Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ προσπαθουσα να πω αλλα ως συνηθως η κουβεντα εκτροχιαστηκε με τα γελοια strawman.

Αν και δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα όσα γράψατε, να πω εδώ πως εξαιρετικός συμβιβασμός ανάμεσα σε όσα λέτε είναι η Μελβούρνη: στο κέντρο της είναι όλα τα ΜΜΜ δωρεάν (έκταση περίπου όση και ο δακτύλιος της Αθήνας) και επιτρέπονται κανονικά αυτοκίνητα. Το οποίο ΙΧ προφανώς και δεν το παίρνεις αν δεν έχεις λόγο.

Κατά τα άλλα, αυτά δύσκολα θα τα δούμε στην Ελλάδα. Εδώ είδαμε το fuel pass: η κυβέρνηση έκαψε εκατοντάδες εκατομμύρια €, σε ένα επίδομα που αύξησε πολύ την τιμή του επιδοτούμενου προϊόντος, προκάλεσε περαιτέρω πληθωρισμό, καθυστέρησε παραπάνω την πτώση της τιμής της βενζίνης όταν έπεσε η αξία του πετρελαίου, το επίδομα δεν επιστρέφει τίποτα πίσω στην κοινωνία (όπως θα έκανε ένας στόλος 200 λεωφορείων για παράδειγμα με το ίδιο budget), μείωσε τα έσοδα των ΜΜΜ, και στήριξε την αισχρότατη αισχροκέρδεια των διυλιστηρίων και των βενζινάδικων μας. Για την ιστορία, η αμόλυβδη έφτασε να κοστίζει φέτος στην Ελλάδα 0.6€/λίτρο παραπάνω από ότι κόστιζε όταν το πετρέλαιο ήταν αρκετά πιο ακριβό (2008). Να σφίξετε εκ μέρους μου το χέρι σε όποιον Αθηναίο πήρε τα λεφτά του fuel pass και δεν τα έκανε βενζίνη.

3 Likes

Απ’ όσο γνωρίζω, από το πρώτο fuel pass είχαν εξαιρεθεί τα ΙΧ που καίνε ντίζελ, γιατί η επιδότηση στο ντίζελ είχε δοθεί στην αντλία. Ε, στο δεύτερο fuel pass, παρ’ όλο που στο ντίζελ η επιδότηση εξακολουθεί να δίνεται στην αντλία, τα ΙΧ που καίνε ντίζελ μπορούσαν να πάρουν και fuel pass. Ευτυχώς που μας ψηφιοποίησε ο Πιερρακάκης :joy:, ήμασταν στο 1985 και φτάσαμε στο 2005 και πανηγυρίζουμε.

3 Likes

Ναι ρε, ακριβώς αυτό έγινε. Ποιο το πρόβλημα τότε σε όλους τους υπόλοιπους χώρους εκτός απ’το κέντρο των μεγαλουπολεων να υπάρχουν Tesla? Γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα και όχι πως θα φτιάξουμε ιδεατή πόλη.

Δεν προκειται να συνεχισω την γελοια κυκλικη κουβεντα με τις σοφιστειες και τα semantics, κερδισες, εισαι γαματος debater. Εγω ειμαι τεχνοβοφικος φασιστας γιατι υποστηριξα την τρομερα υποκειμενικη και ακραια αποψη οτι μια ανθρωπινη πολη ειναι μια πολη πρωτιστως σχεδιασμενη για ανθρωπους (!!!) και οχι για αυτοκινητα.

Απλα επειδη δεν κατσανε ολοι να διαβαζουν 800 ποστ με μαλακιες να μην μου βαζετε και λογια στο στομα αν γινεται οκ?

Μπορεί να ξεκίνησε απο εκεί, αλλά εξελίχθηκε διαφορετικά όμως.

1 Like

Όντως εξελίχθηκε διαφορετικά, και όλα τα strawman μπήκαν εκεί που για κάποιον λόγο όσοι βρίσκουμε τα αυτοκίνητα απαραίτητα , ψηνομαστε για όσο περισσότερα αυτοκίνητα γίνεται και θέλουμε να υπάρχει μόλυνση, συνωστισμός και χαμός στα κέντρα πόλεων.

Στην Αθήνα πάντως ο χαμός γίνεται παντού, όχι μόνο στο κέντρο.

Λολ

Προφανώς είναι απαραίτητα τα αυτοκίνητα στο κέντρο ( πχ όταν το έτερον ήμισυ ήταν έγκυος, πηγαίναμε Εξάρχεια γιατί εκεί ήταν ο γυναικολόγος - δεν έπαιζε να πήγαινα με μέσα ακόμα και να με βαραγαν), οπω επίσης είναι απαραίτητο να αποσυμφορηθεί το κέντρο. Είτε με μεταφορά υπηρεσιών, είτε με καλύτερες συγκοινωνίες, είτε είτε.
Τι ακριβως συζητάμε?

1 Like

Στα παπαρακια μου όμως έτσι ε? Αν κάποιος βγάζει άποψη χωρίς να διαβάζει όλη την κουβέντα λέει περισσότερα για τον ίδιο και μάλλον δε θα έπρεπε να σε απασχολεί το τι σκέφτονται αυτοί (προσωπική μου άποψη αυτή).

Καμία σοφιστεια και κυκλική κουβέντα, έκανα πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις σε πράγματα που εσύ είπες. Μάλιστα εσύ το γεμιστές τα ποστς με τεκβρος, λιβερταριανς, strawman κλπ.

Εν τέλει, εγώ πιστεύω ότι κάνεις ένα κλασσικό λάθος, οτι μια κάποια καλή λύση που πρότεινεται είναι στον αέρα και στα όρια της ουτοπίας και δεν απαντάνε σε βασικά ερωτήματα (πχ ο Παργαλατσος είπε δε βλέπει τη λύση αυτή ούτε το 2100, ενώ σε αντίθεση η λύση που προτείνει ο Μασκαρας βελτιώνει τη ζωή ΤΩΡΑ).

Δε σε είπα φασίστα, είπα ότι μοιάζει απολυταρχικο αυτό που είπες, γιατί δεν μου έδωσες απάντηση στο “πως πολιτικά/κοινωνικά/νομικά θα περάσει η λύση σου”. Αν δεν το καταλαβαίνει δε φταίω εγώ.

Μαζί σου, για εμένα όμως ειπώθηκε ότι κάνω strawman

Μου έκατσε βαρύ αυτό, γιαυτό επιμένω

2 Likes

Και για να γινει οντως “Βαριεμαι , πειτε οτι σας κατεβει” η κουβεντα…

Πιπεριες στα γεμιστα = 10/10
Τοματες στα γεμιστα = 10/10
Κολοκυθακια γεμιστα = 11/10
Μελιτζανες στα γεμιστα = κατευθειαν στα σκουπιδια

Όλα 10 και τα κολοκυθια 9 είναι η φάση

Επίσης και τα γεμιστά κρεμμύδια γαμούν, αν πέσετε σε μερακλή μάγειρα/-ισα

3 Likes

Πράσινες πιπεριές → 9/10
Κόκκινες/κίτρινες/πορτοκαλί → 10/10
Φλωρίνης → 11/10
Κολοκύθια → 9/10
Ντομάτες → 8/10

Μελιτζάνες → δεν έχω φάει ποτέ, αλλά αν μιλάμε για παπουτσάκια → 11/10

Όμως κολοκύθια αν είναι με σάλτσα αυγολέμονο → 11/10 επίσης

Πάντα μιλάμε για γέμιση με κιμά αλλιώς -3 μονάδες σε όλα.

2 Likes
1 Like

Ωραιος ο κιμας αν τον προσθεσεις στα γεμιστα, ταιριαζει, απλα δεν ειναι γεμιστα πλεον, ειναι κατι αλλο.

1 Like

Είναι αδειαστά ας πούμε;

1 Like

Ειναι μπασταρδα :bangbang:

ΟΚ, αλλά γεμιστά.

υπάρχει λόγος που τα γεμιστά τα λέμε ορφανά όταν είναι χωρίς κιμά… λείπει κάτι σημαντικό

2 Likes