Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ανατριχιλα με την ευκρινεια και με την τεραστια ποσοτητα gravitational lensing που παρατηρειται στην πρωτη επισημη φωτογραφια του James Webb Telescope.

Οι γραμμουλες που βλεπετε να εμφανιζονται σε αρκετα σημεια της φωτογραφιας και ειναι σαν να σχηματιζουν ομοκεντρους κυκλους γυρω απο το κεντρο της φωτογραφιας, ειναι φως το οποιο προερχεται απο αντικειμενα (γαλαξιες κυριως) ΠΙΣΩ απο τους γαλαξιες στο κεντρο της φωτογραφιας, και ο λογος που λαμβανουμε αυτο το φως ειναι η πανισχυρη βαρυτητα που εξαναγκαζει το φως να ταξιδευει σε καμπυλες στον χωροχρονο, κι οχι σε ευθειες γραμμες.

Ενα επεξηγηματικο βιντεο απο τον Matthew O’Dowd, συναδελφο μου στο πανεπιστημιο που δουλευω. Τσεκαρετε γενικα το καναλι αυτο (PBS SpaceTime), ειναι απο τα καλυτερα στον τομεα της Αστροφυσικης και Κοσμολογιας.

16 Likes

Εδώ μοιάζει σα να υπάρχει μια μαύρη τρύπα

Σε 7 περίπου ώρες έρχονται και άλλες φωτογραφίες.

Το James Webb χρειάστηκε μόλις μία μέρα για να συλλέξει το φως για τη συγκεκριμένη φωτογραφία, η οποία σε μέγεθος είναι συγκρίσιμη με έναν κόκκο άμμου τοποθετημένη ένα μέτρο από το ανθρώπινο μάτι.

Σε σύγκριση με αντίστοιχη φωτογραφία του Hubble, το οποίο το 1995 χρειάστηκε 10 μέρες για να συλλέξει το φως για μία φωτογραφία ίση με ένα μπαλάκι του τένις τοποθετημένο 100 μέτρα μακριά από το ανθρώπινο μάτι.

Τα λέω λίγο παπαγαλία γιατί δεν το κατέχω το θέμα, αλλά τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι τα μεγέθη και τη μαγεία του αποτελέσματος.

Έχει κι ο Άδωνις συμπαντικές ανησυχίες απ’ ότι φαίνεται.

1 Like

Ε ναι ποια νοβαρτις τώρα

3 Likes

Δύο wallpapers για το κινητό σας.
Στο δικό μου αυτό έχω εννοειται. :grinning:

2 Likes

Πφφφφ αυτά είναι παλιά ρε…εδώ τα επόμενα wallpapars :stuck_out_tongue:

2 Likes

LIVE!!!

Μιλανε για φασματοσκοπια και συγκεκριμενα για αυτο που περιμενω εδω και ΔΕΚΑ χρονια να δουμε, δηλαδη στοιχειομετρικη αναλυση απο τις ατμοσφαιρες κοντινων εξω-πλανητων, και απλα πωρωνομαι. Απο ολα τα Projects που θα εξερευνησει το JWST, ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο.

2 Likes

2 Likes

2 Likes

1 Like

Μην σπαμμαρεις ντε να τις μαζεψουμε σε ενα ποστ να πουμε και καμια κουβεντα :sweat_smile:

Το νεφελωμα απο το αστερι που πεθανε ειναι ως τωρα η αγαπημενη μου (αλλα γενικα φωτογραφιες απο νεφελωματα ειναι cheat, παντα οι πιο ομορφες)

Μέχρι στιγμής έχουμε δει μια εικόνα βαθιά από το διάστημα, την ατμόσφαιρα από εξωπλανήτη (έκλαψα) και ένα υπόλειμμα από νεκρό (διπλό αν κατάλαβα καλά) άστρο.

Νομίζω θα δούμε άλλες 2 και έχουμε μπροστά μας 10 χρόνια ωφέλιμης λειτουργίας του James Webb.

Πάω μια στιγμή να σκίσω τα πτυχία μου και να πιάσω το γιο (όσο είναι μικρός) να του κάνω πλύση εγκεφάλου για το επάγγελμα που θα διαλέξει.

εν τω μεταξύ εγώ “σπάμαρα” όσο εσύ έγραφες αυτές τις γραμμές. χαχαχαχαχαχα

Στον @matia πηγαινε :stuck_out_tongue:

Βαλε και το κουιντετο απο τους 5 γαλαξιες τωρα :stuck_out_tongue:

Ασε το εβαλα εγω

6 Likes

Χεχε ναι σωστά :stuck_out_tongue: Btw ο συνάδελφος σου ο mat εννοείται ότι τόσα χρόνια κάνει καταπληκτική δουλεία, καταφέρνει να εμβαθύνει πάρα πολύ αλλά με ένα τέτοιο τρόπο που χωρίς να έχει κάποιος τις απαραίτητες γνώσεις μπορεί να ακολουθήσει σε ένα μεγάλο βαθμό, δώστου ένα μεγάλο pat at the back :slight_smile:

4 Likes

Η λέξη μαγεία για την εικόνα με τους 5 γαλαξιες ( και δυο απο αυτούς να ενώνονται ) ειναι πραγματικά πολύ μικρή…

1 Like