Μυθολογια

μην το υποθετεις…ειναι μετρ!!!διαβασε το οποτε το βρεις…ειναι σχετικα μεγαλο,αλλα ρεει πολυ ευκολα στο διαβασμα

μαλιστα. αντε να καταλαβει τωρα το παλικαρι.

:lol: όχι εντάξει κατάλαβα κάποια πράγματα.Μάλλον αξίζει να το διαβάσω.Αν είναι ογκώδες φαντάζομαι θα είναι και τσιμπημένο…:lol: Το καλό είναι οτί μόλις μπήκε ο μήνας (άρα και ο μισθός)και με παίρνει για μία απρόβλεπτη αγορά…8)

Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και διαβάστε το βιβλίο του Τσιφόρου όσοι δε το έχετε κάνει ακόμα. Ένα απο τα κορυφαία στοιχεία του οποίου είναι και η χαρακτηριστική “σλανγκ” γλώσσα της εποχής του (δεκαετία 60 αν δεν κάνω λάθος)! Και το φοβερό είναι πως αν και εμποτισμένο στο χιούμορ όσο δεν πάει άλλο, τα στοιχεία που παραθέτει και οι πληροφορίες είναι όλα σωστά, δεν διαστρεβλώνει τίποτα! Συν κάποια πολύ ενδιαφέροντα κοινωνικά σχόλια και συγκρίσεις που κάνει (πχ ανάμεσα στις μυθολογίες των λαών).

Γέλιο και πληροφόρηση μαζί, τι άλλο θέλετε για να έχετε ένα ωραίο, πλήρες και υγιεινό βιβλιογεύμα.

@ Όσο αφορά τις παιδικές εκγυκλοπαίδειες, οι εκδόσεις Στρατίκη βρίσκονται και μένα στην καρδιά μου… τι εικονογραφήσεις ήταν αυτές! Ρε γμτ, πραγματικά, αυτά τα βιβλία είχαμε μικροί και άντε και κάποιες λίγες πληροφορίες που είχαμε πάρει απο την Ιστορία του δημοτικού, ως εκεί έφτανε η πληροφόρηση μας για την μυθολογία. :-s

…Ή θα περιμέναμε να μάθουμε απο τις σειρές της τιβί. :?

Α, α. Και μια επιπλέον πηγή, που τώρα θυμήθηκα. Για όποιον ΝΙΩΘΕΙ:

Χαχαχα,τα 'χω δει αυτα!Εχω και καποια νομιζω…

Ακόμα καλύτερα, δίαβασε τα πρωτότυπα κείμενα (Σουμεριακά-Βαβυλωνιακά) που βασίστηκε η Βίβλος και θα δεις πως οι αρχαιότεροι μύθοι μετατράπηκαν σε μονόπλευρες ηθικοπλαστικές λαικίστικες παραβολές καλού-κακού και δυιστικής ασυναρτησίας.

Χαχ, αυτός εδώ είναι δικός μου.

Να γίνω λίγο γραφικός;

ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
ΑΠΟ
ΤΟΝ
ΣΤΡΑΤΙΚΗ

Mαζί σου κι εγώ. Κι εγώ στεφανίδη διάβαζα περισσότερο…Θύμαμαι μάλιστα έκανα κάτι μαραθώνιους και διάβαζα όλα τα τευχη/τομους σε μια μέρα…

Δεν ξέρω πάντως τι λες, αλλά έμενα και τα σχέδια τους μου άρεσαν αρκετά…Θυμαμαί χαρακτηριστικά κάτι σχέδια στην τιτανομαχία

εγω πιο μικρη διαβαζα αυτο

http://www.stratikis.gr/images/ElladaTonThrylon/TheoiOlympou.jpg

Γνωρίζουμε το όνομα του ανθρώπου που ζωγράφιζε για τις συγκεκριμένες εκδόσεις;
Πάντως κάπου κάποιος φίλος ανέφερε την κλοπή της μυθολογίας των λαών από την Βίβλο.
'Ηταν σύνηθες για εκείνη την εποχή (όπως μάλλον και για όλες τις εποχές) ο ένας πολιτισμός να πάρει “δάνεια” από τον άλλο,οπότε δεν είναι πρωτοτυπία των Ιουδαίων.
Η μεγάλη κλοπή ιδεών δεν είναι εκεί,αλλά στα κυρήγματα του Παύλου,που σχεδόν ταυτίστηκε με τις πλατωνικές ιδέες.Αν δεις το πώς ήταν ο χριστιανισμός των πρώτων χρόνων με τον χριστιανισμό τον ύστερο,μετά τα δόγματα Παύλου, θα φρίξεις.Ουσιαστικά δεν υπάρχει χριστιανισμός αλλά Παυλικιανισμός…

Ρε αραχτε λιγο με τον Στρατικη. Οκ το πιασαμε δεν σας αρεσουν τα βιβλια του κλπ κλπ αλλα κανετε λες και οταν ειμασταν 5 χρονων ειχαμε καμια υπερανεπτυγμενη κριση και ξεραμε ποιος ειναι ο Στρατικης και ο Στεφανιδης και ποιο το περιεχομενο των βιβλιων τους. Προσωπικα η μανα μου μου τα αγορασε και νομιζω και σε πολλους αλλους απο εδω καπως ετσι εγινε. Ε δεν εκατσα να τη ρωτησω τι εικονογραφηση εχει και πως παρουσιαζει την ιστορια και και και. Απλα ετυχε οι πιο πολλοι απο δω να εχουμε διαβασει αυτα. Δηλαδη ελεος λιγο ηρεμια.

Τσεκάρετε τα ονόματα Severino Baraldi και Libico Maraja. Ήταν ιταλική αυτή η σειρά τελικά. Αχ, πάντα μπροστά αυτοί οι Ιταλοί. 8)

Κατα τ’ άλλα δεν υπάρχει μυθολογία (και θρησκεία και φιλοσοφία κλπ, οτιδήποτε που να σχετίζεται με τις ιδέες ενός τόπου) που να μη δέχτηκε επιρροή και να μη σχηματίστηκε αντλώντας στοιχεία απο εκείνο που υπήρχε πριν, ή έχοντας επηρεαστεί απο τους λαούς με τους οποίους ερχόταν σε επαφή… Η περίφημη ιστορία της Πλημμύρας ας πούμε πρέπει να εμφανίστηκε στην μυθολογία πρώτα στο σουμεριακό έπος του Γιλγαμές, ενδεχομένως ως ιδέα να υπήρχε ήδη απο τη νεολιθική εποχή… την ίδια ιδέα ενσωμάτωσαν στην δική τους παραλλαγή του μύθου οι Έλληνες (ο μύθος του Δευκαλίωνα και της Πύρρας), και οι Εβραίοι με τον μύθο του Νώε…

Αφου μεχρι και για την ιστορια της αναστασης του Ιησου λενε οτι ειναι “κλεμμενη” απο τον Quetzecoal των Αζτεκων (αν και δεν ειμαι σιγουρος για το πως οι Χριστιανοι θα μπορουσαν να κλεψουν ιστορια ενος λαου του οποιου ακομα αγνοουσαν την υπαρξη, εκτος και αν πουμε οτι ειναι σωστη η θεωρια του Κωδικα Da Vinci που λεει οτι ολες οι ιστοριες περι θεικης φυσης του Χριστου και αναστασης του επινοηθηκαν πολυ μετα την εποχη του απο το Βατικανο, αλλα η ιστορια εχει αρκετα κοινα στοιχεια μεσα.)

Αλίμονο αν περιμένουμε να μας μάθει ιστορία ή μυθολογία ο… Dan Brown. Στρατίκη και πάλι στρατίκη. :stuck_out_tongue:

Για τις ομοιότητες ανάμεσα σε λαούς που δεν είχαν επαφή πιστεύω ισχύει το οτι υπήρχαν κάποια “κοινά θέματα” ενδεχομένως στο συλλογικό ασυνείδητο των λαών, όπως εκείνο της ανάστασης της θεότητας. Που προ χριστιανισμού είχε πάρει και αυτή η ανάσταση πολλές μορφές και είχε συνδεθεί κατά κύριο λόγο με την αναγέννηση της φύσης και τη μετάβαση απο τον χειμώνα στην άνοιξη, και πίσω πάλι, με τον κύκλο της φύσης. Αρκεί να θυμηθούμε τον μύθο της Περσεφόνης και της Δήμητρας για παράδειγμα, ή τον αιγυπτιακό μύθο με τον Όσιρι και την κάθοδο του στον κάτω κόσμο… Εκεί είχε συνδεθεί με τον θεό Ήλιο ας πούμε.

Ο χριστιανισμός υπήρξε μία ακόμα εκδοχή αυτού του μύθου, παραλλαγμένη ωστόσο ωστε να εντάσσεται καλά στα κοινωνικά και πολιτικά πλαίσια που απαιτούσε η περιοχή και ο τόπος που εμφανίστηκε. Που σωστά λες, κατά κύριο λόγο εμφανίστηκε ως “θρησκεία” πρώτα απο τον Παύλο, αυτός υπήρξε και ο πρώτος “χριστιανός” μπορούμε να πούμε. Στη συνέχεια βέβαια θα εμποτιζόταν και με τη νεοπλατωνική φιλοσοφία και σταδιακά θα εξελισσόταν στον χριστιανισμό όπως τον γνωρίζουμε.

Ε ναι παναρχαια ιστορια αυτη. Σωστα τα παραδειγματα που εδωσες, να αναφερω και αυτο του Sol Invictus στις 25 Δεκεμβριου που εντελως τυχαια εκει κοτσαραν και οι Χριστιανοι τα χριστουγεννα.

Οταν σου λεω οτι γινεσαι προβλεψιμος, μου νευριαζεις :roll::stuck_out_tongue:

Ναι ρε εννοείται αυτό…Και μάλιστα γουστάραμε τότε είτε ήταν στρατίκης είτε στεφανίδης…Βέβαιαως το τι ήμασταν μικροί δεν σημαίνει ότι δεν μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε κάποιο…Προφάνως τα κριτήρια δεν ήταν τα τώρινα (πχ ότι παρουσίαζε τα πάντα με κάποια έντονη προσμονή στο έθνος μας όπως λέει ο γράκχος)*, αλλά έμενα πχ μου άρεσε περισσότερο του στεφανίδη, γιατί θυμάμαι ότι τα χα διαβάσει πιο ευκολά ενώ και τα σχέδια τα θεωρούσα πολύ καλά

*πράγμα βέβαια που εγώ δεν έχω διαπιστώσει μιας κι ε΄χω καμιά δεκαριά χρόνια να τα διαβάσω

Εγώ πάντως είμαι σφόρδα Στεφανιδικός σε αυτή τη κόντρα (χιχι) :lol::lol::lol::lol:

Πάντως κάπου ένας φίλος ανέφερε τις μεγάλες πλημμύρες,έχω την εντύπωση οτί πρέπει η ανθρωπότητα να έζησε παραπάνω από μία,και ίσως ο κάθε λαός να περιέγραφε αυτή που έζησε.Οι 'Ελληνες ας πούμε περιέγραφαν τρείς αν δεν απατώμαι.

Στο θέμα του Χριστανισμού να αναφέρω οτί αξίζει κανείς να διαβάσει τα ευαγγέλια των Γνωστικών ή τους λεγόμενους εθνικούς συγγραφείς,Κέλσο και άλλους,
(συγνώμη από την ομάδα των διαχειριστών που έβαλα το ένα κείμενο καπάκι από το άλλο αλλά έκανα μάλλον κάποια βλακεία όταν πήγα να προσθέσω στο ήδη υπάρχον)

Μπορεί. Υπάρχει και το μοτίβο των θεών-ανθρώπων που επιβιώνουν από κατακλυσμό και στην συνέχεια μεταδίδουν τον πολιτισμό στους νέους ανθρώπους. Τώρα γιατί λαοί από τελείως διαφορετικές περιοχές της γης επέλεξαν αυτόν τον μύθο για να περιγράψουν την αρχή του πολιτισμού τους μου διαφευγει…ίσως έχει να κάνει με τις πρώιμες δομές των πρώτων πολιτισμών και την ανάγκη για ταύτιση του βασιλιά με την θεότητα ως πλήρη υπεύθυνο και κέντρο εξουσίας για το λαό του. Αλλά και πάλι η ομοιότητα των μύθων δείχνει ότι μπορεί να έχει βασιστεί σε καποια εν μερη πραγματικά γεγονότα. Επίσης το γεγονός πως η ανθρωπότητα τουλάχιστον τα τελευταία 12000 χρόνια συνεχίζει να λατρέυει ως θεότητα τον ήλιο ή ανθρωπομορφικές φιγούρες αυτού του συμβόλου έχει πάλι ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

'Εχεις δίκιο,η εμμονή στον Θεό 'Ηλιο πάντως αποδυκνείεται επιστημονικά.Αν έχουμε κάτι κακό,από κακή διάθεση έως κακή σοδιά,ευθύνεται ο ήλιος,ίσως εκεί να υπάρχει η εξήγηση.'Οσον αφορά το άλλο που αναφέρεις,λογικά μετά απο μία τέτοια καταστροφή,άνθρωποι που επέζησαν και κατείχαν απλές γνώσεις σε ζωτικά θέματα,(κυνήγι,ιατρική κ.α.)σίγουρα θα θεοποιήθηκαν.