Το τελος των torrents/p2p's?

Βρηκα στο indymedia το ακολουθο κειμενο, που απότι καταλαβα στελνει η netone στους πελατες της οταν αντιληφθει “παρανομο” downloading…προφανως μεσω torrents/p2p’s…Πλησιάζει η ωρα των διώξεων και στην ελλάδα???

""Subject: UNAUTHORISED DOWNLOAD
Date: Mon, ** *** 2007 ::** +0300
From: helpdesk@netone.gr

Αγαπητέ συνδρομητή,

Με την παρούσα σας ενημερώνουμε ότι έχει κοινοποιηθεί στην εταιρεία
μας η καταγγελία, σύμφωνα με την οποία ο λογαριασμός σας, φέρεται να
εμπλέκεται σε πρακτικές που είναι αντίθετες με τα χρηστά ήθη και την
Πολιτική Χρήσης των Υπηρεσιών και του Δικτύου μας.

Στην εν λόγω καταγγελία παρουσιάζεται πως η IP διεύθυνση ...
που κατείχατε για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα συνδεόμενος με το
όνομα χρήστη *** *** , πήρε μέρος σε παράνομη διακίνηση ή χρήση
λογισμικού.

Ο έλεγχος αυτός έγινε από την ίδια την εταιρία του λογισμικού αυτού
BSA και όχι από την εταιρία μας . Η Net One, πάροχος δικτύου
ηλεκτρονικών υπηρεσιών, δεν έχει ούτε το δικαίωμα αλλά ούτε και την
υποχρέωση να κάνει έλεγχο και παρακολούθηση του περιεχομένου που
διακινείται από τα συστήματά της ( ΠΔ 131/2003 άρθρο 14, προσαρμογή
στην Οδηγία 2000/31/ΕΚ για το ηλεκτρονικό εμπόριο ), καθώς με βάσει
την κείμενη νομοθεσία διαφυλάσσεται το απόρρητο των τηλεπικοινωνιών (
Οδηγία 2002/58/ΕΚ άρθρο 5 για το απόρρητο των ηλεκτρονικών
επικοινωνιών).

Σας ενημερώνουμε πως η εν λόγω συμπεριφορά, αντίκειται στην ελληνική
και διεθνή νομοθεσία περί Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας και
επιφέρει τόσο ποινικές όσο και αστικές κυρώσεις όπως προβλέπει ο Ν.
2121/1993 .

H Εταιρία επιφυλάσσεται των δικαιωμάτων της σύμφωνα με τη μεταξύ μας
καταρτισθείσα σύμβαση.

Με εκτίμηση,

Net One A.E. “”

Ελα ρε αυτο γινεται καιρο,εχεις ακουσει να συλλαμβανονται πολλοι…?
Για οποιον φοβαται και τα παιρνει στα σοβαρα ας κατεβασει το PeerGuardian και ειναι ΟΚ.

Τι παιζει δηλαδη? Υπαρχει κινδυνος?

α καλα…εχεις μεινει πολυ πισω…lol…ειναι γεγονος, αρκετοι providers στελνουν emails/ειδοποιησεις οτι και καλα η ταδε ip κατεβαζε απο καποιο p2p κατι, αλλα επι της ουσιας τιποτα…δεν τους συμφερει βλεπεις…οσοι κατεβαζουν μουσικη/ταινειες/κλπ, επενδυουν σε μεγαλη dsl που σημαινει μεγαλυτερα κερδη στους isp…εκτος αυτου, δεν υπαρχει ακομα στην ελλαδα νομικο πλαισιο που να καλυπτει τι ειναι νομιμο η παρανομο περιεχομενο που προερχεται απ το internet, ετσι ακομα και ο οτε διαφημιζει “το cinema στο σπιτι σας” και ειναι σαν να σε προτρεπει να κατεβασεις ταινειες…

στην τελικη, τουλαχιστον με τα torrents που χρησιμοποιω κατα κορον εγω, η δικαιολογια ειναι απλη…μοιραζω linux distros…χεστηκα…κανεις δεν μπορει να αποδειξει το αντιθετο…

καλα μουσι. τα στελνουν δηθεν για να τρομοκρατουνται οσοι κανουν download.
παλιο και κρυοκ…λο αστειο πες τους.:wink:

εγω να συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι αστειο και οτι δεν τρεχει τπτ…εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι οντως δεν υπαρχει φοβος για οποιον κατεβαζει απο τορρεντς?? επειδη προκειται για σοβαροι ζητημα και αργα η γρηγορα θα πεσει κυνηγητο δεν ειναι σωφρον να λες ετσι απλα οτι δεν υπαρχει προβλημα, ειναι σαν να λες σε καποιον να συνεχισει να κατεβαζει…

oi kallitexnes menoun psyxra - ektos ths eksisosews…

steal what you can - giati den mporoun na se piasoun… xa…

ki omws mporoun… kai se ligo kairo isws thelhsoun…

ε, ναι, αλίμονο. το να μιλάνε οι εταιρίες για κλοπή είναι αστείο.

ρε παιδια τα torrents τι ειναι ακριβως???

YΥΠΑΡΧΗ ένα παλιό ρητό στην Ελλάδα που λέει
ΧΕΣΤΙΚΑΜΕ ΚΑΙ Η ΒΑΡΚΑ ΕΓΙΡΕ :lol: :lol: :lol:

Περίπου ότι και τα προγράμματα p2p, απλά την αναζήτηση την κάνεις από site…

Πάντως είναι γεγονός ότι μπορούν να γίνουν διώξεις και να βρουν τι ακριβώς έχει κατεβάσει ο καθένας…
Σκέψου ένα πρόστιμο πχ 50 ευρώ για κάθε κομμάτι! Την κάτσαμε όλοι μας… Το ότι δεν γίνεται συμβαίνει γιατί είμαστε παααααααρα πολλοί και κανείς δεν θέλει “πόλεμο” με τόσο κόσμο.
Τουλάχιστον στη δική μας μουσική, για κάθε Χ κατεβασμένα άλμπουμ υπάρχει και ένα αυθεντικό. Αυτοί που βλέπουμε κάθε τόσο να παίρνουν τους χρυσούς και πλατινένιους δίσκους έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό “πειρατείας”…

@@ φίλε… γιαυτό πουλάνε οι δίσκοι στην Ελλάδα διψήφια η άντε τριψήφια νούμερα ?
επειδή τους αγοράζουν ? Απλά όλοι οι Downloaders μαμάνε αυτούς που και καλά υποστηρίζουν.
Οι RIOT που έρχονται …για live το ARMY OF ONE πούλησε 19 ολόκληρές κόπιες !!! Αντε δηλαδή να έχει δώσει 100 σε όλη την Ελλάδα ! (BTW το θεωρώ μέτριο - αλλα όχι του πεταμού)
Εδώ έλεγε ενα παληκάρι … προ καιρού… γιατί ρε γαμώτο έχει το promo voice over και αντέ να βγεί κανονικό να το κατεβάσω… ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΙΟΛΑΣ… για κάποιο περίεργο λόγο ολοί την έχουν δεί ότι είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ να έχουν μουσική ΤΣΑΜΠΑ. γιατί ρε ? Τσιγάρα καπνίζετε τσάμπα ? καφέδες που τους πληρώνετε 5-7 ευρώ είναι τσάμπα ? Σε λίγο απλά … τα pro bands θα είναι πιο λίγα… και θα ηρεμήσουμε, απο τον κάθε @#@#$#@$-core…

αυτο ακριβως λεω. να συνεχισει! και η τρομοκρατια και τα δηθεν το εταιριων δεν τα τρωω. ειμαι 33 ετων και τους εχω φαει στην μαπα τοσα χρονια.
τοτε που γυριζανε με mercedes και ζουσαν απο τους δισκους που αγοραζαμε ηταν καλα?
τωρα το Cd τους κοστιζει 2¤ παραγωγη και το πουλανε 20¤ και παλι βγαζουν και κλεγονται. εαν υπηρχε προβλημα θα τα ειχαν κλεισει ολα. ας πανε τα cd 5 και 8¤ και να δεις που θα πανε τα τορρεντ. ως τοτε θα αγοραζουμε οτι αξιζει και τα αλλα λυπαμαι…

ΥΓ για να μην σου πω οτι εχει γεμισει ο κοσμος κυκλοφοριες και ειναι ολα για τα μπαζα. εαν ανεβει η ποιοτητα θα δεις πως θα ανεβουν και οι πωλησεις:wink:

αρ@#@# 2ε κοστίζει…

Οι ηχογραφήσεις είναι για έναν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΣΚΟ 15.000-50.000ε και παραπάνω. εδώ ας πούμε του meatloaf πήγε …33414132131 ενα αστρονομικό νούμερο…

έχεις τα μεταφορίκα, τα του καλλιτέχνη, της εταιρίας, και τον μαγαζάτορα που τα παίρνει με 10-30 % εκπτώση απο το περίπου 10ε να τα βάζει 16-17 ? νομίζω οτι φαίνεται ΠΟΙΟΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟΝ Κ$#@# ΠΟΙΑΝΟΥ !

Φυσικά τα 800 για μια διαφήμηση στα περιοδικά τα βάζει ο καλλιτέχνης ε ?!

Ναι αν κυκλοφορήσεις μια μπλακ μέταλ πρόβα, ή ενα κουλό πανκ… μπορεί και να παέι 2ε η κόπια…

το οτι είσαι 33 ετών και τσαμπούνας αυτά που τσαμπουνάς, τί θα πεί ?
οτι λόγω ηλικίας και όχι λόγω λογικής θα έπρεπε να σεβαστούμε το ανυπόστατο της άποψης ?

Το μέταλ έχει ψοφήσει… πάρτε το χαμπάρι, όλη η μουσική βιομηχανία έχει ξοφλήσει …λίγο πολύ…
έχεις δεί μια ΜΕΓΑΛΗ μπάντα τα τελευταία 10-20 χρόνια ? που να μην είναι παλιά… ? και να έχει πορεία πάνω απο 1-2 δίσκους ? Πυροτεχνήματα και τσιχλόφουσκες και γυμνές ποπ στάρλετς !

Απο ότι βλέπω ολα τα στελέχη της παλιάς φρουράς των δισκογραφικών με mercedes κυκλοφορούν…
Εμπρός καλό μου bitlord !

Μόνο το τσρου μέτσαλ κοστίζει τελικά… Και βγαίνουν και οι κάθε stool με τις μαλακιούλες στα εξώφυλλα και σου τα δίνουν 23 euro… Λες και είναι μεγάλο συγκρότημα.

για πιο λογω που επιτεθησε δεν καταλαβαινω!
ειπα εγω να σεβαστεις την αποψη μου?
αυτα που λες δεν ξερω που τα διαβαζεις ή τα μαθαινεις με γεια με χαρα σου. λαθος πληροφοριες εχεις ομως. μονο ο Lars Ulrich τα λεει αυτα. αυτος που τον καναμε εμεις μεγαλο και τωρα μας το παιζει καπως.
αυτα τα κλαψοτετοια των καλλιτεχνων και των εταιριων δεν τα δεχομαι. προβλημα μου.
τωρα εαν πιστευεςι οτι μεταλ πεθανε και φταει το downloading γελιεσαι!
ενα καρο σκουπιδια κυκλοφορουν. ας βγουν αξιολογες δουλειες και θα δεις εαν πεθανε ή οχι.
μπαντα μεγαλη εχω δει. τρεις τεσσερις μαλιστα αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα φιλε. εμενα μου αρεσει το progressive εσενα το hard rock (παραδειγματα φερνω) του αλλου κατι αλλο οποτε δεν θα βρουμε ακρη.

Εγω πιστευω πως,αμα ο δισκος οντως ειναι πολυ καλος πρεπει να αγοραστει.Τωρα αμα εχει 1 η 2 τραγουδια που ειναι καλα και τα αλλα ειναι gtp κατεβαζεις τα 2 τραγουδια και τελειωσε το πραμα,δε νιωθεις ουτε τυψεις.Να εχεις δισκογραφια μειντεν και να μην αγορασεις τουλαχιστον 6 αλμπουμ απο αυτους ειναι αμαρτια που τιμωρειται απτο Θεο:p

Τι τυψεις και μαλακιες να νιωσεις? Αυτοι που σε αδειαζουν απο πανω μεχρι κατω καλυτεροι ειναι. Αυτοι εχουνε τυψεις? Αν αρχισουν οι διωξεις παντως ασχημα τα πραγματα. Εγω προσωπικα ο μονος λογος που εχω dsl ειναι το κατεβασμα τορρεντ. Δεν υπαρχει αλλος λογος να εχεις μεγαλη συνδεση. Ιστοσελιδες βλεπεις και με ενα isdn. Αλλα δεν τους συμφερει ετσι και αλλιως γιατι θα πεσουν κατακορυφα οι συνδεσεις,οι πωλησεις συσκευων απο router μεχρι σκληρους γενικα τα PC θα γινουν γραφομηχανες #-o

+10

Ειναι ενα σεναριο της ελληνικης πραγματικοτητας αυτο που θιγεις…μεχρι να συμμορφωθουν οι providers σε οποιαδηποτε οδηγια θα παρει αιωνες…

Κατεβαζω κατα το 90% με torrents εδω και 6 χρονια, απ’οταν βρισκοταν σε πειραματικο σταδιο (suprnova για τους γνωστες), και ο κοινος χρηστης ειχε kazaaνια και Napstερια…νταξ…τι να πω…μιλαμε για 100δες gb…

Στην αγγλια ειχα φαει κοψιμο στην cable 768 που ειχα λογω traffic shaping, και δεν μου αφηναν τον irc server πανω απο 4 ωρες online. Φιλος εφαγε προστιμο για file sharing & γιατι ειχε 24/7 καναλι στο DC++.

Εδω δεν ισχυουν αυτα…Ειναι πολλα τα λεφτα νικοοοο…πολλα…

Ετσι ετσι ειναι. Greece forever…:stuck_out_tongue: