Περί Ελληνικής Ιστορίας

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν Ελληνες εγκληματιες ουτε το θετω σε τετοια βαση .Εννοω πως ενας λαος κατωτερου ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ -ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ επιπεδου ειναι πολυ πιο ευκολο να οδηγηθει στο κλεψιμο η στην ληστεια για να ζησει.Πιστευω οτι οπως κληρονομουμε επικτητα χαρακτηριστηκα (χαρακτηριστικα εκ του χαρακος-χαρακτηρας κτλ) απο τους γονεις μας ετσι κληρονομουμε και απο την φυλη μας.Πχ οι μαυροι μπορει να ειναι πιο καλοι στα 100 μετρα οι βραζιλιανοι στο ποδοσφαιρο η νορβηγοι να αντεχουν στο κρυο.Δηλαδη με το περασμα των αιωνων διαμορφωνονται τα γονιδια και επηρεαζουν καποιους τομεις.Περαν των γονιδιων πεζουν ρολο και τα ηθη και εθιμα καθε τοπου.Πχ οι γυφτοι ζουνε σε τσαντηρια οι νομαδες στην ερημο.Το να λες ενα γεγονος δεν σε κανει ρατσιστη οπως κακως πανε να περασουνε οι παγκοσμοιοποιητες.Απο κει και περα θεωρω οτι οι Ελληνες πολιτικαντηδες οι οποιοι οπως λες κλεβουν οτι βρουνε θα επρεπε να τιμωρουνται με πιο σκληρο τροπο παραδειγματικα γιατι αυτοι ειναι προδωτες.Αλλωστε και στην βυζαντινη και οχι μονο αυτοκρατορια πριν ξεκινησουν πολεμους-μαχες-κατακτησεις καθαριζαν απο τους εσωτερικους εχθρους οι οποιοι ειναι πιο επικινδυνοι.

Πωπω αυτά που λες είναι πολύ βαθυστόχαστα και επιστημονικά μελετημένα. Εγώ για παράδειγμα καθώς μπαίνω στο ΤΑΞΙ δε βλέπω έναν ταρίφα αλλά έναν μελλοντικό Όμηρο και σε κάθε μποτιλιάρισμα του βγαίνει και αυτή η μινιμαλιστική ποίηση του Μπινελικίου. Βέβαια από την άλλη η Ελλάδα με τον Εφιάλτη έχει την παγκόσμια ιστορική αποκλειστικότητα της Ρουφιανιάς οπότε μπορεί και να μην πέφτεις εντελώς έξω.

Επίσης είναι γνωστό ότι οι Αυστριακοί πχ όταν είχαν τον μεγαλειώδη πολιτισμό τους πριν από 10000 χρόνια βλέπαν τους Ιρανοιρακινούς να σκαλίζουν το χώμα με τα νύχια τους αλλά τελικά επικράτησε η ιστορική προπαγάνδα για να ξεχαστούν όλα αυτά.

Να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε…

Χωρίς να θέλω να στο χαλάσω, αυτή ακριβώς είναι η έννοια του ρατσισμού, να κρίνεις και να θεωρείς ότι η συμπεριφορά και οι ικανότητες ενός ατόμου καθορίζονται γεννετικά με βάση τη φυλή του. Το λυπηρό είναι ότι για κάθε περίπτωση που αναφέρεις είναι ότι υπάρχει και η ανάλογη απάντηση π.χ. ότι στη Νότια Αμερική δεν υπάρχουν και πολύ διαφορετικά πράγματα στα οποία μπορούν να βασιστούν οι άνθρωποι πέρα απο τα σωματικά χαρακτηριστικά τους, ή ότι οι νορβηγοί αφού γεννιούνται σε μία κρύα χώρα αναλόγως αντέχουν και το κρύο (κάτι που δε συμβαίνει με ένα νορβηγό που θα γεννηθεί και μεγαλώσει στην Ελλάδα ή στην Βραζιλία), κτλ. Ας μην σχολιάσω για την πολιτιστική κληρονομιά των άλλων λαών (κανείς δεν έχει κατ’ εμέ ούτε το θράσσος ούτε την ιδιότητα/δικαίωμα να κρίνει ως ανώτερο/κατώτερο ένα πολιτισμό), γιατί αμφιβάλω αν γνωρίζεις έτσι και αλλιώς τίποτα για τον πολιτισμό ή την ιστορία οποιασδήποτε γειτονικής χώρας.

Και μία σημείωση

εμένα μου φαίνεται λογικό πάντως διαφορετικές φυλές να έχουν και διαφορετικές συμπεριφορικές προδιαθέσεις. ναι μεν το περιβάλλον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά είναι σα να μου λες πως μπορεί μεγαλώνοντας και ανάλογα το περιβάλλον που ζει ένας λευκός, να γίνει η τσουτσού του μεγαλύτερη από του μέσου σκουρόχρωμου ή ακόμα και ν αλλάξει το χρώμα του (μόνιμα λέμε, όχι να γίνει σαν ψητό γουρουνόπουλο το καλοκαίρι επειδή πιστεύει πως είναι σέκτσυ). υπεραπλουστεύσεις.

Δεν μου είναι παράλογο αν κάποια λευκή οικογένεια ζήσει π.χ. για πολλά χρόνια στην Αφρική να επηρρεαστεί η εξωτερική της εμφάνιση και τα σωματικά της χαρακτηριστικά. Αλλά δεν έχει αποδειχθεί ότι η συμπεριφορά μας βασίζεται στο σώμα μας ή ότι ο τρόπος που λειτουργεί ο εγκέφαλος (που είναι ο κύριος παράγοντας που καθορίζει τις πράξεις μας) έχει σχέση με τη φυλή μας, οπότε είναι πιο πολύ υπόθεση αυτό που κάνεις παρά οτιδήποτε άλλο…

[QUOTE=red pyramid;615098]Να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε…

Ας μην σχολιάσω για την πολιτιστική κληρονομιά των άλλων λαών (κανείς δεν έχει κατ’ εμέ ούτε το θράσσος ούτε την ιδιότητα/δικαίωμα να κρίνει ως ανώτερο/κατώτερο ένα πολιτισμό), γιατί αμφιβάλω αν γνωρίζεις έτσι και αλλιώς τίποτα για τον πολιτισμό ή την ιστορία οποιασδήποτε γειτονικής χώρας.

Δηλαδη η Ελληνικη γλωσσα δεν ειναι η πιο πλουσια παγκοσμιως και αυτη που γονιμοποιησε ολες τις αλλες και δεν εχω δικαιωμα να θεωρω τον Ελληνικο πολιτισμο ανωτερο του αφρικανικου η του γερμανικου.Και αν πω οτι ο Ελληνικος πολιτισμος ειναι ανωτερος του αλβανικου θα ειμαι ρατσιστης?Να δουμε τι αλλο θα διαβασουμε που λες και συ.Παντως για να μην υπαρχει παρεξηγηση δεν εννοω πως το γονιδιο καθοριζει απολυτα σε ολους τους τομεις την εξελιξη του ανθρωπου.Σε κλιμακα προδιαθεσης εννοω η αλλιως υποστρωματος.Ισως να εχει να κανει το θεμα με την εξελιξη του ανθρωπινου ειδους.Καποιες φυλες να προηγουνται στην γονιδιακη εξελιξη.Μια υποθεση κανω δεν ειμαι βιολογος να γνωριζω.Ομως δεν μπορουμε να αλλαξουμε το παρελθον επειδη μπορει να μην μας αρεσει.Οτι η Αρχαια Ελλαδα ηταν η κοιτηδα του πολιτισμου ειναι γεγονος.Ειτε μας αρεσει ειτε οχι οπως επισης και οτι τεραστιες προσωπικοτητες του πνευματος και των γραμματων εχουν εκφραστει με τα καλυτερα λογια για την Ελληνικη ιστορια και πολιτισμο.Τα μουσεια παγκοσμιως ειναι γεματα με Ελληνικα εκθεματα,ο Μ.Αλεξανδρος λατρευτηκε σαν θεος και για να ερθω στο παρον Γαλλοι φοιτητες εστειλαν επιστολη διαμαρτυριας στον υπουργο παιδειας γραμμενη στα αρχαια ελληνικα.Υποθετω οτι δεν θες να τα ισοπεδωσεις ολα και να τα εξομειωσεις.Απλα μην φτανουμε στα ακρα οδηγουμενοι απο συναισθηματικο παρορμητισμο γιατι πεφτουμε σε ατοπα μερικες φορες.

Νομίζω διάλογος με άνθρωπο που δεν θέλει και ιδιαίτερα να καταλάβει τι του λες δεν έχει νόημα. Το πιάσαμε το υπονοούμενο έτσι??? Παιάνες μου…

[quote="“damnation669,post:4,topic:9557”]

Και το γεγονός ότι έχουμε πλούσια πολιτιστική κληρονομιά μας εμποδίζει από το να είμαστε γίδια τώρα?

[quote="“DarthVader,post:6,topic:9557”]

Σαφεστατα οχι.Γιαυτο και ειμαστε.:lol::lol:

Όχι, δεν έχεις το δικαίωμα :slight_smile: όχι ηθικά τουλάχιστον, γιατί νομικά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

πρώτον γιατί δεν γνωρίζεις για τον γερμανικό ή τον αφρικάνικο πολιτισμό ή τον οποιοδήποτε πολιτισμό (όχι μόνο εσύ συγκεκριμένα, ακόμη και να κάτσει κανείς να αφιερώσει τη ζωή του σε μία κουλτούρα δε πρόκειται να την μάθει και να τη κατανοήσει ολόκληρη, μόνο σε ένα βαθμό), αλλά και επειδή ένας πολιτισμός δεν κρίνεται μόνο απο ένα χαρακτηριστικό του. Ακόμη και το παράδειγμα της γλώσσας δε στέκει, πολύ απλά γιατί σε καμία γλώσσα ή σε κανένα ανθρώπινο δημιούργημα δεν έχουμε παρθενογέννεση, όλα επηρεάζονται απο κάπου. Για να φτάσουμε λοιπόν σε αυτή τη γλώσσα χρειάστηκε να επηρεαστεί απο άλλες γλώσσες που μάθαν και γνωρίσαν οι άνθρωποι που τη μιλάγαν (αν θυμάμε καλά οι γλωσσολόγοι λένε ότι οι Φοίνηκες επηρεάσαν τους έλληνες άυτό το κομμάτι). Κάθε πολιτισμός χρωστάει σε ένα άλλο, δεν είναι ντροπή ούτε αίσχος να το παραδεχόμαστε.

Το κομμάτι περί της προδιάθεσης εγώ προσωπικός το βρίσκω απλά ένα έμμεσο τρόπο να κατηγορίσεις διάφορες εθνικότητες χωρίς να σε κράξουν εδώ μέσα. Κάνε το κόπο να ψάξεις ποιοι πιστεύαν αυτά τα πράγματα, τι είδους άνθρωποι ήταν και τι πράξεις ακουλούθησαν και μπορεί να καταλάβεις τι είδους απόψεις είναι αυτές (αν και πολύ αμφιβάλλω).

Εν μέρη απάντησα σε αυτά τα οποία γράφεις στη τελευταία παράγραφο στο πρώτη κομμάτι της απάντησης, κάνω όμως το κόπο να αναφέρω ότι υπήρχαν και παλιότεροι πολιτισμοί της Ελλάδας (Μεσσοποταμία κανείς? Αίγυπτος? Φοίνικες? Κινέζοι? ) όπως και το γεγονός ότι η σημερινή Ελλάδα με την αρχαία ελάχιστα κοινά στοιχεία έχουν. Σαφώς λοιπόν και δε θαυμάζουν εμάς οι ξένοι, όπως δε θαυμάζουν τους σημερινούς Αιγύπτιους αλλά τους αρχαίους.

Ακόμη και έτσι όμως, δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο κανείς να παρατηρήσει, ότι ακριβώς επειδή απο την αρχαιότητα μέχρι σήμερα έχουν περάσει πάνω απο 2 χιλιετίες και ο κόσμος ήταν πολύ διαφορετικός, σε σημείο που μας φένεται εντελώς μυθικός, τόσο εμείς όσο και ο υπόλοιπος κόσμος συνηθίζει να ξεχνάει τα αρνητικά και τα άσχημα της τότε εποχής και αυτού του πολιτισμού, τις φρικαλεότητες που διαπράξαν οι άνθρωποι (και οι έλληνες επίσης) τότε, κτλ. Με λίγα λόγια εξιδανικεύουμε τόσο τα δημιουργήματα εκείνης της εποχής, όσο και τους ανθρώπους που ζούσαν τότε εξαιτίας αυτής της απόστασης, και για αυτό έχουμε τόσο μεγάλο θαυμασμό προς αυτά. Πάνω κάτω αυτό θα συμβεί αργότερα και με την εποχή μας, αλλά ας είμαστε συνειδητοποιημένοι τουλάχιστον.

υ.γ. Αλήθεια, ο Μ. Αλέξανδρος απο ποιους λατρεύτηκε ως θεός? :S

υ.γ. για αστυνομική βία είναι το τόπικ, πάλι το διαλύσαμε…

Αν ειχες πραγματικη επαφη με τον πολιτισμο και τον κατανοουσες δεν θα εμπαινες σε αυτην την διαδικασια του να συγκρινεις . Οι εθνικιστες δεν κατανοουν τι θα πει πολιτισμος ουτε εχουν αμεση επαφη με αυτον. Απλα θελουν να υπαρχει καπου εκει για να αυτοεπιβεβαιωνονται μεσα απο εργα αλλων, γιατι πολυ απλα δεν εχουν προσωπικοτητα.

Επισης οι μαυροι των ΗΠΑ για πραδειγμα, στον 20ο αιωνα, παρολο που ζουσαν και ζουν σε οχι και τοσο φιλικο περιβαλλον ξερεις τι σου κανουν απο πλευρας πολιτισμου.

Και αφου παραδεχεσε οτι ειμαστε γιδια σημερα, πως γινεται αυτο αφου ειμστε απογονοι του Αριστοτελη και του Πλατωνα? Φταιει οτι δεν εχουμε εθνικη συνειδηση? Και αφου τα ατομα του χωρου σου εχουν, για πες μου 5 Ελληνες οι οποιοι προσεφεραν στον ελληνικο και παγκοσμιο πολιτισμο (Ο Πλευρης ας πουμε?)? Και αν δυσκολευεσαι να βρεις τετοια ατομα πες μου ρε παιδι μου 10 Ελληνες του 20ου αιωνα που θεωρεις σπουδαιους και οτι εχουν ενα εργο (στον τομεα του πολιτισμου).

Nοθεύτηκε το αίμα. [-X

ο damnation ελεγε οτι ειμαστε ο καλυτερος πολιτισμος και ο vangelis εφτασε στο αλλο ακρο της ολοκληρωτικης απαξιωσης των ελληνων(οτι εχουν επιτυχει οι ελληνες σε βαθος χρονου σε πολιτισμικο επιπεδο)…δεν μπορειτε να τα βρειτε καπου στη μεση??

να διαβαζεις ξερεις? πιο αλλο ακρο? εχω θα σου πω 100 Ελληνες που θεωρω σπουδαιους στον 20ο αιωνα. Εγω αυτον ρωταω να μου πει.

οκ τοτε μαλλον παρερμηνευσα αυτα που ειπες.sorry

Εκπληκτικό παράδειγμα! Προσυπογράφω! 8)

Τους κάναν γονιδιακή αιμοκάθαρση οι Έλληνες εκείνη την εποχή γιαυτό τα κάναν όλα αυτά.

fixed :slight_smile:

υφισταται αυτο???
να κανουμε οποτε δινουμε εξεταστικη να παρουμε γνωσεις μηπως και τελειωσουμε την γαμωσχολη!!!:p:p

To ίδιο πράγμα είναι απλά εμείς οι λίγοι εκλεκτοί το κρύβουμε από τους υπόλοιπους. Σε 5-6 γενεές θα ασπρίσουν.

Καταρχην δεν ανηκω σε καποιο χωρο η ομαδα απλα πιστευω οτι το μεγιστο ιδανικο πανω απο θρησκεια και οικογενεια ειναι η πατριδα και συγκεκριμενα η αγαπη για την πατριδα που περιλαμβανει τιμη στους προγονους,μνημονευση εθνικων αγωνων,δοξα στους ηρωες πολεμιστες του παρελθοντος,αγαπη για την παιδεια τα γραμματα και την ιστορια και αλλα πολλα.Η γνωμη μου ειναι οτι μετα την αλωση της πολης και τα 400 χρονια σκλαβιας δεν εχουμε καταφερει ακομα να βρουμε τον παλιο καλο μας εαυτο.Μεχρι και το 1453 με μια πτωση απο το 1204 και βαση αυτων που εχω διαβασει σαν εθνος κρατουσαμε ακομα πολλα καλα στοιχεια απο το παρελθον.Ο λογος λοιπον που δεν φτιαχνουμε παρθενωνες τωρα για μενα ειναι ο επηρεασμος μας απο νεωτεριστικες θεωρειες κυριως παγκοσμοιοποιητικης φυσεως και λεξεις οπως πατριδα-εθνος-ηθη-εθιμα-διανοηση τις εχουνε στην μαυρη λιστα.Αυτο δεν ξεκινησε μονο μεσω ευρωπαικης ενωσης αλλα και παλιοτερα με τις συμμαχιες.Αλλος παραγων ειναι οι διαιρεσεις που εχουμε μεταξυ μας διαχρονικα.Αν δεν ενωθουμε να συμφωνησουμε σε καποια πραγματα συνεχως θα μαλωνουμε χωρις τελος.Ετσι λοιπον σημαντικους Ελληνες της νεοτερης Ελλαδας θα ελεγα τον Ελ.βενιζελο απο πολιτικους τους καβαφη,Οδ.Ελυτη,Γκατσο,Καλβο,Σεφερη και αλλους απο ποιητες,και καποιους σημαντικους ιστορικους οπως παπαρηγοπουλος,κορδατος,βακαλοπουλος και αλλοι απο γιατρους τον παπανικολαου και ουτω καθε ξης.Αυτους και αλλους πολλους τους αναφερω απλα σαν σημαντικους Ελληνες που φυσικα δεν καταφεραν να κανουν τα κατορθωματα του παρελθοντος απλα εβαλαν ενα λιθαρακι σε τουτη την μικρη γωνια του κοσμου που ονομαζεται Ελλας.Για να μπορεσουμε να επιστρεψουμε στο ενδοξο παρελθον πρεπει να αποκτησουμε ξανα τα ιδια ιδανικα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο βαση των σημερινων συνθηκων.

Ωραία όλα αυτά, αλλά θύμισέ μου, από ποιό σημείο και μετά η Βυζαντινή Αυτοκρατορία θεωρείται Ελληνική Αυτοκρατορία? (πρόσεχε, είναι ερώτηση-παγίδα:roll:)