Tuomas Holopainen - Life and Times of Scrooge McDuck [2014]

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από ένα πραγματικό μουσικό σαν τον Tuomas, το άλμπουμ είναι κορυφαίο και λιβ´νει καθημερινά. Η deluxe έκδοση είναι υπέροχη και το βινύλιο απλά απίστευτο, το εκπληκτικό εξώφυλλο του Rosa σε όλο του το μεγαλείο, δεν άντεξα και το πήρα!
Ελπίζω να δούμε και άλλες σόλο δουλειές από τον Tuomas στο μέλλον!
Μακάρι σε μελλοντικά live να συμπεριλάβει και κανένα κομμάτι από το προσωπικό του άλμπουμ, μάλλον το ομότιτλο.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

[σπαστικός][SPOILER]δεν υπάρχει ομότιτλο :p[/SPOILER][/σπαστικός]

Ουσιαστικά το “ομότιτλο” είναι το a lifetime of adventure.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Θα μετραγε ασχημα αυτο αλλα δυσκολο γμτ.

Βαραω το κεφαλι μου που δεν μπορουσα να ειμαι στο signing session, ειδικα αφου εμαθα τα background της αποφασης του να σταματησει και τις πουστιες που του επαιξαν απο την Ντισνευ και τον Τερζοπουλο.

Το αλμπουμ απλα εξαιρετικο αλλα δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο απο τον τεραστιο Tuomas, εξαιρετικα πετυχημενο το παντρεμα, καποια στιγμη θα τσιμπησω το βινυλιο, αξιζει.

Το βινύλιο απλά δεν παίζεται, ακόμα και αν δεν έχεις πικαπ μόνο και μόνο για να έχεις το απίστευτο εξώφυλλο του Don σε μεγάλο μέγεθος όπου αναδεικνύεται πραγματικά. Αξίζει, αν μπορείς βούτα το!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Όχι :p.

Ο δίσκος είναι μαγεία γενικά. Το 'χω πει πολλές φορές ότι ο Holopainen χαραμίζεται στους Nightwish, έχει τόσο ταλέντο στο να κάνει τέτοιου είδους δουλειές που θα 'ταν ιδανικό να τις έκανε σε μόνιμη βάση.

Να 'χα και το κόμικ μαζί μου, το παραλήρημα θα πέρναγε σε άλλο επίπεδο.

Bump, γιατί ο δίσκος παίζει πολύ ψηλά στα αγαπημένα της χρονιας ως τώρα κι αν δε γίνουν τρομερά πράγματα, θα παίζει εξίσου ψηλά μέχρι το τέλος της.

Παραδόξως, μέχρι πρόσφατα δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με Βιο και Πολιτεία κι αν δεν είχε βγει το αλμπουμ δε ξέρω κατά πόσο θα το είχα κάνει. Πάντως λίγο η κυκλοφορία και λίγο τα αποθεωτικά σχόλια, έκατσα και διάβασα τα κομικ και εδώ και μερικές βδομάδες λιώνω και το δίσκο. Διπλό το κέρδος :b

Όπως είχε πει κάποιος εδω γύρω, δεν είναι δίσκος για κάθε στιγμή, αλλά προσωπικά όποτε τον βάζω να παίξει με ταξιδεύει με τεράστια άνεση. Οι μουσικές πανέμορφες, ιδανικό σαουντρακ για τις περιπέτειες του Σκρουτζ, και σε συνδυασμό με το υπέροχο μπουκλετ με τα πρωτότυπα σχέδια, το σύνολο ανεβαίνει απίστευτα ψηλά. Επίσης, αν και αγαπώ Nightwish, βρήκα πολύ θετικό το γεγονός ότι ο Holopainen δε προσπάθησε καθόλου να αναπαράγει το ύφος της μπάντας του και ασχολήθηκε καθαρά με τις συνθέσεις και τις ενορχηστρώσεις.

Παίζει κάνα λινκ για νταουνλόουντ; Το ακούω από γιουτιουμπ τώρα και το θέλω οπωσδήποτε στο mp3…Έγραψε ο κερατάς…

Μόλις σήμερα μου ήρθε και το άσπρο διπλό βινύλιο με το 45άρι μέσα από nuclear blast. Λέει άσχημα