Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Μάντρωναν τις ακτογραμμές για να έχουν δικιά τους παραλία με αποτέλεσμα να μην υπάρχει διέξοδος για τον κόσμο στη θάλασσα. Και τώρα κατηγορούν την κυβέρνηση ότι έκαψε τον κόσμο στο Μάτι. Στα χωριά τα ίδια γίνονται. Μαντρώνουν μέχρι και τους δρόμους με αποτέλεσμα να χωράει με το ζόρι ένα αυτοκίνητο για να περάσει. Μια ζωή πολίτες και κράτος συνένοχοι στη διαφθορά (όπως λαδώματα για να μην τους πειράξουν το αυθαίρετο) αλλά την ώρα που γίνεται η στραβή κατά ένα περίεργο τρόπο φταίει πάντα μόνο το κράτος. Οι πολίτες δεν φταίνε ποτέ.

2 Likes

και σε πόσα μέρη της πόλης συμβαίνει αυτό , ε ; Ειδικά σε περιοχές που μαζεύουν κόσμο ΠΣΚ

1 Like

Και σε ενα να συμβαινει, φτανει.

1 Like

Να και τα δρομακια …

Τα σπίτια στους οικισμούς αυτούς ούτε σε μια νυχτα χτίστηκαν ούτε παράνομα (ως επί το πλείστον) ήταν. Τα τελευταια ειδικά χρόνια, είχαν νομιμοποιηθεί πολλά εξ αυτών και το κράτος μια χαρά συνέλεγε φόρους και τα λεφτα από τις νομιμοποιήσεις.

Το αμαρτωλό παρελθόν πολλών καταστάσεων στην Ελλάδα, δε μπορεί να είναι δικαιολογία για όλα τα τωρινά λάθη. Όποιος ζητάει να εκλεγεί ή να αναλάβει αξίωμα, πρακτικά υποστηρίζει πως την τωρινή πραγματικότητα είναι ικανός να τη διαχειριστεί. Αν όντως κόσμος εγκλωβίστηκε γιατί υπήρξε λάθος εκτροπή της κυκλοφορίας, τότε δε φταίνε τα σπίτια για την λάθος εκτροπή. Εκεί ήταν ο χάρτης, τα google maps έχουν μέχρι και τους κάδους σκουπιδιών, υπάρχουν software που μπορούν να προβλέψουν το προς τα πού θα πάει η φωτιά, κ.α… Επίσης, αν όντως η φωτιά πέρασε την Μαραθώνος (που ήταν η αντιπυρική ζώνη) γιατί είχαν μεγαλώσει πολύ οι κουκουναριές του 2004, δε φταίει ο εργολάβος που διάλεξε κουκουναριές πριν από 14 χρόνια αλλά όποια υπηρεσία συντηρεί τις αντιπυρικές γραμμές και δεν φρόντισε να κλαδευτούν.

Στο δικό μου μυαλό έτσι πάει το πράγμα τουλάχιστον. Για τους νεκρούς του 2007 και της τωρινής φωτιάς, η ευθύνη βαραίνει αρκετά όσους λαμβάνουν αποφάσεις και δεν εχουμε λόγο να τους δικαιολογούμε γιατί δεν είναι εύκολη δουλεια.

Δεν ήταν αντιπυρική ζώνη η μαραθώνος, ο εργολάβος φταίει, η ΝΔ και το Πασοκ φταίνε όπως και η τωρινή κυβέρνηση που ακόμη δεν έχει διορθώσει τα περισσότερα σκατά των προηγούμενων.

Γενικα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ισχυει μονο ενα πραγμα. Γιατι αμα πεις οτι ναι παιδια ηταν τρομακτικο το ποσο γρηγορα κατεβηκε η φωτια, η αμα πεις οτι στο Ματι ο οικισμος ειναι ετσι φτιαγμενος ωστε να εχουμε θυματα αυτο σημαινει οτι αθωωνεις τον ΣΥΡΙΖΑ, δεν μιλας με εμμισθους στο twitter ρε Καρβου, οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε εγκεφαλο θελω να πιστευω. Ολα φταινε καποια πιο πολυ και καποια λιγοτερο, αλλα ολα μεσα ειναι.

2 Likes

Εγώ πάλι δεν ξέρω ποιος φταίει, αν φταίει η κυβέρνηση, η τοπική αυτοδιοίκηση, οι πολίτες, εμείς οι ίδιοι. Αν φταίνε οι πρώην, οι νυν και πόσο.
Αυτό που ξέρω όμως είναι πως στην Ελλάδα όλοι έχουμε άποψη για όλα. Δε σκάμε μια στιγμή να ακούσουμε τι λένε οι ειδικοί. Ειδικά τώρα τελευταία που η συνωμοσιολογία και τα fake news έχουν γίνει εθνικό σπορ.

Τώρα που έγινε το κακό, μπορεί αυτή η κυβέρνηση, αυτή η αντιπολίτευση και αυτή η τοπική αυτοδιοίκηση να ακούσουν τους ειδικούς, να ρυμοτομήσουν σωστά την περιοχή, να έχουν κρούνους, αντιπυρικές ζώνες, να ενημερωθούν σωστά οι πολίτες για το τι πρέπει να κάνουν και σαν πρόληψη και σε περίπτωση ανάγκης;

Αν όχι, δε φταίει κανείς άλλος από εμάς τους ίδιους που δεν αλλάζουμε. Τους εαυτούς μας πρώτα απ’ όλα.

5 Likes

Το μακρυναρι του matia με το ιστορικο του τι εχει συμβει στην Ελλαδα οσον αφορα εμπρησμους και πυρκαγιες τα τελευταια 30 χρονια με βρισκει απολυτα συμφωνο. Το προηγουμενο του ποστ, το οποιο φαινεται (αν και ξερω οτι δεν εννοει αυτο) να αθωωνει τον οποιονδηποτε πολιτη απο τις ευθυνες του απο τη στιγμη που οι διαφορες κυβερνησεις επιτρεπουν την παρανομια απο την αλλη, με βρισκει αντιθετο. Υπαρχει παντοτε και η προσωπικη συνειδηση του πολιτη απεναντι στους συνανθρωπους του (ας αφησουμε προς το παρον την ευθυνη απεναντι στο κρατος), και δεν υπαρχει πιο ευκολο πραγμα απο το να γνωριζει ο καθενας μας ποιες ειναι οι σωστες πραξεις απεναντι στους συμπολιτες μας. Σε ενα κρατος που δεν τιμωρει σχεδον ποτε τους παραβατες, πιστευω πως ΟΛΟΙ μας εχουμε παρανομησει πολλες φορες, ειτε προκειται για ενα παρκαρισμα, μια αναστροφη, ενα καπνισμα σε εσωτερικο χωρο ή κατι αρκετα πιο σοβαρο. Το θεμα ειναι πως δεν ειναι ολα τα εγκληματα της ιδιας βαρυτητας.

Αν βρουν ποτε τους εμπρηστες της προχθεσινης φωτιας (που πολυ αμφιβαλλω), δε θα με ενοχλουσε ακομα και αν τους καταδικαζαν σε σοδομισμο, δημοσιο λιθοβολισμο και στη συνεχεια καψιμο με πισσα και πουπουλα. Αυτοι (αν υποθεσουμε οτι προκειται για εμπρησμο, που νομιζω ειναι το πιο πιθανο) ειναι οι ΑΜΕΣΑ ευθυνομενοι για τον θανατο ισως και 100 ανθρωπων, και για την απωλεια περιουσιας αλλων 2000, για να μην αναφερουμε και τους τραυματιες και την ψυχικη οδυνη που περασαν τοσοι χιλιαδες ανθρωποι που τελικα σωθηκαν.

Απο κει και περα, ολοι οσοι γραψατε εχουν και τις ευθυνες τους. Για μενα κατα σειρα ειναι οι προηγουμενες κυβερνησεις, οι πολιτες που ζουν στα αυθαιρετα, και τελος η τωρινη κυβερνηση. Χωρις να θελω να κανω την κουβεντα πολιτικη (δεν ειμαι καν ψηφοφορος ΣΥΡΙΖΑ ουτε ξερω αν θα τους ψηφιζα αν εμενα Ελλαδα) δε μπορω να δεχθω οτι υπαρχει απαιτηση απο μια κυβερνηση 3 χρονων να διορθωσει τα εγκληματα 30 χρονων, ενω ταυτοχρονα απαιτειται απο την ιδια κυβερνηση να βγαλει τη χωρα απο ενα οικονομικο αδιεξοδο που πλεον μετραει επισημα 8 χρονια (και ανεπισημα μαλλον καμια 15αρια τουλαχιστον).

ΥΓ. Πρωτιστα συμφωνω με τον Αλεχαντρο σε καθε λεξη. Το σημαντικο ειναι να γινουν σωστες κινησεις για το μελλον, οχι να αποδωθουν κατηγοριες απο καθε εναν απο τους 11 εκατομμυρια Ελληνες προς ολες τις κατευθυνσεις.

3 Likes

Δεν πήγαινε σε κανέναν προσωπικά το ποστ μου και ούτε που θυμάμαι τι εχει γραψει ο καθενας. Παρέμβαση ήταν γιατί θεωρω πως πρώτα πρεπει να εντοπίζονται τα σφαλματα και μετά να βλέπουμε αν δικαιολογούνται από τις συνθήκες. Γενικώς πολύς κόσμος έχει την τάση να μη βρισκει τα σφαλματα επειδη πιθανότατα δικαιολογούνται κι επειδή δε θελει να “γίνει ο κακός”, αλλά αυτό είναι fallacy κι είπα να παρεμβω όταν είδα πολλά ελαφρυντικα να καταγραφονται.

Μέχρι και το τελευταίο σφαλμα πρεπει να βρεθει και το αντίστοιχο κενό ασφαλείας να κλείσει. Μόνο έτσι θα σωθούν ζωές στο μέλλον αν επαναληφθει το συμβαν.

2 Likes

Ναι, καταλαβαινω πως το εννοεις, θα ελεγα πιο πολυ οτι στο μυαλο μας ειναι δεδομενο οτι εχουν τεραστιες ευθυνες οι εκαστοτε κυβερνησεις και αυτοδιοικηση, καλο ειναι νομιζω να μιλησουμε λιγο και για τις ατομικες ευθυνες, γιατι μπροστα στην θυματοποιηση (ο τυπος που ελεγε για το κωλοπρασινο εχασε το σπιτι του στην τελικη) πολλες φορες ξεχναμε τις οποιες ευθυνες του θυματος στην κατασταση.

Οντως ωραια τα λινκ του Ματια.

1 Like

Εν τω μεταξυ, απλως να σχολιασω πως οσοι λετε πως πρεπει να μαθουμε ολοι απο τα λαθη και να αλλαξουμε και να τα κανουμε σωστα τωρα, ειστε τα παιδια που δε μενετε πια σε αυτη τη χωρα. Ειναι πολυ καλο που σκεφτεστε ετσι, αλλα να σας πω κατι; Ηταν μαλλον κι αυτος ενας απο τους λογους που φυγατε. Γιατι εδω οι περισσοτεροι δε σκεφτονται ετσι…

5 Likes

Το πρωτο πραγμα που υπαρχει οταν πλεον ξεκινησα να ζω στο εξωτερικο ειναι οτι επιστρεφει η ηρεμια και φευγει το οπιοδηποτε ηληθιο αγχος… Αρχιζεις απλα να συγκεντρωνεσαι σε αυτα που εσυ θες και συνεχιζεις φυσιολογικα την ζωη σου…
Εδω Τσεχια εχω ενα φιλο Τσεχο που χτιζει ενα νεο σπιτι σε ενα χωριο και ακομα μετα απο 2 χρονια δεν ειναι ετοιμο επειδη το κρατος του εχει βγαλει τη πιστη ( και καλα κανει ) ολα να γινουν μεσα στις προδιαγραφες…Ξεκινωντας επρεπε να παρει εγγραφο απο το χωριο και τον δημαρχο εκει οτι δεχωνται να χτιστει ενα ακομα νεο σπιτι στον οικισμο και δεν θα χαλασει κατι στην ροη της καθημερινοτητας…Εχει κρατικους ελεγχους καθε καποιους μηνες οπου ερχονται και ελεγχουν τα παντα ωστε να διαπιστωθει οτι ακολουθει κατα γραμμα ολα αυτα που παρουσιασε οτι θα ειχε το σπιτι … Το κρατος εδω οταν αποφασιζεις να παρεις υλικα που ειναι πιο φιλικα ως προς το περιβαλλον παρολο που κοστιζουν πιο ακριβα , οταν το σπιτι ειναι ετοιμο και εχει καποιες συγκεκριμενες προδιαγραφες θα δωσει ενα μεγαλο ποσοστο απο αυτα τα χρηματα στον πολιτη επειδη ακριβως χτιζει με γνωμονα το περιβαλλον…
Και ναι εννοειται οτι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας να πασ να ζησεις στο εξωτερικο ειναι η ελληνικη νοοτροπια σε ολα…Δυστυχως δεν βλεπω οτι θα αλλαξει κατι… 50 χρονια τα ιδια γινονται…Μακαρι να κανω λαθος

1 Like

Και δυστυχώς η κρίση μας έχει κάνει ακόμα χειρότερους, όλοι έχουμε βάλει το λιθαράκι μας στο να καταντήσουμε έτσι, και οι προηγούμενοι και οι τωρινοί και οι πολίτες οι ίδιοι (όχι όλοι οκ αλλά σίγουρα έχουμε όλοι έναν γνωστό που έχει ένα αυθαίρετο, που χώθηκε κάπου με πολιτικό μέσο κ.ο.κ)

Σχεδόν όλοι, αλλά με διαφορετικές ευθύνες ο καθένας.

Live μετάδοση μέσα από το Μάτι ενός τυπά, είναι προφανώς η στιγμή που η φωτιά πέρασε την Μαραθώνος. Απο ότι λένε την γλίτωσε αφού κόλλησε στον τοίχο όσο η φωτιά περνούσε από δίπλα του. Είναι τουλάχιστον καθυστερημένος όποιος νομίζει οτι μπορούσε να αντιμετωπιστεί αυτό το πράμα με αυτό τον αέρα.

Nα σου απαντήσω προσωπικά, ναι, ήταν ένας λόγος για τον οποίο έφυγα αυτή η τζάμπα μαγκιά, ο ωχαδερφισμός, το δε βαριέσαι…
Αλλά όσο και να υποψιάζεσαι κάποια πράγματα, ζώντας και κάτι διαφορετικό (καλύτερο ή χειρότερο δεν ξέρω, πάντως διαφορετικό), μια άλλη νοοτροπία ή προσέγγιση, αντιλαμβάνεσαι πόσο στραβά το έχουμε πάει μέχρι τώρα.

Εύκολο να λες φταίει ο Τσίπρας, ο Κωστάκης, ο Σημίτης ξέρω γω που όλοι φταίνε. Αλλά ρε πούστη μου, το πιο εύκολο πράγμα είναι να αλλάξει κανείς ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ συμπεριφορά. Μη οδηγάς ρε μαλάκα στη ΛΕΑ, μην καπνίζεις σε κλειστό χώρο, μην παίρνεις το γαμήδι το αμάξι σου σουρωμένος, μη λαδώνεις την πολεοδομία, μη μπαζώνεις το ρέμα… Χρειάζεται νόμος για την κοινή λογική; Ο νόμος τον οποίο ο ίδιος θα ψάξεις να παρακάμψεις;

Και το χειρότερο είναι πως μετά μας φταίει η δημοκρατία (αυτό φοριέται πολύ τελευταία από τους πατριώτες). Υπέροχο πολίτευμα η δημοκρατία, σου δίνει σχεδόν απεριόριστες ελευθερίες, αλλά σε φορτώνει και με ευθύνες. Και όλοι μας εκεί τα σκατώνουμε… Και μας φταίει το σαμάρι.

7 Likes

Ξεκάθαρα ναι

το οποίο εμείς το θεωρούμε ευκαιρία για ασυδοσία

πιστεύω σε πολλά φταίει και ο φόβος, μνήμες δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω από τη χούντα . Κάνει χοντρό τζιζ να βγάλεις στρατό τους δύσκολους μήνες του καλοκαιριού και να υπηρετούν ως άτυπο σώμα δασοπροστασίας (να έχει και νόημα το φανταριλίκι στο κοινωνικό σύνολο)

Κάνει χοντρό τζιζ να εφαρμόσεις σκληρούς νόμους , να γονατίζεις τους παραβάτες όπως ίσως γίνεται έξω απ όσα ακούω . Σε βγάζουν κατευθείαν φασίστα και την κυβέρνηση χούντα

Αν καταγγείλεις αυθαιρεσία είσαι ρουφιάνος . Κατάλοιπο και αυτό ( ίσως και παλιότερο )

Όχι καριόληδες , κάποια στιγμή πρέπει όταν λέμε " δεν οδηγούμε στη ΛΕΑ " να εννοούμε " αν καταληφθείς απ τους αρμόδιους θα γαμηθείς στα πρόστιμα "

Όταν λέει ο Νόμος " Χ μήνες φυλακή" να το πράττει . Όχι δοσοποιήσεις και αρχίδια . Όποιος δεν έχει , κοινωνικές εργασίες

έχουμε ταυτίσει τον σκληρό ή αυστηρό Νόμο με σκοτεινά χρόνια και αν δεν το ξεπέρασουμε , θα είμαστε πάντα έτσι

ακόμα και εδώ μέσα , έχουμε στο μυαλό μας ότι ο 20χρονος μπάτσος απ τις πανελλήνιες είναι ο ταγματασφαλίτης ή χωρόφυλακας του χωριού π.χ. με συνέπεια αντί να εφαρμόζουν Νόμους να είναι υποτακτικοί του κάθε αρχίδα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ " ( ντάξει λίγο άσχετο ίσως )

Γι αυτά δεν φταίει κανένας παρά εμείς

2 Likes

Δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται νομος για την κοινη λογικη. Αφου οποιον και να ρωτησεις (ή εστω η συντριπτικη πλειοψηφια) γνωριζουν ποιο ειναι το σωστο και ποιο οχι. Το αν το εφαρμοζουν ειναι ενα αλλο θεμα, και εκει οχι απλα χρειαζεται νομοθεσια, αλλα χρειαζεται και εφαρμογη της νομοθεσιας. Μακαρι να ειχαμε τερμα αυστηρη αστυνομευση και τιμωρια στην Ελλαδα, θα ειχαν διορθωθει παρα πολλα κακως κειμενα. Ο ανθρωπος ειναι ενα ελαττωματικο ζωον, και για παρα πολλες καταστασεις χρειαζεται τιμωρια για να μαθει, οσο περιεργο κι αν ακουγετια αυτο.

Oι περισσότεροι γνωρίζουν και το εφαρμόζουν αλλά με εκπτώσεις. Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου φυσικά. Δηλαδή θα εφαρμόσεις 9 στα 10 γιατί με το ένα ε, δε συμφωνείς και στην τελική “τι πειράζει”. Ή ναι, κατά βάση δεν πατάς ποτέ στη ΛΕΑ αλλά ένα πρωί άργησες στη δουλειά και “μια φορά και εγώ, τι πειράζει”. “Δε βαριέσαι, δε θα γίνει και τίποτα”.
Και πέρα από τους 500.000 εγκληματίες που ψηφίζουν χ.α. και κάτι ψεκασμένους και την κριτική ικανότητα έχουν να καταλάβουν τις συνέπειες και τη γνώση ώστε να ξέρουν ότι κάνουν κάτι λάθος.
Απλά, είναι αυτό το “δε βαριέσαι, από εμένα θα αλλάξουν όλα”; Αλλά παράλληλα έχεις και την απαίτηση από την Χ κυβέρνηση να τα αλλάξει όλα.

1 Like