιατί ο Σμιθ είναι θείος μου και απλά ήθελε να με βάλει, έτσι και σηκωνόμουνα και έκανα 5 βήματα που δεν ήταν προς την τουαλετα ξέρω γω, θα με είχαν πάρει σηκωτό. Τέσπα, το point μου ήταν άλλο.

Το ξέρεις ότι δεν είναι role model μου, όμως ένας “αστερας” είναι πάντα δυνητικά. Όπως ο Ιρβινγκ είναι για κάποιους κλπ κλπ.
Προφανώς και το πρόβλημα είναι αυτό. Και έχεις να το κοιτάξεις από 2 μεριές. Πως μπορουν αυτά τα role models να συμπεριφερθούν πιο σωστά ή πως θα κάνεις τον κόσμο να μην έχει τέτοια role models.

1 Like

Δεν ειπα οτι δεν εχουν σημασια τα λεφτα, ειπα πως προσωπικα θεωρω γελοιο και απιστευτα υποκριτικο να κρινουμε καποιον για τις πραξεις του με βαση το οτι εχει λεφτα. Δηλαδη αν δεν ειχε λεφτα ο Will Smith, θα ηταν ενταξει το να αποδεχθει το Οσκαρ 45 λεπτα μετα την σφαλιαρα? Ενω τωρα που εχει λεφτα, δε θα επρεπε να το αποδεχθει? Επειδη 45 λεπτα νωριτερα ειχε σκασει σφαλιαρα σε καποιον σε ζωντανη τηλεοραση? Μλκ τι λογικες ειναι αυτες :joy:

Εγω αυτες τις “λογικες” κατεκρινα, οι οποιες ειναι και ολοκληρη η αναρτηση του τυπου στο Facebook που σχολιασα.

Ενταξει τωρα για τα αλλα υποθετικα που γραφεις δεν ξερω τι να πω, πραγματικα. Δηλαδη το οτι εσυ αν ειχες μπει στην τελετη των Οσκαρ επειδη ο θειος σου εχει μεσο, και αρα δε θα μπορουσες να ριξεις χαστουκι στον Κρις Ροκ, σημαινει οτι ο Will Smith δεν επρεπε να εχει αποδεχθει το βραβειο Οσκαρ? Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω σε τι θεμελια βασιζεται ολη αυτη η επιχειρηματολογια που ξεκινησε απο αυτον τον τυχαιο οικονομολογο απο την Σορβονη, και ειναι εντελως ασχετη με την ηθικη του θεματος. Οχι οτι εκπλησσομαι που ενας οικονομολογος-δημοσιογραφος εστιαζει κατα 90% στα λεφτα σε αναρτηση του (!)

Εντωμεταξυ δεν υπερασπιστηκα πουθενα τις πραξεις του Will Smith και δεν ξερω γιατι το συζηταμε αυτο. Μαλακια εκανε θεωρω, και χοντρη μαλιστα.

Ομως θα συνεχισω να υπερασπιζομαι το δικαιωμα που εχει να ειναι ανθρωπος που προβαινει σε χειριστες αποφασεις και πραξεις. Αυτο ελειπε να αφαιρεσουμε το δικαιωμα απο εναν σταρ του Χολιγουντ να γινει ηλιθιος για μερικα λεπτα στην ζωη του, επειδη ετυχε να ειναι σε ζωντανη τελετη ξερω γω. Εξακολουθω να μην καταλαβαινω το επιχειρημα για τα χρηματα, που επαλαναμβανεις (“εχει τα κερατα του σε σχεση με τον μεσο ορο”). Ειλικρινα θα ηθελα να μου πειτε εν τελει αν το να εχεις λεφτα σημαινει οτι απαγορευεται να εχει ενας ανθρωπος συναισθηματα οργης, προδοσιας, κτλ? Γιατι αυτο προκυπτει απο την επιχειρηματολογια οταν αυτη αναφερει τα λεφτα.

2 Likes

“Καταδικάζουμε την βία απ’ όπου και αν προέρχεται” :rofl:

Όχι ρε μάν, εστιάζεις σε άλλα πράγματα. Λέω ότι το γεγονός ότι έχει χρήματα του εδώσε το δικαίωμα να κάνει ότι κάνει, γιατί αν δεν τα είχε δεν θα μπορούσε να το κάνει εκεί.
Δεν λέω για αποδοχή Όσκαρ, δεν λέω τίποτα άλλο, σχολιάζω μονο το γεγονός της πράξης και της ουσίας ότι έκανε ότι έκανε επειδή μπορούσε. Και μπορούσε επειδή έχει ένα στάτους.
Ένας απλος άνθρωπος αν το έκανε αυτό, θα τον είχαν φάει.
Βέβαια από την άλλη ο “απλος” άνθρωπος είναι απλά ένας τραμπούκος που θα αναπαράγει αυτή την συμπεριφορά, κατά πάσα πιθανότητα στην γυναίκα του και στα παιδιά του ή στο κακομοιρη που βρέθηκε μπροστά του όταν του έκατσε στραβά ότι είναι πίσω από αυτόν στο ΙΚΑ ξέρω γω.
Θα ειμασταν σε έναν καλύτερο κόσμο αν ο κάθε μαϊντανός τύπου Σμιθ( που έχει το exposure) συμπεριφεροταν λίγο καλύτερα ή με πιο κατάλληλο τρόπο. Ακριβώς για τον ίδιο λόγο ο γιος του πρωθυπουργού λέει τις μαλακίες που λέει. Γιατί ξέρει ότι είναι αυτός που έχει είναι και θα χαριεντιζεται με τους ομοίους του, χωρίς να ανοίξει μύτη.

2 Likes

Νομίζω δεν το εννοείς το από πάνω όπως το έγραψες. Έχουμε νόμους και κανόνες ως κοινωνία. Ακόμη και όταν υπάρχει ελαφρυντικό (πχ εν βρασμώ), πάλι υπάρχει η ποινή και ποτέ δεν έχουμε το δικαίωμα να προβαίνουμε σε χείριστες πράξεις. Το κείμενο με το εισόδημα είναι λαϊκίστικο και συμφωνώ μαζί σου πως θα βρεθεί σε πολλά παράδοξα όποιος/α συνεχίσει το συλλογισμό του τύπου που έγραψε το κείμενο.

Παρόλα αυτά, τα λεφτά παίζουν ένα ρόλο. Αν Ροκ το επιθυμεί, τότε μπορεί να κινηθεί νομικά και ο Σμιθ να τιμωρηθεί με πολύ μεγαλύτερη αποζημίωση από ότι αν είχε χαστουκίσει κάποιον από εμάς. Το υποθέτω δηλαδή. Πρώτον γιατί ο Ροκ βγάζει πολλά λεφτά από τη δημόσια εικόνα του που επλήγει και δεύτερον ο Σμιθ έχει να τα δώσει.

Χαστούκια πέφτουν κάθε μέρα και τα δικαστήρια είναι γεμάτα τέτοιες περιπτώσεις. Τον Σμιθ εδώ και χρόνια δεν τον έχω σε εκτίμηση και δεν έπεσα από τα σύννεφα. Μάλιστα είναι και βλάκας γιατί τώρα όλοι μάθαμε πως η γυναίκα του έχει πρόβλημα με τα μαλλιά της που δε το έλεγε. Από τον Ροκ και τους υπόλοιπους κωμικούς περίμενα αντιδράσεις. Από τα χρόνια του Αριστοφάνη κοροϊδεύουν το κοινό οι κωμικοί. Αν δε μπορείς να αντέξεις να γελάσουν μαζί σου, τότε μην πας στην παράσταση

Και εγω δεν συμφωνω καθολου με την “εισοδηματικη” αναλυση πιο πανω. Αυτο που εκανε ο Γουλιελμος ο Σιδηρουργος ηταν μαλακια ειτε στο context που εγινε, ειτε αν το εκανε ενας αγνωστος τυπος σε καποιο μικρο stand up comedy χωρο. Ειτε το εκανε ενας Σομαλος οπως γραφει ειτε ενας πλουσιος Αμερικανος. Δεν θα ηταν ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο μαλακας.

Θα μπορουσε να του δειξει πως ειπε μαλακια, πως η γυναικα του εχει ενα προβλημα υγειας (στο οποιο συμπασχουμε αρκετοι εδω, η αλωπεκια δεν ειναι καποια εξωτικη παθηση, ειναι η γνωστη σε ολους μας τριχοπτωση που προκαλει αραιωση και καραφλα) και πως μπορει αυτο που του ειπε ο Rock να τη στεναχωρησει ή πληγωσει. Ηταν ενα κακογουστο και απαραδεκτο αστειο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει χειροδικια, σε κανενα context.

5 Likes

Καλα μια σφαλιαρα εδωσε. Και αν χρειαστει θα πληρωσει το νομικο τιμημα. Μηπως να κατσουμε να επιβαλλουμε ολα τα προστιμα σε οποιους εχουν υπερβει εστω και μια φορα στην ζωη τους το οριο ταχυτητας σε αυτοκινητοδρομο? Με βαση το γραμμα του νομου? Γιατι τοτε ολοι θα χρωσταμε κατι χιλιαδες ευρω/δολλαρια μαλλον ε.

Αρα, ας ξεπερασουμε ολοι το οριο ταχυτητας, αφου δεν θα πληρωσουμε προστιμο, σωστα;

Οι περισσότεροι προσπαθούν να σου πουν οτι καταλαβαινουν (κι εγω μαζί) το context πίσω από το “άνθρωπος είναι, ξέφυγε, δεν εχει σημασια αν ειναι γνωστος ή όχι”, αλλά όχι το “υπερασπίζομαι το δικαιωμα του σε αυτό”.

Αν δεν καταλαβαίνεις το λάθος σε αυτο που λες, τοτε μαλλον υπαρχει θεματακι. Εκτος αν αυριο καποιος σου ριξει μια μπουνια στο δρομο επειδη του ειπες κατι ασχημο ξερωγω (συμβαινει, οπως και με το οριο ταχυτητας) κι εσυ πεις “υπερασπιζομαι το δικαιωμα σου να ξεφυγεις και να μου μαυρισεις λιγο το ματι”.

1 Like

Εεεε, ναι?

3 Likes

Επίτρεψε μου. Η κριτική που κάνεις στο (όχι ιδιαίτερα ενδιαφέρον ή πετυχημένο) ποστ του Ανδρουλιδάκη είναι κομματάκι άστοχη. Γιατί όπως γράφει ξεκάθαρα:

Προφανώς και γίνεται “κατανοητό” ας πούμε να έχει ο οποιοσδήποτε μια μαλακισμένη αντίδραση, είτε είναι πλούσιος είτε πτωχός. Δεν τον έκραξε τον Σμιθ για την αντίδρασή του, όσο μαλακισμένη και να ήταν.
Με το φτωχό μου το μυαλό, αυτό που θέλει να πει ο συγκεκριμένος είναι: “οκ, μην υπερβάλλουμε κιόλας που θα γίνει ο Σμιθ σύμβολο ενάντια στον καθωσπρεπισμό και ότι μαγκιά του που υπερασπίστηκε τη γυναίκα ΤΟΥ (άλλο κομμάτι αυτό, της πατριαρχικής αντίληψης περί υπερασπιστή της τιμής της γυναίκας ως ανυπεράσπιστου όντος και με τα χέρια αν χρειαστεί, γιατί τι στο διάολο άντρες είμαστε)”. Και στην τελική, όπως λέει και ο συγκεκριμένος, ας τη δούμε τη φάση λίγο πιο αυτοαναφορικά και ας μην “καυλώνουμε” με την επίδειξη σωματικής (ή και όχι) ισχύος του Σμιθ ή του κάθε Σμιθ, γιατί πολύ απλά καλό θα ήταν να αναγνωρίζουμε πως λαμβάνει χώρα και ασκείται με βάση συγκεκριμένα προνόμια που η οικονομική και κοινωνική ισχύς της θέσης του ατόμου επιτρέπουν. Απλούστερα, υποθέτω πως λέει “ρε καημένε τραχανοπλαγιά που πληρώνεις ρήτρα αναπροσαρμογής επειδή 4 ολιγάρχες αισχροκερδούν στην πλάτη σου, τι κάθεσαι και υπερασπίζεσαι έναν οποιονδήποτε τύπο που και μαλακία έκανε, και συντηρητικά κίνητρα είχε, και στην τελική ζει σε μια παντελώς διαφορετική κοινωνία από εσένα που του επιτρέπει να κάνει και τον τσάμπα μάγκα αμα λάχει”. Γιατί εκεί νομίζω έγκειται η γελοιότητα όπως υποστηρίζει ο συγγραφέας του ποστ, και κατ’ εμέ, δεν απέχει και πολύ από την αλήθεια.

7 Likes

Λολ… Δηλαδή εσύ δεν έχεις πάει ποτέ με 52 χιλιόμετρα την ώρα σε δρόμο που το όριο είναι 50 ε? Στον βωμό της αντίδρασης το ακούσαμε αυτό, ότι θα βάλουμε κάθε υπέρβαση τέτοιου τύπου να πληρωθεί

Γίνεται ήδη.

10 Likes