True Detective (HBO)

Θα ήθελα στην επόμενη σαιζόν, να συμπεριλαμβάνεται σε κάποιο ending/credit song το παρώνκαθώς ταιριάζει απόλυτα με την ατμόσφαιρα σαπίλας που αναδίδει η σειρά.

Επίσης ένα κατώτερο σαφώς, αλλά αρκούντως υποκατάστατο εν δυνάμει αποτελεί το βρετανικό Broadchurch.

Είμαι ο μόνος που πιστεύω ότι το spaghetti monster έχει επιρροές από τη μάσκα του μακαρίτη…??

Ξεκίνησα σήμερα… είδα τα 6 σχεδόν σερί… λέω να αφήσω τα 2 τελευταία και την αποθέωση για αύριο…

Καλώς σας βρήκα!

Λοιπόοον, μια και βλέπω ότι υπάρχουν εδώ κι άλλοι [I](και μάλιστα αρκετοί)[/I] “τρελαμένοι” σαν εμένα με την υπερσουπερντουπερσειρακλαράρα μας [I](τι; υπερβολικός; :lol: )[/I], είπα να σας το αναφέρω καθώς πρόκειται για… “καλό σκοπό”!

Σχετικά πρόσφατα, κάθισα κι έφτιαξα [I](μαζί με κάποια συνδρομή φίλων μου)[/I] δύο Ελληνικούς χώρους στο διαδίκτυο που τους έχω [B]ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΥΣ[/B] στη σειρά μας!
Ο 1ος είναι ένα blogger ιστολόγιο και ο 2ος μια facebook ιστοσελίδα!
Και οι δύο αυτοί χώροι, με τον τρόπο τους, παρουσιάζουν διάφορα που σχετίζονται [B]απόλυτα και μόνο[/B] με την σειρά μας.

Η όποια καλοπροαίρετη συμμετοχή σας θα είναι απολύτως επιθυμητή κι ευπρόσδεκτη απ’ όλους μας εκεί!

Και μη ξεχνάτε, μιλάμε για πλήρως αφιλοκερδείς και μη ανταγωνιστικού χαρακτήρα χώρους που σκοπό έχουν να μπορούν να προσφέρουν μια “ζεστή γωνιά” έκφρασης για τους ελληνόφωνους φίλους της τόσο αξιόλογης σειράς μας.
Το link του blogger ιστολογίου μας είναι: [B]http://true-detective-tv-gr-fans.blogspot.com/[/B]
Το link της facebook ιστοσελίδας μας είναι: [B]https://www.facebook.com/TrueDetective.gr[/B]

Να αναφέρω πρόσθετα στο προηγούμενο που έθιξα πως πήρα το “θάρρος” να [B]κοινοποιήσω[/B] το παρόν thread μας, στην σχετική facebook ιστοσελίδα μου! :wink:

[SIZE=1][I]([B]Αν[/B] βέβαια υπάρχει “πρόβλημα” από τυχόν εδώ διαχειριστές με αυτό, “διορθώνεται” εύκολα…)[/I][/SIZE]

στο φορουμ του imdb
γινεται αναφορα για supernatural element (lovecraft και ετσι)
εχει κανεις αναλογες αποψεις?

Προσωπικά δεν το έχω εκλάβει έτσι πάντως…

Supernatural στοιχεία δεν έχει, αλλά ατμόσφαιρα Lovecraft έχει στάνταρ. Γενικά μου θύμισε rpg campaing Cthulhu το στήσιμο. Προφανώς ο καθένας το κρίνει σύμφωνα με τις καταβολές του, αλλά έχει και συγκεκριμένα στοιχεία όπως ο King in Yellow και η Carcosa του Chambers, ο οποίος θεωρείται επιρροή Lovecraft και όλα αυτά έχουν περάσει και στην Cthulhu Mythos. Hastur κτλ

Είδα λοιπόν αυτές τις μέρες τον πρώτο κύκλο. Ωραία σειρά, καλογυρισμένη, εξαιρετικές ερμηνείες. Ωστόσο ομολογώ το τελευταίο επεισόδιο δε με άφησε με ανοιχτό το στόμα, όπως νόμιζα ότι θα γίνει. Ήταν απλά ok - ίσως να το βρήκα και λίγο κλισέ. Πάντως θα είμαι εκεί για τον δεύτερο κύκλο.

Πάντως αρκετές φορές, βλέποντας τη σειρά, ιδιαίτερα ακούγοντας τις φοβερές ατάκες του Ραστ, ιδιαίτερα τις φιλοσοφημένες σκέψεις του πάνω στον Χρόνο κλπ, σκεπτόμουν: “τι να μου θυμίζει, τι να μου θυμίζει”. Περισσότερο και από φιλοσόφους, στοχαστές, κλπ, μου ήρθε στη σκέψη ο [B]Alan Moore [/B]- έχει διατυπώσει βλέπετε ουκ ολίγες φορές θεωρίες σαν αυτές στα κόμικς του. Και όντως, στο ίντερνετ αναφέρεται πως ανήκει στις επιρροές…

[SPOILER]Ειδικά το φινάλε και εκείνες οι ατάκες με τ’ αστέρια… Σα να διάβαζα το “Top 10” του Moore ξανά. Εδώ δε μιλάμε απλά για “επιρροή” όμως, αλλά κυριολεκτικά, για ξεσήκωμα! Μία σύντομη έρευνα μου στο ίντερνετ επιβεβαίωσε πως έτσι είναι όντως. [/SPOILER]

Πρόκειται για φόρο τιμής (και όχι κλέψιμο, πιστεύω!) στον Alan Moore λοιπόν. Συμπέρασμα? Αν σας άρεσε το True Detective, να πάρετε να διαβάσετε τα κόμικς του Moore, ξεκινώντας από το τρελά υποεκτιμημένο “Top Ten”, το οποίο εξάλλου ασχολείται με αστυνόμους και ιστορίες μυστηρίου (κατά κάποιο τρόπο).

τα ειδα μαζεμενα σε 3 μερες πριν καμια βδομαδα… ερμηνειες,ερμηνειες,ερμηνειες… αυτο ηταν το δυνατο του χαρτι κ ετσι σε κερδιζει απ’το πρωτο λεπτο…

Κάποιες πρώτες πληροφορίες για τη δεύτερη σεζόν.

Μόλις τελείωσα το 4ο επεισόδιο.
Πάω σε μια γωνια να τον παίξω λιγο και ξανάρχομαι !

Με την δεύτερη σεζόν τι γίνεται ; Ανακοινώθηκε κατι ;

Δύο ποστ πίσω.

Η καλύτερη αστυνομική σειρά μαζί με το Fargo φέτος, άλλος ένας θρίαμβος του ΗΒΟ.
Η πιο αιρετική σειρά των τελευταίων χρόνων με εκπρόσωπο τον υπερβολικά καλό Μακκόναχι.

Αργή (αλλά όχι βαριά τόσο ώστε να μην δεις 4-5 συνεχόμενα επεισόδια), υποβλητική και καταπληκτική σκηνοθεσία.

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι όλες οι θεωρίες ανατράπηκαν που αναφέρατε.
Το τελευταίο επεισόδιο αφήνει πάρα πολλά στην άκρη με τα λεγόμενα του Ράστιν
(όχι μόνο για την υπόθεση αλλά και γενικότερα;)

Εξαιρετικοί οι δύο πρωταγωνιστές (λίγο καλύτερος ο Μακκόναχι) αλλά νομίζω η ερμηνεία της χρονιάς για αστυνομικό δράμα πάει στον Μπίλι Μπομπ Θόρντον για το Fargo.

Αντε τώρα η 2η σεζόν.

Θεικο. απο τις λιγες αστυνομικεςσειρες που οι διαλογοι εχουν μεγαλυτερο ενδιαφερον απο την δραση.

Με την θεικοτερη ατακα για την θρησκεια που ειναι λεκτικος ιος και οταν σε προσβαλει σου καταστρεφει σιγα σιγα την κριτικη σκεψη.

Θεικο

Φήμες λένε ότι η σειρά δεν θα επιστρέψει τον Ιανουάριο, αλλά το επόμενο καλοκαίρι, παίρνοντας τη θέση του True Blood.
Μάλλον οι Colin Farrell, Taylor Kitsch, Elisabeth Moss και Vince Vaughn θα είναι οι πρωταγωνιστες.

Δεν είναι φήμες, το επόμενο καλοκαίρι επιστρέφει. http://screencrush.com/true-detective-season-2-premiere-summer-2015-casting/

τι βινς βων ρε μαλακες.

δεν βρηκανε καποιο λιγοτερο αταλαντο να βαλουν? :stuck_out_tongue: