Two And A Half Men

Μπα,δεν νομιζω πως παιζουν για ολες τις σεζον σαμπς,αλλα και με αγγλικους κανεις τη δουλεια σου στη χειροτερη:)

Ε, ναι. Βασικά, θέλω subs μόνο και μόνο για τα inside jokes που πετάνε γενικότερα οι χαρακτήρες των sitcoms και τα οποία δεν μπορείς να κατανοήσεις αν δεν μένεις στις ΗΠΑ… :confused:

Υπότιτλοι υπάρχουν για όλες τις season απλά πρέπει να κατεβάσεις τις κατάλληλες εκδόσεις που ειναι συγχρονισμένοι. Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι πρώτα καταβάζουν τα video και μετά ψάχνουν να βρουν υπότιτλους, το πιο σωστό είναι να δεις πρώτα οι υπότιτλοι που υπάρχουν για ποια έκδοση είναι και μετά να κατεβάσεις τα επεισόδια.

Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά και δε χρειάζομαι υπότιτλους ντε και καλά, οπότε ποτέ δεν ψάχνω για υποτιτλισμένες εκδόσεις. Απλά στα sitcoms χάνει κανείς κάποιες λεπτομέρειες που αναφέρονται στην αμερικανική κοινωνία, that’s all.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως, αν και ούτε αυτοί είναι συγχρονισμένοι :slight_smile:

ισχυει,για τον ιδιο λογο και γω ψαχνω σχεδον παντα σαμπς,εστω και για friends που λεει ο λογος,αν και γενικα με τα αγγλικα εχω αριστη σχεση…ειδικα για two and a half,δεν νοειτε να δω επισοδειο σε στρημ, εστω με αγγλικους υποτιτλους στη χειροτερη…απειρα inside jokes κτλ τα οποια δν τα πιανεις με τη μια στα περισσοτερα σιτκομς,τα οποια βασιζοντε στην ατακα και οχι στο στορυ-εκτος και αν ειναι αυτος που το βλεπει σαν εκεινους που βλεπουν σειρες απλα για να…τις δουν και να γεμισουν το χρονο τους μονο-…

Και με subs πάντα γυρνάω πίσω και ξαναβλέπω τις σκηνές σε σημεία που είτε δεν έπιασε με την πρώτη την ατάκα, είτε επειδή ήταν άψογη.
Άνετα το παρακολουθείς και χωρίς subs, δεν έχει δύσκολο λεξιλόγιο, αλλά είναι αυτό που λέτε, ότι εφόσον παρακολουθείς μια σειρά διαφορετικής κουλτούρας, πρέπει να βρεις ένα τρόπο να προσαρμοστείς και όχι απλά να κοιτάς επί 20 λεπτά την οθόνη.

i understand

Είμαι ήδη στο 6ο επεισόδιο από δεύτερη season και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλό, ίσως και καλύτερο σε σχέση με την πρώτη.

Οι τύποι λένε κάποα Αμερικάνικα αστεία, που δεν μεταφράζονται στα Ελληνικά…και εκεί χάνεις το περρισότερο γέλιο…και υπότιτλους νά’χει, αν ο τύπος που τους βάζει δεν έχει ζήσει Αμερική, ούτε αυτός θα τους καταλάβει:):!:

γω παντως προτεινω, και ισως να τοχω πει και πιο πισω, να μη το παρεις μονοκοπανια, γιατι θα καταλαβεις αμεσως ποια αστεια επαναλαμβανονται (σχεδον αυτουσια) πολλες φορες, και θα ξενερωσεις τη ζωη σου.

Και στο λεει ενας που ειδε 5 σεζον σε 2 βδομαδες ="|

Σημερα εχουμε πρεμιερα της 7ης season. Charlie FTW !!

fixed:p

thanx, εκ παραδρομης και εξ’αδιαιρετου που λεμε…

ΘΕΪΚΟ ΘΕΪΚΟ ΘΕΪΚΟ ΘΕΪΚΟ ΘΕΪΚΟ ΘΕΪΚΟ

νταξει η 8η σεζον ξεκινησε με τον καλυτερο τροπο, τι να πω δηλαδη…πλεον η χημεια μεταξυ των ηθοποιων ειναι απιστευτη (και πως να μην ειναι) και το επεισοδιο γενικα τα ΣΠΑΕΙ αγριως…το ξαναβλεπω ανετα

αυτος ειναι ο jake ρε, threesome απο τα 16 για να μοιασει στο θειο και οχι στο φλουφλη τον πατερα

Συμφωνώ Συμφωνώ Συμφωνώ :D:D:D,άρχισε με τον καλύτερο τρόπο η σειρά

Και μόνο η προσπάθεια να κόψει το ποτό άξιζε βραβείο χαχα

Πόσο καλύτερη μπορεί να γίνει η σειρά?


Μπορεί να έχω δει άλλες 4-5 φορές να φεύγει ο Alan από το σπίτι, αλλά κάθε φορά γελάω περισσότερο από τις άλλες. Κορυφή χαχα

Μετά το τελευταίο επεισόδιο το κορυφαίο sitcom περνάει σε άλλο επίπεδο!Δεν υπάρχει γυρισμός!Η υπόθεση που ανοίχτηκε πιστεύω θα πάρει τον δρόμο της,αν και με την κομπίνα που έγινε μπορεί να καταφέρει ο Lorre να την γυρίσει την σειρά σε κανονικά πλαίσια μετά από 6-7 επεισόδια…

Θα δούμε,ελπίζω να συνεχιστούν τα γυρίσματα κατ’αρχήν (ο Τσάρλι είναι κακό παιδί κι εκτός σειράς), και να δούμε το ανεπανάληπτο.

τι παιχθηκε?
Δεν εχω δει λαστ σεζον αλλα κλαιν μαιν, σποιλεριαστε με αν μπορειτε:p

Eιχα δει γενικοτερα καποια επεισοδια στον Alpha.
Εδω και καποιες μερες το βλεπω απο την αρχη και ομολογω
οτι τετοιο γελιο δεν εχω ξαναριξει.Οι ατακες,τα σκηνικα που συμβαινουν,
οι σχεσεις μεταξυ της οικογενειας.Ολα αψογα.
Επισης απο τις λιγες σειρες που σχεδον ολοι οι χαρακτηρες βγαζουν γελιο.
Κορυφαιο επεισοδιο μεχρι στιγμης το Squab,Squab,Squab !
Aυτο που παει ο μικρος στο σπιτι της γιαγιας.

απο την δευτερη σεζον και μετα τα γαμανε ολα, αποσο θυμαμε 4-5-6 ειδικα, με CSI επεισοδια κτλ ειναι επος…best sitom 00ς για μενα…μαλλον θα ξεκινησω ξανα απο εκει που το ειχα αφησει…Charlie Harper ρε τυχαρπαστοι joyδες, barnyδες κτλ…\μ/

Όποιος δεν θέλει να δει spoiler,ας μην ανοίξει το [spoiler]

[spoiler]Δεν ξέρω που βρίσκεσαι ακριβώς,δεν θυμάμαι σαιζόν και τέτοια,αλλά μετά την Τσέλσυ με την οποία χώρισε,ο Τσάρλυ κινείται σε ρηχά νερά…τπτ σοβαρό.Και εκεί που βρίσκει μια για σοβαρά πράγματα (μεγαλύτερη από αυτόν! 8O) στο τελευταίο επεισόδιο γίνεται το εξής:Η Ρόουζ σχεδιάζει έναν ψεύτικο γάμο,με τα πολλά ο Τσάρλι πείθεται πως είναι αληθινός και αντιλαμβάνεται πως την αγαπάει.Και λογικά έχει τελειώσει η σχέση του με την 47χρονη.

Οπότε τώρα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει όταν καταλάβει πως ο γάμος ήταν κομπίνα :stuck_out_tongue:
[/spoiler]

σοφουλης