Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

In Australia, a 1996 massacre prompted mandatory gun buybacks that saw, according to some estimates, as many as one million firearms melted into slag. The rate of mass shootings plummeted from once every 18 months to, so far, only one in the 26 years since.

Gun laws in Australia before the Port Arthur massacre

A redesign of the laws for all states and territories of Australia had been prepared by officers and presented at a meeting of police ministers in Launceston in 1995. It had been rejected by Tasmania.[10]

Following the spree, the Prime Minister of Australia, John Howard, led the development of strict gun control laws within Australia and formulated the National Firearms Agreement, restricting the private ownership of semi-automatic rifles, semi-automatic shotguns and pump-action shotguns as well as introducing uniform firearms licensing. It was implemented with bipartisan support by the Commonwealth, states and territories.

3 Likes

Έτυχε να δω πρόσφατα ένα video στα yt για το μακελειό στην Αυστραλία το 1996. Και ήταν πραγματικά ο λόγος που πολλά άλλαξαν τότε σε αυτή τη χώρα.

1 Like

Συνθήκες εννοούμε το τι γίνεται στη χώρα. Δικονομικό σύστημα, ελευθερίες, ρατσισμός και γενικά τα πάντα.

Αν θες να υποστηρίξεις ότι για την αύξηση των εγκλημάτων φταίνε τα όπλα, τότε πρέπει να κάνεις ένα πείραμα που όλες οι άλλες μεταβλητές παραμένουν ίδιες μεταξύ των δύο χωρών. Επειδή αυτό δε γίνεται, πρέπει να δεις σε ένα άλλο πείραμα, δυο χώρες που επιτρέπουν τα όπλα και τι effect έχουν οι άλλες μεταβλητές στη διαφορά μεταξύ των νουμέρων εγκλημάτων/death by guns κλπ.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις πολύ σύντομα πτυχίο, για να ξεφύγει το μυαλό σου από την λογική του ότι real life political & social θέματα μπορούν να λυθούν με την επιστημονική μέθοδο :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Έχει αρκετά σφάλματα η συλλογιστική σου. Πρώτον, δεν μιλάμε για αύξηση της εγκληματικότητας, αλλά για ένα καθεστώς που υπάρχει στην Αμερική από την ίδρυση της χώρας, κάτι που άλλαξαν όλες οι άλλες χώρες κάποια στιγμή τα τελευταία 100-200-300 χρόνια.

Δεύτερον, δε με ενδιαφέρει, και δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν κιόλας στον παρόντα διάλογο, το να βγάλω ένα επιστημονικό paper για το αν για παράδειγμα η κοινωνική πίεση που δέχονται οι Αμερικάνοι στην πολιτεία της Arizona σε suburban περιοχές ευθύνεται κατά 1.46% για τα mass school shootings. Αφενός αυτό που υποστηρίζεις ότι “πρέπει” να γίνει είναι αδύνατο, καθώς ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες μεταξύ δύο καταστάσεων, κι έτσι είναι αδύνατο να βγάλεις ακόμα και τέτοια εντελώς άχρηστα συμπεράσματα, αφετέρου δεν θα βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος.

Αυτό που μπορείς να κάνεις αντίθετα, είναι να πάρεις τα ήδη υπάρχοντα πειραματικά στοιχεία που υπάρχουν, και να δράσεις. Εν προκειμένω, υπάρχουν χώρες όπως η Αγγλία, η Αυστραλία, και αρκετές άλλες, που είδαν δραματική μείωση στους θανάτους και τα εγκλήματα που προκαλούνται από όπλα με το που απαγόρευσαν ή εκαναν τρομερά δύσκολη την απόκτηση και ιδιοκτησία ενός όπλου. Και υπάρχουν και δεκάδες χώρες που ΔΕΝ την έχουν καταργήσει, οι οποίες έχουν πολύ υψηλά ποσοστά εγκληματικότητας.

Ο αριθμός των ανθρώπων που έχουν όπλα, είναι μακράν ο πιο σημαντικός και συντριπτικά καθοριστικός παράγοντας για την ύπαρξη αυτών των περιστατικών, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πλέον για κάτι τέτοιο.

Οι Αμερικανοί είναι απλά ηλίθιοι όσον αφορά το δικαίωμα κατοχής όπλου από civilians, και αυτό έχει ρίζες στην ίδρυση της χώρας και το Σύνταγμα τους. Δεν είναι με κάποιον μαγικό τρόπο βιολογικά πιο επιρρεπείς στην βία και σε ψυχικά νοσήματα.

2 Likes

Μανμου, δε διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά έκανα σχόλιο στο correlation, το οποίο κρύβει ένα μέρος της αλήθειας.

Εδώ κάνεις διπλό λάθος, πτυχίο έχω πάρει εδώ και 4 χρόνια και προφανώς άπειρος κόσμος εργάζεται για να παράξει αποτελέσματα σε political & social θέματα με την επιστημονική μέθοδο. Το πρόβλημα είναι οι καρεκλοκενταυροι που με ένα απλό correlation και 3 slides νομίζουν ότι παίρνουν καλά policies. Και αν για τα όπλα η λύση είναι προφανής (που δεν είναι και πολιτικά σταθερή, γιατί υπάρχει πολύς κόσμος στις ΗΠΑ που θέλει να υπαρχει οπλοκατοχή), σε πολλά άλλα θέματα βλέπεις πως μας ξεπατωνουν.

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ σχεδόν απόλυτα

Έπρεπε να προσθέσω “όλα” τα θέματα, παράλειψη μου.

Συγχαρητήρια για το πτυχίο! Γιατί γράφεις σαν undergrad? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Το correlation είναι σε κάποιες περιπτώσεις (σε ΠΟΛΛΕΣ) και ταυτόσημο με το causation. Το ότι δεν είναι πάντα, δεν σημαίνει ότι θα το απορρίπτουμε ως μη ταυτόσημο αξιωματικά, ή ότι θα του ρίχνουμε λάσπη.

1 Like

Κάνω ακόμα παρέα με ΕΑΑΚιτες αιώνιους

Πολύ παρερμηνευτικο αυτό και η ουσία του σχολίου μου. Αν δεν έχεις όπλα προφανέστατα τα εγκλήματα θα είναι λιγότερα και έχει πολύ μεγάλο correlation, αλλά πρέπει να το ψάξεις παραπάνω. Από την άλλη όπως είπες δεν έχει κανένα νόημα να πεις ότι για το 1.46% φταίει κάτι άλλο στη Νεμπρασκα, αλλά όταν οι ΗΠΑ αποφασίζουν πως θέλουν να έχουν οπλοκατοχή τότε αυτά πρέπει να προσμετρηθούν για να φτιαχτούν σωστές νομοθεσίες.

Είναι περίεργο το context σε αυτό, πχ αν πούμε ότι δε θα ξαναχρησιμοποιησουμε ηλεκτρισμό, τότε σίγουρα τα περιστατικά ηλεκτροπληξιας θα πέσουν στο 0 κοντά. Επειδή όμως θέλουμε ηλεκτρισμό πρέπει να δούμε ποιες παράμετροι μειώνουν την πιθανότητα ηλεκτροπληξίας

2 Likes

Γέλασα δυνατά

(Και το πιστεύω)

1 Like

Συγκρινεις απιστευτα διαφορετικα πραγματα και αυτο σου το επιχειρημα κι αν ειναι ακυρο.

Τα οπλα ειναι κυριολεκτικα κατασκευασμενα για να ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. Ειναι ο μοναδικος τους στοχος (pun intended)

Ο ηλεκτρισμος δεν χρησιμοποειται για να αφαιρει ζωες, αλλα για να κανει το επιπεδο ολων των ζωων καλυτερο.

Δεν γινεται να κανουμε σοβαρη κουβεντα με τετοιες εσφαλμενες αναλογιες.

Το θεμα ειναι να αποφασισουν οι ΗΠΑ οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εχουν νομιμη οπλοκατοχη.

image

Όντως αποφεύγεις την ουσία των όσων σου λέμε και επικεντρώνεσαι σε χαζολεπτομέριες ή στο να ψάχνει meaningless στοιχεία. Το δέχομαι όμως γιατί ζεις στις ΗΠΑ και καταλαβαίνω το να είσαι πιο φορτισμένος από εμένα που μπορώ να πάω σε ένα μπαρ γνωρίζοντας πως ο δίπλα μου δεν έχει όπλο. Κι εγώ το βρίσκω βάρβαρο/αγχωτικό το να μπαίνω σε μπαρ που μου ζητούν να αφήσω στην είσοδο το όπλο μου και μου φαίνεται απολύτως λογικό το να απαγορευτούν όλα τα όπλα όπως ισχύει στην Ελλάδα.

Παρόλα αυτά Quintom, σαν εξωτερικός παρατηρητής θα σου πω τη δική μου οπτική για τις ΗΠΑ που έχω ζήσει έναν δύσκολο μήνα σε δύσκολο μέρος των ΗΠΑ (κεντροδυτική πολιτεία με 1000 οπαδούς του Τραμπ). Ίσως, οι Αμερικάνοι εκεί να είναι πιο επιρρεπείς στη βία γιατί η καθημερινότητα τους είναι γεμάτη βία και εκπαιδεύονται να ζουν σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον όπου πρέπει μόνοι τους να επιβιώσουν γιατί κανείς δε θα τους βοηθήσει. Πολλοί Αμερικάνοι μεγαλώνουν με το μότο “live or die”. Και επιλογή δεν υπάρχει αφού δεν υπάρχει κοινωνικό κράτος. Επίσης, δε θα μου φαινόταν περίεργο να είναι πιο βίαιοι γιατί οι ΗΠΑ είναι η υπερδύναμη της εποχής μας και πάντα στην ιστορία οι υπερδυνάμεις τροφοδοτούν την ισχύ τους από πολίτες που αποδέχονται τη βία. Οι πορωμένοι με τα όπλα κάνουν πιο ισχυρή την πολεμική μηχανή των ΗΠΑ, ο κόσμος δε διστάζει να εργάζεται για την πολεμική βιομηχανία ή να στηρίζουν τις φιλοαμερικάνικες ολιγαρχίες με το στρατό τους. Χρειάζονται αρκετά βίαιοι πολίτες για να πτωχεύουν ολόκληρες περιοχές/χώρες με τις αρπακτικές επενδύσεις Αμερικάνων ή του να υπερκμεταλλεύονται οι εταιρείες τους τα ξένα resources. Οι Αμερικάνοι δε γίνονται με ένα μαγικό βιολογικό τρόπο πιο βίαιοι από εμάς τους σημερινούς Ευρωπαίους. Είναι κοινωνικοί λόγοι. Στα θετικά είναι πως φαίνεται να είναι λιγότερο βίαιοι από τους Ευρωπαίους προγόνους μας όταν ήταν αυτοί η υπερδύναμη. Υπάρχουν πολλές μορφές βίας όμως, δεν είναι μονο τα mass shootings βία.

edit: Το να υπάρχει έλεγχος για αυτόματα όπλα είναι το απαραίτητο πρώτο βήμα. Το επόμενο είναι να δουν πως μπορούν να μειώσουν τα κίνητρα για τα μαζικά φονικά, γιατί τα όπλα είναι το μέσο και όχι το κίνητρο. Το causation που λες για μένα δεν ισχύει ακριβώς γιατί τα όπλα είναι το μέσο. Ο δολοφόνος στο Τέξας θα μπορούσε να είχε σκοτώσει πολλά παιδάκια και με το αυτοκίνητο του

Μιλάμε για διαφορά της τάξης του 0,09%. Ελπίζω σε πρωτιά Μελανσόν την επόμενη Κυριακή. Δεν είναι δυνατόν να πάρει και τις βουλευτικές ο Μακρόν και να γίνει ο απόλυτος κουμανταδόρος της Γαλλίας.

Για όσους γουστάρουν punk rock !! :guitar:

2 Likes

Πάρε το και στα ellinikos πριν γίνει μόδα το τετράστιχο, χα!

Ωραία βραδιά, ξέρετε μερικοί :stuck_out_tongue:

3 Likes

Καλά θα πάει αυτό…

https://www.news247.gr/kosmos/mayri-mera-sti-nea-yorki-to-anotato-dikastirio-edose-to-prasino-fos-stoys-polites-na-kykloforoyn-oplismenoi.9675678.html

1 Like

Α ωραια παω να παρω ενα ημιαυτοματο για να προστατεψω το γκαζον μου

3 Likes

Γίνεται καλύτερο

7 Likes

Ναι, ειπα να μην κανω σχολιο.

Μακαρι ολα τα μακαρι.

10 Likes

Handmaid’s tale η όλη κατάσταση…

4 Likes