Συναυλίες και κοινό: Πρέπει να υπάρχουν όρια ή όχι?

Και στην Μαντόνα ορθογραφικά ρε συ…#-o:lol::lol::wink:

εντάξει, δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν γιατί γουστάρει να κάνει headbanging ή να μπαίνει στο πιτ, όπως και δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν που επιλέγει να αράξει και να απολαύσει ήσυχα το live. Απλά τα πράγματα, όποιος θέλει χαμό πάει μπροστά όποιος δεν θέλει πάει πίσω και είναι μια χαρά.

Η λογική ότι “δεν χάρηκα την συναυλία επειδή ήταν τύποι που χορεύανε και σπρώχνανε και δεν με αφήνανε να την απολαύσω” είναι ίσοδύναμη με το να πω εγώ πχ ότι “φταίνε οι ψηλοί που δεν βλέπω και δεν μπορώ να θαυμάσω το γκρουπ”.

Ακριβώς αυτά. Απλά είναι τα πράγματα. Όρια δεν υπάρχουν γιατί αλλάζουν από άτομο σε άτομο και από συναυλία σε συναυλία. Χώρος υπάρχει και για αυτούς που θέλουν να χτυπηθούν και για αυτούς που θέλουν να αράξουν. Προσωπικά ποτέ δεν έχω ενοχληθεί γιατί άλλοτε επιλέγω να είμαι πίσω, άλλοτε μπροστά, ξέροντας τι παίζει και στις δύο φάσεις. Όσοι παραπονιούνται για το moshing συνήθως είναι άτομα που θέλουν να είναι μπροστά με την κοπέεεεελα τους, το χώωωωρο τους κλπ. κλπ.

Το μόνο που μου τι δίνει είναι όταν μερικοί πολύ γαμάτοι όταν βλέπουν έναν που δεν τον κόβουν για τόσο γαμάτο όσο αυτούς θέλουν να τον “διώξουν”.

Στους Carcass πχ με το που μπαίνω στο χαμό μου βάζει ενας τρικλοποδιά επίτηδες και τσακίζομαι. Ε όταν ξαναμπήκα έφαγε 2 γονατιές και μια αγκωνιά στη μάπα και δεν με ξαναπείραξε ο γλυκός μου. :roll:

μπούνε δεν μπούνε όρια, εάν ο κόσμος δεν καταλάβει πως σε μιά συναυλία δεν μπορεί να φέρεται σαν ζώο (επειδή δεν μπορεί να κάνει καφριλίκια σπίτι του) και εάν δεν μάθει να σέβεται τον διπλανό του (στοιχειώδεις κανόνες ανθρώπινης συμπεριφοράς δηλαδή) τότε δεν γίνεται τίποτα. η δική μου αντίληψη γιά την παρακολούθηση μιας συναυλίας περιλαμβάνει άφθονο headbanging, sing along, air guitar μέχρι να πονέσουν τα δάχτυλα, υψωμένες γροθιές, κερατάκια κλπ. και φυσικά χαβαλές με την παρέα. αν είναι να πέσει καμιά φάπα δηλαδή να τη δώσω στο φίλο μου και αυτός σε μένα. το παλικάρι παραδίπλα δεν φταίει σε τίποτα για να τρώει τους αγκώνες μου στα πλευρά του. νομίζω πως είναι αρκετά όλα αυτά και με τον τρόπο αυτό ευχαριστιέσαι και το θέαμα που σου προσφέρει η μπάντα.

Μα δεν γινεται να κανεις μονο αυτα, στους slayer!!!

είναι η δική μου αντίληψη αυτή, πιστεύω πως είναι αρκετά αυτά γιά όλες τις περιστάσεις. από την άλλη είμαι και τύπος που αισθάνομαι άσχημα εάν καταλάθος κάνω καμία χοντράδα και ενοχλήσω το διπλανό μου. στη λογική μην κάνεις αυτα που δεν θέλεις να σου κάνουν κιέτσι

ρε…ποδια εχετε!!κανετε 3 βηματα πιο περα!!!εντ οφ ολ…

τι το λιβανιζετε ακουμη να’ουμ’?:lol:

κοίτα δεν είμαι και άλογο στη σκακιέρα να κάνω κινήσεις πάνω κάτω κάθε φορά που κάποιος πέφτει πάνω μου σα ρινόκερος. άσε που υπάρχει και ο νόμος του μέρφυ γιά τις συναυλίες…

μιά ερώτηση

πες πως κάθεσαι σε μιά καφετέρια και πίνεις το φραπεδάκι σου και έρχεται κάποιος και σε αρχιζει στις φάπες. η λύση είναι να αλλάξεις τραπέζι?

Καλα τωρα τι κουλα παραδειγματα ειναι αυτα. Οταν ειναι να πας στους Municipal Waste ξερω γω, ξερεις οτι μπροστα θα παιζει το ξυλο της αρκουδας… Αν θες να κανεις κερατακια κ αρχιδακια να πας πιο πισω. Απλο το θεμα!

εδώ είμαι μαζί σου. όποιος πάει π.χ. στους suffocation ξέρει τι τον περιμένει και πρέπει να προετοιμαστεί ανάλογα. αλλά ρε φίλε εδώ κάνουμε moshpit στους deep purple γιά όνομα του θεού

εχουν πεσει παναγιες τρικουβερτες στο Grotta παλια…κανανε αφιερωματα και εσκαγε το καθε στερημενο να ξεδωσει σε καφετερια!!
οχι, η λυση σε ΑΥΤΟ το παραδειγμα ΔΕΝ ειναι να πας πιο περα…
αλλα το θεωρω αστοχο παραδειγμα!:stuck_out_tongue:

πίστεψέ με, το ίδιο πράγμα είναι. και στις δύο περιπτώσεις έχεις πάει κάπου γιά να διασκεδάσεις και ένας εξωγενής παράγων κάνει ότι μπορεί για να σου τη χαλάσει.

ε,οχι ρε φιλαρακι…
δεν ειναι το ιδιο οπως και να το κανεις…
στην καφετερια ΞΕΡΕΙΣ οτι εχεις παει για καφε και καμια νοτα…
στη συναυλια εχεις παει για να βιωσεις μια εμπειρια1
καταλαβαινω πως το προσεγγιζεις,απλα ειμαι αντιθετος.Θεωρω οτι στην περιπτωση για την οποια εχει γινει πλεον τοσος ντορος, εχεις μια ιδεα τι παιζει και συνηθως μπορεις να αντιδρασεις με διαφορους τροπους.

εκτος αν πηγαινεις σε συναυλιες και εισαι στην κοσμαρα σου μεσα στη μαγεια του λαϊβ…
τοτε εννοειται οτι το παραμικρο θα σε φερει πισω στην πραγματικοτητα σαν μολυβι!

συμφωνώ. πας γιά να βιώσεις μία εμπειρία. τη δική σου όμως. όχι κάποιου άλλου. επίσης αγκώνας σε πλευρά και αρβύλα στο σβέρκο να με συμπαθάς αλλά εμπειρία δεν είναι. ούτε είναι λύση να πλακώνονται όλοι στο ξύλο γιατί δεν μπορούν να βρούν μιά φόρμουλα γιά να συνυπάρχουν.

Για οποιαδηποτε συναυλια και αν μιλαμε, το καταλαβαινω οτι πανω στην καβλα, στο χεντμπανκινγκ, στο χοροπηδητο, θα πεσεις πανω στον αλλο, μπορει και ναι τον πατησεις κατα λαθος, να τον σκουντηξεις κτλ. Οταν σπρωχνεις επιτηδες και κανεις σαν ζωο ευχαριστιεσαι περισσοτερο μια συναυλια? αν δεν ειναι καγκουρια “δειτε με ειμαι πιο γαματος και αγριος και τρου και σκληρος” τοτε τι ειναι? (γιατι καγκουρας δεν ειναι μονο αυτος που θελει να ριξει μια γκομενα οπως καταλαβαν αλλοι). Δηλαδη το να προσπαθεις να κρατηθεις ορθιος αντι να κοιτας στην σκηνη ειναι μερος του λαιβ? Δεν θυμαμαι ποιος το πε αλλα με την λογικη του αν θες να κοιτας πηγαινε στο θεατρο, γιατι να μην ισχυει και το οτι αφου δεν θες να κοιτας την μπαντα, βαλε μουσικη σπιτι σου τερμα και χτυπησου. Απλα πραγματα ειναι παιδια, μην το κουραζουμε. Και η συζητηση ξεκινησε για λαιβ των ac/dc.Δεν εκανε κανενας παραπονα για λαιβ των Nile. Και δικαιολογιες του στυλ “ο αλλος μπορει να ενοχλειται και με το headbanging” δεν ειναι σοβαρες. Καταλαβαινουμε πολυ ευκολα σε ενα λαιβ ποτε ο αλλος γινεται ενοχλητικος.

Εδω στους 65DOS ηταν ενας χοντρος που επαιρνε φορα και επεφτε πανω στον κοσμο και γυρνουσαν ολοι και τον κοιτουσαν. Τι να λεμε τωρα. Απλα επειδη ο Ελληνας ειναι στερημενος συναυλιακα νομιζει οτι με το να τα κανει πουτανα σε ενα λαιβ και να πει η μπαντα “πωπω τι γαματο κοινο” τρεχει κατι. Που στο κατω κατω η μπαντα στην πουτσα της.

Για μια εμπειρια συνεισφερει ομως και ο διπλανος σου, και ολο το κοινο. Στους Μεταλλικα αν ηταν 3.000 ατομα μπορει να μην ηταν η συναυλιαρα για την οποια ακομα μιλαμε…
Η μπαντα γουσταρει να βλεπει το κοινο να πορωνεται, και το κοινο γουσταρει να βλεπει την μπαντα…
Αν το ενα απο τα δυο ειναι “μειωμενο” τοτε και η συναυλια δεν θα ειναι τοσο καλη οσο θα μπορουσε

ναι ρε φιλε, τραγουδα χοροπηδα, φωναζε, χτυπησου σε ολα τα κομματια, με το να πεφτουν 20 ατομα πανω σου και αντι να κοιτας τον χετφιλντ, κοιτας τα αστρα ουτε θα κανει την μπαντα να πει “πω, τι γαματο κοινο”, ουτε εσυ θα περασεις καλυτερα. Δηλαδη πιστευεις οτι στους AC/DC θα φαινοταν περισσοτερο αν εκαναν 5 πιτ η αν φωναζαν και τραγουδουσαν αναμεσα στα κομματια και πριν το encore? Μην πηγαινουμε απο το ενα ακρο στο αλλο. Δεν ειπε κανενας να καθεσαι σαν παναγιτσα. Απλα μην γαμιεσαι επιτηδες.

Και αν νομιζεις οτι μια μπαντα οπως η μεταλικα που ειναι καθαρα επαγγελματιες και δινουν λαιβ 20 χρονια, θα θυμουνται την αλλη μερα το κοινο ποσο γαματο ηταν… Μικρη διαφορα κανει γι αυτους.

μα το να το κανεις για αυτο θα ηταν τρελλη ποζερια…

και αν καποιοι το κανουν γι’αυτο ειναι ακυροι…[-X

Για εκεινους ισως μικρη… Για εμας ομως καθολου. Δεν μας νοιαζει τι θα σκεφτονται μετα… Το 2ωρο μας νοιαζει…