Το τελος των torrents/p2p's?

Το μόνο που κάνουν με τέτοιες αποφάσεις είναι να υποχρεώνουν τους παρόχους να κάνουν resolve οι dns τους σε άλλη ip από αυτή του εκάστοτε σάιτ.
Όταν δηλαδή πατάς εσύ το piratebay να σε στέλνει άλλου αντί για τη σελίδα του.
Οπότε άμα αλλάξεις τους dns και βάλεις του google πχ μια χαρά μπαίνεις.
Η με vpn επίσης όπως γραφτηκε
Το πιο απλο ειναι η ενεργοποιηση του vpn στο opera

1 Like

Με την αλλαγή dns όλα δούλεψαν ρολόι :wink:

πάει κ το magico
δοκίμασα αλλαγή dns αλλά τπτ

edit:άκυρο παίζει τελικά

Το Opera λειτουργεί μια χαρά πάντως. Απλά θέλει ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις, του VPN όπως δείχνει το link που έβαλε πιο πάνω ο angel7

Με το Popcorn Time τι παίζει; Λένε ότι τα περισσότερα sites που στο παρέχουν είναι fake. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Εγώ το εγκατέστησα σε λαπ τοπ από το getpopcorntime.is/windows.html

Υπαρχει και το stremio

Ειναι τίμιο το stremio;

Το Stremio είναι η καλύτερη πειρατική streaming εφαρμογή αυτήν την στιγμή. Δεν το λέω εγώ. το subreddit Piracy το λέει…

1 Like

Οι μισές εφαρμογές … βλ utorrent / και κάτι άλλα είχαν ωραία backdoor ή έκαναν mining κτλ.
Πάντως τα bootleg και η πειρατεία, γαμούν τον καλλιτέχνη.
Οι κακοτέχνες, προσπαθούν να βγάλουν κάνα ψιλό με μηνύσεις και μπίζνες και licenses.

Όσο για την πράξη, δεν θα πω οτι δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά πλέον σ όλη την ενήλικη ζωή μου ΟΧΙ
(γι αυτό έχω μια διαρκή λίστα 9 σελίδων με πράγματα που θέλω που ποτέ δεν τελειώνει.)
Registered/OS προγράμματα, αγορασμένα CD και DVD.
O δημιουργός αξίζει της άμεσης και έμμεσης βοήθειας μας.

Τα bootlegs δεν γαμουν τον καλλιτεχνη. Μη σου πω οτι εχουν το αντιθετο αποτελεσμα. Τον καλλιτεχνη τον γαμει το γεγονος οτι πλεον ολη η studio δουλεια του μπορει να αποθηκευτει σε εναν σκληρο δισκο με μερικα κλικς, καθως και το γεγονος οτι εχει αλλαξει ο τροπος που ακουμε μουσικη αλλα και η ιδια η κουλτουρα των ακροατων και των μουσικοφιλων.

2 Likes

Δικό μου λάθος. Εννοώ το bootleg merch. Εδώ έχουμε 3-4 άτομα αν όχι παραπάνω που έχουν γεμίσει την αγορά με bootleg μπλουζάκια. Τα τσιμπάνε τάλιρο από Τουρκία και Βουλγαρία και τα δίνουν 15 + .
Ο καλλιτέχνης κλασσικά στην απέξω. Τα δισκάκια τα μαζεύουν μόνο οι βαμμένοι για ανόητα υψηλά ποσά και δεν νομίζω οτι επηρεάζουν ιδιαίτερα τις αγοραστικές ή μη συνήθειες.

Εντάξει, έχει ξεχειλώσει η έννοια της λέξης, έχουμε δει να χαρακτηρίζεται “τίμιο” ένα συγκρότημα, ένας δίσκος (!) κλπ, αλλά να ρωτάμε για την τιμιότητα μιας… πειρατικής εφαρμογής φέρνει λίγο σε σουρεαλισμό η αλήθεια είναι! :laughing:

1 Like

Λογοπαίγνιο ήταν…

Bump…
Παίζει καμία πρόσκληση για trellas (πρώην Magico);