Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ξαναχτυπά ο Elon Musk. Τέρμα γελοίος. Νομίζει πως είναι υποχρέωση μας να του δώσουμε λεφτά για να γεμίζει με σκουπίδια το ίντερνετ, να προσβάλει ολόκληρα έθνη στο tweeter, να μανιπιουλάρει αγορές, να παρουσιάζει την εργολαβία που του έδωσαν οι Αμερικάνοι στην εξωτερική πολιτική τους ως κανόνα για όλο τον κόσμο, κ.α.

1 Like

Για τα υπόλοιπα κλαιν, δεν είναι καν σοβαρά, αλλά γι’αυτό

Δες πολλές δηλώσεις που έκανε ο Biden και λοιποί τους τελευταίους 2 μήνες, λέγοντας πως είναι καιρός να φέρουν τις αυτοκινητοβιομηχανίες για τα ηλεκτρικά στις ΗΠΑ, ενώ η Tesla λειτουργεί εδώ και πόσα χρόνια. Δεν το λες και ακριβές αυτό που αναφέρεις.

Άντε και ένα σχόλιο ακόμα, πέρα από το υποκριτικό του πράγματος για τον Bill Gates που λέει και μες στο άρθρο, η Tesla πήρε άδειες και για να προσφέρει insurance σε κάποιες πολιτείες στις ΗΠΑ και λογικότατα θα επεκταθεί και παντού. Δεν είμαι κανένας τρελός επενδυτής, ούτε έχω τις άπειρες γνώσεις, αλλά το να σορτάρεις την Tesla για να βγάλεις λεφτά, είναι εφικτό μόνο αν μπορείς να κάνεις lobbying εναντίον της. Εγώ πάντως κερδισμένος είμαι τα τελευταία χρόνια και λογικά θα συνεχίσω να είμαι για πολύ καιρό ακόμη, all in στην Tesla

Δεν είπα κάπου πως η Tesla δεν κάνει αυτό που θέλουν οι σημαντικοί shareholders της. Το ότι η ανθρωπότητα όλη δεν είναι οι σημαντικοί shareholders της λέω. Μια χαρά παίρνει μέρος η SpaceX στον πόλεμο στην Ουκρανία δίχως οι ΗΠΑ να έχουν διπλωματικό θέμα με τον Πούτιν. Αυτό δεν είναι προς συμφέρον των επενδυτών της όπως εσύ άρα γιατί να μη τη σορτάρει ο λογικός επενδυτής? Στα 70ς λεγόταν IBM ο αντίστοιχος οργανισμός και στα 20ς λέγεται SpaceX. Για αυτό δε τη σορτάρουν περισσότεροι

Κάπου σε χάνω, η SpaceX δεν είναι public κατ’αρχάς. Και είναι όχημα των Αμερικανών επειδή έστειλε terminals για να έχουν internet?

Twitter sold for 44 billion…

3 Likes

In musk we trust

1 Like

Αχχχ, ίσως περνάμε στη χρυσή εποχή των μεμες

7 Likes

Η κατάσταση πάει να ξεφύγει πιστεύω: Στην Υπερδνειστερία γίνονται επιθέσεις και μπορεί να εμπλακούν η Ρουμανία και η Μολδαβία. Με εντολές άλλων βεβαίως.
Οι Κινέζοι κουνάνε το δάχτυλο στις ΗΠΑ και τους κατηγορούν για διαρκή εγκλήματα πολέμου. Προειδοποιούν δε, να μην τολμήσουν και ασχοληθούν με Ταϊβάν.

Η Κίνα κατηγορεί τις ΗΠΑ για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.
Οι ΗΠΑ τη Ρωσία.
Και η Ρωσία τις ΗΠΑ και την ΕΕ.

Όταν οι serial killers κατηγορούν ο ένας τον άλλον.
Αυτός είναι ο κόσμος μας.

2 Likes

Το διάβαζα σήμερα το πρωί…Κοίτα να δεις που τελικά όλοι οι “μεγάλοι” έχουν ίδιες αντιδράσεις σε παρόμοια θέματα…

1 Like

Δεν έκαναν συνάλλαγμα σε ρούβλι? Προσωπικά αυτό ερχόταν. Από τη στιγμή που πάγωσαν λογαριασμούς και χρήμα προς Ρωσία κι αυτοί ζήτησαν ρούβλι. Στο τέλος θα παγώσει ο κόσμος όμως. Πάλι καλά που δεν είναι χειμώνας. Άντε να φύγει και για τριημερακι ο πρωθυπουργός μας

Χωρίς να έχω νούμερα μπροστά μου, νομίζω πως η ζήτηση ΦΑ για ρεύμα (και κατανάλωση, και βιομηχανίες και εργοστάσια) είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που χρειάζεται για θέρμανση

1 Like

Τωρα που ανοιξε και ο καιρος

1 Like

Προς το παρόν θα δει τη Σάνα αύριο και μετά θα φύγει για το καθιερωμένο τριήμερο.

1 Like

Σε κατι πιο αναλαφρο, ολα τα βιντεακια για την δικη Τζονι Ντεπ εναντιον Αμπερ Χερντ ειναι απλα θησαυρος (επισης, οσο πιο cringe γινεται) . Το αποπανω… τι να πω, ουδεν σχολιο πραγματικα, ουτε σε παρωδια ταινια τετοια πραγματα.

3 Likes
9 Likes

ισως απο τα καλυτερα πραγματα που εχω δει ποτε

Τραγελαφος το όλο θέμα.
Ντεπ και Χερντ, ένας αλκοολικός μέτριος ηθοποιός από τη μια (για την μουσική του καριέρα δεν θα κανω σχολιο καν) και μια bitch σταρλετ που αν δεν είχε παντρευτεί τον Ντεπ κάνεις δεν θα ασχολούνταν απ την άλλη.
Ωραίο ξεκατίνιασμα και εννοείται πουλάει τρελά όπως πολλά άλλα “τιποτα” σήμερα.

1 Like