Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ολη αυτη η ανοδος της ακροδεξιας στην Ευρωπη δειχνει οτι οι κυβερνησεις τα τελευταια χρονια τα εχουν κανει μπαχαλο…Δεν βλεπω πως θα σταματησει αυτο το φαινομενο οταν τα πραγματα οσο πανε και χειροτερευουν απο ολες τι αποψεις…

4 Likes

Εννοείται αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνω πως το κάνουμε αυτό όταν συζητάμε για την απόχη. Δεν βγαίνουν τα νούμερα τι να γίνει τώρα. Είτε ψηφίζεις και έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τα αποτελέσματα, είτε δεν ψηφίζεις, και δεν μπορείς να γκρινιάζεις που βγήκε η ακροδεξιά. Δεν έχει να κάνει με κούνημα δαχτύλου, έχει να κάνει με την πραγματικότητα. Ούτε η άρνηση της βοηθάει. Τα ακροδεξιά κινήματα έχουν ακμάσει ιστορικά σε κοινωνίες που έχουν μπουχτισει με την εξαθλίωση ή/και σε κοινωνίες που είναι πλέον υπνωτισμενες και αδιάφορες.

2 Likes

Εισαι σιγουρος για αυτο; Δεν νομιζω οτι το “φανερο” ειναι ακριβως ιδιο για ολους. Η μανα μου ας πουμε δεν το εχει και τοσο “φανερο”, στα ματια της.

Χωρις συνδεση με το δικο σου ποστ, αλλα με του Chris παραπανω (με το οποιο συμφωνω απολυτα):

Εχω παντα την εντυπωση ότι αυτα τα νουμερα στις εκλογες (οχι της Ιταλιας μονο), μαλλον διαψευδουν τις προσδοκιες μας. Ζωντας σε εναν μικροκοσμο, αυτον στον οποιο επιλεγουμε τους γυρω μας ωστε να εχουν παρομοιες αποψεις, ισως υπερεκτιμουμε την “ανωτεροτητα” μας (αυτο ειναι συνδεση με το ποστ του Chris παραπανω, με το οποιο συμφωνω απολυτα).

Ολοφανερα υπαρχει πολυς κοσμος εκει εξω, που εχει εξαιρετικα συντηρητικες αποψεις και δεν φταιει μονο η αποχη. Ακομη κι αν ψηφιζε το 100%, οποτε το ποσοστο της δεξιας/ακροδεξιας ηταν μικροτερο, ο κοσμος που ψηφιζει τετοιους τυπους ειναι πολυ μεγαλος σε απολυτους αριθμους. Ειδικα για την Ελλαδα, το εχω γραψει παλιοτερα και το ξανακανω τωρα: θεωρω οτι σαν κοινωνια ειμαστε βαθια ρατσιστες και ενιοτε εθνικιστες, αλλα δεν μπορω να προσδιορισω τους λογους. Ειδικα για ανθρωπους που γνωριζω προσωπικα και εχουν ζησει σε πολυπολιτισμικα περιβαλλοντα, οπως νησια με απειρο τουρισμο.

7 Likes

Είναι φανερά γιατί είναι στη δημόσια σφαίρα. Σε 2-3 χρόνια που θα έχουν καταφέρει και αυτοί το απόλυτο 0 για τους Ιταλούς και τα προβλήματά τους (γιατί η ΕΕ δε θα αλλάξει με αυτόν τον τρόπο, ο κόσμος θα συνεχίζει να μεταναστεύει, οι συντάξεις δε θα φτάνουν, τα σπίτια θα ακριβαίνουν ή δυικά οι μισθοί δε θα φτάνουν κλπ κλπ), τι θα λένε τότε? Δε φταίω εγώ αν δεν το βλέπει κάποιος ή δεν του είναι φανετό γιατί έχει μνήμη χρυσόψαρου.

Δε ζω σε κανένα μικρόκοσμο, λέω πηγαίντε ψηφίστε όλοι να ξέρουμε που βρισκόμαστε χωρίς αποποίηση ευθύνης και “ψήφους οργής”. Μετά είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις και πολιτικές αποφάσεις ή να οργανωθείς.

2 Likes

Νομιζω αυτο ακριβως που εγραψα παραπανω: “Μα δεν το εβλεπα”. Ουσιαστικα με επιβεβαιωνεις. Δεν ειπα οτι δεν ειναι φανερο, αλλα οτι το “φανερο” δεν ειναι ιδιο για ολους. Ημουν σαφης νομιζω.

Επισης, δεν αναφερθηκαν στον δικο σου μικροκοσμο, αλλα του καθε ενος απο εμας ξεχωριστα. Ισως δεν το εγραψα σωστα, ειμαι και στο γραφειο τωρα, αλλα ο κανονας ειναι οτι: οι φιλοι μας (κυριως) και οι κοντινοι μας (γενικα) εχουν λιγο-πολυ το ιδιο mindset με εμας. Αν εσυ εχεις κοντα σου εναν πυρηνα ανθρωπων με diverse τροπο σκεψης, αρα βγαζεις καλυτερα συμπερασματα, θα παω πασο. Αλλα θα σε θεωρησω εξαιρεση.

Τελος, φυσικα πρεπει να προτρεπουμε τους παντες να ψηφιζουν. Ομως δεν μπορουμε να τους πουμε “τι”, οποτε η “ψηφος οργης” μετραει κανονικα. Ευχολογια του τυπου “να ψηφιζουμε ολοι και να ψηφισουμε συνετα” ειναι ευκολα, η ζωη αποδεικνυεται διαφορετικη.

2 Likes

Μου φαίνεται και οι 2 ξεχνάτε την επιρροή των ΜΜΕ στο γεγονός την απολιτικοποίησης, αλλά και της αμνησίας.
Πολύς κόσμος βλέπει ακόμα τηλεόραση για να “ενημερωθεί”.

2 Likes

Τι εννοείς ότι υπάρχει αντίστοιχος Σκάι στη Σουηδία και γίνονται ακροδεξιοί και απολιτίκ ο κόσμος;

Θα ήταν πολύ περίεργο ε? :astonished:

Τελικά 64% η συμμετοχή, άρα στο 36% η αποχή.

Όχι, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει σωστά.

Εχοντας ζησει τα ΜΜΕ, δεν εχω λογο να σου πω οτι δεν συμβαινει αυτο, με τη διαφορα οτι ειναι λιγοτερο επιτηδευμενο απο οσο φανταζομαστε. Θελω να πω οτι τα ΜΜΕ προσφερουν στον κοσμο αυτο που ζηταει. Οταν ο κοσμος θελει ενημερωση, παιρνει ενημερωση. Οταν ψαχνει lifestyle, παιρνει lifestyle. Οταν θελει σειρες, παιρνει σειρες. Υπαρχουν περιπτωσεις οπου οι διευθυντες καναλιων προσπαθουν να σπρωξουν το κοινο προς τα εκει που θελει, αλλα συνηθως γινεται για το καλο του ταμειου (των καναλιων, aka διαφημισεις).

Ειναι ευκολη λυση να λεμε οτι τα ΜΜΕ αποπροσανατολιζουν, αλλα τπτ δεν γινεται χωρις τη συμφωνη γνωμη του κοινου. Παραγνωριζουμε οτι οι νεοι δεν βλεπουν τηλεοραση; Σε ποιο επιπεδο βρισκεται η πολιτικη τους σταση (δεν γνωριζω, ειναι ειλικρινης ερωτηση); Οι νεαροι που εγιναν μελη της ΧΑ διαβαζαν Καθημερινη; Τι συνεβη οταν το MEGA και αλλα καναλια προσπαθησαν να αλλαξουν το αφηγημα στην υποθεση Γρηγοροπουλου; Ο κοσμος το απαξιωσε και το καναλι καταποντιστηκε. Το αναγεννησε ο πραγματικος πρωθυπουργος, που εχει αναδειχθει χαρη στη στηριξη των οπαδων ποιας ομαδας;

Εχετε δει τα τελευταια 7-8 χρονια τις πωλησεις των εφημεριδων; Ποιο ακριβως κοινο επηρεαζει μια φυλλαδα των 2000 φυλλων; Η διατηρηση μιας τετοιας επιχειρησης ειναι αποτελεσμα των διαφημισεων ή/και των πιεσεων προς συγκεκριμενες κατευθυνσεις, για συγκεκριμενους λογους (καποιο δημοσιο εργο, καποια δικαστικη διαμαχη, καποια εκμεταλλευση λιμανιου Πειραια ή Σαλονικης, λεω χαζομαρες τωρα εγω). Οποτε πρεπει να συνεχισει να πουλαει 2000 φυλλα και αυτο σημαινει οτι πρεπει να δωσει στον κοσμο ο,τι ζηταει. Το αντιθετο γινεται, αλλα μονο απο ισχυρα μεσα. Τα τηλεοπτικα καναλια ειναι, αλλά και παλι, οχι οπως καποτε.

Ειναι δυσκολο να κανουμε αυτοκριτικη (οχι εγω ή εσυ, ολοι μας εννοω) και ευκολοτερο να ριξουμε την ευθυνη καπου. Εννοειται οτι τα ΜΜΕ εχουν τεραστια ευθυνη, αλλα τα ΜΜΕ ειμαστε εμεις. Σε εναν μεγαλο βαθμο τουλαχιστον.

4 Likes

Θα πω και ναι και όχι στο από πάνω ποστ, αλλά δεν θα επεκταθεί πολύ, γιατί είμαι σε κινητό.

Μιλώντας για Ελλάδα προφανώς, ναι ο κόσμος μπορεί να “καθοδηγήσει” το αν θα υπάρχει μια εκπομπή στην τηλεόραση ή όχι, αλλά το τι θα δείξουν στις ειδήσεις όχι. Αυτό είναι αποφάσεις άλλων. Το τι ύφους θα είναι κάποιες “ενημερωτικές” εκπομπές, πάλι όχι.

Γενικά ζούμε στην χώρα της διαστρέβλωσης της πραγματικότητας, δεν μπορώ να καταλάβω τι συζητάμε. Υπάρχουν σκάνδαλα που δεν έχουν ούτε τονιστεί όσο θα έπρεπε, ούτε έχουν παρουσιαστεί επαρκώς. Όταν το παρτσακλο του Σκάι έλεγε ότι παρόλο που η μάνα του Φύσσα είναι από ΔΠ,αλλά παρόλαυτα είναι περιποιημένη, τι περιμένουμε? Όταν από την κυβέρνηση ( ο πρωθυπουργός? Δεν θυμάμαι), είχε πει για τους ψυκτικούς του Περιστερίου, τι να σχολιάσουμε?

Αν υπήρχε πολυφωνία, να το συζηταγαμε. Αλλά αυτή την στιγμή υπάρχει μόνο μία φωνη, γιατί αυτη χρηματοδοτεί. Η κατάσταση αυτή την στιγμή στα ΜΜΕ ( τηλεοπτικά, έντυπα, διαδικτυακά), είναι πολύ συγκεκριμένη και για συγκεκριμένους λόγους. Αν υπήρχε πολυφωνία και απλά δεν είχαν κόσμο οι “άλλοι”, τότε θα ίσχυε ότι ο κόσμος έχει ευθύνη για τα ΜΜΕ.
Εδώ την άλλη φορά η μάνα μου μου έλεγε ότι μια χαρά τους ρωτάνε και τους πιέζουν στην τηλεόραση ( παίζει ΣΚΑΙ όλη μέρα ξέρω γω). Μήπως είχε δίκιο και δεν βλέπω κάτι?

3 Likes

Οχι, δεν ειχε δικιο, σωστα βλεπεις. Δεν διαφωνουμε στην ουσια, διαφωνουμε στο πώς μπορει ο κοσμος να πεισθει απο την τηλεοραση.

Εγω λεω οτι μπορει να γινει, αλλα για λιγο. Βλεπεις, η ελλειψη ενημερωσης δεν κανει αυτοματα no news μια ειδηση. Υποστηριζω οτι υπαρχουν μεσα και τα ΜΜΕ δεν ειναι ο μεγαλος αδερφος του Οργουελ. Ξαναρωταω, οι νεοι βλεπουν τηλεοραση; Οι 30-50 χρονων εχουν εναλλακτικες πηγες ενημερωσης; Εγω λεω οχι και ναι αντιστοιχα. Η μανα σου και η μανα μου ειναι ενα μερος των ψηφοφορων, αλλα τα νουμερα που ψηφιζουν (ακρο)δεξια δεν ερχεται απο αυτες τις δυο γυναικες.

Το τωρινο καθεστως που ονομαζεται ελληνικη κυβερνηση ριχνει χρημα για να μην εχει φθορα η ιδια, οχι για να ανεβει η ακροδεξια (την οποια εμπεριεχει αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα). Το σουργελο λεει μλκς εδω και χρονια, οχι μονο με τη μανα του Φυσσα, διοτι απλουστατα πρωτιστο μελημα ειναι το συμφερον της (βλ. μισθος και επαφες με οσους εμπλεκονται στο ρεπορταζ της, αρα πρεπει να ειναι αρεστη). Μπορουμε να μιλαμε προσωπικα για εναν-εναν εκει κατω στο Φαληρο, ξερω αρκετους απο την καλη και την αναποδη.

Ενιγουει, ειμαι στο γραφειο ακομη και δεν ειναι ο χωρος για τετοια κουβεντα. Ισως καποια στιγμη απο κοντα, ισως σε ενα αλλο νημα.

2 Likes

Ο πρωθυπουργος, ναι.

Τι απο κοντα, παω στοιχημα ακομα τραυματιας εισαι ρε γερο!

3 Likes

Γαμησε τα, εχεις βαλει καμερα σπιτι ε; Εφτιαξε το γονατο (εν μερει), χαλασα τον αντιχειρα το Σαββατο. Γεραματα…

Στη φυλαω ομως, ας ειχες δικιο…

2 Likes

Τα καταφέραμε και στον Άρη…
Αν τον αποικίσουμε ποτέ, τι έχει να γίνει …

Πνιγονται στα σκουπιδια λεει και μιλαει για 7 τονους :joy: :joy: :joy:
Αν κανουμε βαση ποτε στον Αρη, μονο η βαση θα ειναι 100 φορες αυτο το νουμερο ξερω γω.
Καπου ελεος.

Για έναν πλανήτη πάντως που δεν έχουμε πατήσει ποτέ το πόδι μας και μάλλον θα αργήσουμε πολύ ακόμα, 7 τόνοι είναι πολλοί.

Γενικά κάτι πρέπει να γίνει με τα space debris, θα πρεπει να βρεθούν λύσεις.
Περιπου 130εκ κομμάτια βρίσκονται γύρω από την Γη, η συντριπτικη πλειοψηφια τους μικροτερα απο 1 cm.
Εχουμε φτάσει στο σημείο να συζητάμε για τους κινδύνους που θα έχουν μελλοντικές αποστολές λογω του σκουπιδαριού που εχει μαζευτεί.

Πραγματικά είμαι περίεργος πως κατάφεραν να υπολογίσουν αυτό το νούμερο όταν μιλάμε για 1cm. Δηλαδή αν πάρεις το μήκος τοτ ΟΑΚΑ που είναι περίπου 1000 φορές μεγαλύτερο από το 1εκ, έχεις χάσει το μέγεθος πριν καν φτάσεις στη στρατόσφαιρα.

Επίσης 7 τόνοι είναι περίπου 4-5 Tesla :stuck_out_tongue:

Για τους πρώτους, δεν έχω επαφή, δεν μπορώ να πω κάτι. Αλλά μπορώ να φανταστώ να μένουν σπίτι τους, όπου ο 50χρονος πατέρας τους, είναι το γνωστό ΤΟΜΑΡΙ, που θα σου βγει από στοπ και θα κοντεψει να σε σαπίσει στο ξύλο γιατί νομίζει ότι του ανήκει όλη η γη.
Για αυτές τις ηλικίες επίσης, έχω πολλά να πω, που τελικά δεν έχει καμία σημασία από που ενημερώνεται κάποιος, καθώς η αποκωδικοποίηση των γεγονότων στο μυαλό, γινεται εντελώς λάθος.
Από τον τύπο που είδα σήμερα να βάζει 7 χρόνων παιδάκι στο μπροστινό κάθισμα ΚΑΙ χωρίς ζώνη, μέχρι την τύπισσα που επειδή μια ζωή αργεί να φέρει το παιδί της σχολείο, τρέχει σαν μανιακή για να προλάβει, σε στενά που φέρνουν παιδιά εκείνη την ώρα. True stories αυτά τα 2.

Εν τέλη σε τέτοια δίποδα, δεν έχει και πολύ σημασία από που θα ενημερωθούν, γιατί δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση από πίσω.
Αν δεχτούμε ότι αυτό είναι ένας αρκετά μεγάλος αριθμός, βάλε και τους 50+ που είναι παραδοσιακοί, ε δεν μένει και πολύ.

Ναι ναι, σε αυτό συμφωνούμε. Σορυ, για την άνοδο της ακροδεξιάς είχε λεχθεί πριν, εγώ αναφέρθηκα στο γεγονός ότι ένας μεγάλος αριθμός (ανθρώπων) έχει πραγματικά πρόβλημα σκέψης, το οποίο έχει σχέση με την παιδεία. Από αυτη την δεξαμενή όμως τελικά έχει δεξιά και ακροδεξιά. Δεν υπάρχει λόγος να τις διαφοροποιήσουμε τόσο πολυ, το να είσαι υπαλληλακος (όπως εγώ ή εν γένει όχι πλουσιος) και να ψηφίζεις δεξιά, είναι προβληματικό από μόνο του. Το να πάρεις αυτόν τον άνθρωπο και να τον μετατοπίσεις λίγο πιο δεξιά, ε δεν το λες και κατόρθωμα.

5 Likes