True Detective (HBO)

επεσαν οι τονοι στο εκτο.
η σειρα εχει δημιουργησει τετοιες προσδοκιες,που αν τα 2 τελευταια ειναι λιγοτερο απο τελεια θα απογοητευτω.

[SPOILER][/SPOILER]

Εγώ δεν κατάλαβα κανένα πεσμένο τόνο πάντως. Μια χαρά ήταν το επεισόδιο, η σειρά δεν είναι για όσκαρ λόγω της δράσης της, αλλά λόγω ΟΛΩΝ των υπολοίπων χαρακτηριστικών της τα οποία ήταν παρόντα και με το παραπάνω στο έκτο επεισόδιο, κι αμα λάχει μέχρι και anal promises είχε μέσα, δλδ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

Έχω δει πολύ λίγο και φαίνεται εξαιρετική, αλλά μόνο που αναφέρονται η Carcosa και ο King In Yellow αρκεί για να νιώσω ένα κεραυνοβόλο θετικό αίσθημα.

http://www.youtube.com/watch?v=tiz1AXTZGy0

Για το e07.

[SPOILER]Ήμουν σίγουρος ότι αυτός στην τελευταία σκηνή θα ήταν ο τύπος με τις ουλές. Kαι τα “πράσινα αυτιά” φαντάζομαι ήταν επειδή από παλιά κούρευε το γκαζόν; :-s
[/SPOILER]

ακουστικοειδες ωτοασπιδες;

[SPOILER]εγώ για κάποιο λόγο τον φαντάζομαι πράσινο σαν να κούρεψε όλο το τάγμα με το χορτοκοπτικό. και μετά να έξυσε τα αυτιά του. δεν έχω ιδέα τι λέω :’)[/SPOILER]

ανοιχτομυαλοι παραγωγοι, στο 4ο επ. χωνουν σερι [SPOILER]Μelvins, Primus, Sleep, Wu-Tang[/SPOILER]

και το τέλος του 2ου με 13th floor elevators…

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]?The Yellow King,? who?s presumably at the heart of the ritualistic killings in True Detective, is none other than ?the owner of the Vietnamese restaurant from Episode 3.? Rust and Marty ?somehow not only found, but ate at a Vietnamese restaurant in the backwoods of Louisiana,? and that most of the people linked to the cult have been ?white guys with white power ideals? like LeDoux and Lange, who would probably refer to a Vietnamese person as ?yellow.? Furthermore, there?s the scene where Rust describes LeDoux?s ?little shop of horrors as being reminiscent of the way his father described Vietnam,? so we can assume that some nasty stuff went down there.

[/SPOILER]

μου αρέσει πολύ σαν θεωρία, ναι αμέ

http://www.youtube.com/watch?v=X8zTSDFiI24

νομίζω η καλύτερη και πιο πιθανή κατάληξη της σειράς-εξήγηση

κάτι είχα ψιλιαστεί στην αρχή αλλά τώρα επιβεβαιώθηκα

γέλασα έξω πολύ δυνατά :")

“True Detective” Special:Μια τελευταίαθεωρία, για το δρόμο! Συμφωνείτε;

[SPOILER]Τελείωσε όπως έπρεπε. Ούτε θεωρίες για αναγραμματισμούς, ούτε twist του κώλου. Η σειρά από την αρχή ήταν αληθινή με χαρακτήρες αληθινούς και ανθρώπινους και το τέλος της ήταν αληθινό. Μπράβο στους δημιουργούς της σειράς και ευχαριστούμε που μας χάρισαν έναν χαρακτήρα σαν τον Rusty Cohle. [/SPOILER]

διαφωνώ λίγο.

[SPOILER]ξέρω ότι μάλλον είμαι ο μόνος που ξενέρωσε λίγο, αλλά η τελευταία φορά που μια σειρά είχε τόσα πολλά hints και μηδέν απαντήσεις στο τέλος θυμάστε ποια ήταν ε;

ποιος ήταν ο yellow king? από πού βγήκε το carcosa και πού ήξερε η γριά η μαύρη γι’αυτό; είχε διαβάσει ο τρελάρας το βιβλίο του Chambers? γιατί τα μαύρα αστέρια; γιατί ο Rust έκοβε 5 φιγούρες από τα κουτιά της μπύρας με αστέρια στα κεφάλια τους; γιατί οι ζωγραφιές της κόρης και τα playmobil με τους 5 άντρες από πάνω και ένα θύμα από κάτω; ο άλλος έβαφε το σπίτι και από εκεί βάφτηκαν πράσινα τα αυτιά του ρε; καλύτερη ήταν η δικιά μου θεωρία με το χορτοκοπτικό. :frowning:

το μοναδικό που χάρηκα από το όλο επεισόδιο ήταν η σκηνή με τον sniper shooter, οι 2 τελευταίες φράσεις του Rust και η τελευταία σκηνή. μου έχει κάνει πολύ κακό το ίντερνετ γαμώτο, πρέπει να σταματήσω να διαβάζω σενάρια και πιθανές υποθέσεις.

Rust στο πάνθεον των χαρακτήρων από σειρές που αγαπήσαμε.

[/SPOILER]

Συμφωνώ με Bastard.

[SPOILER]Ίσως μόνο το Lost σου πέταγε τόσα απανωτά χιντς για να σου δώσει τόσα λίγα στο φινάλε. Αν και ευχαριστήθηκα και τα 8 επεισόδια στο έπακρο με κάποια από αυτά να έχουν μείνει ήδη στην ιστορία (βλέπε 4ο επεισόδιο), μπορώ να πω ότι νιώθω λίγο εξαπατημένος με το υπεραπλουστευμένο φινάλε. Ο Πιτζολάτος προφανένεστατα δεν ήθελε να δώσει στον κόσμο την μαυρίλα και τον χαμό που περίμενε φέρνοντας την κάθαρση για τους 2 πρωταγωνιστές οι οποίοι τελικά και καταφέρνουν και ζουν, με τον Μάρτι να τα ξαναβρίσκει με την οικογένειά του και τον μισάνθρωπο και άθεο Κόουλ να βρίσκει την ελπίδα αλλά και τον θεο που τόσο απεχθανόταν. Η όλη φάση είχε μια πνευματικότητα που γούσταρα (η οποία δεν ήταν και ξεκούδουνη εντελώς) αλλά τελικά σαν θεατής πέρα από τα αναπάντητα ερωτήματα που θέτει και ο Bastard, τελικά στεναχωριέμαι που δεν μου εξήγησε το πιο βασικό: Ποιος ήταν πραγματικά αυτός ο Yellow King. Και όταν βλέπεις τον Μάρτι να κόβει τον Παπάνια πάνω που πάει να του δώσει μερικές εξηγήσεις, τότε καταλαβαίνεις ότι όλη η σεζόν ήταν ένα (εξαιρετικό) υπαρξιακό θριλέρ με τους πρωταγωνιστές να ψάχνουν την ελπίδα και τη λύτρωση και όχι την τρομακτική αλήθεια που θα μπορούσε να τους καταστρέψει για πάντα.

Παρ’ όλα αυτά, μιλάμε για τηλεόραση στα καλύτερά της.

Τέλος, ο Πιτζολάτος έδωσε και το πρώτο χιντ για την επόμενη σεζόν: The next season of ?True Detective? will be about ?hard women, bad men and the secret occult history of the United States transportation system".
Δεν ξέρω καν τι σκατά σημαίνει αυτό, αλλά υπόσχεται πολλά.[/SPOILER]

Ειδα ολη τη σειρα μεσα στο σαββατοκυριακο και μπορω να πω οτι γαμησε.Γαματη σκηνοθεσια,γαματη η ατμοσφαιρα της Λουιζιανα,γαματο σεναριο και γαματοι ηθοποιοι.

[SPOILER]Το φιναλε τωρα ηταν κι αυτο πολυ καλο.Εκανε μπαμ απο τα τελευταια επεισοδια οτι θα μεινουν αναπαντητα ερωτηματα.Στο 7ο επεισοδιο ειχα την αισθηση οτι εμενε αλλο τοσο για να τελειωσει η ιστορια και τελικα ειχε μεινει 1 επεισοδιο οποτε το περιμενα οτι θα μεινουν πραγματα στον αερα.Η διασταση που εδωσε ο keyser για το οτι δεν βρισκουν την αληθεια,αλλα την ελπιδα και τη λυτρωση εμενα μου φτανει.Παρολο που το στερεοτυπο “ντετεκτιβ με προβληματα που αποκτα εμμονες με υποθεσεις του για να ξεφυγει απο τη σκατοζωη του” ειναι αρκετα κλασσικο,εδω οι γαματοι χαρακτηρες και η υπερφυσικη/υπαρξιστηκη/θρησκευτικη διασταση των προβληματων απογειωνουν την σειρα.Κριμα που δεν θα εχουμε Rust στην επομενη σεζον…Ελπιζω να συνεχισει και στον επομενο κυκλο να γαμαει η σειρα.Επισης λενε οτι θα χρησιμοποιησουν παραπανω απο 1 σκηνοθετες,κατι που ελπιζω να λειτουργησει υπερ κι οχι κατα της σειρας.

Υ.Γ Αυτο το σκηνοθετικο κολπο που εχει τους ηρωες να διηγουνται οι ιδιοι την ιστορια(οι σκηνες που αλλιως περιγραφουν τα πραγματα και αλλιως γινονται,τα πραγματα,σκεψεις,συναισθηματα που κρυβουν και δεν λενε στους 2 μπατσους)και γενικα ο τροπος που γινεται το ολο φλασμπακ ΓΑΜΑΗΣΕ. [/SPOILER]

Υποτιτλους κανεις?

το χα πει εγω
παιδιά οι δυο μαυροι ειναι οι detective maynard gilbough και detective thomas papania , σωστα ?? ε λοιπον , η φραση “the black stars” περιεχεται μεσα στα ονοματα τους ! δηλαδη αμα παρεις ολα τα γραμματα των ονοματων τους μπορεις να σχηματισεις αυτη τη λεξη ! Επίσης , το k που δεν υπαρχει μεσα στα ονοματα τους είναι απο το King , οπου King ειναι ο αρχηγος μπατσος ! ο Major Ken Quesada ! καμμένο , ε ? επομενως , οι δυο ανακριτες , τα μαυρα αστερια , και ο αρχηγος μπατσος που εδωσε την υποθεση στον ραστ κ τον μαρτιν ειναι μπλεγμενοι στην υποθεση και συμμετεχουν σε σατανιστικη οργανωση…Στο τελος πιστευω οτι ο υποπτος Ραστ θα αποδειξει την ενοχη των μπατσων , για μαρτυ δεν ειμαι σιγουρος αν μπλεκεται η οχι…