Tuomas Holopainen - Life and Times of Scrooge McDuck [2014]

Ποιοι αλλοι θα αποτισουν φορο τιμης στον μεγαλυτερο παραμυθα των παιδικων μας χρονων,τη δευτερα και την τριτη?

Τι σκατα; Αντε βρε να τα πουμε

Σε αλλα νεα, το πακετακι μου ηταν μουρλια, κανονικος πινακας. Με ξυλα κι απολα, ετοιμο για κρεμασμα

Οπ !!
τι είναι αυτό !!!
Εγώ το τσίμπησα σήμερα σε CD και βινύλιο και θα πάω αύριο το βινύλιο για υπογραφή (βασικά να δω τι θα πρωτοπάω …)

Καλά γενικά πανικός αύριο … σκέφτομαι αν 7 το πρωί θα είναι ήδη αργά για να πιάσω σειρά ή όχι …

Εγω ελεγα κατα τις 10 και κατι.Δεν εχω ελπιδα ε? :stuck_out_tongue:

Δεν είμαι φαν των Nightwish αλλά το cd αυτό είναι το κατάλληλο soundtrack για να διαβάσει κάποιος το “Life and Times” του Rosa.

Αρκετά διαφορετικό από Nightwish, περισσότερο soundtrack-ικό και λιγότερο εμβατηριακό, θυμίζει λίγο Mike Oldfield.

Ο λόγος ποιο πολύ είναι μήπως κάνει κάνα σκιτσάκι κλπ
Κοίτα γενικά δεν κάνει σκιτσάκια μιας και έχει πρόβλημα με τα μάτια κλπ
αλλά λέω μηηηηπος και κάνει 5-6 να είμαι από τους πρώτους … (θα θελα ε ??? :stuck_out_tongue: )
Το βινύλιο θα το πάρω σίγουρα πάντως και μετά θα μου μένει να βρω τον Tuomas :smiley: :smiley:

Δεν ειμαι φαν των Nightwish, δεν εχω καμια σχεση με Don Rosa αλλά η μουσικη του δισκου ειναι τρομερη

Στους πρωτους πραγματι θα κανει σκιτσακι,τουλαχιστον ετσι αναφερει η ανακοινωση της λεσχης.

Αγορασα και εγω την digipack edition του δισκου το Σαββατο και ειναι μια ομορφια… Το εξωφυλλο ειναι σκετη λατρεια. Δυστυχως σημερα και αυριο δουλευω και δεν μπορω να παω να δω τον μεγαλο Ντον Ροσα, αλλα εστειλα ειδικους απεσταλμενους με το cd, το “Ο Βιος Και Η Πολιτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ” τον τομο απο τις εκδοσεις Νεα Ακτινα καθως και καποια τευχη του “ΚΟΜΙΞ” που περιεχουν τις αγαπημενες μου ιστοριες απο τον μεγαλο αυτο δημιουργο. Ευχομαι να εχω καλα νεα γιατι προβλεπεται να γινει πανικος.

Οριστε και το ινστρουμενταλ

Κατα τη γνωμη μου, ανωτερο, αλλα ναι κριμα να μην ειναι χειμωνας να τρωει απανωτα ρηπητ ο δισκος.

Φαν των Nightwish δεν με λες, έχω μόνο το Dark Passion Play, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι αυτό το soundtrack είναι εξαιρετικό. Για πρώτη φορά παραδέχομαι τον Τuomas ως μουσικάρα! Ελπίζω και σε άλλες τέτοιες δουλειές παράλληλα με τους Νightwish.

Απίστευτος δίσκος.[B]Το βινύλιο που μπρούμε να το βρούμε?[/B]Λόγο του ότι είμαι απο επαρχία είναι πολύ δύσκολο να το βρώ εδώ

Reload και Metal Era το έχουν, μπορείς να το ζητήσεις εκεί, το Reload δεν ξέρω αλλά το Metal Era στέλνει παραγγελίες με αντικαταβολή οπότε μπορείς να το παραγγείλεις.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Ζω για τη στιγμή που κάνας Luca Turilli (π.χ.) θα βγάλει δίσκο με μουσική εμπνευσμένη από το Σπαθί των Πάγων :!:

(Ή καμιά Ζωδιακή Πέτρα :!:slight_smile:

Και phantom duck και phantom duck…

Δεν ξέρω αν το λες για πλάκα αλλά εγώ μια χαρά έχω ψηθεί για να ακούσω κάτι τέτοιο. Σπαθί των πάγων και Ζωδιακή πέτρα ήταν τεράστιες λατρείες. Και λέω ήταν επειδή μετά την τελευταία μου μετακόμιση αγνοούνται :frowning: Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν νομίζω πως μπορούνε να βρεθούνε και πουθενά για αγορά.

Για πλάκα (περίπου) ήταν η επιλογή μουσικού/συνθέτη :razz: Το περίπου πάει στο ότι για έργα όπως τα δυο που ανέφερα, που όπως και να το κάνουμε είναι πολύ πιο ανάλαφρα/λιγότερα μεγαλόπνοα από έναν Βίο και Πολιτεία, μάλλον θες και κάτι ακόμα πιο “τραλαλαλά” σε μουσική. Εξ ου και η αναφορά σε Rhapsody/Turilli :lol:

(Και δεν είναι τυχαία άλλωστε και η κοινή χώρα καταγωγής! =Ρ)

Για τα ίδια τα έργα, ούτε ως σκέψη δε θα μου πέρναγε να κάνω “πλακίτσα” ρε. Βλέπεις οι περισσότεροι εδώ μέσα, πιτσιρικάδες γαρ, μεγάλωσαν με Don Rossa (και πολύ καλά έκαναν βέβαια). Έλα όμως που εγώ μεγάλωσα με Σπαθί των Πάγων! Για μένα αυτό ήταν το απόλυτο ντιζνεϊκομιξοφετίχ όταν ήμουν μπόμπιρας.

Btw και τα δύο τα (ξανα)αγόρασα πριν λίγα χρόνια όταν βγήκαν σε καινούριες εκδόσεις :!: Και ειδικά η επανέκδοση του Σπαθιού ήταν μάννα εξ ουρανού, καθώς εκείνη η παλιά με την οποία μεγάλωσα είναι πια σε ελεεινή κατάσταση, με πάνω από το 1/3 των σελίδων να έχουν εξαφανιστεί/σκιστεί κτλ. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι παίζει διαφορετική μετάφραση στην καινούρια (ενώ εγώ φυσικά είχα συνηθίσει την παλιά) αλλά ντάξει δε θα γίνω και τόσο προκλητικός ώστε να γκρινιάξω γι’ αυτό. Το πόιντ μου πάντως είναι ότι αν ψαχτείς λογικά θα τα βρεις!

Στη Θεσσαλονίκη, στη Σβώλου, έχει ένα περίπτερο με απίστευτα πολλά τέτοια διαμαντάκια, συν παμπάλαια τεύχη αλμανάκο κλπ

Για λίγο καιρό πετύχαινα τις πρόσφατες επανεκδόσεις και σε κτελ, σταθμούς οσε κλπ, νομίζω με λίγο ψάξιμο άνετα τα βρίσκεις

Τα εχω πλεον υπογεγραμμενα και τον τομο του “Ο Βιος Και Η Πολιτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ” και το cd. Δεν επετρεπαν περισσοτερα αντικειμενα λογω του οτι γινοταν χαμος απο κοσμο. Ακομα και η υπογραφη του ειναι γραμμενη με τοση τεχνη και γενικα τρελη χαρα… Αποκτουν ακομα μεγαλυτερη συναισθηματικη αξια πλεον, κριμα που δεν μπορεσα να ειμαι και εγω εκει και να γνωρισω τον τεραστιο Don Rosa, ακουσα τα καλυτερα απο ολους, ηταν ευγενεστατος και παρα πολυ συμπαθητικος.

Ναι ρε συ και εγω εχω βρει απιστευτα διαμαντακια σε σταθμους ΚΤΕΛ , ξεχασμενα περιπτερα σε χωρια κτλ… Και η χαρα δεν περιγραφεται καθε φορα.

Υ.Γ. “Το Σπαθι Των Παγων” τα σπαει ασχημα και αυτο.

Πριν λίγες μέρες ήρθε το πακέτο με cd/tshirt, σήμερα δεν κρατήθηκα και τσίμπησα και το βινύλιο, και ευτυχώς που δεν έχω άλλα λεφτά γιατί κοιτούσα και το πακέτο με τον πίνακα που πόσταρε ο giasonas και μου έτρεχαν τα σάλια.

Στα του cd, απλά όνειρο. Να ρωτήσω όμως, είμαι ο μόνος που προτιμάει την εναλλακτική version του A lifetime of adventure, χωρίς το σόλο δηλαδή; =Ρ