Tribute Albums

Τα tribute albums είναι οι γνωστές συλλογές διασκευών σε κομμάτια ενός καλλιτέχνη (ή ενός γκρουπ) , επιτρέποντας σε άλλους (έναν οι περισσότερους) να αποτίνουν φόρο τιμής στο έργο του εν λόγω καλλιτέχνη (ή γκρουπ, είπαμε).

Κατ αρχάς, σας αρέσουν;

Και κυρίως, ποιά είναι τα αγαπημένα σας tribute albums και γιατί;

μερικες φορες λενε αρκετα αλλα ολοκληρα τριμπιουτ αλμπουμς απο πολλους καλλιτεχνες να διασκευαζουν εναν δεν εχω. Ψεμματα εχω ενα Blue Haze - Songs of jimi hendrix και κατι λεει. Γενικα μπορεις να βρεις ωραια κομματια σε τετοια αλμπουμ αν και δυσκολα να αγορασω καποιο.

Τριμπιουτ απο εναν σε εναν απο αυτα που εχω μ’αρεσει ενα του Al Di Meola: Di Meola Plays Piazzolla αλλα κατα τα αλλα εχω λιγα πραγματα.

φαση εχουν… εχω 300000 cover metallica ιδιαιτερα κατι megadeth cover metallica ειναι ολα τα λεφτα…

Απο tribute εχω μονο αυτο για τους Dead Can Dance που στην πλειοψηφια του εχει ομορφες διασκευες. Αλλα γενικα πιστευω οτι τα περισσοτερα ειναι αρπαχτες. Τουλαχιστον οσο μπορω να κρινω απο κομματια-διασκευες που εχω κατεβασει και συμπεριλαμβανονται σε tribute albums.

Και το Nativity In Black πρεπει να λεει παντως…

Όταν ακούω tribute album το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το

tribute στους Venom… είχε κυκλοφορήσει γύρω στο 94, και τότε άκουγα πολύ Venom και τα γκρουπς που συμμετείχαν στο άλμπουμ. Αγαπημένες διασκευές από κει μέσα τα Witching Hour από Kreator, In League With Satan από Voivod, 1000 days in sodom από sodom, φυσικά η υπέροχη διασκευή των Skyclad στο Prime Evil, όπως και το Countess Bathory απο τους Candlemass και το Black Metal από τους Killers του Paul Di Anno. Πάντως υπήρχε και μία άθλια διασκευή από τους Anathema στο Welcome to Hell. Μεταξύ άλλων υπάρχουν και οι Paradise Lost, Forbidden και Nuclear assault. Στα συν και οι industrial εκτελέσεις στο Warhead από τους ίδιους τους Venom plus ένα νέο κομμάτι ονόματι Holy Man που υπήρχαν σαν bonus.

Ωραίο τόπικ… θα επανέλθω…

Έχω ακούσει ελάχιστα tribute ως τώρα, αυτή τη στιγμή μου έρχονται στο νου tribute στους Maiden και στους Beatles. Γενικά δε θα λεγα οτι τα ψάχνω πολύ, αν και πιστεύω μπορεί να βρει κανείς πολύ ωραία πράγματα απο δω κι απο κει, αλλά και πάρα πολλά εντελώς αδιάφορα. Είναι κάτι σαν τις διασκευές ένα πράγμα, όπως μπορεί να υπάρξει κάποια φοβερή διασκευή και κάποια άλλη άθλια, έτσι γίνεται και με το tribute, όπου έχουμε πολλές διασκευές μαζεμένες στην ουσία. Με τη διαφορά όμως, πως στο tribute δύσκολα θα είναι όλα τα τραγούδια της ίδιας ποιότητας…

Δεν εχω ακουσει πολλα αλλα αυτα που εχω ακουσει ειναι αρκουντως καλα.
Το Nativity in Black Vol 1 αποτι θυμαμαι ηταν φοβερο.
Ωραια tributes ειναι τα :

  • 7 Gates of Horror : A Tribute To Possessed
  • A Tribute to Darkthrone : Darkthrone Holy Darkthrone
  • A Tribute to Venom : In the Name of Satan
  • Homage To The Gods : A Tribute To Sodom

Υπάρχουν πολλά εξαιρετικά tribute albums. Τα “Nativity In Black: A Tribute To Black Sabbath” και “In The Name OF Satan: Tribute To Venom”, που αναφέρονται παραπάνω είναι από τα καλύτερα, που έχω ακούσει.

Το αγαπημένο μου όμως είναι το “Stoned Immaculate: The Music Of The Doors”!

Πρόκειται για μια συλλογή από διασκευές Doors από 3 γενιές μουσικών (και μη…): αυτούς που επηρέασαν τους Doors, αυτούς που επηρεάστηκαν από τους Doors και τους σύγχρονους των Doors. Σε πολλά κομμάτια συμμετέχουν οι Robby Krieger και Ray Manzarek.

1. "Break on Through " — Stone Temple Pilots
2. “Riders on the Storm” — Creed
3. “Light My Fire” — Train
4. “Peace Frog” — Smash Mouth
5. “L.A. Woman” — Days of the New
6. “Love Me Two Times” — Aerosmith
7. “Under Waterfall” — The Doors
Είναι ένα Jam των Doors με κλιπάκια της φωνής του Jim Morrison.
8. “Wild Child” — The Cult Χμμμ… Μήπως από εδώ ήρθε η ιδέα του tribute reunion με τον Ian Astbury;
9. “Roadhouse Rap” — Jim MorrisonΑπόσπασμα από session “Roadhouse Blues” με τη φωνή του Morrison, που εισάγει το…
10. “Roadhouse Blues” — John Lee Hooker & Jim Morrison Κλασσικό «φτιαχτό» ντουέτο, με το κλασσικότατο στυλ «δευτερης φωνής» του John Lee Hooker και με τον Κύριο Flea Red Hot Chili Peppers στο μπάσο, παρακαλώ!
11. “Is Everybody In?” — William S. Burroughs Ίσως το πιο ενδιαφέρον σημείο της συλλογής: Ο μεγάλος beat συγγραφέας William Burroughs, που επιρρέασε τη γραφή του Morrison, διαβάζει ένα ποίημα του Morrison καθώς κραυγές και μπλουζιάρικα «μερακλώματα» του Morrison ακούγονται στο ρυθμό ενός mixαρισμένου jam των Doors.
13. “Hello, I Love You” — Oleander
14. “Touch Me” — Ian Astbury
15. “Children of Night” — Perry Farrell & Exene
16. “Love Her Madly” — Bo Diddley
17. “The Cosmic Movie” — The Doors
18. “The End” — Days of the New

Iced Earth-Tribute to the Gods

Υπεργαμιστερο!

Μεσαιο προς καλο ειναι των Def Leppard.Στην αρχη το θεωρουσα του πεταματου αλλα τωρα αλλαξα γνωμη.

Holy Dio: A Tribute To The Voice Of Metal :POWERIAAAA!!!

Δεν νομίζω να “ψαχτώ” ποτέ για tribute album,ελάχιστες οι περιπτώσεις που το έχω κάνει.
Τα καλύτερα που έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι τα under cover του Turner

coalesce - there’s nothing new under the sun

κυκλοφορησε το 1999 απο την hydrahead

σε αυτο το δισκο τα 4 παληκαρια απο το kansas αφηνουν τις επιμεταλωμενες hardcore-ικες sludge-ιες τους με τους παραξενους χρονους και αλλαγες τους και διασκευαζουν 7 θρυλικα κομματια απο τους θεους led zeppelin

Immigrant Song
Heartbreaker
Black Dog
Out On The Tiles
Whole Lotta Love
That’s the Way
Thank You

στα 5 πρωτα τραγουδια τα φωνητικα παραμενουν στο στυλ τους (hardcore-sludge)
ενω στα 2 τελευταια καθως δεν ταιριαζανε τα καφρικα φωνητικα τα τραγουδησανε κανονικα.

το αποτελεσμα ειναι ενας απιστευτα γκρουβατος δισκος
που αποδεικνυει για μια ακομη μια φορα οτι η μουσικη δεν εχει ορια,αρκει να χουμε ανοιχτα μυαλα

επανακυκλοφορησε περσυ με παραπανω κομματια-διασκευες
I?m Giving Up On This One (The Get Up Kids)
Vehicle (Boy Sets Fire)
In The Wilderness (Boy Sets Fire)
Bob Junior (original)
Supernaut (Black Sabbath)
Cutting Away (Undertow)
That?s The Way Redux (Led Zeppelin) επαναηχογραφημενα φωνητικα
Thank You Redux (Led Zeppelin) - // -

Καλούτσικο είναι αυτό.

Γενικά δεν τρελαίνομαι για tributes. Άντε καμιά δεκαριά να έχω ακούσει.

Προτιμώ χίλιες φορές cd ενός συγκροτήματος με διασκευές σε άλλα

αυτο εχω εγω και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο και με ωραιες συμμετοχες…

Υπάρχουν tributes που μου άρεσαν,οπως το Nativity in Black στους Sabbath,γιατι τα γκρουπς που διασκευασαν,το λιγοτερο σεβοντουσαν αυτο το μεγαθηριο,και μερικα που δεν μου αρεσαν οπως το A tribute to the beast στους Maiden,γιατι πολυ απλά σε ορισμενα τραγουδια το ξεφτιλιζαν το πραγμα.Φυσικα είναι υποκειμενικη η κριση μου.Γενικα οι διασκευες είναι δυσκολο πραγμα,ειδικα οταν διασκευάζεις μεγαθηρια.Πρεπει να εχεις πολλα κιλα αρ@@δια!!

Tα Νativity in black και το A working man-Tribute to Rush είναι τα καλυτερα tribute εις τον αιωνα τον απαντα…

:thumbup: :thumbup:

Πιθανόν να έχει αναφερθεί αλλού, αλλά αξίζει να αναφερθεί ξανά γιατί εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι διαφορετικό.

Το Like black holes in the skye είναι ένας φόρος τιμής στον θείο Syd (Barrett) της ψυχεδέλειας, από μερικές από τις πιο καλές μπάντες της experimental whatever σκηνής.

Ναι, καλά καταλάβατε οι υποψιασμένοι, οι περισσότερες διασκευές ΘΕΡΙΖΟΥΝ, αλλά κυρίως το πνεύμα του αρχικού δημιουργού έχει μεταλαμπαδευτεί στις μπάντες, και αυτό είναι το σημαντικότερο. Oι υπόλοποι δοκιμάστε άφοβα αν σας αρέσουν οι Φλόυντ και της πρώτης περιόδου.

Τρακλίστινγκ:

  1. Kosmos - Vegetable Man
  2. Kylesa - Interstellar Overdrive
  3. Intronaut - Arnold Layne
  4. Stinking Lizaveta - Matilda Mother
  5. Jarboe - Late Night
  6. Pentagram - Flaming
  7. Giant Squid - Octopus
  8. Yakuza - Lucifer Sam
  9. Jesu - Chapter 24
  10. Unearthly Trance - Long Gone
  11. Dredg - Astronomy Domine
  12. Circle - Rats
  13. Zodiak - See Emily Play

Για κατέβασμα, βουτήχτε στο βάλτο…

Εγω ψηφισα οτι πολυ σπανια εχουν ενδιαφερον.Καταρχας θεωρω οτι πρεπει να σαι καμμενος για να αγορασεις ενα τριμπιουτ αλμπουμ.Εγω μονο δυο εχω στη κατοχη μου.Ενα για τους Μπητλς (με ορχηστρικα) και ενα του Λεννον. :slight_smile: