Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

@ell929 kai @progfreak , ποιός θα εμπιστευτεί σε μουσικό γούστο, άτομα που μισούν τα γεμιστά???
ΒΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ.

4 Likes

Μπαίνεις στο νήμα με ειδήσεις από όλο τον κόσμο, διαβάζεις (και απαντάς) για γεμιστά… κανείς πλέον δεν θυμάται πώς προέκυψαν τα γεμιστά σε τέτοιο νήμα :joy:

11 Likes

Απο τυπογραφικο του tech bro @nnnkkk που το μετετρεψε σε αστειο με λογοπαιγνιο.

Άθλια δεν είναι; Ευχαριστώ…δε θα ακούγεται μόνο μια γνώμη χσχαχαχα

1 Like

Σε άλλα νέα:

1 Like
1 Like

Με παραξενευει που δεν υπάρχει το παραμικρό ποστ για το Ιράν

Όπως και να έχει , αμέριστη αγάπη, σεβασμός και στήριξη στις νέες και τους νέους Ιρανους που δίνουν τη μάχη τους αψηφώντας το θάνατο για τα βασικά δικαιώματα των γυναικών

23 Likes

Επίσης, της πουτάνας γίνεται και στην Αρμενία άλλα δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα μίας και το Αζερμπαιτζαν προμηθεύει την Ε.E. με φυσικό αέριο

11 Likes

Κοίτα, όπως φαίνεται αυτές οι ταραχές στο Ιράν δεν είναι κατευθυνόμενες, τουλάχιστον έως τώρα, οπότε δεν έχουν ενεργοποιηθεί οι μηχανισμοί διαμόρφωσης της κοινής γνώμης σε κάτι social media με δακρύβρεχτα “I stand with…” και τα σχετικά, συνεπώς σχεδόν κανείς δεν ασχολείται!

Είναι τόσο απλό!

2 Likes

Eδώ δεν ξέρω γιατί δεν έχει προκύψει συζήτηση, πάντως στο twitter γίνεται πολύ μεγάλη κουβέντα, τόσο εκ (ακρο)δεξιών με αντι-ισλαμικό λόγο, όσο και εξ αριστερών/ριζοσπαστικών.

Οι Leprous, επίσης, προς τιμήν τους εξέδωσαν ανακοίνωση

11 Likes

Καλα δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο για τις αλλες ταραχες. Ο κοσμος εχει μυαλο και καρδια, δεν χρειαζεται να του λεει καποιος τι να πιστεψει και πως να νιωσει για τα παντα. Το οτι ενισχυονται αυτα τα κινηματα απο τα social media δεν σημαινει οτι ειναι κατευθυνομενα. Τα δικα μου τα social media παντως εχουν γεμισει απο αναρτησεις για το Ιραν.

6 Likes

Υπάρχει πάντα και η επιλογή κάποιος να ξεκινήσει οποία συζήτηση θέλει ασχέτως τι κάνουν οι άλλοι

4 Likes

Δηλ για να έχουμε άποψη για κάτι πρέπει να μας το πουν τα social media;…ο κόσμος δεν εχει δικό του μυαλό και άποψη;
Ή μήπως δεν ξέρουμε τι γίνεται στον Ιράν δεκαετίες ολόκληρες; δεν μιλάμε για κάτι που προέκυψε τώρα.

Θόρυβος πάντως για το θέμα υπάρχει και είναι μπόλικος.

1 Like

Ακροδεξιά κυβέρνηση στην Ιταλία. Ωραία φέτα…
Είχαμε ήδη Ουγγαρία, ακολουθούν Πολωνία Κροατία Σλοβενία με έντονο ακροδεξιό πολιτικό κύμα. Γενικά πολύ καλό ότι πέτυχε η Ευρωπαϊκή Ένωση τα τελευταία χρόνια.
Στη. Ελλάδα λίγο πολύ γνωστά. Βάλανε φυλακή τους Χρυσαυγιτες κι ενσωμάτωσαν τους ψηφοφόρους.

4 Likes

Και στη Σουηδία επίσης.

2 Likes

50% αποχή διαβάζω, δεν πειράζει παιδιά όλοι ίδιοι είναι

8 Likes

Μπορεί αμα ήταν μικρότερη η αποχή να έπαιρνε ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό η ακροδεξιά στην Ιταλία.

Συνηθως αυτοι με τις ακραιες αντιληψεις και αυτοι που στηριζουν το ακροδεξιο κομμα, δεν αφηνουν την ευκαιρια χαμενη, και ριχνουν την ψηφο τους. Μηδαμινη η πιθανοτητα να ανεβαινε το ποσοστο του ακροδεξιου κομματος αν ειχανε μικροτερη αποχη λεω εγω.

5 Likes

Δυστυχώς δεν είναι θέμα ακραίων αντιλήψεων @QuintomScenario , δεν είναι περίπτωση Χ.Α. (δηλαδή μια φανερά ακραία οργάνωση που εκμεταλλεύεται συγκεκριμένες οικονομικές/πολιτικές συγκυρίες -βέβαια και εδώ ο συσχετισμός με την αποχή δεν είναι τόσο προφανής όσο νομίζουν οι περισσότεροι).

Πρόκειται για γενικευμένη μετατόπιση των κοινωνιών, καλό είναι να το εξετάσουμε λίγο βαθύτερα και χωρίς να κουνάμε το δάχτυλο παίζοντάς το ότι εμείς είμαστε οι ανώτεροι, γιατί αποδεικνύεται ότι έτσι πιο πολύ σπρώχνουμε κόσμο που λέει “δεν ασχολούμαι, έχω τα καθημερινά μου προβλήματα και κανένας δε θα μου τα λύσει” προς τα εκεί που δεν θέλουμε.

7 Likes

Ας πάρεις μέρος στις διαδικασίες πρώτα, και μετά αναρωτιέσαι και για το αποτέλεσμα.

-Δεν πάω να ψηφίσω, δε με απασχολεί ουατέβερ
Βγαίνει κόμμα που είναι φανερά γελωτοποιοί

2 Likes