Ομοιοπαθητική

Με βάση τα λίγα που είχα διαβάσει και ακούσει, είχα συμπεράνει προ πολλού πως πρόκειται περί αστειότητος. Ποτέ όμως δε φανταζόμουν το μέγεθος της ΒΛΑΚΕΙΑΣ που μπορεί να χαρακτηρίζει κάτι που θεωρείται από μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού παγκοσμίως ως επιστημονικά τεκμηριωμένη “εναλλακτική ιατρική”.

Το παραπάνω είναι απλά έκρηξη θυμού, αν κάποιος/α έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο ή έχει γνωστούς που εξασκούν ομοιοπαθητική, θα ήθελα ν’ ακούσω μερικές γνώμες…

Τροφή για σκέψη:

[U]http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

http://atheistmovies.blogspot.com/2008/05/richard-dawkins-enemies-of-reason-2007.html[/U], το Part 2 είναι αποκαλυπτικό.

Εχω ασχοληθει…και πραγματικα εχει απιστευτα αποτελεσματα αν και θελει χρονο. Ως ασθενης αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι απλα σου ξυπναει τις αμυνες του οργανισμου κατι που τα συμβατικα φαρμακα δεν το κανουν…ειχα φτασει σε σημειο να πρεπει να παρω αντιβιωση 3ης γενιας γιατι δεν με επιανε καμια αλλη αφου αναγκαστικα επρεπε να παιρνω απο πολυ μικρη ηλικια…και τελικα με την ομοιοπαθητικη μου περασε…δεν ξέρω αν λειτουργει σε ολους και πραγματικα δεν ξερω αν ειναι αυθυποβολη…αλλα και να ειναι απο την στιγμη που λειτουργει και σε βοηθαει χωρις να χωνει μεσα σου διαφορα χημικα γιατι να ειναι κακό?

ειναι λιγο δυσκολο το θεματακι…ξερω ατομο που ενω ηταν αρρωστος παρατησε τα συμβατικα για ομοιοπαθητικη και τεζα…ξερω ατομα που το προτιμουν γιατι ενισχυει αμυνες μπλα…μπλα…ξερω αλλα που το εχουνε κανει και μοδα…του στυλ:εχεισ τσιχλα?-ναι…-αμα ειναι μεντα δεν τρωω κανω ομοιοπαθητικη…!!ελεος…η τσιχλα σε πειραξε!!εγω προσωπικα νομιζω οτι ειναι θεμα αυθυποβολλης,αλλα εαν κανει μερικους να αισθανονται καλυτερα…ασε τους να το κανουνε…

στην τελικη και η ευθανασια επιλογη επρεπε να ειναι!!:stuck_out_tongue:

Εχω ψαξει το θεμα, και μπορω να πω ειναι το μεγαλυτερο ψεμα της ιατρικης. Ειναι απλα κομπογιανιτικο και απορω ποως διδασκεται και στα πανεπιστημια.
Θα επανελθω απο το σπιτι με βιντζ

Πω εγω δεν το εχω ψαξει αλλα μου συστησαν να παω σε εναν για τις ημικρανιες μου…δεν ξερω πολλα γιαυτο βεβαια και βρισκομαι σε ενα διλλημα…pax με το τεζα τι εννοεις?τον φαγανε? με τρομαζεις!:-s

Εγω οταν ημουν 5- 6 χρονων ειχα ασθμα και αντι να ξεκινησω τις εισπνοες ξεκινησα ομοιοπαθητικη και μεσα σε ενα χρονο ολα τα συμπτωματα ασθματος ειχαν εξαφανιστει.Επισης ειχα να αρρωστησω για περιπου 8 χρονια και με το που αρρωστησα χωρις αντιβιωσεις κτλπ σε μια μερα ημουν υγιης!

Εδώ και 6 μήνες ακολουθώ ομοιοπαθητικη θεραπεία για ΧΡΟΝΙΟ, ΑΥΤΟΑΝΟΣΟ δερματικο νόσημα, απέναντι στο οποίο η συμβατική ιατρική σηκώνει τα χέρια ψηλά. Προτού φυσικά καταλήξω εκεί, είχα επισκεφτεί ορισμένους δερματολόγους, οι οποίοι μου έγραψαν φάρμακα τα οποία στην τελική όχι μόνο δεν βελτίωσαν την κατάσταση, αλλά προκάλεσαν και σημαντικές παρενέργειες. Κάνοντας μια αναζήτηση στο internet έπεσα πάνω σε ένα άρθρο Έλληνα ομοιοπαθητικού ΙΑΤΡΟΥ το οποίο αναφερόταν στην συμβολή της ομοιοπαθητικής στα νοσήματα του δέρματος. Μετά από αυτό δεν άργησε η στιγμή που τον επισκέφθηκα και από τότε ξεκίνησα να λαμβάνω ομοιοπαθητικά φάρμακα. Εδώ θα πρέπει να σημειώσω ότι τον πρώτο καιρό παρουσίασα μια έντονη επιδείνωση, γνωστή και ως θεραπευτική κρίση στην ορολογία της Ομοιοπαθητικής, αλλά στην πορεία, υπήρξα μάρτυρας μιας προόδου την οποία ουδέποτε είχα βιώσει με την χρήση των χημικών φαρμάκων. Έπειτα από όλο το μαρτύριο που τράβηξα και συνεχίζω ακόμα να τραβάω αλλά και δεδομένης της πορείας που είχα μέσω εναλλακτκής ιατρικής, θα σκεφτώ πολύ σοβαρά προτού πάλι αποφασίσω να πάρω κάποιο συμβατικό φάρμακο. Όσον αφορά την εξέλιξη της θεραπείας με ΤΙΠΟΤΑ δεν δέχομαι ότι τίθεται θέμα αυθυποβολής ή placebo effect

Επίσης γνωρίσα κατά καιρούς (άσχετο) κόσμο με το ίδιο δερματικό πρόβλημα, ο οποίος είχε επίσης καταφύγει στην ομοιοπαθητική για την αντιμετώπιση του, με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.

Αναρωτιομουν ΠΩΣ έχεις ψάξει το θέμα; Με ποια ιδιότητα; Είσαι γιατρός; Την έχεις δοκιμάσει; Μην μου πεις ότι είδες τα σχετικά ντοκυμαντέρ του BBC και αποφάνθηκες ότι η ομοιοπαθητική είναι το μεγαλύτερο ψέμα της ιατρικής.

Φίλε armageddon, όντως ο ομοιοπαθητικός που με παρακολουθεί, ουκ ολίγες φορές έχει εγκωμιάσει την συνεισφορά της ομοιοπαθητικής στην θεραπεία του παιδικού άσθματος.

Αυτά είχα - προς το παρόν - να καταθέσω. Όμως, προς όλους αυτούς που την κατακρίνουν ένα έχω να πω:: Βγάλτε τα συμπεράσματά σας ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ. Με το να μιλάτε με αοριστίες και αερολογίες και να παραθέτετε διάφορα links, δεν πείθετε κανέναν μας.

ωραία τα υπόλοιπα που μας λες αλλά δε συμφωνώ με το bold. δε χρειάζεται πάντα να δοκιμάσουμε κάτι για να το απορρίψουμε. πάντως κι εγώ το σκέφτομαι εδώ και καιρό λόγω νόσου crohn. θα δείξει.

Η Ομοιοπαθητικη παιδες, προσφερει πολλα και οντως γινεσαι καλα και μαλιστα πολλες φορες γρηγοροτερα απο τις ‘‘συμβατικες’’ μεθοδους και τα φαρμακα της κλασσικης ιατρικης…

Οσοι νομιζετε οτι ειναι μουφα και απατη, συνεχιστε να αφηνετε τους γιατρουδακους χωρις κριση να σας ταιζουν στα τυφλα χημικα…

Και μενα φιλος που ειχε προβλημα τριχοπτωσης απο πολυ μικρη ηλικια, εστρωσε με ομοιοπαθητικη παντως.

(κι ας μας τα πρηζει οταν παμε για καφε :p)

+10000000
Πέστα χρυσόστομε!!! Πόσοι άραγε ξέρουν για τις μίζες, τα ταξιδάκια & τα σχετικά bonus που παίρνουν οι γιατροί από τις φαρμακευτικές εταιρείες μέσω της συνταγογράφησης φαρμάκων; Αν και αυτό είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο…

Απλά δεν δέχομαι από κάποιους να την βγάζουν άχρηστη, και να την θεωρούν ώς μια μορφή απάτης, στηρζόμενοι απλά και μόνο σε άρθρα & videos και πόσο μάλλον δίχως να την έχουν ποτέ εφαρμόσει!

@Night*Sky και Gridlocker: +10000000000000000000000000:D

Εχω ακουσει και εγω για περιπτωσεις ατομων που εχουν πεθανει επειδη ακολουθησαν ομοιοπαθητικες θεραπειες και οχι συμβατικες…αλλα δεν πιστευω οτι ισχυει ετσι οπως θελουν να το παρουσιασουν! Πιστευω εξαλλου οι περισσοτερες ασθενειες, για να μην πω ολες…ειναι ψυχοσωματικες. Ακομα και ο καρκινος! Και ολα ξεκιναν απο το μεσα. Και αυτο ακριβως εκμεταλλευεται η ομοιοπαθητικη! Οταν κατι ειναι διαφορετικο απο αυτο που μας εχουν μαθει, πρεπει να το απορριπτουμε με την μια?? Ενω ακομα και οταν βλεπουμε τα αποτελεσματα που ειναι θετικα, κοιταμε να βρουμε ποιος πεθανε για να το απορριψουμε. Στα χερια των συμβατικων γιατρων ποσοι εχουν πεθανει???

Το θέμα ομοιοπαθητικής είναι πολύ σοβαρό, αφού έχει να κάνει με την υγεία (και τη ζωή) ανθρώπων.
Τώρα δεν προλαβαίνω να ψάξω όλες τις πηγές που είχα διαβάσει κάποτε, αλλά απ’ όσα θυμάμαι, το όλο θέμα είχε ξεκινήσει από έναν στην αμερική (αν δεν κάνω λάθος) τον 19ο αιώνα, ο οποίος άρχισε να φτιάχνει ομοιοπαθητικά φάρμακα με τη μέθοδο της διαδοχικής αραίωσης ενός κανονικού φαρμάκου, ώστε από την χημική ουσία στο τέλος να έχουν φύγει (λέμε τώρα…) οι βλαβερές συνιστώσες και έτσι το χημικό φάρμακο να μην προκαλεί παρενέργειες… Η συγκεκριμένη μέθοδος χρησιμοποιείται ακόμα και στην εποχή μας από διάφορους κομπογιανίτες, και φυσικά είναι μεγάλη απάτη (ίσως μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις να βοηθάει ως placebo).
Ωστόσο, στη ομοιοπαθητική θεραπεία πλέον χρησιμοποιούνται και άλλες μέθοδοι, όπως βότανα (που ουσιαστικά δεν είναι ομοιοπαθητική), έκθεση στην ουσία που προκαλεί κάτι (π.χ. για θεραπεία αλλεργιών) και άλλες που δεν ξέρω καλά (όποιος ξέρει περισσότερα ας αναφέρει με συνδέσμους, γιατί βαριέμαι να ψάχνω τώρα). Οπότε εδώ θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα.
Η αλήθεια όμως είναι ότι οι περισσότεροι ομοιοπαθητικοί γιατροί ή “γιατροί” (ειδικά στην Ελλάδα, για αλλού δεν ξέρω) δεν είναι όσο σοβαροί θα έπρεπε.
Μια άλλη μεγάλη αλήθεια βέβαια είναι ότι η σύγχρονη δυτική ιατρική βασίζεται αποκλειστικά στη θεραπεία με χημική φαρμακολογία (που σε αρκετές περιπτώσεις σώζει ζωές) και δεν δέχεται καθόλου εναλλακτικές-παραδοσιακές θεραπείες (κυρίως της ανατολής) που έχουν αποδειχτεί - σε ορισμένες περιπτώσεις - πολύ πιο αποτελεσματικές από αντίστοιχες χημικές (δηλητηριάσεις ουσιαστικά), χωρίς τις παρενέργεις των χημικών φαρμάκων (και ας μην ανοίξω τώρα το ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα των πολυεθνικών μαφιόζων που ακούνε στο όνομα “φαρμακευτικές εταιρίες”).

To oλο θεμα ομοιοπαθητικη ειναι πραγματικα καινοτομο και με πολυ θετικα αποτελεσματα. Μιλαω οχι εν αγνοια μου βεβαια αλλα εχοντας εφαρμοσει αυτην την μεθοδο (οχι για κατι σοβαρο ευτυχως!)…Αναγκαστηκα να κανω καποιες ανωδυνες και μικρες παραχωρησεις (να μην τρωω και πινω καποια συγκεκριμενα πραγματα) και αν θυμαμαι καλα που και που υπηρχαν καποιες μικρες παρενεργειες αλλα η βελτιωση του προβληματος ηταν ναι μεν καπως χρονοβορα αλλα ακρως αποτελεσματικη:) Εν ολιγοις πιστευω και εγω πως κατι καινουριο πρεπει να το αντιμετωπιζουμε με καλο ματι και ως κατι με θετικες προοπτικες! Διαφορετικα δεν θα υπηρχε εξελιξη και θα γυριζαμε σε εποχες που οταν υποστηριζαν καποιοι οτι η Γη ειναι στρογγυλη, κατηγορουνταν ως αιρετικοι…

Πιστεύετε ότι είναι απάτη; Αυτά τα τετράγωνα μυαλά δεν θα σας βοηθήσουν, αυτό το εγγυώμαι. Εγώ είχα σοβαρό πρόβλημα με ημικρανίες παλιότερα μέχρι που έκανα θεραπεία ομοιοπαθητικής. Είναι placebo effect, είναι απάτη, είναι μούφα; Δε πα να λένε ό,τι τους κατέβει, εγώ το βασανιστήριο που πέρναγα το έλυσα χωρίς καν χημείες…

Ομοιοπαθητικη δεν ειναι που αν σε ποναει το κεφαλι σου σε βαραει καποιος δυνατα και στρωνει?

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

ον τόπικ:Πάνω στην ομοιοπαθητική δεν στηρίζεται το εμβόλιο?

οχι ακριβως…το εμβολιο εχει να κανει με χημικα σε αντιθεση με την ομοιοπαθητικη…το εμβολιο περιεχει τμηματα του ιου που ενω δεν μπορουν να σε αρρωστησουν προκαλουν την παραγωγη αντισωματων και κυτταρων μνημης απτον οργανισμο…ετσι ο οργανισμος εχει ετοιμα ας πουμε τα κυτταρα αντιμετωπισης του ιου για ολη την διαρκεια της ζωης του…

Ναι αυτό λέω,δεν είναι ένα είδος ομοιοπαθητικής?εφόσον προκειμένου να αντιμετωπίσει τον ιό,σε εκθέτουν σε αυτόν σε μικρές δόσεις και εσύ αποκτάς αντισώματα.Δεν είναι τρόπος θεραπείας βέβαια αλλά πρόληψης.

ναι σαν εφαρμογη μοιαζουν…αλλα κολλαω στο θεμα του οτι το ενα εχει χημικα και το αλλο οχι…καποιοι απο αυτους ποιυ χρησιμοποιουν ομοιοπαθητικη το κανουν γιατι δεν θελουν να εκτεθουν σε Χ χημικα…οποτε…