Κριτικές

Αφού χαιρετήσω τους πάντες εδώ μέσα να κάνω μια σύντομη κριτική στις κριτικές :stuck_out_tongue: Διάβασα το review στο Mesmerize. Από μουσικής άποψης συμφωνώ ότι ο δίσκος σκούγεται άνετα αλλά από την άλλη δεν προσφέρει και τίποτα. Το ότι είναι 3 βδομάδες στο Νο1 της Ελλάδας είναι πολύ ευχάριστο από μόνο του, αλλά αυτό είναι το θέμα;
Αλλά εκέι που ήθελα να σταθώ ιδιαίτερα είναι οι στίχοι. Θυμούνται κάποιες στιγμές να κάνουν κριτική αλλά πως την κάνουν; “Κακοί, μην κάνετε πάρτυ!” Επίπεδο προσχολίκης ηλικίας! Αν θέλει κάποιος να ακούσει καυστικές φωνές θα ακούσει Kreator κλπ.
Κακα τα ψέματα ο δίσκος είναι καθαρά εμπορικός. Ακούς εκεί στίχος my cock is bigger than yours! Όσοι θέλουν να τους βλέπουν ως αντιδραστικούς καλά κάνουν.

ΥΓ Διάβασα μια κριτική σε ένα άλλο site που μάλλον με εκφράζει περισσότερο αλλά να μη κάνουμε και διαφήμιση!

Είναι ωραίο να ακούγονται διαφορετικές απόψεις. Όπως όλων, έτσι και η δική σου είναι σεβαστή. Ίσως και να 'χεις δίκιο εν τέλει, αλλά μιλάμε για κριτικές. Τι πιο υποκειμενικό; 8)

Εμένα μ αρέσει :frowning:

Χαιρόμαστε πάντα όταν υπάρχουν αναγνώστες που διαβάζουν τα κείμενα και έχουν να κάνουν ορισμένα σχόλια/ παρατηρήσεις. Σχετικά με τους στίχους οι SOAD έχουν όντως τις σοβαρές αλλά και τις χιουμοριστικές στιγμές τους στο album και αυτό φαίνεται διάσπαρτα στο κομμάτια τους. Κανείς δεν υποστήριξε ότι οι SOAD με τους στίχους τους πρόκειται να αλλάξουν τον κόσμο. Απλά τονίσθηκε ότι λόγω ότι είναι το νο1 σε πωλήσεις και στην Αμερική , ίσως «κάποιος» τους ακούσει και ευαισθητοποιηθεί για τα θέματα που θίγουν σχετικά με τον πόλεμο( πράγμα απίθανο).
Παναγιώτης Λουκας

ps/ για όποιον θέλει περισσότερες πληροφορίες για το μήνυμα των τραγουδιών τους μπορεί να κοιτάξει στο http://www.systemofadownonline.com/

Θα ήθελα να απαντήσω στο θέμα που τίθηκε για την εμπορικότητα. Είνα αλήθεια οτι όλοι οι δίσκοι περιέχουν κομμάτια που έχουν καθαρά εμπορικό σκοπό. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό! Ειδικά στην περίπτωση των SYSTEM OF A DOWN κατα τη γνώμη η διάθεση για εμπορικότητα εκφράζεται κυρίωσ με τους χιουμοριστικός στίχους σε κάποια σημειά(που δυστυχώς είνα πολλά). Από μουσικής πλευράς οι SYSTEM OF A DOWN είναι έτσι και αλλιώς κατι ριζοσπαστικό και μη συμβατικό με τα σημερινά δεδομένα.
Ήθελα να απαντήσω σε αυτό το θέμα επειδή πρέπει να ξεκαθαριστεί αυτο το θέμα. Πολλοί φίλοι μου απορρίπτουν άκριτα albums μόνο και μόνο επειδή έχουν ακούσει απ’ το Internet κυρίως οτι είναι εμπορικά. Πόσες φορές διαβάζω κριτικές από άσχετα απο μουσική άτομα που βάζουν ενα nickname και αρχίζουν και κατεβάζουν βρισιές για όπιο συγκρότημα βροθν μπροστά τους χωρίς λόγο.
Αυτά δεν τα λέω για το συγκεκριμμένο άτομο(Hell o) του οποίου σέβομαι την άποψη απλά τα λέω επειδή δόθηκε η αφορμή

                               Τα λέμε σε καμια συναυλία παίδες HAIL

Κάνω τρελό bump τώρα αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω,έκανα search “κριτικές” και βγήκε αυτό.:stuck_out_tongue:

Ο Κισατζεκιάν θα είναι μόνιμος συντάκτης?

Ο Χρήστος είναι καλός συνεργάτης και φίλος αλλά όχι μόνιμος συντάκτης.

Τους μόνιμους συντάκτες τους βλέπετε εδώ

http://www.rocking.gr/contact/

A…κρίμα…Χάρηκα πάντως που τον είδα να γράφει εδώ. Έχουμε ανακαλύψει δισκάρες και δισκάρες από τις κριτικές/παρουσιάσεις του. :roll:

πάντως μια και το είδα τώρα, όντως δεν μπορεί να έχουν όλοι την ίδια άποψη. Απλά θυμήθηκα τον τύπο που έχει γράψει την κριτική για το In The Arms Of God των C.O.C. και λέει “Μετά το “A Bustle In Your Hedgerow” το οποίο δεν είχε την απαιτούμενη έμπνευση που θα έπρεπε να έχει ένας δίσκος που φέρει το λογότυπο των Down και αν λάβουμε υπόψιν ότι ο Keenan είναι ο βασικός συνθέτης των Down, πολλοί βιαστήκαμε να τους θεωρήσουμε ξεγραμμένους.”

το “[B]A Bustle In Your Hedgerow[/B]” το οποίο [SPOILER][B][SIZE=“4”]δεν είχε[/SIZE][/B] την απαιτούμενη έμπνευση :-k :-k[/SPOILER]

Στο πόδι η κριτική για Year Of The Goat. Ή μάλλον στο τραγοπόδαρο για να είμαι στο κλίμα.
Ούτε τη χώρα προέλευσης δεν πέτυχε.

Αφού λέει ότι είναι Σουηδοί.
Από πού νομίζεις ότι είναι;

Το διόρθωσαν μετά το σχόλιο εξυπνάκια.

A.
Δηλαδή από πού έλεγε ότι είναι;

Νορβηγία.
Και γενικά δεν βγάζει και πολύ νόημα η κριτική, περιέχει ασύνδετες πληροφορίες και αναλώνεται στα τραγ-ικά λογοπαίγνια αντί να περιγράψει τη μουσική ώστε να καταλάβει περί τίνος πρόκειται κι αυτός που δεν έχει ξανακούσει για το συγκρότημα.

Αυτος ο Θοδωρης Μηνιατης που εκανε την κριτικη στο νεο [B]Bloodbound[/B], που μαλιστα του εχει αρεσει κιολας και εχει βαλει και thumbs up, εχει γραψει τραγικο κειμενο για τον εξης απλο λογο :

Αντι να επικεντρωνεται στο ποσο καλος δισκος ειναι, παλι αρχιζει την γκρινια και την κλαψα για το ‘‘κορεσμενο’’ και ‘‘πολυπαθο’’ ευρωπαικο power metal και πως ο δισκος αν και εχει φοβερα τραγουδια απευθυνεται σε στενο κυκλο οπαδων, και μπλα μπλα μπλα, και αν και ειναι δισκαρα αμα δεν ειστε του ηχου προσπεραστε το και ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΜΙΡΛΑ ΣΟΥ ΔΗΛΑΔΗ.

Βγηκε ενας πολυ καλος Power δισκος, μεινε σε αυτο ρε γαμωτο και ανεδειξε τα θετικα, οτι δηλαδη υπαρχουν παρα πολλες μπαντες με ιδεες που δημιουργουν καλες και ενδιαφερουσες συνθεσεις.
Αν ολοκληρο το κειμενο ειναι ενα ‘’ ναι μεν (ο δισκος), αλλα (το ειδος) ‘’ Ε ΧΕΣΕ ΜΑΣ.

Μιας και εδώ είναι το topic που γκρινιάζουμε, πιστεύω οτι ήταν μεγάλο λάθος που δόθηκε στον worst η κριτική για το hatebreed. Χωρίς να ξέρω άμα υπάρχει πιο κατάλληλος, στα 3/4 της κριτικής ουσιαστικά μας εξηγεί γιατί δεν του αρέσει το συγκρότημα.

well, αυτό είναι ένα πράγμα που κάθισα και το σκέφτηκα. Ότι από την μία μεν με θεωρώ κατάλληλο να σχολιάσω ένα τέτοιο δίσκο, δίοτι και παρεμφερή ακούσματα έχω, και παλιότερα άκουγα new york hardcore, από την άλλη δε πλέον είναι ένας ήχος που δε μπορώ να τον παλέψω για κάνεναν λόγο, όποτε ίσως ταυτόχρονα να είμαι ακατάλληλος.

Σημασία όμως έχει αυτό που γράφω στο τέλος dude

[I]“Θέλω να πω ότι, και φανατικός του είδους να ήμουν, η συγκεκριμένη κυκλοφορία δεν θα μου έλεγε και πολλά πράγματα. Ο κορεσμός έχει για τα καλά επέλθει, και πλέον το να κάνεις την υπέρβαση και να παίξεις κάτι εμπνευσμένο για το στυλ φαντάζει πραγματικά αδύνατο. Αυτοί που τα καταφέρνουν καλά είναι ελάχιστοι, μικρότεροι σε ηλικία, και πραγματικά ενθουσιασμένοι για ό,τι δημιουργούν.”[/I]

[I]“για να λέμε και του κουφού το δίκιο, αυτό που μας παρουσιάζουν οι Hatebreed εδώ, το έχουν ξαναπαρουσιάσει και στον προηγούμενο δίσκο τους, και στον παραπροηγούμενο (όχι αυτόν με τις διασκευές), και ούτω καθεξής”[/I]

και το πιστεύω ακράδαντα αυτό.

Επίσης θεωρώ (έξισου?) αποπροσανατολιστική την κριτική ένος υπέρτατου fanboy που θα αποθεώνε τον εν λόγω δίσκο. Αν θεωρήσουμε βέβαια ότι αποπροσανατολίζω την κοινή γνώμη:p

εδιτ: Πίστευω ότι αν ο δίσκος ήταν πραγματικά καλός, τότε σίγουρα θα έγραφα το κάτι παραπάνω. Με τα τωρινά δεδομένα όμως, και 10 φορές να μου λέγες να ξαναγράψω κάτι, θα έκανα ακριβώς το ίδιο.

χαίρομαι πάντως να ακούω οποιαδήποτε κριτική:)

Εγώ πάλι νομίζω οτι έπρεπε να κράξει περισσότερο ο worst :lol:

Μάλλον άθλο έκανε που έκατσε να ακούσει όσες φορές άντεξε το αλμπουμ για να γράψει το ρηβιου.

Επίσης,

Και είναι κακό αυτό;
Άσε που πλέον δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί που κάθονται και ακούνε (ειδικά καινούριες κυκλοφορίες) και πραγματικά γουστάρουν Hatebreed (και γενικά αυτό το στυλάκι, αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης).
Προτιμώ αυτό το στυλ ρηβιου παρά το άλλο που λέει για ΔΙΣΚΑΡΕΣ, κυκλοφορία της δεκαετίας, ό,τι καλύτερο μετά τον Μοτσαρτ, μουσική παρθενογένεση και άλλα τέτοια.

Είναι πιό τίμιο αν μη τι άλλο…

γαμωτο grym πες τα ρε φιλε. Ειναι καιρος να παψει ο κοσμος να ακουει μαλακιες και πραγματα εκτονωτικα οπως ειναι οι hatebreed και τα παρεμφερη, και που αναφερω στην κριτική (την ιδια εκτονωση προσφερει και η παολα, καθιστε και σκεφτειτε το).

Οκ ναι ειναι αποψη μου αυτη, τελειως υποκειμενικη, και μπορει καποιος να μη τη συμμεριζεται, αλλα ειλικρινα δε θα κατσω να γλυψω τα αυτακια καθε κακομαθημενου “ακροατη”.

Γενικα grym με καλυψες και δεν εχω να προσθεσω και πολλα πραγματα παραπανω. Προτιμω ενας χωρος τον οποιο εμπιστευομαι είτε είναι zine, είτε blog, είτε πορταλ, είτε δεν ξερω τι, να εχει μια προσωπικοτητα κι ενα γουστο τα οποια πολλες φορες να διαφερουν απο τα δικα μου, παρα να φοβαται να μη “προσβαλλει” την πλειοψηφια. Και αυτο το λεω ως [B]αναγνωστης[/B]/ακροατης καθαρα.

Προφανώς και είναι κακό κάποιος που είναι αρνητικά προκατειλημμένος να κάνει το review του δίσκου. Εννοείται οτι δεν υποστηρίζω να πάμε στο άλλο άκρο του φανμποισμού, αλλά κάποιος ο οποίος ασχολείται με το είδος θα μπορούσε να κάνει μια αντικειμενική κριτική.
Να φανταστώ οτι άμα κάνει ο worst review και για το καινούριο killswitch engange, που βγαίνει σε λίγο καιρό, θα μας αναλύσει το πόσο κακό είναι το metalcore;

Εντελώς κλειστόμυαλη άποψη.
Δηλαδή οτι δεν μας αρέσει εμάς είναι μαλακίες.
Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε οτι δεν υπάρχει καλή και κακή μουσική αλλά διαφορετικά γούστα. Ο καθένας μπορεί να ακούει και να γουστάρει punk/metal/hip hop/trance/ρεμπέτικα/σκυλάδικα και πάει λέγοντας.