Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

4 Likes

Γέλασα, αν και το ΠΟΛΩΝΙΑ θα ήταν πιο ακιουρειτ :crazy_face:

2 Likes

2 Likes

Να και κάποιος με κότσια, όχι σαν τον πρόθυμο ηλίθιο δικό μας που χαντακώνει όλη τη χώρα μετά:

3 Likes
3 Likes

Εικονες απο μετρο Νεας Υορκης εντωμεταξυ, πολη στην οποια το work - life balance ειναι για πολυ κοσμο σε αρρωστημενα επιπεδα και δεν το ξερουν καν. Συμφωνω παρα πολυ με το αρθρο, αλλα δεν μπορω να πω και ολοκληρωτικα.

Κοινως, ο χρονος που εχω στο αυτοκινητο προσωπικα (και στο παρελθον σε μετρο και λεωφορεια), μου δινει την ευκαιρια να ακουσω τις μουσικες μου στο δικο μου μικρο συμπαν, να μιλησω στο τηλεφωνο, ή οταν μιλαμε για μετρο να διαβασω ενα βιβλιο. Και αρα συμφωνω πως λειτουργει ως μια μεταβαση απο την δουλεια που δεν με ενοχλει παρα πολυ, καθως βρισκω να κανω κατι που προσφερει στην ποιοτητα ζωης μου σε αυτο το χρονικο διαστημα.

Παρολα αυτα θα πω πολυ συντομα και στεγνα, οτι αν ειχα την επιλογη να τηλεμεταφερομαι απο το σπιτι μου στην δουλεια και απο την δουλεια στο σπιτι, οχι απλα θα το εκανα διχως καμια απολυτως σκεψη, αλλα θα το εκανα και στο lunch break μου ή οταν εχω 2 ωρες χωρις μαθηματα. Βασικα θα το εκανα ακομα και για 10 λεπτα αν μπορουσα. Οποτε ναι, μπορεις να χρησιμοποιησεις τον χρονο που εχεις για commute παραγωγικα ή ψυχαγωγικα , αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα κατσουμε να πουμε οτι γουσταρουμε κιολας :stuck_out_tongue:

5 Likes

Καρδούλα που απάντησες σοβαρά (και όντως υπάρχει και τέτοια διάσταση και στο ζήτημα αυτό), το είχα ποστάρει 1000% ειρωνικά για τον απόπατο της δημοσιογραφίας (αρδ) που είναι και το εν λόγω άρθρο και το συγκεκριμένο μέσο. Ούτε στον Σκαι τόσο εμετός

2 Likes

Αν αναφερεσαι στην απελπιδα προσπαθεια να μας κανουν να χαιρομαστε που δουλευουμε και ειμαστε σκλαβοι του καπιταλισμου με τετοια αρθρα που μας λενε οτι το commute ειναι καλο για την ψυχικη μας υγεια, τοτε αυτα εννοουνται. Παρολα αυτα, θεωρω οτι αυτοι που εκαναν τις ερευνες αυτες τις εκαναν σοβαρα, κι οχι με “nefarious” στοχους. Κατα τα αλλα εννοειται σκατα στον καπιταλισμο και καψιμο σε ολες τις τραπεζες και στο 9-5 σαρανταωρο καθε βδομαδα.

2 Likes

Οκ φοβήθηκα και μόνο που το είδα από υπολογιστή. Να μην το ζήσει ποτέ κανείς!

5 Likes

Αυτά είναι τα earthquake lights. Σε ορισμένους πολύ μεγάλους σεισμούς, εκλύεται φως από το έδαφος. Ορισμένες φορές εμφανίζεται και σαν “σέλας” στον ουρανό. Ο ακριβής μηχανισμός δεν είναι βέβαιος γιατί σχετικά πρόσφατα επιβεβαιώθηκε το ότι οι σεισμοί μπορούν να εκλύουν φως. Χρειάστηκαν οι δορυφόροι και τα κινητά για να καταγραφούν σεισμοί με φως και να γίνει αποδεκτό το φαινόμενο. Επίσης δεν υπάρχει η δυνατότητα πειράματος για να ξεκαθαριστεί ο ακριβής μηχανισμός.

Το βίντεο πρέπει να είναι πολύ κοντά από το επίκεντρο γιατί τα φώτα είναι σχεδόν ταυτόχρονα με το κούνημα, παρά το ότι το φως ταξιδεύει 100΄000 φορές πιο γρήγορα από το σεισμικό κύμα. Φοβάμαι πως για να ανακοινώθηκαν 150+ νεκροί τις πρώτες 3 ώρες και 600+ τις πρώτες 7, τότε μιλάμε για πολλές χιλιάδες νεκρών που θα βρεθούν τον επόμενο μήνα και με αγνοούμενους. Θα χρειαστούν βοήθεια τα τουρκικά και τα συριακά συνεργεία

5 Likes

600 και νεκροί… Κρίμα

Εδώ δείχνει τα κρουστικά κύματα απ’ τον σεισμό που τα πιάσανε αισθητήρες στην Ιαπωνία

2 Likes

Αν υπολογίζω σωστά, πήρε 30’ να φτάσουν τα κύματα Ιαπωνία!

Διαβάζω 900 νεκροί στην Τουρκία, 700 στη Συρία και κοντά στα 3000 σπίτια που έπεσαν, απίστευτα πράγματα

Χιλιάδες θα είναι οι νεκροί, δυστυχώς.

Και νεος σεισμος λεει τωρα, 7,7 αυτη τη φορα

1 Like

Είναι απο μονο του τραγικό και θλιβερο, πέφτεις και σε σχόλια “Αίλυνον” που πανηγυρίζουν και χαίρονται και μαυρίζει η ψυχή σου !

8 Likes

Η λέξη ¨τραγωδία¨ έχει χάσει το νόημά της με αυτά που έγιναν απέναντι. Κρίμα στους ανθρώπους.

1 Like

Έχουν γίνει τις τελευταίες ώρες πόσοι σεισμοί πάνω από 5 ρίχτερ. Δηλαδή είναι απίστευτο να χτυπάει 7.8 και 10 ώρες μετά να ξαναχτυπάει με 7.7, τι να πεις ρε μλκ τώρα

1 Like