Κριτικές

rip noob για αλλή μία φορά δείχνεις ότι τον παίζεις ασύστολα γιατί εννοείται ότι από ένα ποστ που έγραψα 5 πράγματα έκανες quote το 1.

Λοιπόν σε αφήνω να τον παίξεις, τα λέμε στους killswitch και τους καθε killswitch. μπαιμπαι

Όλα είναι θέμα γούστου άλλωστε:!:

κι επειδη ολοι εχουμε συγκεκριμενο γουστο, υπαρχει μουσικη που για το γουστο μας ειναι καλη/κακη, duh! δεν κρυφτηκε ο γουωρστ οσον αφορα στην αποψη του για τον συγκεκριμενο ηχο ωστε να παραπλανησει. αυτο που μπορει να κανει καποιος ειναι να πει γιατι διαφωνει με αυτην την αποψη του γουωρστ. οποιος δεν θελει να μπαινει το προσωπικο γουστο του καθε γραφοντα στο κειμενο, ας διαβασει τα κειμενα των εταιριων.

γουωρστ γιατι κατι που σε εκτονωνει ειναι κακο; εμενα το πανκ ροκ ας πουμε με εκτονωνει εξαιρετικα πολυ. μηπως ειναι κα οι wipers ιδια φαση με την παολα;

Οι Hatebreed ούτε καινοτόμοι είναι, ούτε απευθύνονται σε κάποιο τρομερά απαιτητικό/εκλεπτυσμένο μουσικό κοινό. Ε ναι, για να λέμε την αλήθεια.
Φυσικά θα τους ακούσει κάποιος κάπου τυχαία και θα γουστάρει, αλλά αυτό αποτελεί εξαίρεση.

Για τους Killswitch Engage που λές, πιστεύεις οτι οποιοσδήποτε κάνει το ρηβιου, δεν θα αναφέρει πόσο κακό είναι/έχει γίνει το μεταλκορ; Στανταρακι. Ή μάλλον, για να το πώ καλύτερα, οτι επαναλαμβάνεται σαν είδος, έχει κορεστεί κλπ. Όπως το ίδιο γίνεται και για power metal, glam/hard rock.
Όλο αυτό δε νομίζω οτι είναι προκατάληψη πάντως. Προαίσθημα (!) ίσως για το οτι ξέρουνε/με τι πρόκειται να ακούσουνε/με.
Είναι ωραίο να διαβάζεις διαφορετικές απόψεις πάνω στη μουσική.

Όσο για το τελευταίο, υπάρχει μουσική που μας αρέσει και μουσική που δεν μας αρέσει. Κοινώς, ναι, διαφορετικά γούστα.

Δεν αγνοώ τα άλλα πράγματα που έγραψες και δεν προσπαθώ να στην πω σε καμία περίπτωση. Ήθελα να γίνει ένας ουσιώδης διάλογος πάνω στο θέμα.
Το παράδειγμα των killswitch το ανέφερα επειδή είναι χαρακτηριστικό συγκρότημα (βάζω τον εαυτό μου πρώτο) που αρκετοί ακούγανε πριν καμιά δεκαετία και πλέον τους είναι αδιάφορο.

ουτε καλα/κακα reviews υπαρχουν, υπαρχει απλως διαφορετικο γουστο στο τι reviews αρεσουν στον καθενα, οποτε τι κουβεντιαζουμε;

χαχα ούτε καν σομν. Ξερω ότι είσαι από τους ανθρωπους που δεν προκειται να πεισω σχετικα με την θεση μου. Τελοσπαντων, οι wipers ηταν μία μπάντα με όραμα, που έμαθε μουσική παίζοντας, που εξελιχθηκε, που άγγιξε νεους οριζοντες, που επιρρεαστηκε όσο επιρρεάσε, που έλεγε πράγματα μεσα απο τα λόγια της, και εδειχνε πραγματα μεσα απο την αισθητικη της.

Οι hatebreed είναι στασιμοι 10 χρονια τωρα μουσικα, λενε τις ιδιες μαλακιες, αισθητικα δε μου προσφερουν τιποτα με τα αδιαφορα artwork τους, και με το να περιμενουν να δημιουργηθει wall of death για να παιξουν τη χιταρα και να γινει ο πανικος στοχευουν σε αυτο που σου λεω εκτονωση. Ακομη στίχοι που τονωνουν την περηφάνια σου και κάνουν να θελεις να τα σπάσεις με άλλη εννοια απ αυτη που εννοεις σομν, σε εκτονώνουν επίσης, με άσχημη μορφη.

Οταν ακους ξερω γω το κομματι για τις πουτανες τις γυναικες απο τον ταδε λαικο, και λες ναι ρε πουστη!, τραβας ρουφηξια απο το τσιγαρο και το παιζεις νταλκας, ειναι σχεδον η ιδια -κακη και παλι- εκτονωση με το προηγουμενο παραδειγμα.

για μενα υπαρχει και μια πιο θετικη πλευρα της εκτονωσης, ναι.

καλα, μην εισαι βεβαιος αν μπορεις να με πεισεις η οχι, αλλωστε μπορει να εχουμε την ιδια θεση. αυτο που θελω να καταλαβω ειναι ποια ακριβως ειναι αυτη η θεση. καποιες φορες δεν ειναι αρκετο να κανεις εναν ισχυρισμο. για παραδειγμα οτι οι χεητμπριντ ειναι κουφια εκτονωση η πως οι γουαιπερς λενε πραγματα και εχουν οραμα. το θεμα ειναι να πεις γιατι ειναι κουφιοι οι χεητμπριντ και γιατι εχουν οραμα οι γουαηπερς, ποια ειναι αυτα τα πραγματα που λες οτι λενε.

το οτι ειναι στασιμοι, απο μονο του δεν ειναι επιλιψημο. μπορει να μην εχουν αλλαξει σαν ανθρωποι, οποτε γιατι να αλλαξει ο τροπος με τον οποιο εκφραζονται; απο κει και περα κανεις μια σειρα απο παρατηρησεις [γουωλ οφ ντεθ, στιχοι κ.λπ.] και τα χαρακτηριζεις αρνητικα, χωρις ομως να δικαιολογησεις γιατι ειναι αρνητικα αυτα τα πραγματα.

Οκ κουλ και σόρυ και προς τους δυο (σομν, ριπ) αν ανεβαίνουν οι τόνοι και γαμιέται η συζήτηση.

Η μουσική στασιμότητα είναι το λιγότερο. Αυτό που μου έχουν δώσει όμως να αντιληφθώ είναι ότι η συγκεκριμένη στασιμότητα (και στιχουργικά και μουσικά) υπάρχει επειδή πουλάει, επειδή ψαρώνει, επειδή. (πέρα απ’ το ότι δεν μ αρεσει οπως παρουσιαζεται, σε θεμα ηχου τελειως). Γιατί ναι κι εγώ ακούω πράγματα που με τον καιρό παραμένουν ίδια, αλλά τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι αυθορμητα σε μεγαλο μερος τους. Οι Hatebreed δεν είναι σίγουρα αυθορμητοι, εξου και το σχολιο για το wall of death, που σαν πραξη δε σφιζει και απο αυθορμητισμο.

Επαναλαμβανω ειναι η αποψη μου, και ουτε περιμενω απο τον αλλο να τη συμμεριστει
ουτε και θα την κρυψω ομως.

ξεκαθαριζω αρχικα πως δεν εχω καμια επαφη με τους hatebreed, ουτε με αυτον τον ηχο γενικοτερα. μου ειναι εξαιρετικα κουραστικος ακομη και σε μικρες δοσεις, οποτε ποτε δεν ασχοληθηκα. επομενως, ισως αγνοω αρκετα πραγματα που εσυ τα ξερεις καλυτερα.

δεν λεω σε καμια περιπτωση πως πρεπει να κρυψεις την αποψη σου, για την ακριβεια εγραψα ακριβως το αντιθετο. παντως, θα επιμεινω πως παλι κανεις ισχυρισμους (οι οποιοι μπορει καλλιστα να ειναι και αληθεις) και κρινεις, χωρις ομως να εξηγεις και να δικαιολογεις τους ισχυρισμους αυτους. δεν ειναι αναγκαστικο να το κανεις, αλλα σιγουρα βοηθαει στο να αποκτησει περισσοτερη ουσια αυτο που λες.

λες για παραδειγμα οτι α. οι στιχοι τους εχουν σκοπο να τονωσουν την περηφανεια β. ειναι στασιμοι. απο που φαινεται αυτο; που το βασιζεις; εψαξα τους στιχους, αλλα μαλλον δεν εχουν λικαρει και δεν εχω ακουσει τον δισκο (ουτε προκειται :p) για να πω οτι πιανω κατι απο κει. οι μονοι που βρηκα ειναι για το put it to the torch και το παρακατω βιντεο.

απο αυτα που λεει, εχουμε τα εξης. θελησε στιχουργικα να κανει κατι διαφορετικο (μπορεις να το βασισεις στον ισχυρισμο του οτι οι στιχοι ειναι μοιρασμενοι σε αρνητικη/θετικη θεματολογια), η περηφανεια αυτη που λες, το ειμαι ο χουλκ συναισθημα κ.λπ. φαινεται να προκυπτει απο καθολα αληθινα και καθημερινα γεγονοτα που εζησε τα τελευταια δυο χρονια και οχι απο καποια σκοπιμοτητα. η εστω οχι μονο απο αυτη. τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ισχυουν αυτα;

για το αρτγουωρκ υπαρχει αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=VDyxgboemG4
απο το οποιο εγω συμπεραινω πως ναι μεν για μενα μπορει να ειναι τετριμμενο και να μη μου προσφερει κατι ιδιαιτερο σε αισθητικο επιπεδο, αλλα γι αυτον φαινεται να ηταν μια διαδικασια μεσα απο την οποια πηρε πραγματα και εξελιχθηκε. αλλωστε, σε επιπεδο φορμας ειναι τελειως διαφορετικο απο ολα τα προηγουμενα τους.

ολα αυτα μπορει να ειναι πιπες βεβαια, το ενδιαφερον ωστοσο δεν ειναι να μου πει καποιος οτι ειναι πιπες αλλα γιατι ειναι πιπες. η, κι απ την αντιθετη οπτικη, αν γαμανε, γιατι γαμανε;

Dude με κουράζεις αφάνταστα αυτή τη στιγμή. Αλήθεια. Είχα δύσκολη μέρα και σ ενα τεταρτο πιάνω δουλειά. Αλλη φορα. Και απο κοντα καλυτερα γιατι το να πληκτρολογω για τους hatebreed το βρισκω κουραστικο:p Σορυ

θα επανέλθω

Γιατί το βρίσκεις κουραστικό και γιατί θα πιάσεις δουλειά?
Και γιατί σ’ ένα τέταρτο και όχι σε 20 λεπτά?

:lol:

απ τη δουλειά αυτό, άλλα γέλασα γιατί θα το σχολίαζα αυτο σε επόμενο ποστ

Τα λέμε γκάιζ, καλό βράδυ8)

Αγαπάμε somn ρε. Ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που θα κάτσει να ψάξει και ν’ ασχοληθεί με κάτι που δε γουστάρει, απλά για να σου κάνει το δικηγόρο του διαβόλου! :respect:

Εδώ είσαι λάθος. Το μοναδικό καλό πράμα στο τελευταίο χέητμπριντ είναι το εξώφυλλo του Eliran Kantor (δείτε και τα τελευταία Sigh, Sodom και Testament, ο ίδιος τα’χει φτιάξει).
Τσάμπα 4 παράγραφοι. Η ιδανική κριτική θα ήταν:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σοβαρό εξώφυλλο από τους Hatebreed, αλλά εδώ κάνανε reunion οι Infest, θα ασχολούμαστε με τις τυρόπιτες;

:blues:

Πεθαίνω…τυρόπιτες λέει!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σοβαρό εξώφυλλο από τους Hatebreed, αλλά εδώ κάνανε reunion οι Infest, θα ασχολούμαστε με τις τυρόπιτες;

:lol:

Με 1-2 προτάσεις ακόμα θα ήταν καρφί ριβιού Καραολίδη!

καλά όλα αυτά (αν και οι Hatebreed έχουν βαλει αρκετά πιο metalcore στοιχεία με τον καιρό, και άλλωστε hardcore παίζουν, πόσο πρωτότυποι να είναι;:wink: αλλά υπάρχει πουθενά να το ακούσουμε κι εμείς;!
Όσο για την “κριτική” νομίζω πως δεν είναι για να την παίρνεις και πολύ στα σοβαρά, ο άνθρωπος δεν γουστάρει μας το λέει ξεκάθαρα. Κι εμένα αμα με έβαζες να κάνω κριτική στον καινούριο δίσκο της Celine Dion τα ίδια και χειρότερα θα έγραφα.

Κατ’ αρχάς ρε shadow, είναι αυτό το πράγμα τρόπος να αντιμετωπίζεις την μουσική που γουστάρεις? Σόρυ άλλα όχι.

Από’ κει κι έπειτα, όπως και να’ χει, καλώς ή κακώς, αυτός ο άνθρωπος έπειτα από θέληση του ίδιου και από κοινού απόφαση, αποφάσισε να βοηθήσει και να συμβάλλει στην ενημέρωση του site πάνω σε αυτά τα είδη θεωρώντας ότι υπάρχουν πράγματα να δώσει. Τα είδη? Το hardcore, το punk, και τα παρεμφερή. Το να έκανε την κριτική κάποιος που ασχολείται με το progressive rock, ή το pop, θα’ ταν τελείως άσχετο, και παρόμοιο με το παράδειγμα που αναφέρεις για την celine dion. Δεν είναι ανάγκη να συμμεριστείς την άποψη του, καθώς δε σου την επιβάλλει. Δικαιώμα σου να την θεωρείς μη κριτική την κριτική, και να μη την πάρεις στα σοβαρά, αλλά ασχετοσύνη επί του θέματος δεν υπάρχει, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Διαφορά γούστου και προκατάληψη ναι. Λάθος? Μπορει. Είναι το ίδιο λάθος όμως για την συγκεκριμένη κριτική και μόνο να επιλέξεις κάποιον που γουστάρει Hatebreed.

Εν πάση περιπτώση ο δίσκος δεν είναι κάτι το τρομερό (in my opinion), θα τον ακούσεις κι εσύ σύντομα. Αν έχουμε στο μυαλό μας το σκεπτικό ντάξει hardcore παίζουν στα παπάρια μας, τί άλλο να κάνουν, τότε ναι μπορεί και να γαμάει8)

Βασικά πάω να βάλω το καινούριο Bad Religion τώρα, ελπίζω αυτό να σου αρέσει περισσότερο! Μετά θα τα πούμε και για το Hatebreed :smiley: