True Detective (HBO)

μπα μην κανετε τον κοπο ρε σεις να δειτε τα επομενα, φανταζομαι δε θα ειναι καλα ουτε για να σας παρει ο υπνος…2ο κυκλο επρεπε να εχει το μακοναχι μονο του να κοιταζει τα αστερια και να ψαχνει επαφες τριτου τυπου με την κορη του που τελικα απαγαγαν εξωγηινοι

μαλλον η αλλη σειρα βλεπουμε η δεν μπορειτε να κανετε το διαχωρισμο του ποσο διαφορετικες βασεις εχουν οι 2 σεζον. εμενα παντως το σεναριο σε αυτην τη σεζον μου φαινεται πιο ενδιαφερον

μαλλον η αλλη σειρα βλεπουμε η δεν μπορειτε να κανετε το διαχωρισμο του ποσο διαφορετικες βασεις εχουν οι 2 σεζον.

Εγώ το είπα ότι βλέπω άλλη σειρά. Στο 3ο επ πάντως έκλαψα με τον Βον στη σκηνή με τη γυναίκα του που έκανε την “smell the fart” τεχνική, μεγάλη ερμηνεία.

Εγώ προσωπικά δε συγκρίνω με πρώτη, αλλά γενικότερα με πιάνει νύστα είναι πααααααααααααααάρα πολύ αργή σειρά δηλαδή, είμαστε στα μέσα της σεζόν και περιττολογεί άπειρα, το σενάριο είναι από επεισόδειο CSI, ρόλοι κλισέ.
Ελπίζω να διαψευστώ αλλά τουλάχιστον μέχρυ τώρα δεν μου έχει δώσει πολλά.

Ακριβως αυτο.ΑΑΑΑΠΕΙΡΗ περιττολογια.Ειναι μια δραματικη αστυνομικη σειρα και μεχρι στιγμης μονο δραμα εχουμε δει.Εχουν παιξει τοσα επεισοδια και ακομα ξερουμε για την κεντρική υπόθεση οτι πεθανε ο αντιδημαρχος που ηταν διεφθαρμενος και γουσταρε παρτυ με πουτανες.Δεν εχει προχωρησει καθολου η γαμημενη ιστορια.Αυτες οι λιγες σκηνες ερευνας καταληγουν καθε φορα στο οτι ο αντιδημαρχος ηταν ανωμαλος,που το ξεραμε απο το πρωτο τεταρτο του 1ου επεισοδιου.Ολη η σειρα κανει ανουσιους κυκλους γυρω απο το πουθενα.Επισης,δεν γινεται καθε φορα το μισο επεισοδιο να ειναι η ιστορια του Βον.Ειναι βαρετος χαρακτηρας,με βαρετη ιστορια που δεν με νοιαζει να τον βλεπω να τσακωνετε με την γκομενα του,ουτε να του παιρνουν τσιμπουκι,ουτε να παιζει ξυλο με τους pimps.Χαρακτηρας που θα μπορουσε να ειχε εμφανιστει 10 λεπτα στο πρωτο επεισοδιο και μετα να εμφανιζοταν σε λιγες μικρες σκηνες στο μπαρ με τον φαρελ,μας απασχολει 20-30 λεπτα καθε επεισοδιο.Ο μηχανοβιος μπατσος επισης ο μεγαλυτερος κομπαρσος.Σχετικα καλο και πρωτοτυπο backstory αλλα τιγκα κομπαρσος.Ετυχε και βρηκε το πτωμα και ξαφνικα τον εβγαλαν απο διαθεσημοτητα και τον εκαναν ντετεκτιβ ενω ηταν τροχονομος.

Aνεξαρτητα απο την πρωτη σεζον,η δευτερη ειναι μεχρι στιγμης κακια και βαρετη.Το σεναριο με την τιγκα διεφθαρμενη πολη,με τα εργοστασια,τους σαπιους δημαρχους κτλπ ειχε ολες τις προοπτικες να γαμαει και να δερνει.Αλλα τελικα αποφασισε η σειρα να ασχοληθει με το αδυναμο σπερμα του Βον.Θα την δω μεχρι το τελος την σειρα κι ελπιζω να σκασουν ολα τα σημαντικα γεγονοτα μαζι και να αποκτησει ενδιαφερον.

-Με τόση ζάχαρη, Φρανκ, αναρωτιέμαι πώς έχεις ακόμα δόντια. Τα οδοντιατρικά κοστίζουν.
-Μόνο έτσι πίνεται ο καφές σου. Δεν έχω χάσει ούτε ένα δόντι. Δεν έχω ούτε ένα κωλο-σφράγισμα.

επισης η σκηνη που ο κιτς ειδε τους δημοσιογραφους και αρχισε να τρεχει μου θυμισε αυτο

το τεταρτο περα απο το οτι περασαν μερες για να το δω, το σταματησα καποια στιγμη στη μεση και το προχωρησα στα γρηγορα. Αυτο το εχω κανει μονο μια φορα ξανα σε σειρα. Ειπα μετα θα διαβασω το review στο oneman αλλα κι αυτο στη μεση το αφησα. Δεν θα δω αλλο επεισοδιο εκτος αν ακουσω πολυυυ καλυτερα σχολια.

Μα το πρόβλημα δεν είναι εκεί που το αντιμετωπίζεις, αλλά στην κακή σκηνοθεσία. Πολύ κατώτερη σκηνοθετικά συγκριτικά με την πρώτη. Η υπόθεση κτλ μια χαρά είναι θεωρητικά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το κουραζετε με την πολύ ανάλυση. Η σεζόν φέτος είναι κακιστη από όλες τις απόψεις. Όχι σε σύγκριση με την προηγούμενη αλλά ως standalone σειρά. Αν αυτή ήταν η πρώτη σεζόν δεν νομίζω να βλέπαμε ποτέ συνέχεια.
Σε όλα τα παραπάνω που γράψατε να συμπληρώσω τον αστείο χιπι πατέρα της γκομενας και το κοινοβιο του.

Έχω δει τα πρώτα 2 επεισόδια της 2ης και η πρώτη εντύπωση που μου δημιουργήθηκε είναι ότι βλέπω κάτι άλλο. Κάτι που δεν μπορώ να το συγκρίνω με την 1η σεζόν και δεν θα τσακιστώ να πω ότι είναι κάκιστο ή μέτριο ή οτιδήποτε άλλο. Θέλω να έχω εμπιστοσύνη στους σεναριογράφους αυτής της σειράς γιατί δεν με απογοήτευσαν με την πρώτη σεζόν τους που για όποιον θυμάται, μέχρι να περάσουν 3-4 επεισόδια (μην πω και παραπάνω) και να πάρει μπροστά, η 1η σεζόν βασιζόταν εξολοκλήρου στην ερμηνεία του Μακόναχι. Τώρα Μακόναχι δεν έχουμε και φαίνεται το κενό, γι’αυτό περιμένουμε.

Υ.γ. Η φίλμ νουάρ αισθητική που σκάει εδώ και εκεί μου αρέσει πολύ.

Από την πρώτη σεζόν εγώ πάντως σίγουρα δε θυμάμαι να φτάνει στα μισά της και να περιμένω να πάρει μπροστά.

Μόνο σε εμένα είχε φανεί αυτό δηλαδή; Τι να πω…

σερνεται ο 2ος κυκλος

παιδια ξεκινηστε αυτο εδω , η καλυτερη σειρα μεχρι ωτρα για φετος και κυλαει ΝΕΡΑΚΙ

[B]Mr Robot[/B]

To 4o δεν ηταν τοσο ασχημο οσο τα προηγουμενα 2, αλλα σιγουρα κατακορυφη μεταβολη της ποιοτητας.

Τα ίδια “χάλια” είχε και η πρώτη σεζόν… απλά γαμούσαν οι ερμηνείες των Μακόναχι & Χαρλεσον και κυρίως οι μονόλογοι του πρώτου + είχε βυζιά και κώλους!

Αργή εξέλιξη, κλισέ χαρακτήρες και σκηνικά (είμαι γκέι και όταν μαθαίνω ότι η κοπέλα μου είναι έγκυος το βλέπω σαν σωτηρία πχ) αλλά η υπόθεση έχει ενδιαφέρον και αρκετό μυστήριο.

οταν απο τον φουκουναγκα της 1ης σεζον μου φερνεις για σκηνοθεσια τον τυπα του fast and furious, ε καποια πραγματα ειναι δεδομενα οτι θα παρουν την κατιουσα…

:’)

εμενα αυτο, αλλα επιλογη μεγαλου παιχτη και ο ανεστης

Το 5ο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το 2ο και η σειρά στην ουσία να αρχίζει τώρα και όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι.
Τόσα επεισόδια γεμάτα με σεναριακό “τίποτα” και άπειρος ύπνος. Οι διάλογοι δυστυχώς συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο, σχεδόν καμία φυσικότητα από όλους τους ηθοποιούς. Παρ όλα αυτά μετά το χτεσινό fast forward σχεδόν διαγράφηκαν όλες οι ανοησίες των προηγούμενων επεισοδίων και ας πούμε ότι πλέον είναι watchable. Πάντως είναι απορίας άξιο το πώς κατάφεραν και κατέστρεψαν την απίστευτη δυναμική της πρώτης σεζόν μέσα σε λίγες ώρες.

Οπως λενε και οι απο πανω, η σειρα επρεπε να ειχε το 5ο σαν δευτερο επεισοδιο, και ολη τη σαπιλα των 2-4 να πηγαινε σε τιποτα flash backs or something.
Εχει γινει παλι ενδιαφερον, γουσταρω.

Πώς ακριβώς έγινε ενδιαφέρον? Κάναν κύκλο για να καταλήξουν να ψάχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Και ακόμα χαραμιζουν ένα μισάωρο για το αν θα υιοθετήσει παιδί ο άλλος και αν του σηκώνεται η όχι. Ας πάει στην οπρα να πει τον καημό του.

Α και ξέχασα να αναφερθώ για την λουγκρα με την μάνα του απτη μία και την πεθερά από την άλλη. Λες και βλέπω οικογένειακες ιστορίες