U.S. or EU power?

Αν και δεν πολύ - κολλάει με το θέμα του τόπικ καθώς πρόκειται για ένα πιο καθαρόαιμο metal group, αλλά δεν είχα που αλλού να το βάλω.
Έχει ακούσει κανείς το νέο άλμπουμ των γερμανών Sinner? Είναι πολύ ωραίο.
Τέσπα, αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για κάποιο καλό από τα παλιά τους αλμπούμ. Μιας και δεν τους έχω πολύ ψάξει.

Μη λές μεγάλη κουβέντα…

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3713

κακα τα ψεμματα το ευρωπαικο το προτιμαμε στις μικροτερες ηλικιες και το αμερικανικο στις μεγαλυτερες!
αμερικανικο λοιπον επειδη προτιμαω τα ριφ και τις φωναρες απο τις υπερβολικες μελωδιες και τα α-ριφ-α τραγουδια
το τι πιστευει ο καθενας και τι προσκυναει δεν εχει να κανει με τη μουσικη

οσο αφορα για τους πειραματισμους προτιμαω να ακουσω progressive ή avant garde ή δεν ξερω γω τι αλλο
προτιμάω το power να ναι METAL!
φυσικα και γουσταρω τα παλια helloween,guardian Κλπ κλπ αλλα στο συνολο το euro power ειναι αστα να πανε!

Γενικώς λίγα είναι τα καθαρόαιμα Power Metal συγκροτήματα(αν και όσα μου αρέσουν μου αρέσουν πολύ) και κάποια άλλα δεν τα θεωρώ power με τη μορφή που έχει ο όρος σήμερα αλλά θα πω αμερικάνικο λόγω των Savatage οι οποίοι κάποτε ήταν ΤΟ αγαπημένο μου συγκρότημα ενώ ακόμα και τώρα έιναι για πλάκα μέσα στο Top 10(αν όχι 5) και συν τις άλλοις τα κακά(για εμένα) ευρωπαικά power συγκροτήματα είναι ανυπόφορα ενώ τα αμερικάνικα κάπως τα παλεύω.

Σωστός περί ευρωπαϊκού power. A, και μ’ άρεσε η τελευταία μπηχτή…ειλικρινά!:smiley:

Έτσι. Για μένα συγκεκριμένα, δεν παίζει ρόλο η ταμπέλα U.S./ EU Power. Πολύ απλά όμως, αν ως μπάντα δεν έχεις καθόλου folk/μεσαιωνικά/επικά στοιχεία στο Power σου, καλύτερα να πας να κρεμαστείς (είμαι λίγο απόλυτος ε;:p).-Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων πάντα.

σωστος ρε δημητρη!! και τοτε μαλλον Χ το ματς…

αλλα στο us power vs euro-power καθαρος ασος απο το ημιχρονο kai over!!! :smiley:

Ως poweras κιεγω ας απαντησω…


:!: Πρωτα απ’ολα θα πρεπει να διαχωριστει το ευρωπαικο power σε δυο σχολες γιατι πραγματικα διαφερουν !!

Την γερμανικη που εχει και την δυναμη στα riffs και την ταχυτητα και την ενεργεια και την πορωση και το παθος και τη σοβαρη μελωδια ( Gamma Ray, Running Wild, early Helloween, Stormwarrior, Heaven’s Gate, Grave Digger, Metalium, Primal Fear…δεν νομιζω να αμφιβαλλει κανεις οτι αυτες οι μπαντες ειναι POWER με ολη τη σημασια της λεξης…), και την φινλανδικη που ειναι περισσοτερο συμφωνικη και νεοκλασσικη ( Stratovarius και αντιγραφεις τους)

Οποτε εγω απαντω,

[B][SIZE=“3”]1) German power metal [/SIZE]

  1. US power metal

  2. οτιδηποτε αλλο[/B]

μία απ τις λίγες φορές που υποστηρίζω αμερική :stuck_out_tongue:

ειδικά σε επίπεδο φωνητικών, άλλη πάστα λέμε!

Το αμερικάνικο νομίζω είναι λίγο λιγότερο χαρούμενο σε σχέση με το ευρωπαϊκό!

'Οταν μιλάμε για power μου έρχεται στο μυαλό αυτομάτως το ευρωπαικό.Ξέρετε Helloween, Gamma Ray (οι πρωτομάστορες του), Running Wild, Edguy, παλιοι Stratovarius κτλ. Παίζει και λιγο ταχύτητα σε μερικά κομμάτια (thrashίζουν κοινώς) οπότε…έχω ένα “ευρωπαικό” κόλλημα.:roll:

Αυτο απαντω κι εγω :slight_smile:

Υπερ ευρωπαϊκου παουερ, επειδη οι αγαπημενες μου μπαντες σε αυτο το χωρο εντοπιζονται (ε που αλλου?) στη Γερμανια:D

[SPOILER]

:expressionless:χαχααχχααχαχαχχαχαχααχχααχαχαχ :bow2: :razz:[/SPOILER]

Σε ‘‘μερικα’’ κομματια ταχυτητα ??

Γινεται power χωρις ταχυτητα ? τοτε τι power θα ειναι…? :-k

ετσι κιαλλιως power και thrash θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι τα παρακλαδια του ευρυτερου speed metal.

Αυτό δεν ισχύει γιατί δεν είναι όλα τα Power συγκροτήματα ντε και καλά speedata. To “Trancendence” και το “Edge Of Thorns” μια χαρά mid tempo είναι.

Oι Savatage Power? :-k

σαφέστατα. συγκεκριμένες δουλειές βέβαια. οντόπικ: us.

Κοίτα εξαρτάται με ποια έννοια θα τον εκλάβεις τον όρο power γιατί από τότε που ξεκίνησα να ακούω Metal ο όρος αυτός έχει μεταλλαχτεί πολύ. Κάποτε λέγαν Power ότιδήποτε συγκένευε με τον επικό ήχο, αφού κάποτε να φανταστείς κάποιοι λέγαν power τους testament και επικά doom συγκροτήματα όπως οι Solitude Aeternus και candlemass. Πιο μετά το Power σήμαινε αυτό που σημαίνει και η λέξη, Δυνατό Metal το οποίο όμως διαθέτει μελωδία και δεν κινείται στα χωράφια του extreme(βλ Thrash και πάνω) και έτσι ονομάζοταν power οι Morganan Lefay, Nevermore, Annihilator κτλ. βέβαια από τη στιγμή που το είδος τελμάτωνε και αναμασούσε τα ίδια και τα ίδια, ταυτίστηκε περισσότερο με τη γερμανική σχολή και πλέον κατάντησε Power να θεωρείτε κάτι που πρέπει να έχει μέσα δικασίλα, φωνητικά της σχολής του Ντορεμί απο τα στρουμφάκια και δε συμμαζεύεται. Εγώ δε δέχομαι ότι το Power πρέπει να είναι εντελώς ξεφτυλισμένο για να θεωρείται power οπότε οι Savatage σαν ένα συγκρότημα με πολύ ιδιαίτερο μελωδικό συγκρότημα με Heavy ήχο και έντονο τον επικό συγκινησιακό χαρακτήρα, όσο ιδιαίτερο και αν είναι μπαίνει σε αυτό το χώρο. Ειδικά πάντως η περίοδος από Hall Of The Mountain King μέχρι Handful Of Rain είναι ορισμός του είδους, ενός είδους βέβαια που και κλασσικό Heavy Metal να το πεις δεν κάνει διαφορά αλλά η ταμπέλα μπαίνει για λόγους σημειολογίας.

Χμ, οκ. Δεν τους θεωρώ power, έχουν power κομμάτια όμως. Βέβαια, το συγκρότημα πέρασε 2 φάσεις κατ’ εμέ, τη προ Criss era και τη μετά Criss era, οπου για μένα έχουν αρκετά διαφορετικό στυλ και ήχο. Αν τους έβαζα ταμπέλα θα ήταν λυρικο(?!?!?!?!?!) μέταλ, ή κάτι τέτοιο:p

Εντάξει τώρα δε χρειάζεται να γίνει και τρελό θέμα, ούτως ή άλλως είναι συγκρότημα με πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα οπότε δεν κατηγοριοποιείται εύκολα αλλά δεν απέχει και κάνα σύμπαν απόσταση από το Power.

E το ‘’ Edge Of thorns’’ δεν νομιζω να το θεωρει κανενας power.
Ηeavy με αρκετα progressive στοιχεια (που κανουν τοσο ιδιαιτερους τους Savatage οπως ειπες κιεσυ) θα το ελεγα…:wink:
Oι Savatage power ηταν στα πρωτα χρονια τους.

Δεν θα συμφωνήσω σε αυτό που λες γιατί δεν βλέπω progressive στοιχεία στον ήχο των savatage(εκτός και αν για να ονομάσουμε κάτι heavy/power πρέπει να ακολουθεί όλα τα κλισέ των προηγούμενων δεκαετιών και να μην έχει τίποτα το πρωτότυπο) και από εκεί και πέρα η μελωδία και ο λυρισμός του προσδίδουν το power feeling στο δίσκο. Εντάξει τώρα μην κολλήσουμε τώρα στο αν είναι heavy ή power γιατί αυτά τα 2 είναι τόσο κοντά που είναι ηλίθιο να τα διαχωρίζεις ή μάλλον ότι είναι power είναι και κλασσικό heavy κάτι που δεν ισχύει πάντοτε ανάποδα.