Ιδεολογικές συζητήσεις

Βασικα οντως μην λετε για το ΚΚΕ γιατι καθε φορα που βλεπω αυτα τα


του thatswhy μου τη δινει στα νευρα…Ενταξει ρε thatswhy εχουμε καταλαβει οτι εκνευριζεσαι παθητικα οταν ακους κατι για το κομμα σου αλλα μην μας κανεις τα παπαρια τσουρεκια σαλωνικιοτικα(μου φεραν ενα με σοκολατα-μουρλια) αφου δεν εχεις η δεν ξερεις να αντιπαραθεσεις τιποτα.
Συγνωμη και ευχαριστω.

άσε που το τόπικ λέγεται κακοί αναρχικοί και όχι ΚΚΕ Ναι, όχι και γιατί.
Ντρέπομαι που το λέω, αλλά νομίζω μια διαγραφή αρκετών ποστ επιβάλλεται.:stuck_out_tongue:

ας συνεδριάσει το κόμμα και ας γίνει μετά ένα ριπόρτ για να διαγραφούν τα “κακώς κείμενα” και να ξαναγράψουμε την ιστορία του φόρουμ :stuck_out_tongue:

από το ποστ 170 και μετά αρχίζει η διάσπαση.

Εδω θα τον δικαιολογησω εγω, γιατι ειχα ποσταρει εγω κατι πρωτα, μου απαντησε και αυτος, αλλα ειπαμε τελικα να τα κανουμε edit γιατι ηταν off-topic. Τα μηνυματα αυτα ας τα σβησει ενας μοντ.

ΧΑχαχαχαχα ,γελαω με zouglay και karvou! :lol:

όχι διάσπαση. Αποστασία λέγεται…

Συνεχίζω το οφ-τόπικ και λέω ότι παρότι πολιτικά πιθανόν ανήκω στους μισητούς εχθρούς του Γράκχου (:p), σε αυτό το συγκεκριμένο που γράφει του δίνω 1000 δίκια.

σε γενικοτερο πλαισιο ομως οι πρακτικες του κομματος (και αλλων βεβαια) ειναι αθλιες.

βεβαια, απο οσα ξερω γιατι δεν εχω μπει ακομη βαθια στα πολιτικα πραγματα:)

Αντιλαμβάνομαι τα κόμματα (η λέξη έχει και πληθυντικό στην δημοκρατία :wink:) ως ενώσεις ελεύθερων πολιτών που προσπαθούν μέσα από αυτά να εκφράσουν τις απόψεις τους και να διαμορφώσουν πολιτική. Ένα κόμμα για να με προσελκύσει θα πρέπει να λειτουργεί με όσο μεγαλύτερη εσωτερική δημοκρατία γίνεται χωρίς να πρεκκλίνει από ορισμένες βασικές αρχές που ορίζουν το προφίλ του (π.χ. τον σεβασμό στην ίδια τη δημοκρατία και σε κάποια θεμελιώδη δικαιώματα). Προφανώς και δεν θα ήθελα να εκφράζομαι πολιτικά μέσα από το ίδιο κόμμα με κάποιον ρατσιστή!
Το ΚΚΕ λοιπόν, το κόμμα που ο ιστορικός του ηγέτης ο Φλωράκης είχε ο ίδιος χαρακτηρίσει, μέ την γνωστή του γλαφυρότητα, με την φράση “όταν το πρόβατο φεύγει απ’το μαντρί, λύκος να φάει τη μάνα του” απέχει έτη φωτός από αυτό που περιγράφω πιό πάνω. Δεν με εκπλήσσει λοιπόν η διαγραφή των εργαζομένων που επέλεξαν την εθελούσια έξοδο, αλλά όπως σωστά προέβλεψες, δεν μπορώ και να συμμεριστώ την πατερναλιστική λογική της.

:lol: Toυς φαντάζομαι σε πορεία με corpsepaint! :lol:

Δηλαδή εσύ αυτό κατάλαβες; Να σε ρωτήσω κάτι, αν τώρα βάλω 500 facepalms/epic fails θα νιώσεις προσβεβλημένος;

ΟΚ πάντως, επειδή είσαι μικρός σε ηλικία θα σε δικαιολογήσω και θα σου πω να προσπαθήσεις να σκεφτείς το εξής: μερικές φορές μια πολιτική πράξη έχει νόημα ακόμα και όταν πρόσκαιρα είναι καταδικασμένη σε αποτυχία. Ποιό είναι αυτό; Το να δώσεις το παράδειγμα, να κάνεις τον κόσμο με τον οποίο συναναστρέφεσαι να καταλάβει ότι οι ατομικές θυσίες είναι απαραίτητες για να μην περάσει κάτι συλλογικά αποφευκταίο και επιβλαβές. Και έχει επίσης το εξίσου σημαντικό (αν όχι σημαντικότερο) νόημα ότι εκείνος που πιστεύει πραγματικά στην προτεραιότητα του συλλογικού συμφέροντος σε σχέση με το ατομικό κάνει αυτό που πρέπει να κάνει μη πτοούμενος από το γεγονός ότι τη δεδομένη στιγμή δεν είναι παρά μια μειοψηφία.

Σκέψου το.

Ψιτ φίλος, μην κολακεύεις τον εαυτό σου. Σιγά μην μπω στον κόπο να… μισώ πολιτικά κάποιον που όχι μόνο δεν ανήκει στο στρατόπεδο των αστών, αλλά ούτε καν στους die hard οπορτουνιστές του ΣΥΡΙΖΑ, παρά μόνο τους τριγυρνάει!

Σοβαρά τώρα, παρά τις σοβαρές πολιτικές διαφορές που έχουμε, πρέπει να σου αναγνωρίσω ότι κοινωνικά/ταξικά “νιώθεις”, ξέρεις να ξεχωρίζεις το σωστό από το λάθος οπότε αυτό αντικειμενικά -και ευτυχώς ή δυστυχώς- δε σε κάνει “εχθρό”.[/SPOILER]

Με άλλα λόγια από τα όσα λίγα ξέρεις, τα οποία είναι ελάχιστα, και πιο συγκεκριμένα τα εξής: εχμμμμ ΤΙΠΟΤΑ, έχεις προλάβει να βγάλεις το συμπέρασμα ότι “οι πρακτικές του Κόμματος είναι άθλιες”.

Ladies and gentlemen, “the” asyftaos we all get to know and adore!

Έεεεεεελα τώρα φίλε, δε χρειαζόταν να το γράψεις όλο αυτό. Αφού σε ξέρω, αν έγραφες απλώς “μα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και διαφωνώ” θα τα καταλάβαινα όλα. Α, ξέχασα, υπάρχουν και οι άλλοι, σωστόοοοος. :stuck_out_tongue:

Α! Και όσο για το ότι είμαστε οφφ τόπικ μια που το θρεντ είναι για τους αναρχικούς: Τυπικά ναι, δεν έχετε άδικο, αλλά προβληματιστείτε: άλλη μια κουβέντα για τον αναρχισμό κατέληξε (και σίγουρα όχι ηθελημένα, δηλαδή μετά από κάποιο πονηρό και συνωμοτικό σχέδιο) σε κουβέντα για τον κομμουνισμό/το ΚΚΕ/κτλ. κτλ.

Know what I mean? Nudge nudge? Wink wink? Say no more?

Bασικά φίλος ειχα απαντησει αλλα το ποστ μου το εκανα εντιτ γιατι ηταν οφφ τοπικ και ειπαμε να μην το συνεχισουμε εκει.

Δευτερον δεν νομιζω να σου κανω τα παπαρια τσουρεκια,και φυσικα και εχω πραγματα να αντιπαραθεσω αλλα οταν απλα καποιος ποσταρει για να ειρωνευτει κοροιδεψει η οπως θες παρτο δεν βρισκω λόγο να απαντησω σοβαρα.

Ναι αλλά (monty pythons wink wink :p) νομίζω πως υπάρχει μια κουλτούρα στο ΚΚΕ που ενισχύει την αντίληψη περί διωγμών, πως όλοι εμάς κράζουν, μας κυνηγούν, μακαρθισμός κλπ που ενισχύει τη φάση “είμαστε εμείς και οι άλλοι” και γενικά τη πόλωση και τον αναπότρεπτο πλέον προστατευτισμό. Πάντα όταν μιλάω με φίλους μου που είναι στο ΚΚΕ διακρίνω μια τέτοια ατμόσφαιρα και τελικά νομίζω ότι συζητάνε όχι με μένα αλλά με κάτι άλλο φαντασιακό.

Το ΚΚΕ ως κόμμα έχει μία ιστορία πίσω του την όποία ταυτόχρονα θαυμάζω, και σε ένα βαθμό αποτελεί και την ιστορία του κουμμουνισμού στην Ελλάδα, αλλά και κριτικάρω. Δεν ξέρω αν ειναι εύκολο ή ενδιαφέρει κανέναν να κάνουμε ανάλυση των συγκυριών που διαμόρφωσαν τον χαρακτήρα του ΚΚΕ αλλά είναι αλήθεια ότι τα χαρακτηριστικά που αναφέρει ο Ζούγκλας ισχύουν σε μεγάλο βαθμό. Από τον εμφύλιο που διαγράφονταν ως προδότες όσοι υπέγραφαν τη “δήλωση” ή όσοι αυτοκτονούσαν (!) μέχρι τους “προβοκάτορες” που έκαναν την κατάληψη στο Πολυτεχνείο το 73 ή αργότερα στο Χημείο κτλ.

επειδη ακριβως αυτο το τιμημενο κομμα εχει μεγαλη ιστορια, γραμμενη κ με αιμα,κ κρινεται καθημερινα απο τη σταση του ,που ειναι παντα στο πλαι του δικιου κ των αγωνων της εργατικης ταξης , καλυτερα να διαβαζουμε κ πρωτα κατιτις που στεκεται ισαξιο του. υπαρχουν βιβλια, δοκιμια ουουου ενα σωρο… ας αφησουμε τις διαφορες λασπολογιες που ακουγονται χρονια τωρα και να δουμε τι γινεται τωρα με το ασφαλιστικο, τις εργασιακες σχεσεις, την παιδεια, την υγεια. κ ποιο κομμα εχει σαφη θεση κ με ποιου το μερος συστρατευεται! αναπτυξη για το λαο στην τελικη? η για τα μονοπωλια? τετοιες ομως συζητησεις πρεπει να γινονται κ εξω στους χωρους δουλειας τωρα με τους εργαζομενους κ για τις 10/2 απεργια.

Λασπολογία είναι να λέμε κάτι που κατά την γνώμη μας ισχύει?? Όταν κάνουμε κριτική στο ΚΚΕ είμαστε δλδ αμόρφωτοι και δεν έχουμε διαβάσει? ή μήπως αν κάνουμε κριτική στο ΚΚΕ σημαίνει ότι δεν έχουμε αίσθηση του τι συμβαίνει στην κοινωνία και στους χώρους εργασίας? Το ότι δεν είμαι ΚΚΕ σημαίνει ότι είμαι ένας καπιτάλας ολκής?

Πέραν αυτών σήμερα ο Στάθης γράφει …

Συμπληρώθηκαν 65 χρόνια απ’ την ημέρα που ο ηρωικός Κόκκινος Στρατός απελευθέρωσε το Αουσβιτς.
Ελάχιστοι πια από τους κρατούμενους που επέζησαν του Ολοκαυτώματος βρίσκονται σήμερα εν ζωή. Η Ανθρωπότητα δεν πρέπει να ξεχάσει ποτέ!

Ηδη οι αναθεωρητές της Ιστορίας από χρόνια προσπαθούν να θολώσουν τα νερά. Γίνονται προσπάθειες συμψηφισμού εγκλημάτων των Ναζί, που δεν έχουν προηγούμενο, όπως το Αουσβιτς, με πολεμικές επιχειρήσεις των Συμμάχων, όπως ο βομβαρδισμός της Δρέσδης (γιατί όχι και της Νυρεμβέργης ή των 43 ακόμα γερμανικών πόλεων που ισοπεδώθηκαν τον Φλεβάρη του 1945;) - θλιβερές και ξεδιάντροπες κατ’ αρχήν προσπάθειες, πλην όμως, πλέον, άκρως επικίνδυνες.

Η στήλη, στη μνήμη των εκτελεσθέντων Εβραίων από τα ναζιστικά τέρατα, προτείνει στους αναγνώστες για τη βιβλιοθήκη τους (ή το εικονοστάσι τους) το «Αν αυτό είναι ο άνθρωπος» του Πρίμο Λέβι, Ιταλοεβραίου που κρατήθηκε στο Αουσβιτς, μια από τις πιο συγκλονιστικές μαρτυρίες…

Επίσης η στήλη ανάβει το κεράκι της στη μνήμη των Τσιγγάνων, των ομοφυλόφιλων, των Ιεχωβάδων, των ανάπηρων, των Ρώσων, των Πολωνών και όλων των αιχμαλώτων πολέμου, των Γερμανών κομμουνιστών, αναρχικών σοσιαλδημοκρατών, χριστιανών και όλων όσων αφάνισαν οι Ναζί στα Στρατόπεδα Συγκέντρωσης, τα Εργοστάσια και τις Πορείες Θανάτου…

Δεν πρέπει να ξεχάσουμε ποτέ…

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=29/01/2010&s=naytilos

Με πρόλαβε ο Ζούγκλας. Μην κατηγορείς για “μη διαβασμένο” κάποιον η μόνη γνώση που έχεις για τον οποίο είναι η εικόνα του avatar του. Δεν θεωρώ εαυτόν μελετητή της ιστορίας του ΚΚΕ αλλά ρε αδερφέ 2 βιβλία τα έχω διαβάσει κι εγώ και μία γνώμη την έχω διαμορφώσει. Και μάλιστα συχνά από ανθρώπους από τα σπλάχνα του ΚΚΕ όπως τα εξαιρετικά βιβλία και με έντονη και σωστή (κατά την άποψή μου) κριτική διάθεση του Χατζή και του Μίσσιου.

ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!διαβασα παρα πολλα ποστ κ εγραψα οτι εγραψα
οι αναρδιαρθρωσεις και οι μεταρρυθμισεις που δρομολογουνται απλα λεω οτι πρεπει να βρουν ενα εργατικο κινημα ετοιμο να αντεπιτεθει κ αυτο θα γινει με το κομμα της εργατιας μπροσταρη σ αυτους τους αγωνες, που δινει την προοπτικη μιας αλλης εξουσιας και οικονομιας , της λαικης. δε θα βρουμε αλλο υποστηρικτη στους δικαιους αγωνες ολων ΕΜΑΣ!!!(εργατες,φοιτητες,αγροτια,νεοι,γυναικες,αυτοαπασχολουμενοι,μεσαια στρωματα!)

Νομίζω δεν έχω κουράγιο καν να σχολιάσω :stuck_out_tongue:

Δεν με εκφράζει καμία ιδεολογία παρα μόνο η ιδεολογία της ειρήνης σε όλο το κόσμο.
Έχω φηφίσει 2 φορές ΚΚΕ(07 και 09_ και μία φορά το 2004 ΝΔ

Γενικά δεν πιστεύω ότι όποιος ψηφίζει κόμμα ότι ανήκει ιδεολογικά σε αυτό…
Γενικά η ιδεολογία που έχουν όλοι οι Έλληνες δεξίοι και αριστεροί είναι εμείς να είμαστε καλά και οι άλλοι να πάνε να μαμηθούν…

.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτήν την ‘‘ιδεολογία της ειρήνης’’;

Οι ψήφοι σου σε Κ.Κ.Ε. και Ν.Δ. εξέφραζαν αυτήν την ιδεολογία, και αν ναι, με ποιον τρόπο;