Ιδεολογικές συζητήσεις

επειδη ακριβως αυτο το τιμημενο κομμα εχει μεγαλη ιστορια, γραμμενη κ με αιμα,κ κρινεται καθημερινα απο τη σταση του ,που ειναι παντα στο πλαι του δικιου κ των αγωνων της εργατικης ταξης , καλυτερα να διαβαζουμε κ πρωτα κατιτις που στεκεται ισαξιο του. υπαρχουν βιβλια, δοκιμια ουουου ενα σωρο… ας αφησουμε τις διαφορες λασπολογιες που ακουγονται χρονια τωρα και να δουμε τι γινεται τωρα με το ασφαλιστικο, τις εργασιακες σχεσεις, την παιδεια, την υγεια. κ ποιο κομμα εχει σαφη θεση κ με ποιου το μερος συστρατευεται! αναπτυξη για το λαο στην τελικη? η για τα μονοπωλια? τετοιες ομως συζητησεις πρεπει να γινονται κ εξω στους χωρους δουλειας τωρα με τους εργαζομενους κ για τις 10/2 απεργια.

Λασπολογία είναι να λέμε κάτι που κατά την γνώμη μας ισχύει?? Όταν κάνουμε κριτική στο ΚΚΕ είμαστε δλδ αμόρφωτοι και δεν έχουμε διαβάσει? ή μήπως αν κάνουμε κριτική στο ΚΚΕ σημαίνει ότι δεν έχουμε αίσθηση του τι συμβαίνει στην κοινωνία και στους χώρους εργασίας? Το ότι δεν είμαι ΚΚΕ σημαίνει ότι είμαι ένας καπιτάλας ολκής?

Πέραν αυτών σήμερα ο Στάθης γράφει …

Συμπληρώθηκαν 65 χρόνια απ’ την ημέρα που ο ηρωικός Κόκκινος Στρατός απελευθέρωσε το Αουσβιτς.
Ελάχιστοι πια από τους κρατούμενους που επέζησαν του Ολοκαυτώματος βρίσκονται σήμερα εν ζωή. Η Ανθρωπότητα δεν πρέπει να ξεχάσει ποτέ!

Ηδη οι αναθεωρητές της Ιστορίας από χρόνια προσπαθούν να θολώσουν τα νερά. Γίνονται προσπάθειες συμψηφισμού εγκλημάτων των Ναζί, που δεν έχουν προηγούμενο, όπως το Αουσβιτς, με πολεμικές επιχειρήσεις των Συμμάχων, όπως ο βομβαρδισμός της Δρέσδης (γιατί όχι και της Νυρεμβέργης ή των 43 ακόμα γερμανικών πόλεων που ισοπεδώθηκαν τον Φλεβάρη του 1945;) - θλιβερές και ξεδιάντροπες κατ’ αρχήν προσπάθειες, πλην όμως, πλέον, άκρως επικίνδυνες.

Η στήλη, στη μνήμη των εκτελεσθέντων Εβραίων από τα ναζιστικά τέρατα, προτείνει στους αναγνώστες για τη βιβλιοθήκη τους (ή το εικονοστάσι τους) το «Αν αυτό είναι ο άνθρωπος» του Πρίμο Λέβι, Ιταλοεβραίου που κρατήθηκε στο Αουσβιτς, μια από τις πιο συγκλονιστικές μαρτυρίες…

Επίσης η στήλη ανάβει το κεράκι της στη μνήμη των Τσιγγάνων, των ομοφυλόφιλων, των Ιεχωβάδων, των ανάπηρων, των Ρώσων, των Πολωνών και όλων των αιχμαλώτων πολέμου, των Γερμανών κομμουνιστών, αναρχικών σοσιαλδημοκρατών, χριστιανών και όλων όσων αφάνισαν οι Ναζί στα Στρατόπεδα Συγκέντρωσης, τα Εργοστάσια και τις Πορείες Θανάτου…

Δεν πρέπει να ξεχάσουμε ποτέ…

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=29/01/2010&s=naytilos

Με πρόλαβε ο Ζούγκλας. Μην κατηγορείς για “μη διαβασμένο” κάποιον η μόνη γνώση που έχεις για τον οποίο είναι η εικόνα του avatar του. Δεν θεωρώ εαυτόν μελετητή της ιστορίας του ΚΚΕ αλλά ρε αδερφέ 2 βιβλία τα έχω διαβάσει κι εγώ και μία γνώμη την έχω διαμορφώσει. Και μάλιστα συχνά από ανθρώπους από τα σπλάχνα του ΚΚΕ όπως τα εξαιρετικά βιβλία και με έντονη και σωστή (κατά την άποψή μου) κριτική διάθεση του Χατζή και του Μίσσιου.

ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!διαβασα παρα πολλα ποστ κ εγραψα οτι εγραψα
οι αναρδιαρθρωσεις και οι μεταρρυθμισεις που δρομολογουνται απλα λεω οτι πρεπει να βρουν ενα εργατικο κινημα ετοιμο να αντεπιτεθει κ αυτο θα γινει με το κομμα της εργατιας μπροσταρη σ αυτους τους αγωνες, που δινει την προοπτικη μιας αλλης εξουσιας και οικονομιας , της λαικης. δε θα βρουμε αλλο υποστηρικτη στους δικαιους αγωνες ολων ΕΜΑΣ!!!(εργατες,φοιτητες,αγροτια,νεοι,γυναικες,αυτοαπασχολουμενοι,μεσαια στρωματα!)

Νομίζω δεν έχω κουράγιο καν να σχολιάσω :stuck_out_tongue:

Δεν με εκφράζει καμία ιδεολογία παρα μόνο η ιδεολογία της ειρήνης σε όλο το κόσμο.
Έχω φηφίσει 2 φορές ΚΚΕ(07 και 09_ και μία φορά το 2004 ΝΔ

Γενικά δεν πιστεύω ότι όποιος ψηφίζει κόμμα ότι ανήκει ιδεολογικά σε αυτό…
Γενικά η ιδεολογία που έχουν όλοι οι Έλληνες δεξίοι και αριστεροί είναι εμείς να είμαστε καλά και οι άλλοι να πάνε να μαμηθούν…

.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτήν την ‘‘ιδεολογία της ειρήνης’’;

Οι ψήφοι σου σε Κ.Κ.Ε. και Ν.Δ. εξέφραζαν αυτήν την ιδεολογία, και αν ναι, με ποιον τρόπο;

Iδεολογια της ειρηνης —> Χιππης —> Μπαφοι —> Το εχεις καψει εντελως

Σοβαρα ομως, πως ενω αρχικα ψηφισες ΝΔ τωρα ψηφιζεις ΚΚΕ?

αυτο θεωρω δεν ειναι απολυτο. Υπαρχει βεβαια ενα σημαντικο ποσοστο που ψηφιζει ενα κομμα γιατι καποιος του εχει ταξει εξυπηρετηση και βολεμα. Κατι το οποιο δεν σπανιζει με τετοια που ειναι τα χαλια μας. Αλλα οχι οτι δεν υπαρχουν ανθπωποι που ψηφιζουν ενα κομμα λογω ιδεολογιας

Γαματος! Σα να διαβαζω στατιστικα ομαδων. Το 07 και το 09 το πηρε η Μπαρτσα αλλα το 04 δεν τα καταφεραν. Το πηρε η Ρεαλ.

Το 08 τι εγινε?

Ώπα, μισό λεπτό. Να είμαστε δίκαιοι.

Όπως το να ψηφίσει κανείς μια και δυο φορές ΚΚΕ (και να κάνει μόνο αυτό) δεν τον μετατρέπει σε κανέναν κομμουνισταρά, έτσι και το να έχει ψηφίσει μια φορά στη ζωή του ΝΔ δεν τον κάνει καραδεξιό ξέρω γω. Έτσι;

Ο τύπος προφανώς δεν έχει πολιτικό κριτήριο. Το μόνο που μπορεί να του καταλογίσει κανείς είναι ότι ποστάρει χωρίς να έχει να πει κάτι το ουσιαστικό, εφ’ όσον μάλιστα το θρεντ λέγεται “ιδεολογικές συζητήσεις”.

Aυτή είναι μάλλον η “ιδεολογία” που έχεις εσύ…

Kαι να που μία φορά θα συμφωνήσω σε κάτι με τον σύντεκνο στο “Ιδεολογικές συζητήσεις” και το εννοώ σοβαρά, δεν έχει να κάνει με το τριώδιο ή κάτι τέτοιο :lol::stuck_out_tongue:

Βέβαια δεν έχει να κάνει με ιδεολογία αλλά πως κρίνουμε ένα ποστ που ακριβώς δεν έχει και πολλά να πεί σχετικά με το θέμα του θρεντ.

Eμένα ο Ποστ Ρόκερ μου φαίνεται καλό παληκάρι που έκανε ένα έντιμο ποστ (που έστω φανερώνει κάποια σύγχυση, ο μόνος είναι; :roll:) και πέσατε πολλοί να τον φάτε…

Χαλαρώστε

Σιγά που πέσαμε να το φάμε. Μια ερώτηση του κάναμε.

Nαι αλλά τεκμηριώνει πολύ ελλειπώς τις απόψεις του. Πετάει κάτι που δεν το εξηγεί και ξαναμπαίνει μετά από 5 μέρες και πέτα κάτι άλλο ανεξήγητο

δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστς γιατί δεν μπορώ τώρα… διαβασα όμως την πρώτη σελίδα. και συμφωνώ με Isis και Leper.

αλλά κυρίως συμφωνώ μ’αυτό:

αρχικό μήνυμα από leper jesus:
Δε με ενδιαφέρει η αντεθνιστική στάση να είναι στην ουσία ωφέλιμη για την πατρίδα. Με ενδιαφέρει να είναι ωφέλιμη για ανθρώπους, ανεξαρτήτως σε ποιον τόπο βρίσκομαι.

Καλή ιδεολογία για μένα τελικά δεν υπάρχει
Ο εθνικισμός κάποτε μου άρεσε δηλαδή το να αγαπάς την Πατρίδα σου, αλλά διαπίστωσα ότι πολλοί τον μπερδέυουν με τον ρατσισμό και τον νεοναζισμό…

Βλέπεις κάτι ηλίθιους με στόχους και φωνάζουνε κάποια ηλίθια συνθήματα, τους θεωρώ ότι σάπιο υπάρχει στην Ελληνική κοινωνία

Άλλο το να αγαπάς την Πατρίδα σου και άλλο να μισείς ότι να ναι

Ηρθες παλι πατρινο καρναβαλι #-o

Λοιπον ποστ ροκερ εχουμε τον εθνικισμο, ο οποιος διακρινεται απο ρατσισμο και υποτιμηση των αλλων εθνων και τον εθνισμο , ο οποιος αναφερεται στην αγαπη(sic) για την πατριδα σου χωρις να υποτιμας τα υπολοιπα εθνη…

εσυ τι εννοεις ακριβως?

Σωστα. Το πρωτο λεγεται εθνισμος/πατριωτισμος. Εθνικισμος ειναι το δευτερο. Μαλλον εισαι λιγο μπερδεμενος.