Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

συντέλεια

Ποιος αρρωστημένος σκέφτεται έτσι; Οργή για την μαλακια που τους δέρνει και ανησυχία που αυτοί οι άνθρωποι αύριο μεθαύριο θα ψηφίσουν για το μέλλον της χώρας…

Ελπίζω οι άνθρωποι να έχουν κάθε δυνατή βοήθεια και να σταματήσει να αυξάνεται ο αριθμός των νεκρών

2 Likes
1 Like

Δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που σκέφτονται έτσι!
Πολύ φοβάμαι ότι είναι και η πλειοψηφία…

Μια ματία στα σχόλια των αναρτήσεων του Gazzetta στο Fb αρκεί.

Αν εκανες ενα γκαλοπ στην Κυπρο θα σοκαριζοσουν. Θυμαμαι κουβεντες σε τραπεζια συγγενων τοτε με τους μεγαλους σεισμους το '99, λιγο πριν τον δικο μας.

Τι να πω μερικοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν πολιτικές διαμάχες με τον απλό λαό που ζει την ζωή του απλά…

Ειχα μια κουβεντα με εναν θειο μου προσφατα οπου υποστηριζε ΣΟΒΑΡΑ οτι και τα 80 εκατομμυρια Τουρκων ειναι κακοι ανθρωποι και οτι εγω, που του ειπα πως εχω φιλους απο την Τουρκια, ειμαι αφελης. Δεν υπαρχει ελπιδα γενικα.

3 Likes

Μπορούν, απλά δε θέλουν.

5 Likes

Αδιανόητη τραγωδία, 2500 νεκροί και προβλέψεις για δεκάδες χιλιάδες…

Μου ελεγε ενας τουρκος φιλος πριν λιγο οτι ακομη δεν εχουν φτασει καν στα χωρια, καθως το χιονι ειναι πυκνο και δεν εχουν προσβαση.

5000 πλέον …

Όπου φτωχός και η μοίρα του…
Σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις φαίνεται πόσα λίγα (έως καθόλου) έχουν να χωρίσουν οι λαοί μεταξύ τους. Και απορώ με ορισμένους, λίγους θέλω να πιστεύω, σκατόμυαλους που… δυσανασχέτησαν επειδή η Ελλάδα έστειλε βοήθεια.

3 Likes

Καμία έκπληξη:

:rofl:

3 Likes

Πόσο ακόμα για τον πούτσο θα φανεί η Ευρώπη, είναι ένα ερώτημα.

3 Likes

Ποτέ δεν πίστεψα πως ήταν οι Ρώσοι. Αν υπήρχε υποψία για τους Ρώσους θα είχε ξεκινήσει ο Γ’ παγκόσμιος πέρσι τον Σεπτέμβρη. Πάλι καλά έλεγα. Πάντα το πιο πιθανό σενάριο για μένα ήταν πως Ευρωπαϊκές χώρες έκαναν τα στραβά μάτια για να γίνουν οι εκρήξεις στο Nordstream από τις ΗΠΑ. Έκανε και ζεστό χειμώνα και τώρα είμαστε όλοι “αγαπημένοι”

1 Like

wtf

Η Δεναξά έχει ανεβάσει πολλά tweet που τελικά ήταν hoaxes. Μέχρι και hoax κατά του εμβολίου για τον Covid. Noμίζω πως κι εδώ είναι θεωρία συνομωσίας τα περί συλλήψεων δημοσιογράφων που έγραψαν για το Οχάιο. H Lifo δε δίνει καμιά πηγή για το θέμα. Απλά γράφει New York Times, δίχως να έχω δει κάτι εκεί εγώ. Εγώ μια χαρά έχω διαβάσει για το Οχάιο μέχρι και από Reuters. Και το μάτι μου έχει δει αρκετούς γνωστούς ακροδεξιούς Αμερικάνους συνομωσιολόγους να γράφουν για το Οχάιο τις τελευταίες μέρες, δίχως οι ίδιοι να έχουν σχέση με το Οχάιο. Συμβουλή μου: κρατάτε μικρό καλάθι γιατί το Οχάιο είναι μακριά μας και όλα είναι πολύ πρόσφατα.

Μια χαρα κειμενα γραφουν και οι NYT, σημερα το πρωι διαβαζα για αυτο απο το newsletter τους.

Το κειμενο της Lifo μοιαζει με μια παραφουσκωμενη αποδοση/μεταφραση (ακομη και στη δομη του κειμενου) των οσων αναφερουν οι ΝΥΤ στο παραπανω λινκ. Λιγος τρομος, λιγο μυστηριο, λιγο Δεναξα, βαλε κι ενα βιντεο απο διπλα, να η θεματαρα που θα παιζει μιση μερα στην πρωτη σελιδα της Lifo.

Αν δεν ειναι κατι τοσο σοβαρο, που θεωρω οτι δεν θα ειναι, σε δυο μερες δεν θα το θυμαται κανεις και η Lifo θα εχει βρει το επομενο clickbait της.

1 Like

Εγώ διάβαζα στο twitter κάποιες κατηγορίες του συνδικάτου εργαζομένων στους σιδηροδρόμους, ότι το ατύχημα αυτό ήταν accident (pun intended) waiting to happen λόγω περικοπών σε συντηρήσεις, υπερφόρτωσης των γραμμών με δρομολόγια κλπ. Δεν μπορώ να πω ότι έπεσα από τα σύννεφα.

1 Like