U.S. or EU power?

Εννοω progressive με την γενικοτερη εννοια του προοδευτικου. Πιανο, εγχορδα κτλ. :wink:

Οντως, δεν εχει νοημα η λεπτομερης καταταξη ενος δισκου/τραγουδιου/μπαντας, δεν οδηγει πουθενα και στο τελος θα καταληξουμε να παιζουμε την κολοκυθια… :smiley:

Νομιζω στους Gamma Ray μπορει να βρει κανεις το power στην τελειοτερη μορφη του. 8)

-Ταχυτατα και πορωτικα ριφφς
-Ιλιγγιωδη σολος
-Καταιγιστικα ντραμς
-Παθιασμενα φωνητικα και τσιριδες
-Εξυψωτικες μελωδιες σε φωνη και κιθαρες

----> http://www.youtube.com/watch?v=Y0Sx4hwr6u8

U.S. Power for ever!

μονο αμερικανγκο παουα μπορω να ακουσω ανετα…το γιουροβιζιονικο με κουραζει…εκτος απο στρατοβαριους που ειναι οκ για τα αυτια μου…

Κοίτα με το power δεν τα πάω καλά αλλά κάποτε ήμουν μεγάλος οπαδός. Με τους Gamma Ray είχα φάει τρελό κόλλημα όταν είχε κυκλοφορήσει για συναισθηματικούς λόγους. Πες ότι ένα χρόνο πριν είχα ξεκινήσει να ακούω metal, κάτι το καλοκαίρι που το άκουγα μου είχε χαρίσει πολλές ευχάριστες αναμνήσεις, κάτι το concept του που με είχε αγγίξει πολύ βαθιά και τέλος το album ήταν καταπληκτικό. Αλλά για τους gamma ray κοιτάζοντας τους αποστασιοποιημένα τώρα πλέον με χαλάνε πολύ. Στα 3 πρώτα τους διαφοροποιούνταν από δίσκο σε δίσκο αλλά εμένα δεν μου έδωσαν την εντύπωση ότι το κάναν λόγω πειραματισμού αλλά επειδή δεν είχαν κατασταλάξει ακόμα τι ήθελαν να κάνουν.Τα 3 πρώτα albums τους ήταν καλά με αποκορύφωμα το Insanity and Genius που ήταν γαμάτο. Μετά κάναν το breakthrough τους με το Land Of The Free και από εκεί και πέρα γάμα τα. Εντάξει η φωνή του Hansen δεν μου άρεσε ποτέ και μόνο στο Land Of The Free μπορούσα να τον ακούσω(ήταν τόσο εμπνευσμένος ο δίσκος που αυτό περνούσε και στον Hansen παρά τη μέτρια φωνή του έβγαζε πολύ συναίσθημα) αλλά από εκεί και πέρα ο Hansen έκανε όλο τα ίδια και τα ίδια και κάθε φορά οπισθοδρομούσε όλο και πιο πολύ μουσικά, ο κάθε δίσκος του φαινόταν λες και βγήκε πριν από τον προηγούμενο με αποκορύφωμα αυτής της κακής πορείας το “No World Order” που εκεί μέσα άκουγες κλεμμένες ιδέες με πολύ άγαρμπο τρόπο. Το Majestic ήταν λίγο καλύτερο και το Land Of The Free ΙΙ δεν άντεξα να το ακούσω ολόκληρο γιατί από τα πρώτα χάλια τραγούδια το έκλεισα για να μη μου χαλάει τις φαντασιώσεις μου για το πρώτο. Βάλε μέσα και τους παιδικούς του στίχους και πάει. Γενικώς το πρόβλημα με τους Gamma Ray είναι ο Hansen γιατί είναι απίστευτα κολλημένος και όταν παίζει μπάλα μόνος του μέσα στο συγκρότημα, ότι μαλακία σκεφτεί θα περάσει στο δίσκο. Πάσχει και αυτός από το πρόβλημα που πάσχουν τα περισσότερα μεγάλα σε ηλικια συγκροτήματα(π.χ. Maiden, Priest, Purple κτλ.): Πάντα έχει καλές ιδέες αλλά δεν ξέρει τι να κρατήσει και τι να πετάξει με αποτέλεσμα μέσα στις καλές ιδέες να υπάρχουν αναχρονισμοί και ανακυκλώσεις. Η παραγωγές τους είναι και αυτές εκτός εποχής και δεν βοηθά καθόλου. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο και να κράζαμε στις αρχές των 90’s τον Weikath, καλύτερα τα πάνε οι Helloween και αυτό λόγο Deris περισσότερο. Εγώ προσωπικά στο ευρωπαικό power ήχο έχω βρει και καλύτερα συγκροτήματα(Evergrey, Brainstorm, AngelDust, Tad Morose) που μπορεί να μην είναι καθαρά ευρωπαικός ήχος, ίσως καν ούτε καθαρά Power αλλά έχουν περισσότερη έμπνευση, νεύρο και διάθεση για κάτι παραπάνω από τον κλασσικό Power ήχο(χωρίς τρελλούς πειραματισμούς παρόλαυτα) και όπως και να το κάνουμε η αύρα του Ευρωπαίου φαίνεται.

σωστοτατος!!!

βαζουμε και την καλυτερη ευρωπαικη power μπαντα της δεκαετιας που διανυουμε, τους lost horizon δηλαδη,
και ειμαστε κομπλε!!!

Να σου πω την αλήθεια μου αυτούς δεν τους έχω ακούσει μιας και με το power των 00’s δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου αλλά τους έχω ακουστά και ψηνόμουν όπως και για Pagan’s Mind. Κυρίως μάλλον σουηδικό ήχο μιας και εκεί δεν ξεχνάνε τι πάει να πεί όγκος(πατρίδα των Candlemass γαρ). Έχεις τίποτα να μου προτείνεις μη μπας και ξαναβρώ ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο ιδίωμα?

Για την ακρίβεια όχι μόνο Σουηδικό αλλά και Νορβηγικό γιατί οι Νορβηγοί είναι τόσο κλασμένοι που τους εμπιστεύομαι σχεδόν παντού.

Αμερικανικο και απο μενα…Το ευρωπαικο παουερ με την εννοια των φωναχτων μελωδιων τη δικαση και τους τραγουδιστες τσιριδες ειναι απο τα λιγα που πραγματικα βαριεμαι πια να ακουσω…Οταν αρχιζουν δε και τα πολλα συμφωνικα-τα βαζουμε επειδη δεν εχουμε κανενα αξιολογο ριφ-στοιχεια ξενερωνω απιστευτα…
Ενταξει φυσικα και απο το αμερικανικο παουερ δεν μου αρεσουν το ιδιο ολες οι μπαντες αλλα και μονο τα πρωτα queensryche,fates warning,crimson glory,jag panzer ισως και armored saint(ειχαν μπολικα παουερ στοιχεια αν και θεωρουνται χεβι) με φτιαχνει…Αφηστε που το παουερ ειχε και απειρο αντεργκραουντ(αξιολογο ετσι…?) και εχει ακομα…
Απο το ευρωπαικο αυτοι που παντα θα εκτιμω θα ειναι οι πολυ παλιοι στρατοβαριους(εποχες τολκι),Και οι Καμελοτ οι οποιοι ομως εχουν και αμερικανικα στοιχεια…

Ακουω επιτελους το maleficium απο morgana lefay…Αυτο μαλιστα…

Εντιτ…Και για να μην ειμαι απολυτος…Φυσικα και μου αρεσουν ευρωπαικοι παουερ μεταλ δισκοι…somewhere far beyond,nightfall in middle earth,keeper…κλπ

Αν και εχω ακουσει λιγοτερο αμερικανικο απ’οτι ευρωπαικο προτιμω το αμερικανικο.
Απο ευρωπαικο μονο Guardian μπορω να ακουσω ανετα ακομα.Ενω δεν με χαλαει
καθολου να ακουσω καμια αμερικανια.

Oι jag panzer είναι U.S άρα…

Ειδα το ονομα των Lost Horizon να αναφερεται και αυτο ειναι κατι προς υπογραμμιση. Τσεκαρετε τους οσοι δεν το εχετε κανει ηδη. :wink:

lost horizon ειναι σουηδοι
με μια τρελη φωναρα
που δυστυχως τους αφησε
παιζουν ενα μειγμα ευρωπαικο power με αρκετο καλο manowar-ιστικο επικο στοιχειο
εχουν ΤΡΟΜΕΡΗ εμπνευση
και παιζουν πολυ δυνατα

Pagan’s mind που λες ξεφευγουν προς το prog-power

@kiratzos

morgana lefay γαμανε
sanctified
maleficium
τρομερες δισκαρες!!!

Καλά οι Morgana Lefay όπως και η μετεμψύχωση τους σε Lefay(το S.O.S. ειδικά σπέρνει) τεμαχίζουν οπίσθια αλλά δεν θα τους έλεγα power ούτε με σφαίρες.

US power βέβαια. Έχει αναδείξει άπειρες μπαντάρες.

Σχετικά με αυτά που λέτε παραπάνω, πιστεύω ότι το μόνο κοινό που έχουν μπάντες όπως οι Brainstorm,Tad Morose και Morgana Lefay με το euro power, είναι η χώρα προέλευσής τους. Οι Tad Morose π.χ πιο κοντά είναι στους Vicious Rumors παρά στους Helloween.

Συμφωνώ.Bασικά και οι δύο ήχοι έχουν τα δικά τους χαρακτηριστικά.Η χώρα προέλευσης δεν έχει να κάνει με αυτό.Δηλαδή οι Morgana lefay ή oι Brainstorm έχουν περισσότερα κοινά με τον αμερικανικό ηχο παρρότι ευρωπαίοι.Όπως και οι Angra που είναι πιο κοντά στa euro power standards.

Καλά πέρα από το γεγονός ότι τα περισσότερα από αυτά δεν τα λες και 100% Power(ειδικά οι Morgana Lefay καμία σχέση με Power, μπάσταρδο των Metallica/Candlemass ήταν με κάποιες Industrialίζοντες πινελιές στο Sanctified) όντως στην αμερικάνικη σχολή τείνουν αλλά η Ευρωπαική αύρα φαίνεται.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ευρωπαϊκό Power!!! Οι υποστηρικτές του έχουν αναφέρει 2-3 μπάντες και αυτό είναι! Επειδή τους αρέσουν 2-3 μπάντες, το Ευρωπαϊκό λένε είναι καλύτερο!! :lol: :lol::stuck_out_tongue: :lol: :lol: :lol:

US POWER FOREVER!!!

Αν και ανεφερθηκε, θα σε παρακαλουσα να ακουσεις τον Daniel Heiman (ex-Lost Horizon). Μετα ελα και μιλησε μου παλι για τους ευνουχους τραγουδιστες του euro-power…

Και για να μην σε βαζω να ψαχνεις… παρε ενα βιντεακι με καποια highlights του.
http://www.youtube.com/watch?v=A2JM78x_T7g

Επι του θεματος τωρα, ψηφιζω euro-power λογω ανωτερωτητας σε μελωδια/ταχυτητα/τεχνικη/φωνητικα.

ΥΓ:Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω κατι με το US. Aντιθετα ειμαι φανατικος ολου του Power στερεωματος και γουσταρω ολα τα ειδη του.

eyropower for mainstream
u.s.a. power for underground
so simple