Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

17 Likes

23 Likes

Έχει πολλή πλάκα που οι φιλελεύθεροι μπατριώτες γράφουν για την υπέροχη Ελισάβετ αγνοώντας τα παλικάρια που έπεσαν νεκρά στην Κύπρο.

5 Likes

4 Likes

Πόσα τον πληρώνουν για να λέει μαλακίες;

1 Like

Μα καλά, δεν ξέρετε ότι ανήκε σε σαυρόμορφο είδος εξωγήινων; Μάλιστα, είχε αποκαλυφθεί από “γνώστες” ότι η πραγματική της μορφή αποκαλυπτόταν σε όσους επέλεγε και ότι την τελευταία φορά που είχε συναντήσει τον Πούτιν πριν χρόνια, του αποκαλύφθηκε για να τον εκφοβίσει και από τότε δεν ξαναπάτησε το πόδι του στο ΗΒ, έτσι λένε…

:rofl:

2 Likes

Είπαμε ,η βασιλική οικογένεια είναι reptilians, ερπετοειδείς εξωγήινοι που παίρνουν την ανθρώπινη μορφή για να μας ξεγελούν και να ελέγχουν τον κόσμο.

Δεν τον πληρώνουν, είναι μαλάκας εκ φύσεως.
Και όλοι αυτοί που τον ακολουθούν, κλινικές περιπτώσεις.

3 Likes

Από τότε που πέθανε ο Μητσοτάκης (ο πατήρ, προφανώς) πλέον πείστηκα ότι όλοι πεθαίνουν κάποια στιγμή, οπότε καμία έκπληξη!

Πέραν των αστεϊσμών, έτσι είναι. Η Ελισάβετ έφυγε πληρέστατη ημερών, ο Καραολής, ο Δημητρίου και ο Παλληκαρίδης όμως που θανατώθηκαν δι’ απαγχονισμού εν ονόματι της, δεν πρόλαβαν να γεράσουν, άλλο αν έχουν μείνει αθάνατοι στην ιστορική μνήμη.

11 Likes

Θα μπορούσε κάποιος να πει και πως επί των ημερών της σταμάτησε η ποινή θανάτου στην Αγγλία και στις αποικίες της. Η αλήθεια είναι πως εγώ ούτε αυτή την αξία δε της δίνω. Πως δηλαδή εξαιτίας της εκτελέστηκαν οι Ινδοί/Κύπριοι/Αφρικανοί/Άγγλοι ως το 60 ή πως δεν εκτελέστηκαν άλλοι μετά. Διακοσμητικός είναι ο ρόλος της βασιλείας στην Αγγλία. Να πουλήσουν καμιά κουτσομπολίστικη φυλλάδα ή να διαφημίσουν κανένα αγγλικό ρούχο. Ακόμη και στις προπαγανδιστικές ταινίες που βγήκαν τα τελευταία χρόνια (π.χ. King’s speech, Darkest Hour, etc) ο βασιλιάς ήταν παντού και πάντα μια γλάστρα με πόδια. Τις αποφάσεις και την εξουσία εγώ καταλαταβαίνω πως την έχουν άλλοι στην Αγγλία, εδώ και ένα αιώνα. Από την άλλη, δεν έχω ζήσει στην Αγγλία και είμαι βέβαιος πως υπάρχουν δίκαιοι λόγοι για cancel culture από τώρα.

Επιτέλους πέθανε αυτή η γριά. Το μπούλο

3 Likes

Ωχ ελπίζω να μην γράψει κάνα τραγούδι ο Dickinson…

8 Likes

Ήδη πολλοί Άγγλοι μεταλ καλλιτέχνες (Maiden, Saxon, Halford κα) έχουν ποστάρει μηνύματα για το θάνατο της Ελισάβετ.

1 Like

Μιας και το ανέφερες το έψαξα λίγο και βρήκα ότι ο Metal God έγραψε αυτό:

my second mom has gone…her majesty felt like that to so many of us…her sense of love duty and devotion and the wisdom a long life brings was like an open book for us all to learn from” :broken_heart:

Και οι Iron Maiden έγραψαν αυτό:

Iron Maiden are saddened to learn of the passing of Her Majesty, Queen Elizabeth II - a British institution and global inspiration for more than 70 years.

God Bless you Ma’am.

Βοοοοοοο :-1:

5 Likes

Οπως το βλέπει κανείς… Για τον εκτός ΗΒ κόσμο ήταν η μακροβιότερη χαραμοφάισσα, και για τους Κύπριους η αρχηγός κράτους που διέταξε τη δολοφονία αγωνιστών της.
Προφανώς εντός ΗΒ υπάρχει μεγάλη και διαχρονική πλύση εγκεφάλου για το θέμα της μοναρχίας.

6 Likes

To 1992 ήμουν Λονδίνο για ένα μήνα. Εκείνη την περίοδο υπήρχε η είδηση πως είχε χτυπήσει το πόδι της και μάλλον το είχε σπάσει. Ότι σχόλιο είχα πιάσει (ήμουν και μόλις 13 τότε αλλά το είχα αρκετά το αγγλικό) ήταν του τύπου “καλά να πάθει η κωλόγρια”

Just saying.

(Επίσης άσχετο αλλά εκείνη ακριβώς την περίοδο, και όσο ήμουν ακόμα Λονδίνο, μάθαμε την απώλεια του κωμικού Benny Hill. Από τότε τον ήξερα αφού στην ΕΡΤ έπαιζαν τότε το The Benny Hill Show.)

2 Likes

Το ότι εν έτει 2022 θρηνούμε μονάρχες - έστω κι εκείνους που πλέον έχουν μόνο τίτλο και δεν παίζουν κανένα ρόλο στη διακυβέρνηση ενός κράτους, αλλά παρόλαυτά τρώνε και πίνουν και 'κονομάνε τσάμπα και ξεκούραστα σε όλη τους τη ζωούλα - πρέπει να το κοιτάξουμε λίγο…

9 Likes

Μακροβιότερη χαραμοφάισα επειδή έζησε τα περισσότερα χρόνια. Ανά τον κόσμο υπάρχουν πάρα πολλοί χαραμοφάηδες πολιτικοί. Τώρα για τα περί μοναρχίας, τυπικά είναι αυτά μωρέ. Βλέπουμε τι συμβαίνει και στις χώρες που έχουν δημοκρατία για πολίτευμα.

Η βασίλισσα/βασιλιάς της Αγγλίας είναι περίπου όπως έχουμε εμείς τον/την Πρόεδρο της δημοκρατίας. Γλάστρες δηλαδή. Αυτοί που κάνουν κουμάντο είναι οι πρωθυπουργοί έτσι κι αλλιώς. Ο Μπόρις Τζόνσον, ο Τόνι Μπλερ, η Λιζ Τρας στην Αγγλία… το Μητσοτακέικο στην Ελλάδα.

2 Likes

Με όλα όσα έχουν κάνει και κάνουν οι μονάρχες ανά την υφήλιο θα έπρεπε ΤΥΠΙΚΑ να τους παίρναμε τα κεφάλια.

6 Likes

Το ότι βλέπω επαφές στα social media να ανεβάζουν κάτι για την κωλογρια εγώ υποτίθεται πως είναι προοδευτικοί/ες και ανήκουν γενικότερα στο αριστερό μισό του πολιτικού φάσματος, με ξεπερνάει. Μιλάμε για μια μονάρχη, σύμβολο εξουσίας και πλούτου.

Δε θα κάτσω να ασχοληθώ, αλλά το βρίσκω τραγικό απλά.

9 Likes