True Detective (HBO)

Εχεις δικιο με το πουστρομπατσο, μας τα εχουν ζαλισει με τα οικογενειακα τους - κακος κλισε χαρακτηρας. Γενικα πιστευω οτι γιναν πιο ξεκαθαροι οι χαρακτηρες μετα το 5ο και ελπιζω να εξελιχθει η πλοκη καλυτερα.

Το 5ο και το 6ο ήταν αισθητά καλύτερα αλλά σιγά το κρέντιτ με τα χάλια των προηγούμενων.

Με έναν σοβαρό σκηνοθέτη και 2 κανονικούς ηθοποιούς να πλαισιώνουν Φάρελ και Μακάνταμς πιστεύω θα ήταν άλλη σειρά, τεσπα.

Ακόμα και με τον μπούφο τον Βινς Βων όμως, οι σκηνές στο μπαρ είναι απλά απολαυστικές

Με εχετε απογοητευσει τοσο που ακομα δεν εχω δει το 2ο.

Μπα ποτέ δεν ξέρεις. Το να τα δεις όλα μαζεμένα ίσως και να είναι καλύτερο.

[SPOILER] Στην προκειμένη περίπτωση όχι πολύ ,αλλά μπορεί…[/SPOILER]


Mονο για τον badass Farell νομιζω το βλεπω πλεον.
Παλι το 6ο ειχε σκηνες που ροχαλιζα, και το τελος ειναι λες και φτιαξαν ομαδα τιμωρων και τελειωσαν τη πρωτη τους αποστολη…

Καλά η σειρά πλέον είναι αστεία. Το 6ο ήταν εμετός. Μισή ώρα οικογενειακές ιστορίες, μισή ώρα expendables.

το παρατησα στα μισα του 2ου , ξεκαθαρο σκηνικο ‘sophomore slump’ του Pizzolato.

ξεκινηστε αυτο εδω που ο 1ος κυκλος γαμησε

[B]Μanhattan.[/B]

Αν εξαιρέσεις κάποιους αμήχανους διαλόγους, κάποια σεναριακά κλισέ στο χτίσιμο χαρακτήρων και τις κατώτερες ερμηνείες από αυτές των Μακόναχι, Χάρελσον, στην σεζόν αυτή υπάρχει μια πιο δαιδαλώδης πλοκή.
Δεν είναι καλύτερη από την πρώτη σεζόν βέβαια και σε αυτό ευθύνεται και η αλλαγή σκηνοθέτη, χωρίς να τα πάει και άσχημα ο fast 2 furious.

Η δεύτερη σεζόν κατά την γνώμη μου, έχει δανειστεί πολλές ιδέες από τον [B]James Elroy[/B], κυρίως από [B]Λος 'Αντζελες Εμπιστευτικό[/B] και [B]Μεγάλο Πουθενά[/B] στο θέμα της διαφθοράς της Εξουσίας σε όλους τους τομείς. Σε βρώμικους μπάτσους που δεν διαφέρουν από τους γκάνγκστερς, σε δουλειές εκατομμυρίων που κλείνονται σε σκοτεινά δωμάτια, σε πόρνες, ναρκωτικά, τζόγο, βία. Επίσης στο πλήθος των αστυνομικών που ερευνούν την υπόθεση ο καθένας για δικούς του λόγους. Ο καθένας με την ιστορία του και τις αμαρτίες του. Δαιδαλώδης πλοκή όπως ανέφερε ο φίλος πριν.
Όλα καλά αλλά στην προσπάθεια να δημιουργήσει ατμόσφαιρα καταφεύγει σε ανούσιους και το χειρότερο σε[B] αφύσικους[/B] διαλόγους και σε σκηνές για να βαράς το κεφάλι σου. Το στυλ να υπερισχύει της ουσίας. Περιμένουμε λοιπόν το τελευταίο επεισόδιο, αλλά μεταξύ μας περιμένουμε έναν καλύτερο τρίτο κύκλο.

Για πείτε.

Συγχαρητήρια στον Pizzolato για το χειρότερο τέλος όλων των εποχών σε σειρά HBO.

Επιτέλους τελείωσε, πολύ με κούρασε αυτή η σεζόν.

Και για να συνοψισουμε

Χαίρομαι που το έκοψα γύρω στο 4ο.

ρε αλήθεια?

εγώ νομίζω ότι η σεζόν αυτή ήταν πιο δεμένη και ίσως καλύτερη από τη πρώτη σα σύνολο!

έχανε στην ατμόσφαιρα οκ, αλλά ρε, η πρώτη σεζόν ήταν American gothic τύπου se7en σκηνικό, η 2η τελείως wire και συναφί

τελείως διαφορετικά πράματα και οι 2 σεζόν

εγώ την φχαριστήθηκα πάντως και προβλέψιμο μεν, ικανοποιήτικό φινάλε

Το μεγάλο πρόβλημα αυτής της season ήταν πως εδειχνε άσκοπα σκηνικά τα οποία επρεπε απλά να τα αναφέρει σε 2-3 διαλόγους… Και φυσικά το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή ανέφερε τα σημαντικά με 2-3 λόγια και δεν παρουσίαζε τίποτα…

Καλά μην μιλήσουμε και για το ότι αντί να ρίξει το βάρος στον θεούλη colin farrell μας έπριζε τα ούμπαλα με τον αδιάφορο vince vaughn…

Ο pizzolatto με την πρώτη season δημιούργησε ένα τρομερό franchise, με την δεύτερη το κατέστρεψε… Είχε την τύχη οι mcconaughey harrelson να έχουν τρομερή χημεία μεταξύ τους… Τώρα μετά από αυτό το φιάσκο δύσκολα θα αποφασίσουν άλλοι μεγάλοι ηθόποιοι να συμμετάσχουν στο TD μιας και αυτοί της δεύτερης season δεν κέρδισαν απολύτως τίποτα…

Θα τολμήσω να πάω κόντρα στην τάση του καλοκαιριού που προστάζει “σταύρωμα” σε όλο το καστ /συντελεστές του True Detective και θα πω ότι μου άρεσε αρκετά. Βγάζω το καπέλο στον Κολιν Φάρελ για την σπουδαία ερμηνεία του σε έναν πολύ ενδιαφέρον αλλά κλασσικό χαρακτήρα, που είχε τις στιγμές του (και άλλου επιπέδου φιλοσοφίες, πιο ρηχές ατάκες, της πιάτσας αλλά και πιο γήινες)

Σημαντικό για μένα, ότι σε αυτή τη σεζόν η υπόθεση ξετυλίχτηκε, είχε ένα τέλος. Μάθαμε και καταλάβαμε τι “παίχτηκε”. Το τέλος ενώ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό, έδωσε μια the wire αισθητική που άρμοζε (σωστή η επισήμανση του lupin)

Εάν εμπιστευθώ τους κριτικούς, και την πλειοψηφία των θεατών στα comments, χαίρομαι που σταμάτησα την 2η σαιζόν στην ξεκαρδιστική 1η σκηνή του 2ου επεισοδίου.

Στον πρώτο κύκλο, ο Pizzolatto -όπως δήλωσε και ο ίδιος- “put everything, and the kitchen sink”.
Ό,τι ιδέα του είχε κατέβει, την έχωσε.

Το αποτέλεσμα ήταν μια δαιδαλώδης πλοκή χωρίς μεγάλη ουσία, η οποία φαίνεται γαμάτη και μυστήρια για 6-7 επεισόδια, και που μόνο στο φινάλε μπορείς να καταλάβεις πόσο ρηχή ήταν πραγματικά. Για γέλια το resolution και το πόσο αδιάφορος ήταν ο δολοφόνος και τα κίνητρά του. Κάτι τέτοιο κατάλαβα έγινε και στον 2ο.

Η δηθενιά, που στον 1ο κύκλο κρύφτηκε πίσω από εξαιρετικές ερμηνείες, φιλοσοφία,ατμόσφαιρα, και εξαιρετική εικόνα, στον 2ο έγινε αρκετά εμφανής πολύ νωρίς. Διάλογοι χαβαλέ, και δεν μου φάνηκε καθόλου σημαντικό να καταλάβεις τι συμβαίνει, και γιατί πρέπει να λυθεί η οποιαδήποτε υπόθεση.

ΥΓ: Καταλαβαίνω ότι είναι κουλ και μέηνστρημ να βαράμε την 2η σαιζόν του True Detective, αλλά δεν μπορείς παρά να χαίρεσαι όταν δεν είσαι υποχρεωμένος να ξοδέψεις άλλες 7 ώρες χρόνο για να μάθεις ντε και καλά εάν σε κοροϊδεύουν τα μάτια σου, η ψυχή σου, και το hype.

Κατάλαβες πολύ λάθος,[SPOILER] δεν αφορά καν μια δολοφονία και έναν δράστη αλλά κάτι πολύ μεγαλύτερο που ξετυλίγεται λόγω αυτής της πράξης.[/SPOILER]
Αφού σταμάτησες να βλέπεις τη σειρά, έχε υπόψιν ότι όσο προχωράει κορυφώνεται πάντως, σε σχέση με την 1η που ξεφουσκωνε

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είδα κάποιον συγκλονισμένο με το πόσο ωραία ξετυλίχθηκε το φινάλε, ή έστω πάνω από 2-3 να λένε πόσο καλά στημένο, σημαντικό και relevant ήταν το κλείσιμο.

Αλλά από ότι κατάλαβα από τον τρόπο που το λες ήταν διαφορετικά στημένο από την τσιχλόφουσκα του πρώτου. That’s fair.

Φυσικό είναι αν το δω είναι πιθανό να έχω άλλη άποψη, αλλά ίσως όχι στο κοντινό μέλλον :stuck_out_tongue:

Δεν σου κόπηκε και η ανάσα όταν εμαθες το τέλος, δεν εννοούσα αυτό. Ήταν όντως διαφορετικά στημένο

Απλά σε σχέση με την 1η σεζόν όπου είχες ένα πολύ ωραίο μυστήριο που συνδυαζόταν με ανατριχιαστική ανάπτυξη χαρακτήρων, σταμάτησε πολύ απότομα το αστυνομικό part ενώ θα μπορούσε να πετύχει τα ίδια αποτελέσματα και να λυθεί και η υπόθεση…

Στη 2η έχουμε το αντίθετο. Μια υπόθεση με αρχή μέση και τέλος. Τα μαθαίνεις όλα, συνειδητοποίεις τι συνέβη και τι συμβαίνει γενικά, αλλά αρκετά πιο αδύναμο σκηνοθετικά, με χαρακτήρες κλισέ αλλά overall μια καλή υποκριτική προσπάθεια ειδικά από τον Φάρελ

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk