Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Τότε που κολλάει η Βολιβία αν τα παίρνει απ’την Αυστραλία???

Τα λεφτά του τα έβγαλε, γιατί οι εταιρείες του είναι αιώνες μπροστά απ’ τον ανταγωνισμό σε τομείς που θέλει τεχνογνωσία, τρομερά logistics, ανθρώπινο δυναμικό και κυρίως απαντάνε σε όλα αυτά που πρέπει και μας απασχολούν και θα πέφτει απίστευτο χρήμα (μια κακή αναλογία είναι πως εδώ στην Ελλάδα τα ΕΛΠΕ θα πάρουν χρήμα για την… πράσινη ανάπτυξη, nice) .

Η Tesla έχει κάνει αίτηση στο UK να πάρει άδεια ενεργειακού παρόχου, και το R&D που έχουν ρίξει στις μπαταρίες είναι αδιανόητο (δες πόσο έπεσαν τα κόστη στην Αυστραλία που έχουν εγκαταστήσει Megapacks). Αντίστοιχα, η SpaceX έχει καταφέρει να επαναχρησιμοποιει πυραύλους, δηλαδή διανοείται κάνεις πόσο απίστευτο είναι αυτό?

Πολλά μπορείς να πεις για έναν καπιταλιστή, αλλά ξαναλέω πως όλες του οι εταιρίες λύνουν προβλήματα απίστευτα σημαντικά για την ανθρωπότητα. Μακάρι όλοι όσοι είχαν τέτοια περιουσία να έκαναν αντίστοιχες ενέργειες.

1 Like

Μακαρι να μην ειχε απολυτως κανενας στον κοσμο τετοια περιουσια βασικα, κατι που θα ελυνε πολλα περισσοτερα προβληματα απο τα προβληματα που “λυνει” το γιδι ο Ηλον Μασκ.

Υπηρχε ενα φεγγαρι που του εδινα κι εγω ενα καποιο ποσοστο respect για διαφορα πραγματα που κανει, και ακομα δεν τον βαζω στο ιδιο τσουβαλι με καθε αλλο sociopath δισεκατομμυριουχο που κανει τον πλανητη χειροτερο καθε μερα με την απληστια του, αλλα ας μην υποκριθουμε οτι ο τυπος δεν ειναι οχι μονο αρκετα τρελαμενος και βλαμμενος, αλλα ταυτοχρονα οχι ακριβως και ο καλυτερος τυπος στον κοσμο ε?

Η επαναχρησιμοποιηση των πυραυλων ειναι οντως φοβερο επιτευγμα, αλλα σκεψου μια πραγματικοτητα στην οποια ολα τα χρηματα ολων αυτων των ζαμπλουτων θα πηγαιναν στις κυβερνησεις, οι οποιες θα εκαναν ΣΩΣΤΗ διαχειριση των πορων και θα εριχναν απειρα λεφτα σε επιστημη, τεχνολογια και τεχνογνωσια. Θα ειχαμε πολυ μεγαλυτερο προοδο απο οτι εχουμε τωρα που γινονται ολα για το κερδος.

4 Likes

Εμένα μ’αρέσει πάντως που βγαίνει και τα λέει όπως του κατέβουν στο κεφάλι. Δεν ξέρω (όπως και δεν μπορώ να υποθέσω ότι δεν έχει ατζέντα), αλλά έχει πλάκα να μαλώνει με τον Μπέζο ή τον Bernie σε δημόσιο χώρο. Δε με απασχολούν ιδιαίτερα οι θέσεις του πολιτικά (γιατί κυρίως πιστεύων είναι 100% φιλελεύθερος με την έννοια της λέξης, που γενικά συμφωνώ) αλλά ότι δε φαίνεται το drive του να είναι τα χρήματα. Ή τουλάχιστον ακόμα κι αν είναι, μλκ παράγει tangible αποτελέσματα και όχι σε αμφιλεγόμενα industries.

Well ναι, αλλά δεν είναι πρόβλημα του Musk αυτό. Ξαναλέω στο screen που έβαλε ο Παντελής, από κάτω έλεγε πως το 2T $ stimulus package έβγαινε περίπου 6k $ σε κάθε Αμερικανό, από τα οποία θα έπαιρνε εν τέλει τα 1.2k $ και πρότεινε να γίνουν απευθείας deposit σε λογαριασμούς (οκ, αυτά έγιναν το 20΄, δε θυμάμαι τι έγινε εν τέλει και τι πέρασε αλλά αυτό ήταν το context). Όπως επίσης ότι υπό προυποθέσεις είναι υπέρ του UBI.

Εγώ του δίνω ότι είναι transparent, ότι οι εταιρίες του είναι φοβερά χρήσιμες, και ότι έχει καταλάβει πως να κάνει πλάκα στο σύστημα. Τώρα που θα καταλήξει κανείς δεν ξέρει, ας ελπίσουμε πως είναι αρκετά έξυπνος να έχει βρει τον τρόπο, ώστε οι εταιρίες του να μπορούν να λειτουργήσουν και χωρίς αυτόν.

Συνολικα εγω παντως (και η πλειονοτητα του κοσμου, δηλαδη οσοι δεν βγαζουν πανω απο 100 χιλιαρικα το χρονο) πηραμε $2400 απο τα τρια πακετακια για το κοβηντακι, ηταν $600 το πρωτο, αλλα τοσα το δευτερο, και $1200 το τριτο. Και οσοι δεν τα πηραν τα χρηματα αυτοματα οταν εκαναν τους φορους τους (που ηταν γενικα ο κανονας), ελαβαν επιταγη στην διευθυνση τους, που ειναι σχεδον σαν direct deposit αφου το να καταθεσεις μια επιταγη στον λογαριασμο σου παιρνει εως και 10 λεπτα ή και 1 λεπτο αν το κανεις με το κινητο σου τηλεφωνο.

Δε νομιζω οτι θα μπορουσε να παρει $6000 καθε Αμερικανος παντως, δεν βγαινουν τα νουμερα, καθως φανταζομαι ενα σημαντικο ποσο των χρηματων αυτο θα ξοδευτηκε για πρωτες υλες και logistics.

Αυτό ξέρω πως το έκαναν και οι Σοβιετικοί πύραυλοι δεκαετίες τώρα. Ήταν στρατηγική επιλογή της ΝΑΣΑ να μην ασχοληθεί με αυτό. Κάποια άλλη στιγμή τα υπόλοιπα για τον Μασκ. Αλλά ναι, νομίζω πως έχει στηριχθεί πολύ από το αμερικανικό κράτος γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό που κάνει η SpaceX. Πελατειακή σχέση είναι και για αυτό δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

Μπορεί να έχω φάει παραμύθα απτο PR, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί ένας πύραυλος, κάνουν το ίδιο πράγμα? Δηλαδή έχουν την ίδια έννοια στο reusability? Κι αν ναι, μήπως η SpaceX το κατάφερε με σημαντικά μικρότερο κόστος, εξου και η καινοτομία?

Εεε καλά, φταίει δηλαδή η SpaceX σε αυτό? Πριν λίγο καιρό ο Μπεζος δεν προσπαθούσε να σπάσει τα συμβόλαια των ΗΠΑ με τη SpaceX καθαρά νομικιστικα, ενώ δεν είναι πουθενά κοντά στο επίπεδο της? Επιπλέον με το Starlink, δε θα χρειάζεται το revenue απ’τη NASA για να επιβιώσει ή να κερδοφορήσει. Η OneWeb που ήθελε να κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα, χρεοκόπησε πριν 2 χρονια και πήρε βοήθεια από την κυβέρνηση του UK.

Καμια σχεση με αυτο που κανει η SpaceX αυτο που εννοει ο καρβου νομιζω. Πρεπει να αναφερεται σε space shuttle, που και η Αμερικη ειχε τετοιο προγραμμα για “βολτες” στο διαστημα για 30 χρονια, απο το 1981 εως το 2011. Βασικα η Σοβ. Ενωση ηρθε δευτερη ουτως ή αλλως, αφου μελετες ναι μεν ξεκινησαν νωριτερα, αλλα το 1988 πραγματοποιησαν πετυχημενη εκτοξευση και επαναφορα.

Το να μπορεις να προσγειωσεις πυραυλο ξανα στην Γη ειναι τεραστιο επιτευγμα, και δεν το ειχε κανει καμια αλλη χωρα ποτε. Και αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις, κανενας ως τωρα δεν εχει καταφερει 100% reusable launch systems, που να περιλαμβανουν ολα τα σταδια.

Εδω βρισκει κανεις και ολοκληρο το ιστορικο. Ναι, ειναι link απο wikipedia, fight me.

2 Likes

Καμιά φορά ο αλγόριθμος έχει πλάκα

Ναι, αλλά είναι ωραίες οι μπέμπες

Καλά θα πάει και αυτό

Αχ να μην αρχισω για τον Μασκ. Να μην αρχισω.

Ναι λέει μλκιες στο twitter και ο πατέρας του ήταν στο απαρτχαιντ και δεν είναι pro-union, απίθανα πράγματα

Χαμός στη Σαγκάη

Διαβάστε τι γίνεται, μέχρι και για πόλεμο το Μάιο με usa φωνάζει ο κυβερνητικός
Μιλάμε για τρελό πράγμα. Εν τω μεταξύ έχουν σφάξει ότι γάτο σκυλο κυκλοφορει

Ναι. Αυτα.

Επειδή έπεσα σε φανμποη του σιχαματος (απίστευτο ότι υπάρχουν τόσοι εκεί έξω) πραγματικά δεν θέλω να μπω σε κουβέντα, βαριέμαι. Νομιζω πάντως ότι τον σιχαίνομαι περισσότερο και από τον Μπέζος που είναι τεράστιο κατόρθωμα, αυτό του το δίνω.

Ό,τι χειρότερο, στα παπάκια μου τι με θεωρείς και τι όχι (κι ο καθένας δηλαδή), αλλά ο λόγος που λες ότι δεν κάνεις κουβέντα είναι απ’ τα λίγα πράγματα που με εκνευρίζουν. Απόλυτα σεβαστό, αλλά γτπ.

Καλυτερα γτπ παρα φαν του σιχαματος.

Based. Δεν πειράζει, προχωράμε

Οσον αφορα τον Ηλον Μασκ, ΜΑΚΑΡΙ να παρει το Twitter. Μπας και το κανουν uninstall οσοι περισσοτεροι γινεται. Αθλια πλατφορμα, ο ορισμος της πλατφορμας που εχει φτιαχτει εδω και πανω απο μια δεκαετια για καθοδηγηση πολιτικων και κοινωνικων αποψεων, και το μεγαλυτερο και πιο αντιπροσωπευτικο παραδειγμα echo chamber, ειτε μιλαμε για την δεξια ή την αριστερα.

2 Likes

Αγαπάμε Dan Price

2 Likes

@jonkyr ξερεις γιατι σε ταγκαρω

3 Likes

Να μια καλη ειδηση επιτελους :partying_face:

1 Like