True Detective (HBO)

Την 1η σεζόν, ΔΕ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΡΙΣΕΙΣ!
ΤΗΝ 1Η ΣΕΖΟΝ!

Xαχαχαχα

Ήταν και για μένα πολύ όμορφη και μαγευτική tv μέχρι να καταλάβω ότι επί 20 χρόνια, 8 επεισόδια και πολλές πολύ όμορφες σκηνές γεμάτες με pretentious διαλόγους παιγμένους αριστοτεχνικά από τον μακόναχεϊ και τραβηγμένους αριστοτεχνικά από τον φουκουνάγκα κυνηγούσαν ένα μπογιατζή με μπυροκοίλι.

Χωρίς να υπάρχει relevance σε σχεδόν οτιδήποτε ειπώθηκε ή παίχτηκε. Μόνο πόζα.

Όχι ότι τα επεισόδια δεν ήταν κάποιες πολύ όμορφες ώρες να περάσεις, και υλικό για να σκέφτεσαι και να νιώθεις, αλλά κατ’εμέ δεν ήταν αυτό που περιμέναμε, δηλαδή μια δυνατή σειρά.

και πράσινα αυτιά, για να μην ξεχνιόμαστε

Ακριβώς, και μακαρόνια για φάτσα…

Βασικά το κακό ήταν ότι σκηνοθετικά μοίραζε “τυρακια” και διάφορα στοιχεία σε σημείο που οι θεωρίες στο νετ πήραν διαστάσεις φρενίτιδας και οι περισσότερες είχαν και λογική… Μέχρι και γυμνές barbie είχαμε δει στο παιδικό δωμάτιο των κοριτσιών του χαρελσον και κάναμε σενάρια

Η αξιοποίηση όλων των clues ; ΑΡΧΙΔΙΑ καπαμα

ΥΓ: κάνεις όμως δεν αμφισβητεί ούτε την ανάπτυξη χαρακτήρων που ήταν και ο βασικός πυρήνας, ούτε την ερμηνεία ζωής του μακοναχι, ούτε την σκηνοθεσία/διαλόγους/φωτογραφία. Εκεί παιρνει 10αρι ακατεβατο. Η αστυνομικη υπόθεση όμως άξιζε λύση γιατί ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βασικά είμαι κ εγώ από τις εξαιρέσεις που ενώ μέχρι το 4ο είχα ψιλοαπογοητευθεί στην πορεία μου άρεσε όλο και περισσότερο. Διαφορετικό πολύ από την πρώτη σεζον που ταν πολύ ιδιαίτερη, αλλά τελικά και αυτό είναι την κορύφωση του και αποζημίωσε στο τέλος

Διαφωνώ με όσους κράζουν ολόκληρη την σεζόν.
Καλύτερο τέλος και πιο δεμένη σεζόν από την πρώτη με πιο περίπλοκη πλοκή.
Έχασε στους χαρακτήρες και στους διαλόγους (και σε ερμηνείες βέβαια).
Ο Φάρελ πολύ καλός, η Μακάνταμς ικανοποιητική, ο Κιτς κακός στον ρόλο του Woodraugh (συγκεκριμένα συμπαθητικός στις ήρεμες στιγμές του και καθόλου πειστικός στα ξεσπάσματά του) ενώ ο Βον βελτιώνονταν επεισόδιο με επεισόδιο.

Ενδιαφέρον θα έχει η τρίτη σεζόν, τόσο στο καστ όσο και στο περιβάλλον που θα χτίσει την υπόθεση.

Πολυ καλα σχολια για το φιναλε ( Rebel, comealot) και συμφωνω στα περισσοτερα.
Πιστευω χρειαζεται ενα break κανα χρονο-δυο , να γινει brainstorm και να κανουν μια σωστη δουλεια με το σεναριο και τη σκηνοθεσια. Μεχρι στιγμης παντως υποκριτικα ειναι πολυ δυνατο αλλα δε πρεπει να τον συνεπαρει η επιτυχια (Pizzolatto) και να κοιταξει να κανει κατι της προκοπης, αλλιως να παει για πιτσες και latte ( αχα καλο ε).

Την ειδα κ εγω μεσα σε ενα διημερο τη σεζον.
Εντυπωσεις:
-Φαρελ κ ΜακΑνταμς εξαιρετικοι, Κιτς ουτε κρυο ουτε ζεστη, Βον αν κ ειχε στα χερια του εναν δυνατο χαρακτηρα, τα ισοπεδωσε ολα (οχι με τη καλη εννοια).
-Σεναριο δυνατο χωρις να αφηνει τρυπες στο τελος
-Μουσικη επενδυση φοβερη, οπως κ στη 1η σεζον αλλωστε
-Σκηνοθεσια δν μου φανηκε κ πολυ κατωτερη απο της 1ης σεζον.
Στα αρνητικα ολες οι ακυρες σκηνες του ζευγους Βον, οι οποιες δν βοηθησαν καθολου στο χτισιμο του χαρακτηρα του σε αντιθεση με των υπολοιπων…μιλαμε για σκηνες filler τωρα, οχι αστεια, οι οποιες κρατησαν κοντα ενα μισαωρο συνολικα.
Επισης, η σκηνη στο τελος του 4ου επεισοδιου ηταν λιγο…(την αφηνω αχαρακτηριστη). Ειδικα αν τη συγκρινει καποιος με το αντιστοιχο περσινο μονοπλανο.
Overall, σιγουρα δν φτανει τα επιπεδα της προηγουμενης, θεωρω ομως οτι προκειται για μια πολυ καλη σεζον κ πως αν μιλαγαμε για διαφορετικη σειρα δν θα εμεναν κ πολλοι παραπονεμενοι!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1 Like

Ξεκινησε η 3η

2 Likes

φανταστικά. Τώρα περιμένουμε να τελειώσει κιόλας να τα δω όλα μαζί

1 Like

πως και δεν έχει σχολιάσει κανείς αυτό το έπος που λέγεται 3η σεζόν

είμαι στο 6ο επεισόδιο προσπαθώντας να το δω αργά για να το απολαύσω . Δηλώνω εκστασιασμένος. .

ανυπομονώ να δω τα τελευταία 2 επεισόδια . Προς το παρόν την θεωρώ ισάξια με την 1η και μακάρι να την ξεπεράσει

Κάτι με κάνει να πιστεύω ότι τα γεγονότα συνδέονται με τον 1ο κύκλο. Ανατριχιάζω και μόνο στην σκέψη αν το πάνε προς τα εκεί . Έχουν πετάξει τυράκι πάντως .

εγω βαρεθηκα τη ζωη μου

1 Like

Ηταν λιγο φλατ. Μ αρεσε πιο πολυ απο την 2η σεζον, αλλα την 1η δε την πλησιασε για μενα.

3 Likes

όλη η σεζόν ήταν αρκετά καλή και σε ενδιαφέρουσα + καλογραμμένη αλλά την πήδηξε λίγο το φινάλε που ήταν ψιλομάπα

2 Likes

Εγώ βρήκα φανταστικό το φινάλε, το τελείωσα χθες

Πραγματικά εξαιρετική σεζόν imho

Ειδικά η σκηνή που βρίσκει τελικά την Τζούλι αλλά ξεχνάει τον λόγο που βρέθηκε στο σπίτι της, είναι έπος. Όλη του τη ζωή έψαχνε μια χαμένη κοπέλα και στο τέλος αυτή η κοπέλα γυρίζει σπίτι έναν “χαμένο” ντετέκτιβ

1 Like

Συμφωνώ για το φινάλε εξαιρετικό @Rebel αλλά γενικά ήταν λίγο flat. Είδαμε δηλαδή υλικό οχτώ ωρών που θα μπορούσε κάλλιστα να αποδοθεί σε μια ταινία. Εν τέλει ούτε κρύο ούτε ζέστη.

1 Like

Λοιπόν, χθες τελείωσα κι εγώ τον τρίτο κύκλο του TD. Οι λογικές προσδοκίες/ απαιτήσεις ήταν για μια σειρά οπωσδήποτε ανώτερη της δεύτερης σεζόν, αλλά κατώτερης ποιοτικά από την πρώτη που εντυπωσίασε και σε πολλά υπήρξε σημείο αναφοράς.

Ξεκινώντας να βλέπω τα επεισόδια αυτό που περίμενα εκ των προτέρων έμοιαζε να επαληθεύεται. Οι συντελεστές της σειράς επιχειρούσαν να αναπαράξουν το κλίμα της πρώτης σεζόν συν κάτι παραπάνω. Υπήρχε δηλαδή διάχυτη αυτή η σκοτεινή southern-ίλα, νωχελικοί ρυθμοί και από εκεί που στον πρώτο κύκλο η αφήγηση εξελισσόταν σε δύο χρόνους (τότε/τώρα) πλέον είχαμε τρεις χρόνους (1980/1990/τώρα) – το κάτι παραπάνω που λέγαμε.

Όσο όμως προχωρούσε η σειρά, κατάφερνε να εξάψει την περιέργεια του θεατή, αν όχι για την λύση του μυστηρίου (που είχε αρχίσει να φαίνεται σε μεγάλο βαθμό σχετικά νωρίς), όσο για την πορεία που θα έπαιρνε η πλοκή σε συνάρτηση με τους διάφορους χαρακτήρες.
Και εδώ εντοπίζεται η γοητεία της. Όλοι οι χαρακτήρες (καλοί, κακοί, μετρίως καλοί, μετρίως κακοί) είναι “κατεστραμμένοι”, όχι επειδή ενδίδουν στα πάθη/καταχρήσεις τους, αλλά γιατί ο καθένας τους βιώνει κάποιο προσωπικό δράμα, κουβαλάει ένα δυσβάστακτο μυστικό κλπ. Ειδικά ο “Wayne Hays” που εμφανίζεται ανήμπορος γέρος να μετανοεί για πολλά που έκανε ή δεν έκανε παλιότερα, είναι συγκλονιστικός.

Και μπορεί η πρώτη σεζόν να είχε, συν τοις άλλοις …ωραιότερες γυναίκες, αλλά το τέλος της ήταν πολύ κατώτερο των προσδοκιών που είχαν δημιουργηθεί και τα περισσότερα στοιχεία έμεναν χωρίς ανταπόκριση. Εδώ δίνονται όλες οι απαντήσεις και το φινάλε είναι πραγματικά υπέροχο, ειδικά… ότι λέει ο @Rebel παραπάνω, τέλος πάντων!

Για μένα, μάλλον η καλύτερη σεζόν της σειράς.

2 Likes

Την ειδα σημερα την 3η ολόκληρη επιτελους,πολυ καλύτερη απτην 2η αλλα δεν συγκρινεται με την πρωτη που την θεωρώ ισως την καλυτερη season σειρας που εχω δει και ειναι πολλες

1 Like