Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ισως οτι πιο ακυρο εχω ακουσει σε λεξιλογιο για κουζινα :stuck_out_tongue:
Λατρευω τον κιμα, αλλα η πιο τρου εκδοση των γεμιστων ειναι χωρις κιμα.

Οποιος βαζει σταφιδες βεβαια στην γεμιση, ειναι αμπαλος.

2 Likes

Ακόμα πιο τρου πιστεύω θα είναι με νερόβραστο ρύζι.

Η λεξη γιαλαντζι υποδηλωνει κατι δηθεν, μια κακη απομιμηση, αυτο τα λεει ολα.

Οι πιπεριες φλωρινης ειναι εκτος συναγωνισμου, και αδειες απλα γαμανε.

Σε αυτα που λετε η μανα μου κανει και κρεμμυδια γεμιστα, παιρνει μεγαλα κρεμμυδια, τα βραζει, παιρνει τις στρωσεις και τις γεμιζει μια μια. Απιστευτα νοστιμο.

2 Likes

Ωστόσο χρησιμοποιείται κατά κόρον για ντολμάδες (που εμένα και οι γιαλαντζί μου αρέσουν πολύ, ακόμα και κονσέρβα δηλαδή του δίνω και καταλαβαίνει).

Δεν την έχω ακούσει για γεμιστά και γενικά νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος τα γεμιστά χωρίς κιμά τα κάνει, εδώ που τα λέμε (πχ σε ταβέρνες σχεδόν αποκλειστικά χωρίς κιμά τα πετυχαίνω).

1 Like

Δυστυχως στην Ελλαδα ισχυει, στην Κυπρο το κραταμε αληθινο.

Γεμιστα-ντολμαδες τα εχω σαν ενα φαι στο μυαλο μου γιατι παντα η μανα μας τα εκανε μαζι. Εννοειται και οι ντολμαδες με κιμα.

Μια χαρα ειναι και γιαλαντζι/ορφανα, αλλα ο κιμας ειναι ενα μεγαλο συν, γιατι να μην αρεσουν σε καποιον με κιμα δεν καταλαβαινω.

Tαυτίζομαι

Δεν ταυτίζομαι

Προφανώς επειδή μεγάλωσα στην Κρήτη, και τα τρώμε χωρίς κιμά, ο κιμάς μου φαίνεται ακόμη το ίδιο άτοπος με το πώς μου είχε φανεί όταν έμαθα σε μία μικρή ηλικία ότι κάποιοι τον προτιμούν. Μια χαρά είναι χωρίς, ποτέ δεν μου έλειψε, παρ’ όλο που είμαι μεγάλος κρεατοφάγος. Από τις λίγες συνταγές που θεωρώ ότι χαλάνε αν τους βάλεις κρέας. Μου αλλάζει εντελώς τη γεύση, και νιώθω σαν να μπαίνει βεβιασμένα, απλά για να μπει και να δείξει ότι γίνεται καλύτερο. Στην πραγματικότητα, όμως, (δηλαδή στο μυαλό μου), είναι σαν να βάζεις κιμά στη χωριάτικη.

6 Likes

Σε ποιον δεν αρεσουν με κιμα?

Υπαρχουν πολλοι που τους χαλανε (οπως ο απο πανω σου ακριβως). ΟΚ οπως το θετει το καταλαβαινω, θεμα συνηθειας, αν σου εβαζα πρωτη φορα να φας με και χωρις θα μου φαινοταν παραξενο να μου πεις οτι προτιμας χωρις.

Κιμά στα γεμιστά μωρε;

5 Likes

Ε πες και για το γιαούρτι να το απογειωσουμε!!
Προφανώς τα τρου γεμιστά είναι χωρίς κιμά, με κιμά είναι κάτι άλλο.
Γεμιστά χωρίς κιμά>>>>>>>>>>>>>γεμιστά με κιμά.
Γεμιστά ΠΑΝΤΑ με συνοδεία γιαουρτιού.

7 Likes

Σαφώς και μουσακάς συνοδεία ρυζόγαλου, όποιος δεν το τρώει έτσι είναι αμύριστος.

1 Like

Γεμιστά με κιμά μόνο, ειδικά όπως τα έκανε η μακαρίτισσα η μάνα μου… χρωματιστές πιπεριές, με γέμιση ρύζι+κιμά κλπ, σε κατσαρόλα και όχι στον φούρνο. Πάντα με γιαουρτάκι από πάνω!!! :roll_eyes:

Γεμιστά χωρίς κιμά, με γιαούρτι, και τα ντολμαδάκια σχεδόν πάντοτε ως συνοδεία. Επίσης, χωρίς τριμμένη φρυγανιά από πάνω.

Ντομάτα = 11/10
(όποιες) Πιπεριές, Κολοκυθάκια = 10/10
Μελιτζάνα, Πατάτα = 9/10

3 Likes

Γεμιστά χωρίς κιμά με φέτα > γεμιστά με κιμά με φέτα > γεμιστά χωρίς κιμα με γιαούρτι > γεμιστά με κιμά με γιαούρτι> fates warning> η εμφάνιση της εθνικής χτες> baby metal> Κούλης

10 Likes

Πάντα ντολμαδάκια με τα γεμιστά. Και εξτρα καλοκυθανθούς :heart:

2 Likes

Μιας και αναφερθηκαν, και επειδη βλεπω ειστε μερακληδες, τηγανιτοι κολοκυθανθοι γεμιστοι με φετα= good stuff

Untitled-1

Εντωμεταξυ νομιζω εγινε η κηδεια της Ελισαβετ μιας και ειμαστε στο ειδησεις απο ολο τον κοσμο, αζμπουτσαμας, μαγειρικη μονο, στηριζω

2 Likes

Νωρις ειναι ακομη, θα την κρατησουν 1-2-3 μηνες, τωρα αρχιζει το πανηγυρακι εκει.

Μισώ τα γεμιστά. Κάποιος που συμφωνεί να πατήσει λαικ πλιζ

2 Likes

ban

11 Likes

Το εκανα εγω το like… ποτε δεν μου αρεσαν και εμενα…λολ

1 Like