Ιδεολογικές συζητήσεις

Καλά στο σχολείο σε λίγα χρόνια θα διδάσκουν πόσο μέγας ήταν ο Σημίτης :stuck_out_tongue:
Τόσο στο σχολείο όσο και στο πανεπιστήμιο έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο οι αναφορές σε άλλες θεωρήσεις πέραν της καπιταλιστικής. Άσε δε που υπάρχουν και δάσκαλοι ή καθηγητές που αναπαράγουν στερεότυπα στυλ Πάγκαλου " Να πάτε στη Ρωσία να ζήσετε " :p, το οποίο αν μη τι άλλο είναι ένα αδιάσειστο και ατράνταχτο επιχείρημα από την εποχή του “ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ!!!” κλπ :smiley:

Eδω ρε στην Ελλαδα με το κατευθυνομενο προγραμμα σπουδων στα σχολεια, αν κανεις το λαθος σαν διδασκων και ξεφυγεις λιγο απο τη γραμμη που σου επιβαλλεται στην υλη κινδυνευεις να βρεις τον μπελα σου.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα, δυστυχως δε θυμαμαι ονοματα, αλλα αφορουσε ενα γυμνασιο στη Γκραβα, μια φωτισμενη διευθυντρια προσπαθησε να φερεις αλλαγες στο σχολειο που αντανακλουσαν την πολυεθνικη του συνθεση. Ετσι αντικατεστησε την πρωινη προσευχη με ενα ποιημα του Γιαννη Ριτσου (α ναι ξεχασα αυτος ειναι κομμουνιστης - Ανθελληνας) για την παγκοσμια αδελφοσυνη, και ξεκινησε μαθηματα ελληνικων τις απογευματινες ωρες για τους γονεις των μη Ελληνων μαθητων. Αποτελεσμα?? Καθαιρεθηκε απο τη θεση της.

Φανταστειτε δηλαδη, να προσπαθησει καποιος διδασκων να θιξει αλλες κατεστημενες θεωρησεις στην ιστορια η στην κοινωνιολογια/οικονομια, τι εχει να γινει.

εντιτ : συμφωνα με πληροφορηση χρηστη του φορουμ με την επωνυμια Dizzy Fingers (@@ μπασκετ ξερεις ρεεεεεεεεε) , δεν προκειται για διευθυντρια γυμνασιου αλλα δημοτικου σχολειου και συγκεκριμενα του 132ου δημοτικου σχολειου Γκραβας. Κ λινκακι ε

http://www.tvxs.gr/v11901

Να κάνω τον αντίλογο εδώ: καταρχήν δεν περιμένω από ένα σύνθημα να μου διαμορφώσει την άποψη για έναν ολόκληρο πολιτικό χώρο. Π.χ. αν δω γραμμένο σε έναν τοίχο ‘‘σκοτώστε τους όλους’’ με ένα αλφάδι από κάτω, αυτό δε μου λέει τίποτα. Η κριτική θα πρέπει να γίνεται σε πιο σωστά θέματα.

Πάμε παρακάτω: σαφώς και η φρασεολογία πολλών αναρχικών είναι επιθετική. Αλίμονο αν δεν ήταν. Αυτό για 'μένα δεν είναι κακό, όμως. Λες ότι βρίσκεις άσχημη την επιθετική φρασεολογία, εγώ λέω ότι μάλλον το περιεχόμενο των συνθημάτων σε ενοχλεί, παρά το ότι είναι επιθετικά. Π.χ. στην κατοχή θα σε πείραζε ένα σύνθημα ‘‘τσακίστε τους γερμανούς’’; Σαφώς και όχι. Και, όμως, είναι επιθετικό και βίαιο. Οπότε μάλλον με το περιεχόμενο έχεις διαφωνία, παρά με το επιθετικό ύφος.

Και βέβαια εγώ θα σε ρωτούσα και κάτι άλλο: ζεις στην κοινωνία που ζεις, και μιλάς για την επιθετικότητα και τη βία μερικών συνθημάτων, και όχι για την εξόφθαλμη ή διαχυμένη στην κοινωνία βία του συστήματος;

Και για να γίνω και λίγο ‘‘χουλιγκάνος’’, να αναφέρω και τη φράση ενός παλιού θεωρητικού που ταιριάζει στην περίσταση: ‘‘Η θέληση για καταστροφή είναι μία δημιουργική θέληση’’. Βέβαια, κάποια μυαλά την εξέλαβαν κάπως αλλιώς τη φράση και νόμισαν ότι εννοεί καταστροφή αυτοκινήτων και βιτρινών.

H ερώτηση απευθύνθηκε στην Wretch επειδή ανέφερε την λέξη “μπροστά” στο ποστ της και ήθελα από την ίδια κάποια επεξήγηση.
Τα όσα γράφεις εσύ απαντώντας είναι αυτά που θα περίμενα να γράψεις, δεν μου είναι άγνωστη η κοσμοθεωρία σου -ούτε και η ύπαρξη και άλλων ανθρώπων που πιστεύουν σε αυτή :)- τα έχουμε ξαναπεί και σε άλλα θρεντς και έχουμε νομίζω “συμφωνήσει να διαφωνούμε” :wink:

ΟΚ, άνοιξε το θρεντ και υπόσχομαι να συμμετέχω.

Ώπα! Τόσο εσύ όσο και ο Ζουγκλάου και ο Ίσις πιστεύετε πως το ελ. εκπ. σύστημα υπερασπίζεται τον καπιταλισμό και δεν προβαλλει αρκετά σοσιαλισμό/κομμουνισμό.
Με τις όποιες επιφυλάξεις είμαι υποχρεωμένος να έχω επειδή έπαψα να έχω επαφή με το σύστημα αυτό μάλλον νωρίτερα από εσάς τους υπόλοιπους, οι δικές μου σχολικές εμπειρίες την δεκαετία του '80 ήταν από τα τότε βιβλία Ιστορίας και Κοινωνιολογίας, της πρώτης 8ετίας του ΠΑΣΟΚ, που έδιναν αριστερές και αριστερίζουσες ερμηνείες για θέματα όπως ο καταμερισμός του πλούτου ή ιστορικά γεγονότα όπως η κρίση του '29.
Επίσης θυμάμαι σχολικές γιορτές φουλ στον Ρίτσο (που αναφέρει ο Ίσις) τον Λοϊζο και τον Θεοδωράκη. Εϊδαμε και πάθαμε να πείσουμε να πάιξουμε σε σχολική γιορτή Βlack Sabbath, εξηγήσαμε στροφή-στροφή στον “προοδευτικό” φιλόλογο που ήταν υπέυθυνος για την γιορτή τους αντιπολεμικούς στίχους του War Pigs, αλλά φάγαμε πόρτα γιατί οι στίχοι ήταν στα αγγλικά: “Tόσα ωραία ελληνικά αντιπολεμικά τραγούδια υπάρχουν να παίξετε βρε παιδιά” το αποστομωτικό επιχείρημα. Καταλαβαίνω πως αυτά που γράφω φάινονται εξωπραγματικά σε παιδιά που γεννήθηκαν μετά το '80. Αλλά η πραγματικότητα της δεκαετίας του '80 ήταν αυτή: H αριστερά -ειδικά το ΚΚΕ- ήταν πολύ πιό “εσωστρεφής” σε σχέση με σήμερα. Η αγγλόφωνη μουσική αντιμετωπιζόταν συλλογικά ως “δυτικόφερτη”, ως “πολιτιστικός ιμπεριαλισμός που πρέπει να αποφεύγεται” και υπήρχαν και σχετικές οδηγίες του ιστορικού στελέχους του ΚΚΕ Φαράκου προς τους Κνίτες. Ο Ριζοσπάστης είχε αποκυρήξει το πρώτο ροκ φεστιβάλ που έγινε σε αυτή την χώρα, το Rock in Athens το 1985, πέρασε γραμμή να μην πάει κανένας Κνίτης, και κατήγγειλε τους Clash που έπαιζαν αποκαλύπτοντας και της “ύποπτες” διασυνδέσεις του Joe Strummer (γιος Βρετανού διπλωμάτη) #-o
Για να επιστρέψουμε στο θέμα: Δεν ξέρω λοιπόν αν εσείς θεωρείτε πως οι αριστερές θεωρίες δεν διδάσκονται αρκετά στα σχολεία σήμερα, αλλά η γενιά που πήγαμε σχολέιο τη δεκαετία του '80 μάλλον OD πάθαμε :stuck_out_tongue:
Όσο για το αν το εκπαιδευτικό σύστημα υπερασπίζεται τον καπιταλισμό, να μου επιτρέψετε να έχω τις αμφιβολίες μου όταν στη χώρα μας οι μεγαλύτεροι θεωρητικοί του παραμένουν αμετάφραστοι (δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι, τα έχω ξαναγράψει σε άλλο θρεντ (“Πολιτικές Εξελίξεις” αν δεν κάνω λάθος)

Πάνω σε τι ακριβώς θεωρείς πως έχω εξαίρετη ευκαιρία να αναπτύξω την γνώμη μου; :-s
Eιλικρινά πιστέυω πως γενικά δεν βαριέμαι να εκφράζω γνώμη στο φόρουμ (κάτι τέτοιο απάντησε και ο Καρβου στον Λέπερ αν θυμάμαι καλά στην κουβέντα που αναφέρεις) Ναι, κάνω ερωτησούλες και ξαναερωτησούλες, είναι μέρος του τρόπου που συζητάω, αλλά δεν νομίζω να τσιγκουνέυτηκα ποτέ μία απάντηση σιδηρόδρομο εκεί που απαιτείται… :wink:

Στο ποστ μου δεν κρίνω αν είναι τα συνθήματα καλά ή κακά, ούτε γράφω αν με ενοχλούν. Απαντώ στο σχόλιο άλλου χρήστη για το “γιατί οι αναρχικοί θεωρούνται από πολλούς “ακραίοι” ενώ η ιδεολογία τους είναι βασισμένη στον ανθρωπισμό και την αλληλεγγύη”. Εκεί κολάνε τα επιθετικά συνθήματα. Με δεδομένο πως δεν είμαστε πλέον και στην κατοχή…:wink:

Ναι, απλώς το θέμα είναι ότι οι περισσότερη αναρχικοί σαν κατοχή αντιμετωπίζουν το σημερινό πολιτικό σύστημα.

Αν και δεν έλαβα απάντηση στο ποστ μου περί ακροτήτων και αναρχισμού (μία θέση που επαναλαμβάνεται και πάλι) να κάνω μία ακόμα παρέμβαση τουλάχιστον για το εκπαιδευτικό σύστημα. Όντας μάλλον στο χρονικό ενδιάμεσο από τον Mule και τους υπόλοιπους, άρα και αρκετά πιο κοντά και στους δύο, σίγουρα δεν μπορώ να βρω σοσιαλιστικές ή αριστερές προσεγγίσεις στο εκπαιδευτικό σύστημα. Το ότι και ο Mule δεν μπορεί να βρει δεξιές ή καπιταλιστικές (νεοφιλελεύθερες;) ιδανικά θα σήμαινε μία αόριστη “αντικειμενικότητα”, στην πράξη όμως μάλλον καταδεικνύει την ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

Παρόλα αυτά όμως δεν μπορώ να μην τονίσω ότι το σχολείο (ως υπέρτατος ιδεολογικός μηχανισμός του κράτους), ακόμα και εξ ορισμού, αναπαράγει τις κατεστημένες κοινωνικές σχέσεις και δομές και επιβάλει τον τρόπο σκέψης του υφιστάμενου οικονομικού συστήματος. Και επειδή την τελευταία φορά που κοίταξα η Πλατεία Συντάγματος δεν είχε ονομαστεί ακόμα πλατεία Λένιν, νομίζω ότι ζούμε σε καπιταλιστικό κόσμο και άρα αυτός αναπαράγεται.

τσουπ…πεταγομαι κι εγω!:smiley:
αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι η εχθρα που αναπτυσσεται αναμεσα στους ανθρωπους της ιδιας κοινωνικης ταξης.
εχω την εντυπωση οτι το συστημα εχει καταφερει να δημιουργησει μισος αναμεσα στα πιονια που το υπερασπιζονται και στα πιονια που το πολεμουν, ετσι ωστε να καθαριζει τη φωλια του και να μην κινδυνευει.
παραδειγμα που εχω αναφερει ξανα, το θεμα αστυνομικων και αντιεξουσιαστων(θεωρωντας αντιεξουσιαστες ανθρωπους που σκεφτονται και οχι τα punkια ή τους καθε λογης περιθωριακους).
οι δυο αυτες ομαδες ανθρωπων ζουν στις ιδιες γειτονιες, στελνουν τα παιδια τους στα ιδια σχολεια και αντιμετωπιζουν τα ιδια προβληματα, κι ομως το συστημα καταφερε κι εσπειρε το μισος(οχι απλα και φυσιολογικα κοινωνικη αντιπαλοτητα).

Πώς βάζεις στην ίδια κοινωνική τάξη συγκεκριμένα τους μπάτσους και τους αντιεξουσιαστές;

Και πώς λες ότι αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα;

Ήμαρτον.

καταρχας επιτρεψε μου να τους αναφερω σαν αστυνομικους κι οχι σαν μπατσους.
καποιος που ζει με τα ιδια χρηματα, σε ιδια σε επιπεδο κατοικια και γειτονια και (μη φορωντας τη στολη) εχει τις ιδιες ευκαιριες με οποιονδηποτε αλλο μικρομεσαιο ανθρωπο νομιζω πως ανηκει στην ιδια ταξη.
το να αναγκαζεται και η γυναικα σου να δουλεψει, το να στερεις τα παιδια σου απο καποια αγαθα και το να την βγαζεις οικονομικα ισα-ισα, τεκμηριωνει αυτο που λεω ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
στην προσωπικη μου εμπειρια οι περισσοτεροι αστυνομικοι μου φανηκαν normal ανθρωποι(δε λεω αγιοι ουτε αναμαρτητοι.λεω φυσιολογικοι).δεν αρνουμαι το οποιο ποσοστο των ζωων στο σωμα, αλλα οι αποψεις μου στο ζητημα περι αστυνομικος=γουρουνι με προνομια ειναι ακλωνητες λογω προσωπικης εμπειριας.

Τελειως απλουστευμενα γιατι εχει ξανααναλυθει,αυτο που ξεχωριζει τους ανθρωπους σε ταξεις, δεν ειναι το αν παιρνουν τα ιδια λεφτα, αν ζουν στην ιδια γειτονια κλπ, αλλα η θεση τους μεσα στο συτημα παραγωγης. Βασει αυτου ο αστυνομικος, οσο λαικος ανθρωπος και να ειναι, δεν ανηκει στην ιδια ταξη που ανηκει ο εργαζομενος του ιδιωτικου τομεα.

ετσι οπως το λες συμφωνω.
θελω ομως να αναφερω οτι πλεον η συγκρουση των αντιεξουσιαστων με τους αστυνομικους δεν περιοριζεται μονο οταν οι δευτεροι ειναι σε υπηρεσια, αλλα, πιστευω, εχει αναπτυχθει ενας φανατισμος που μονο και μονο που καποιος ειναι αστυνομικος, προκαταλαμβανει καποιον αρνητικα.

Ώπα, νάτη η ταμπέλα που μου έρχεται και δεν την θέλω καθόλου! [-X
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου δεξιό (ειδικά όπως αυτό ορίζεται στην Ελλάδα).
Για να είμαι δίκαιος λοιπόν στην αποτίμηση της σχολικής μου εμπειρίας, σε όλες μου τις τάξεις πάνω από τον πίνακα ήταν ο Ιησούς ακόμα και όταν μουσάτοι καθηγητές δίδασκαν από κάτω τον μαρξιστικό ορισμό της “υπεραξίας”. Είχα καθηγητές χουντοβασιλικούς που δεν έκρυβαν ιδιαίτερα τις προτιμήσεις τους, μας έπηζαν στην εθνικιστική ρητορεία σε εθνικές γιορτές και μας έλεγαν πως το σεξ εκτός γάμου είναι αμαρτία. :lol:
Άρα και δεξιά είχαμε στο σχολείο. Αυτό που έλειπε ήταν μία απλή, τεχνοκρατική, μη-μαρξιστική διδασκαλία του τι είναι ο καπιταλισμός και πως δουλεύει. Χωρίς δαιμονοποιήσεις και συνθήματα.

Ο καπιταλισμός δεν ορίζεται αρνητικά: “Πας μη μαρξιστής, καπιταλιστής” :wink:
Ένα καλύτερο τεστ θα ήταν το από πόσες δημόσιες υπηρεσίες και κρατικούς φορείς χρειάζεσαι χαρτιά, εγκρίσεις, άδειες, αυτοψίες και -ω ναι- λαδώματα για να ανοίξεις στην πλατεία συντάγματος ένα οποιοδήποτε μαγαζί. Σε κάτι τέτοια αρχίζεις να καταλαβαίνεις που ανήκει τελικά μία χώρα…

Κοιταξε αυτη η προκαταληψη σε μενα δεν ειναι παραλογη. Κ γω, που εχω και αστυνομικους στο σοι, αν ακουσω εναν νεο ανθρωπο να πηγαινει για αστυνομικος μειδιαζω. Την ιδια την προκαταληψη εχω ακομα και με τους ιδιους τους συγγενεις μου αστυνομικους. Γιατι ξερω οτι ακομα και με τα πολιτικα στηριζονται ακριβως σε αυτη την ιδιοτητα τους, οταν “χρειαστει”. Αυτη ειναι η λαιτ εκδοχη της εναντιωσης εναντια στην αστυνομια.

Τωρα αν θελουμε να εμβαθυνουμε, πρεπει να δουμε ποια η θεση της αστυνομιας μεσα στο κατασκευασμα που λεγεται αστικο κρατος. Η φραση “διαλεξαν πλευρα” ειναι ορθη, ασχετα αν ο αστυνομικος σαν μοναδα μπορει να μεην εχει συνειδηση ακριβως αυτης της θεσης του. Η αστυνομια, περα απο την προληψη και καταστολη του κοινου ποινικου εγκληματος (που κατα μεγαλο ποσοστο εχει αμεση σχεση με το υπαρχον κοινωνικοοικονομικο συστημα) έχει και ως αποστολη την καταπολεμηση του εσωτερικου εχθρου και την προστασια του αστικου κρατους, χερακι χερακι με αλλους ιδεολογικους μηχανισμους οπως η παιδεια και το σχολειο. Κ ειναι νομιζω εμφανες κατι τετοιο. Δες για πααρδειγμα ποσοι αστυνομικοι υπηρετουν στην προσωπικοη φυλαξη πολιτικων, επιχειρηματιων, δημοσιογραφων. Περισσοτεροι απο αυτους που υπηρετουν στην προληψη και την καταστολη του εγκληματος.

Σου είπε ο Isis αυτά που θα σου έλεγα. Κατά τα άλλα σχετικά με τους μπάτσους πάνω- κάτω κινούμαι σ’ αυτά που έχει πει ο manson κατά καιρούς,

αυτο ειναι μια θλιβερη αληθεια.ομως το συνδικαλιστικο σωμα της αστυνομιας εχει αναφερθει πολλες φορες σε αυτο και κανενας δεν ασχολειται.δεν ειμαι αστυνομικος, αλλα λογω κοντινου προσωπου εχει τυχει να διαβασω την εφημεριδα των συνδικαλιστων που θιγει παρομοια θεματα.αυτο θεωρω εγω καταντια της σημερινης αστυνομιας και κατ’επεκταση του σημερινου συστηματος.προσωπικα υποστηριζω την υπαρξη της αστυνομιας, αλλα με σκοπο την ασφαλεια των ανθρωπων και οχι την ασπιδα του συστηματος.

Το θέμα είναι ότι εγώ εντοπίζω τη δεξιά προσέγγιση στην εκπαίδευση σαν εγγενές χαρακτηριστικό του τωρινού συστήματος. Δε μιλάω για έναν καθηγητή που έτυχε να είναι χουντικός - είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αντιπαραδείγματα. Αλλά, από την Ιστορία που μαθαίνουν τα παιδιά μέχρι τη διοίκηση επιχειρήσεων που πλέον διδάσκονται (έλεος) και κυρίως ίσως με τις εκθέσεις που υποτίθεται ότι είναι ανάπτυξη ιδεών αλλά πάντα κατευθύνονται ως προς το περιεχόμενό τους, η εκπαίδευση είναι δεξιόστροφη.

Επίσης δε στήριξα το επιχείρημά μου ότι ζούμε σε καπιταλιστική κοινωνία στο ότι δε ζούμε σε κομμουνιστική. Θεωρώ ότι είναι μία πραγματικότητα που δε χρειάζεται επεξηγήσεις. Υπάρχει κάπου αντίρρηση; Πιστεύεις ότι δεν είναι καπιταλιστικό το πολίτευμα, είναι σοσιαλιστικό ας πούμε; Το λάδωμα του δημόσιου υπαλλήλου και η γραφειοκρατεία που περιγράφεις δεν είναι ακριβώς χαρακτηριστικά του καπιταλισμού; Ως τι παραδείγματα τα φέρνεις;

Ναι, υπάρχουν και εγγενή δεξιά χαρακτηριστικά στο εκπαιδευτικό σύστημα, όπως οι εικόνες του Χριστού στις τάξεις που ανέφερα που είναι συνέπεια του μη-διαχωρισμού κράτους-εκκλησίας κλπ. Παρ’ όλα αυτά πιστεύω πως από την πρώτη 8ετία του ΠΑΣΟΚ και μετά σε πολλά και κομβικά σημεία της εκπαίδευσης (Ιστορία, κοινωνικές επιστήμες) η εκπαίδευση είναι επηρεασμένη από αριστερές ιδέες -ίσως όχι αυτές που εσύ θεωρείς ορθότερες- αλλά πάντως αριστερές.
Μπορείς να ποστάρεις κάποια περισσότερα στοιχεία για το μάθημα της διοίκησης επιχειρήσεων που γράφεις πως πλέον διδάσκονται τα παιδιά; Δεν έχω ιδέα τι παίζει εκεί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακριβώς αυτό σε κάνει να ζητάς “Έλεος” εκτός και αν το κάνεις από στυλ σαν τον Billy Gibbons που ανάμεσα σε στροφές των στίχων του φωνάζει “lord have mercy”, όπως έκαναν και πριν από αυτόν οι "πρόγονοι"του στα blues. :lol::stuck_out_tongue:

Σαφώς δεν ζούμε σε κομμουνιστική χώρα αλλά δεν ζούμε και σε χώρα όπου ο καπιταλισμός αφήνεται να λειτουργήσει. Το πολιτικό, κοινωνικό και οικονομικό μας σύστημα έχει πολλά σοσιαλίζοντα στοιχεία και χαρακτηρίζεται από το μεγάλο κράτος.
Η γραφειοκρατία, τα εμπόδια στην επιχειρηματικότητα και τελικά η διαφθορά των πολυάριθμων κλειδοκρατώρων-υπαλλήλων νομαρχιών-δήμων-πολεοδομιών-εφοριών και ό,τι άλλο προκύψει, προφανέστατα και δεν είναι χαρακτηριστικά του καπιταλισμού, αλλά κεντρικά ελεγχόμενων οικονομιών με βαρύ και δυσκίνητο κρατικό μηχανισμό.

Eπειδή βλέπω ότι αυτό το θέμα μένει πάνω, με βάση και το προηγούμενό σου ποστ, καταλαβαίνω αυτό που λες ότι εσείς οι μεγαλύτεροι πάθατε OD. Αυτό που αξίζει να συνεκτιμηθεί, για να κατανοηθεί και το πως έχει αλλάξει ο χαρακτήρας της εκπαίδευσης σήμερα, είναι ότι τότε τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά.

Αρχικά είναι νομίζω δεδομένος ο διαφορετικός παγκόσμιος συσχετισμός τότε σε ιδεολογικό επίπεδο, λόγω της ύπαρξης των σοσιαλιστικών χωρών, που είχε επίδραση σε όλες τις δυτικές ευρωπαϊκές χώρες και όχι μόνον.

Δεύτερον, η κατάσταση του εργατικού και λαϊκού κινήματος ήταν πολύ διαφορετική στη χώρα μας μεταπολιτευτικά. Πέρα από τη νομιμοποίηση του ΚΚ, αν το δούμε σε συνδικαλιστικό/πολιτικό/κοινωνικό επίπεδο, θα διαπιστώσουμε ότι τα πράγματα για το συγκεκριμένο χώρο ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα απότι πριν, αλλά και μετά. Άρα η πίεση που επέβαλε στη διαμόρφωση της εκπαίδευσης ήταν μεγάλη, έτσι ώστε να ενσωματώνονται σ’ αυτήν κομμάτια της θεώρησής του.

Τρίτον,σε συνδυασμό με το δεύτερο, το ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του '80 είχε αριστερό πρόσωπείο αλλά και ρητορεία, έτσι ώστε να διαμορφώνει και την εκπαίδευση στα μέτρα του - δεν πιστεύω στα μαθήματα να διδασκόταν σε βάθος η “αντι-συστημική” προσέγγιση?

Τώρα τα πράγματα απέχουν παρασάγγας. Όποιος ενδιαφέρεται, για να μην τα λέω εγώ, μπορεί να δει εδώ μια τεκμηριωμένη εργασία του Βώρου, για λάθη, παραλείψεις και ασάφειες για το βιβλίο της Ιστορίας
www.voros.gr/epik/ar0427.doc

Mule

Για τελευταία φορά

Ειλικρινά όμως

ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ “ΠΟΛΥ ΚΡΑΤΟΣ” :!: