Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

4-5 Tesla είναι περίπου μια αξιοπρεπής Ferrari. Συγνώμη. Ειλικρινά.

1 Like

Δεν έχω οδηγήσει ή μπει ποτέ σε Ferrari, αλλά η πρόωση στα ηλεκτρικούς κινητήρες απλά δεν υπάρχει. Η επιτάχυνση απλά είναι ασύλληπτη, 0 σε 100% σχεδόν ισχύ σε κλάσματα δευτερολέπτου. Ναι ξέρω είναι φλωριές, αλλά αν δώσεις 10 χρόνια ακόμη στα ηλεκτρικά αμάξια να αναπτυχθούν, τις επιδόσεις τους θα τις βλέπουν με το τηλεσκόπιο. Και τώρα δηλαδή έτσι είναι αλλά κουβέντα να γίνεται.

Επίσης συγκρίνεις αμάξια πολυτελείας με αμάξια εμπορικά, αλλά ας το βάλουμε στην άκρη για τώρα

Εχεμ… Ήτο (ατυχής) προσπάθεια κρυόκωλου χιούμορ. λολ νεβερδελές

Καταλαβαινω γιατι να ειναι η Αθηνα σε αυτην την λιστα, η οποια προφανως εχει προκυψει σε μεγαλο ποσοστο απο τουριστες και επισκεπτες για μικρα χρονικα διαστηματα. Ως καποιος που εχει περασει 26 χρονια στην Αθηνα, μπορω να διαβεβαιωσω οτι επ ουδενι και σε κανενα συμπαν δεν ειναι μια ομορφη πολη :joy: Εχει παρα πολλα πραγματα να κανει και να δει καποιος, και εχει εναν φοβερο χαρακτηρα που συνδυαζει ολην την αρχαια κληρονομια με την μοντερνα κουλτουρα και σαπιλα της Αθηνας, αλλα μεχρι εκει.

Παρομοιως, δε θα εβαζα στην λιστα την Νεα Υορκη αν λαμβανα υπ’οψιν το επιπεδο ζωης και ποσο βρωμικη και χαοτικη ειναι επισης, αλλα σιγουρα το καταλαβαινω λιγο καλυτερα απο οτι για την Αθηνα.

Εχω επισκεφτει 7 απο τις 10 πολεις της λιστας παντως, καλη φαση. Μου λειπουν Ρωμη, Βαρκελωνη και Μπορντο. Απιστευτο λιγο το οτι εχουν βαλει μονο Ευρωπαικες πολεις, με εξαιρεση την Νεα Υορκη. Τραγικο βασικα, ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν μερη στην Ασια οπως επισης και στην Νοτια Αμερικη που ξεφτιλιζουν την κλασικη δυτικη αισθητικη. Και οκ, σιγα τις πολεις τωρα το Μιλανο και η Βιεννη, για 3 μερες καλα ειναι, μεχρι εκει.

8 Likes
1 Like

Αθήνα κακάσχημη πόλη και ό,τι χειρότερο υπάρχει, αντικειμενικά με όλα τα κριτήρια, ναι τα ξέρουμε.

Τώρα όμως που παγώνει ο καιρός και όταν βραδιάζει, είναι το κάτι άλλο η καριόλα

4 Likes

Ναι είναι το κάτι άλλο με ακόμα λιγότερο φως. Ίσως φαίνεται πιο ωραία το βράδυ γιατί δεν πέφτει φως να αναδείξει την ασχήμια της.

Προτιμώ Αθήνα καλοκαίρι 4000 φορές από ότι τον χειμώνα. Γενικά σκατά στον χειμώνα. Μιζέρια και τσιμεντουπολη. Τουλάχιστον καλοκαίρι πάω και θάλασσα και για κανά κοκτεηλακι και κάθομαι μόνο σε εξωτερικούς χώρους. Να βάλετε την καπνιλα σας εκεί που ξέρετε, ποτέ ξανά εσωτερικό χώρο στην Αθήνα. Ποτέ.

3 Likes

Εγώ μόνο για βόλτα πάω Αθήνα ρε, μια χαρά είμαι στην εξοχή :stuck_out_tongue: (αν και μένω αναγκαστικά 70% Γλυφάδα κοντά 2 χρόνια τώρα :rage:)

1 Like

Η Αθήνα έχει ένα κάρο στραβά αλλά την αγαπώ πολύ. Ίσως είναι πως έχω μεγαλώσει εδώ. Έκανα έναν περίπατο τις προάλλες με φιλαράκι και γυρίσαμε σχεδόν τα πάντα στο κέντρο (από Εξάρχεια, σε Αιόλου, σε Αδριανού, Ζάππειο, Κολωνάκι και πίσω) και ένιωσα αναζωογονημένος. Το καλύτερο τσιμέντο του κόσμου, η ομορφότερη ασχήμια στον πλανήτη.

Εννοείται πως αν υπήρχε πλάνο, σχέδιο, μέριμνα, η Αθήνα θα μπορούσε να είναι ένα στολίδι, έχει όλα τα φόντα για κάτι τέτοιο, αλλά εδώ πάσχουμε σε στοιχειώδη πράγματα, σιγά μην φροντίζαμε τις πόλεις μας.

10 Likes

Περί Αθήνας ο λόγος:

Γιατι δεν πηγες κι απο Ομονοια, Πειραιως, Βαθης, Μεταξουργειο, Πατησιων κτλ? :stuck_out_tongue:

Περιεργο, εμενα αυτο ακριβως με εκανε να την σιχαθω και να θελω να φυγω.
Ενταξει, δεν μεγαλωσα στο κεντρο κεντρο, αλλα εχω κατεβει εκατονταδες φορες προφανως.

Ουκ ολίγες φορές έχω περάσει και από αυτές τις γειτονιές, πρωί/βράδυ με πόδια και με αμάξι. Το ότι υπάρχουν περισσότερο παρατημένες, και πιο shady αν θες, μεριές της πόλης το ξέρω, σε κάθε μια από αυτές τις περιοχές όμως εξακολουθώ να βρίσκω κάτι που με ιντριγκάρει. Κάποια κτίρια, κάποιους δρόμους, κάποιο φαγάδικο, κάποιο μπαρ, κάτι.

Επειδή όμως ξέρω που το πας, φυσικά και υπάρχουν γειτονιές που προσπαθώ να αποφεύγω, κάτι που συμβαίνει σε κάθε μεγάλη πόλη όμως. Μενάνδρου, Αριστοφάνους, Κουμουνδούρου, Πλατεία Θεάτρου, Αχαρνών τριγύρω από Αγ.Παντελεημονα, σου δίνω και πλατεία Βάθη που ανέφερες. Δεν εθελοτυφλώ, φυσικά έχει και πληγές η πόλη που δεν γίνεται να τις ωραιοποιήσει κανείς, η γοητεία που μου ασκεί όμως η Αθήνα δεν φθίνει ακόμα και έτσι.

3 Likes

Αστεία λίστα, ούτε κατά διάνοια δεν προσεγγίζει την πραγματικότητα

Η Αθήνα είναι ντε φάκτο μια άσχημη πόλη στο σύνολο της, βέβαια εξαρτάται τι όρια βάζει κανείς, πχ μιλάμε για το κέντρο, για κέντρο-παράκεντρο, για όλο το λεκανοπέδιο ξερωγώ. Η Πετρούπολη για παράδειγμα (έχω να πάω 15 χρόνια βέβαια) θυμάμαι ότι ήταν μια όμορφη περιοχή σε γενικές γραμμές.

Αλλά συνολικά επειδή η Αθήνα είναι μια πόλη που μεγάλωσε απότομα, χωρίς σχέδιο και με φτηνά υλικά για να στεγάσει τον κόσμο της επαρχίας που ήρθε μέσα σε 20-30 χρόνια, τουλάχιστον αρχιτεκτονικά είναι στο μεγαλύτερο μέρος της έκτρωμα στα δικά μου μάτια. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Κυψέλη που είναι κλασικό παράδειγμα, με κάποια νεοκλασικά να παραμένουν χωμένα ανάμεσα σε φρικτές πολυκατοικίες.

Από κει και πέρα είναι και τα vibes που βγάζει η κάθε γειτονιά, Νεάπολη Εξαρχείων για παράδειγμα που έμεινα 4 χρόνια, και πάλι αρχιτεκτονικά ήταν μια αηδία, αλλά συνολικά έβγαζε μια ζεστασιά και δε θα μπορούσα να τη χαρακτηρίσω άσχημη (κάποιος άλλος θα μπορούσε βέβαια ανάλογα με τις δικές του παραστάσεις και οπτικές).

Αλλά συνολικά ΟΚ, με τίποτα δεν έβαζα την Αθήνα σε μια λίστα σαν την παραπάνω (η οποία είναι εμφανώς biased από δυτική για να μην πω αποκλειστικά ευρωπαϊκή κουλτούρα), όπου βρέθηκε προφανώς απομονώνοντας κάποιος την περιοχή Σύνταγμα, Πλάκα, Ακρόπολη, Θησείο, Μοναστηράκι.

Με τα δικά μου κριτήρια, και φυσικά με περιορισμό τα μέρη που έχω ταξιδέψει, ως πιο όμορφες πόλεις στα δικά μου μάτια θα έβαζα Βερολίνο, Σαν Φρανσίσκο και από μικρότερες το Μπέργκεν.

Πάντως επειδή πάω συχνά για βόλτα στο κέντρο, μια αγαπημένη διαδρομή (υπάρχει και σχετικό θρεντ) είναι Σύνταγμα-Μοναστηράκι-Θησείο-Τεχνόπολη και μετά απέναντι στην Ιερά Οδό από Μ Αλεξάνδρου (η κάποια παράλληλη). Είναι εκπλητικό το πως αλλάζει το σκηνικό από gentrified σε περιθώριο με σύνορο την πλατεία Αυδή και συνεχίζοντας δια μέσου Ιάσωνος προς Ζήνωνος και Μ. Κωνσταντίνου. Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα βέβαια, ίσως επειδή βλέπανε έναν τύπο με φόρμα και μπύρα στο χέρι να λέγανε “κάνας κακομοίρης θάναι και αυτός”.

8 Likes

10 Likes

Φοβερο

4 Likes

Κάπως έτσι γράφεται η ιστορία ολόκληρων λαών και εκατομμυρίων ανθρώπων. Σε μια χαρτοπετσέτα…

"Η «Συμφωνία των Ποσοστών», είτε είχε κάποια αξία είτε όχι, είτε εν τέλει υπήρξε είτε όχι, δεν ήταν καθοριστική για το μέλλον, αλλά για κάτι άλλο:

Κατέδειξε το κολοσσιαίο μέγεθος του κυνισμού με τον οποίο αντιμετώπισαν οι δύο χώρες το ζήτημα της μοιρασιάς και της επιρροής τους, εν μέσω του μεγαλύτερου πολέμου στην ιστορία."

3 Likes

Ο “Creepy Joe” ξαναχτύπησε. Κάτι συμβαίνει με τον κωλόγερο, παραείναι πολλές οι “περίεργες” περιπτώσεις.

9 Likes

Ρε σεις σοβαρα τωρα, γιατι δεν εχω παρακολουθησει τοσο το θεμα. Πως γινεται να τα σκατωσει καποιος ΤΟΣΟ πολυ μεσα σε 40 μερες ωστε να γαμησει την οικονομια. Ποτε προλαβε? Οχι τιποτα αλλο αλλα μου γαμαει και το συνηθες επιχειρημα οτι ο προθυπουργος δεν ειναι ο βασικος υπευθυνος των οικονομικων πολιτικων αλλα παιζουν πολυ μεγαλυτερο ρολο οι υπουργοι και οι συμβουλοι του. Πως τα καταφερε?