Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Με την προϋπόθεση να πείσετε την αγαπητή ομάδα των “χειριστών” αυτών των οχημάτων να σταματήσουν να θεωρούν ότι είναι μόνοι τους στο δρόμο και περνάνε τη φασάρα τους, ανεμίζοντας το μαλλί, χαρούμενοι σχετικά με το ποσό πολύ προστατεύουν το περιβάλλον, όντας ταυτοχρόνως -συνειδητά ή ασυνείδητα- άκρως απειλητικοί για έτερα όντα αυτού.

Δύο φορές έχουν κοντέψει να με κόψουν στη μέση, τη μία στην έξοδο του μετρό του Συντάγματος (στο πλάι της Μ. Βρετανίας), στο πεζοδρόμιο, στις 07:00 (!) το πρωί, και την άλλη εντός του μετρό (πάλι στο Σύνταγμα) περπατώντας εγώ προς τις κεντρικές κυλιόμενες (!!).

Είπα τον πόνο μου. Συνεχίστε.

9 Likes

@The_Black_League και εμένα μου φαίνονται αρκετά επικίνδυνα αυτά τα πατίνια, ειδικά όταν βλέπω ξέρω γω να κατεβαίνει την Κηφισιας γαμιωντας κάποιο από αυτά και διπλα να έχει αυτοκίνητα. Ή όταν κυκλοφορούν κοντά σε πεζούς όπως γράφεις. Βέβαια σε μια πόλη (ένα τμήμα πόλης πρακτικά) χωρίς αυτοκίνητα, αυτά τα χιπστεροπατινα θα κυκλοφορήσαν στους δρόμους που ήδη υπάρχουν για τα αυτοκίνητα, μαζί με ποδήλατα, και νταξει όπως και να χει καλύτερα να πατήσει κάποιον πατίνι που πάει με 30 πάρα suv με 100!

Για να επεκτείνω λίγο και την σκέψη περι κοινόχρηστου χώρου, σκέψου όλο αυτό το χώρο που πιάνουν στην πόλη τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα να ήταν ελεύθερος για πεζοδρόμια, πεζόδρομους, παγκάκια, πράσινο κτλ.

Τεσπα, όνειρα κάνω, δεν παίζει να γίνει αυτο που περιγράφω στην Αθήνα ούτε το 2100.

2 Likes

Αλήθεια έχω απορία, σε μια ιδεατή πόλη χωρίς αμάξια, οι ηλικιωμένοι και τα μικρά παιδιά σε λιγότερο βαθμό πως θα μετακινούνται κατά την άποψή σας?

1 Like

Με ασφάλεια :stuck_out_tongue:

4 Likes

Γιατί ρε μαν. Στην περίπτωση του μικρού παιδιού καροτσάκι στους ήσυχους δρόμους αυτή της ιδεατής πόλης (το οποίο τώρα είναι μεγάλη ταλαιπωρία και γι’αυτό όσο αντέχω μάρσιπο δουλεύω φουλ επειδή δεν την παλεύω με το καροτσάκι να κάνω όλο δεξιά αριστερά να το σηκώνω συνέχεια στα εμποδια και να βγαίνω στο δρόμο κινδυνεύοντας) και μετρό (είπαμε πάντα προϋποθέση πως θα υπάρχει παντού, όπως και άλλες μορφές συγκοινωνίας)

Οι ΑΜΕΑ και οι ηλικιωμένοι με πρόβλημα κινητικότητας επίσης με αμαξίδιο ή καροτσάκι, και συγκοινωνία και μάλιστα χωρίς το φόβο να τους πατήσει αυτοκίνητο και χωρίς μαλακές οδηγούς που κλείνουν τα πεζοδρόμια και τις διαβάσεις.

Συν ταξί έξτρα λύση για περιπτώση ανάγκης ή επείγουσα.

Επόμενο βήμα, πόλεις χωρίς ανθρώπους. Οι άνθρωποι κάνουν φασαρία, αφήνουν σκουπίδια και αυξάνουν το διοξείδιο του άνθρακα

2 Likes

Η ιδεατή πόλη είναι στο μακρινό μέλλον που έχει εφευρεθεί η τηλεμεταφορά και γίνεται με απόλυτη ασφάλεια :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά οι Ελληναρες συμπατριώτες μας και με την τηλεμεταφορά θα τον βρουν τον τρόπο να είναι μαλακές :stuck_out_tongue:

2 Likes

2 Likes

Καλό μου ακούγεται.
Ακόμα καλύτερο το "άνθρωποι χωρίς (μεγαλου)πόλεις.

5 Likes

Εχω σκαλωσει λιγο με τις προτασεις

Ελπιζω να χρησιμοποιουνται μεταφορικα, σωστά; Διοτι αν δεν θελουμε πατινια επειδη φοβομαστε μην μας “κοψουν” στην Αθηνα, τοτε ζω σε αλλη πολη. Κατα τ’ αλλα, παλιοσιδερα ολα τα αυτοκινητα χθες. Και σε οποιον δεν αρεσει τετοια πολη, μπορει να επιλεξει τη μονιμη διαμονη σε χαβουζα, σαν τον Βεγγο στον Παπατρεχα οπου κολλησε στο φρεατιο. Το ιδιο ειναι αλλωστε.

Φαντάσου να ζεις στο Τόκυο που έχει πληθυσμό όσο Ελλάδα, Ολλανδία και Σουηδία μαζί.

Ίσως λέω ίσως πρέπει να τα πάμε όλα αυτά στο “γράψτε ότι σας κατέβει” :stuck_out_tongue:

1 Like

Το εχω γραψει ηδη πιο πανω, οποιαδηποτε πολη εχει πανω απο μισο εκατομμυριο κατοικους (και πολλους λεω) ειναι απλα καταδικασμενη να εχει παμπολλα προβληματα λογω συνωστισμου.

Απο κει και περα οταν ακουω κοσμο να λεει οτι δε θα επρεπε να υπαρχουν αυτοκινητα σε μεγαλουπολεις, αυτοματως υποθετω οτι ειναι ανθρωποι που εχουν ζησει ολη τους την ζωη στο κεντρο μιας πολης και δεν εχουν ιδεα ποσο μη ρεαλιστικο ειναι αυτο, και ποσο απαραιτητο ειναι το αυτοκινητο για την ζωη στα προαστια, δηλαδη στο 90% της περιφερειας της Αττικης, αν παρουμε την Αθηνα ως παραδειγμα.

Απο ολες τις κατηγοριες Αθηνεζων, αυτοι που μενουν κεντρο νομιζω ειναι οι πιο “κοσμαρα” απο ολους τους αλλους. Καλα, το να απαιτεις απο ηλικιωμενους να ανεβοκατεβαινουν σκαλες μετρό ειναι αλλο επιπεδο σουρρεαλισμου (δεν παει σε σενα συγκεκριμενα Παργαλατσε). Σε λιγο να τους βαλουμε να κανουν και ποδηλατο για να χτισουν κορμαρα και αντοχες.

1 Like

Μετά θα λένε ότι είναι δυστοπία που η Αμαζον φέρνει ψώνια σπίτι τους με ρομπότ

Μονο σε εμενα μοιαζει να υπαρχει conflict μεταξυ των “πώς θα παω στην αλλη ακρη της πολης χωρις αυτοκινητο” και του “δεν κουνιεμαι για ψωνια, θα τα φερει η Αμαζον με ρομποτ”;

Συμφωνω 101%

2 Likes

Τα πατίνια τα θέλουμε. Να τα οδηγούν ανιωθοι μαλακες δεν θέλουμε. Ξεκάθαρο ήταν.

2 Likes

Μανμου, το γραφω απο το πρωτο ποστ (αυτο που πεταχτηκα σαν ψωλη) πως για να γινουν ολα αυτα πρεπει πρωτα να εχουμε τις υποδομες, εννοειται πως πρεπει να υπαρχουν ευκολα προσβασιμοι (και να λειτουργουν παντα) ανελκυστηρες σε καθε μετρο/τρενο, ραμπες (χωρις μαλακες να τις κλεινουν με αυτοκινητα) και ολα αυτα. Δεν εγραψα οτι σημερα δεν χρειαζομαστε τα αυτοκινητα.

Εχω ζησει περιπου το 1/3 της ζωης μου στο κεντρο και τα υπολοιπα 2/3 σε (κοντινα ή μακρινα) προαστεια, οδηγαω απο τα 18 και γενικα κυκλοφορω αρκετα, οποτε νομιζω εχω καλη εικονα της πολης :stuck_out_tongue:

Προφανως και ειναι ουτοπικο να λεμε πως δεν θα ειναι απαραιτητο το αυτοκινητο για καποιον που μενει πχ στη Δροσια ή το Κρυονέρι, αλλα ουτως ή αλλως σε αυτες τις περιοχές το πρόβληματα συνωστισμού/ρυπανσης/ηχορυπανσης/ολα τα αλλα προβληματα που προκαλουν τα αυτοκινητα είναι πολύ μικρότερα. Αλλα οσο προχωραμε προς τα πιο κοντινα στο κεντρο προαστεια και στο κεντρο τοσο λιγοτερο απαραιτητο θα πρεπει να ειναι το αυτοκινητο (αν φτιαχτουν ολες οι υποδομες συγκοινωνιας που εχουν αλλες πολεις).

Τελος, ας παραθεσω το χαρτη του μετρό του (μεγαλυτερου απο την Αθηνα σε εκταση και αρκετες φορες πολλαπλασιου σε πληθυσμο) Τοκυο. Ισως και απο το χαρτη καταλαβαινει καποιος αυτο που ειδα και απο κοντα πριν λιγα χρονια, οτι σε αυτη την πολη δεν ειναι καθολου απαραιτητο το αυτοκινητο. Επισης ο χαρτης προεκτεινεται και με τρενα για κοντινες ή μακρινες πολεις. Ναι ξερω, εδω ειναι Βαλκανια :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι, μονο που ουτε σε κανενα σημειο στο μελλον δεν γινεται να λειτουργησει μια μεγαλουπολη χωρις αυτοκινητα. Τωρα οκ, αν εννοουμε να μην μπαινουν αυτοκινητα στο κεντρο-κεντρο… χαιρω πολυ, δε νομιζω οτι διαφωνει κανενας με αυτο :stuck_out_tongue:

Εν τελει, αν καποιος κατεβαινει με αυτοκινητο στο κεντρο καποια ωρα αιχμης χωρις να εχει σοβαρο λογο να ειναι εκει περα ή για να κανει μια δουλεια που θα μπορουσε καλλιστα να την κανει κατεβαινοντας με το μετρο, προφανως ειναι μερος του προβληματος.

Παλι καλα που πολεις σαν το Τοκυο δεν εχουν ρυπανση και ειναι πολυ ανθρωπινα μερη να ζει κανεις :stuck_out_tongue:

Χωρις αυτοκινητα οχι, με (πολυ) λιγοτερα ομως σιγουρα γινεται long term

Ειναι αρκετα ανθρωπινο μερος για να ζησει καποιος. Παρολο που ο υπερπληθυσμος ειναι πολυ εντονος (…μονο 40 εκ. ανθρωποι στο metropolitan area, δεν θελω καν να διανοηθω πως θα ηταν ελληνικη πολη με τοσο πληθυσμο) , εχει πεζοδρομια, παρκα, τελειες συγκοινωνιες, προσβασεις, καθαριοτητα και πολλα αλλα που εδω δεν τα εχουμε. Αν καποιος εχει προβλημα με τις μεγαλουπολεις αλλωστε και ειναι στην Ιαπωνια μπορει να ζησει στο Tomi Village στην Okinawa που ειναι πιο χαλαρα (ακομα και με το mall που φτιαξανε τελευταια) :stuck_out_tongue: