True Detective (HBO)

Τι βαρετή μαλακία έχει καταντήσει αυτή η σειρά?

ισχυει, μετα τη 3η σεζον αρχισε σταδιακη κατηφορα

Μετά από πολύ υπομονή το τρίτο επεισόδιο έδωσε το τελειωτικό χτύπημα βαρεμάρας και ύπνου. Ατάλαντη σκηνοθεσία έως εκεί που δε πάει όμως.

Αρκετά απογοητευμένος μέχρι τώρα

[spoiler]Τι βύσμα είχε ο βλάκας εκτός από το να τον βάλουν στη σειρά να τον γράψουν και σκηνή που δέρνει κόσμο;
Δεν παλεύεται, ειδικά στη σκηνή με τον colin farrell φαίνεται και η διαφορά ηθοποιού.

Κατά τα άλλα γελάμε στη σκηνή που τρέχουν μέσα στο σκοτάδι και πηδάνε εμπόδια όταν πέρυσι είδαμε το εξάλεπτο μονοκάμερο.[/spoiler]

Και μια μεγάλη ανάλυση από το polygon για όποιον έχει χρόνο για τα 3 πρώτα επεισόδια http://www.polygon.com/2015/7/7/8901145/true-detective-season-2-explain-details-characters-plot-help-episode-2-3-recap-overview-walkthrough

Πεζ μου πως είσαι ένα κακό τρολ.

Ειναι κακο ξεκινημα, αλλα μου χτυπησε φουλ αφοριστικη η λεξη ‘‘καταντια’’ σε μια σειρα με πρωτη σεζον γαμω και 3 μολις eps στη δευτερη. Γιατι να ειμαι τρολλ;

γιατί η 3η σεζόν που γράφεις πριν,δεν έχει γυριστεί ακόμα,αν γυριστεί

twra?

Τώρα κατάλαβα το σαρκασμό και συμφωνώ.

Ένας από τους δυο μας βλέπει άλλη σειρά.

Μα για το πρωτο επεισοδιο το εγραψα.Το οποιο μου φανηκε καλο, για πρωτο επεισοδιο παντα :stuck_out_tongue:

Τα υπολοιπα δεν τα εχω δει αφενος μεν γιατι δεν εχω χρονο, αφετερου δε γιατι οταν εχω βλεπω twin peaks 8)

My bad τότε, apologies. Αλλά και πάλι έχω μια διαφωνία για τη σκοτεινιά που λες.

Στο 2ο επεισόδιο δε, σχεδόν με πήρε ο ύπνος, ο Βινς Βον παίζει ελάχιστα καλύτερα απ’ότι αν έβαζαν τον Τσάνινγκ Τέιτουμ και ο Τέιλορ Κιτς παίζει τον ρόλο του Τιμ Ρίγκινς. Δεν ξεγράφω τη σειρά από τώρα εννοείται, αλλά ελπίζω να στρώσει γιατί μόνος του έβαλε τόσο ψηλά τον πήχη ο Πιτσολάτος.

Mα ο Κιτς ΕΙΝΑΙ ο Τιμ Ρίγκινς, δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό. Τα πάντα είναι Τιμ Ρίγκινς.
#nohomo [SPOILER](pun intented)[/SPOILER]

Λείπουν πολλά απ’ αυτά που μας καθήλωσαν στην πρώτη, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς σε αυτό. Αλλά όσοι την αφορίζουν κιόλας τη σειρά είναι για πολλά ffs.
Προσωπικά δεν με χαλάει η δεύτερη σεζόν μέχρι στιγμής. Σαφής ο διαφορετικός προσανατολισμός, βαδίζει σε πολύ πιο “αστυνομικό θρίλερ” μονοπάτια πλέον, αλλά είναι πολλά αυτά που χώνει στο παρελθόν, παρόν και μέλλον μιας σάπιας αμερικανικής κοινωνίας-ιστορίας που για μένα το κάνει πολύ ενδιαφέρον.
Είμαι πολύ περίεργος να δω που θα καταλήξει και να δω πόσα κιλά αρχίδια έχει ο Πιτσολάτος με αυτά που θα δείξει/θέλει να πει.

εμενα προς το παρον δεν μου αρεσει. Δεν μου αρεσει ουτε σε συγκριση με την πρωτη σεζον, ουτε σε συγκριση με το Shadow Line (σειρα που ετυχε να βλεπω παραλληλα και ειχε καποια κοινα στοιχεια), ουτε γενικα νομιζω. Αν ηταν ετσι ολη η πρωτη σεζον, δεν θα εβλεπα την δευτερη. Ο Βινς Βον ειναι πολυ πιο κακος απ’ οτι περιμενα και το πιο εξοργιστικο απο όλα ειναι το cliffhanger του δευτερου επεισοδιου.

Κατα τα αλλα ελπιζω και πιστευω σε ανοδο αργοτερα. Ισως μου ξεφευγουν πολλα και απο το στορυ μεχρι στιγμης.

Έχετε βρει ελληνικούς υπότιτλους για το s02e03?

εδω εισαι φιλε μου
http://subz.blog-spot.gr/

Ωραίος!

[SPOILER]Απογοητεύει λίγο η μου φαίνεται? Η σκηνή δράσης στο τέλος μου φάνηκε πολύ μέτρια. Απίστευτα ερασιτεχνική η επέμβαση της αστυνομίας και ενοχλητική η στάση των αμάχων. Ο οδηγός πχ δίπλα του γινόταν μακελειό και καθόταν σαν να περιμένει το φανάρι sitting duck. Μην πω για όλους τους άλλους που ακούνε πυροβολισμούς χαμό και συνεχίζουν εκεί να συγκεντρώνονται κτλ. Πολύ convenient πράματα. Ακριβώς αντίθετα από ότι μας είχε συνηθίσει από την πρώτη σεζόν.[/SPOILER]

Νύστα η πρώτη μισή σαιζόν.

Η σύγκριση με την πρώτη σεζόν μειώνει ακόμη περισσότερο την δεύτερη, ούτως ή άλλως όμως είναι ήδη πολύ χαμηλό το επίπεδο. Τα CSI πιο ενδιαφέρον έχουν δλδ ήμαρτον. Μόνο η φωτογραφία και η ατμόσφαιρα έχουν κάτι να πούν. Ίσως να γίνει κάποια μεταμόρφωση στα επόμενα επεισόδια και από τα τελευταία στάδια του ύπνου που βρισκόμαστε τώρα μας ξυπνήσει απότομα, ίδωμεν.